Şimdi Ara

MENEMEN OLAYI: Tarihi gerçekler ve olayın iç yüzü (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
98
Cevap
3
Favori
36.208
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Infidel_

Ergenekonun işi.

100 de 100 Kaynakda Zaman Hoca efendisi Abd de olan Kuklaların gazetesi
  • öğle din arkasına sıgınarak yaptıklarında mantık arayan aslı allak kitapla lakası olmaya içilerinde bölücülükten başka bişey olmay örgünlenmiş çapulcudan başka bişey değiller kitabımız belli adı kuran kendileirnce yazdıkları çöpleri başa geçirmeye çalışan her fırsatta birilerini peygamber gören insan bunlar devletle bağlanmaya çalışsayda kendi içinde devlete girmiş ve bunu devlet adına yaptıklarıda bes bellidir halada öğle değilmidir?
  • o kadar yanlı ve yalnış tarih öğretilmiş ki biri de menemen olayı. isyanların çıkışı sebebi, partilerin kapatılması, partilerin açılmasına ve seçime girmelerine engel olunması, muhalefet partisinin bile seçime girecek listelerinin atatürk tarafından seçilmesi, mahali seçimde %40 oy alması üzerine gene gelen emirle partinin kapatılması .... bence artık demokrat olmayan tarihle yüzleşmek gerek. daha çok dooğru bildiğmiz yanlış var.
  • Hakanto, devrimler demokratik olur diyen biri sizi fena keklemiş.

Bu kadar abuk fikirler nasıl oluşuyor nörologların incelemesi lazım. Ya da KB e giriş için akli melekelerin yerinde olduğuna ilişkin rapor istemeleri de çözüm olabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: hakanto

o kadar yanlı ve yalnış tarih öğretilmiş ki biri de menemen olayı. isyanların çıkışı sebebi, partilerin kapatılması, partilerin açılmasına ve seçime girmelerine engel olunması, muhalefet partisinin bile seçime girecek listelerinin atatürk tarafından seçilmesi, mahali seçimde %40 oy alması üzerine gene gelen emirle partinin kapatılması .... bence artık demokrat olmayan tarihle yüzleşmek gerek. daha çok dooğru bildiğmiz yanlış var.

Kurtuluş savaşınıda demokrasi ile yaptığımız, cumhuriyeti de demokrasi ile benimsediğimiz için cumhuriyete geçerken karşı devrimcilerin partilerini kapatmak büyük yanlıştı, evet çok haklısın.
  • vay be!!!
    işin aslı meğer neymişşşşşş???????
  • quote:

Orijinalden alıntı: Yeni Türkü

quote:

o kadar yanlı ve yalnış tarih öğretilmiş ki biri de menemen olayı. isyanların çıkışı sebebi, partilerin kapatılması, partilerin açılmasına ve seçime girmelerine engel olunması, muhalefet partisinin bile seçime girecek listelerinin atatürk tarafından seçilmesi, mahali seçimde %40 oy alması üzerine gene gelen emirle partinin kapatılması .... bence artık demokrat olmayan tarihle yüzleşmek gerek. daha çok dooğru bildiğmiz yanlış var.

Kurtuluş savaşınıda demokrasi ile yaptığımız, cumhuriyeti de demokrasi ile benimsediğimiz için cumhuriyete geçerken karşı devrimcilerin partilerini kapatmak büyük yanlıştı, evet çok haklısın.

evet haklıyım, insanlara verilen sözler tutulmadı demek istiyorum. atatürk kurtuluş savaşından önce hem dindarlara hem kürtlere ve diğer küçük gruplara sıcak ve dostça mesajlar ve hatta vaatler verdi. savaş başarıyla bitince kürtler ,aleviler, dindarlar vs vs sözlerin tam aksinin yapıldığnı gördü, sırf şapa inklabı bile 80 kişinin idamına neden oldu. hangi demokratik rejimde şapkaya muhalif diye insanlar idam ediliyor ? bu ve bu gibi onların düşünce ve yaşamlarına ters uygulamarlar dayatılınca bu gruplarda hassasiyet yarattı ve sonuç isyanlar patlak verdi. malesef sert bir şeklide bastırlıdılar. sonuç ortada. bize yanlış ve yanlı tarih anlatanları kınıyorum. doğru düzgün bir tarih anlatsalar bence daha iyi olur(hayatıma beyni bu tür propagandalarla yıkanmış daha az faişt girecek)* . atatürk çok büyük bir iş yapmıştır. modern bir ülkenin temellerini attı bu ayrı ama bu modern cumhuriyet kurulurken bir çok grupta yara almıştır. gönül isterdi ki onları da kazanarak yapılsaydı.
    ben liderlere tapınma olaynı sevmiyorum her lider eleştirilebilmeli. "anam babam sana feda olsun ya muhammed "lafını da "atam atam sen kalk ben yatam" lafıda bana "lidere tapınma " geliyor. bence türkiyede atatürke sevgisi boyutundan çıkmış bir kesim var bunlar atık resmen tapınıyor. dogma ve tabu bolca mevcut. örn. başörtüsü ve laiklik.

* sırf ergenekon destanına inanmadığım için bana vatan hanini diyen insan tipi yetişmezdi belki.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-058B8D3E6 -- 21 Ekim 2010; 18:46:59 >

• @Hakanto, salladığınız verilerin tümü yanlış. 80 rakamını nasıl buldunuz ilginç doğrusu. Neyse milyonlarcadan 80 e inmekte bir şey sonuçta. Siz etnik kökeninize, inancınıza göre tarih istiyorsunuz ama yok. Olsa tükkan sizin. Tarih bilimi ne yazık ki bir tane.
  • arkadaşlar biribirimizi kırmadan tartışalım lütfen.
  • quote:

Orijinalden alıntı: lehrer35

@Hakanto, salladığınız verilerin tümü yanlış. 80 rakamını nasıl buldunuz ilginç doğrusu. Neyse milyonlarcadan 80 e inmekte bir şey sonuçta. Siz etnik kökeninize, inancınıza göre tarih istiyorsunuz ama yok. Olsa tükkan sizin. Tarih bilimi ne yazık ki bir tane.

benim tek bir inancım var sözde değil özde demokrasi bu 1 , 2.si geçmişte yaşanlanları goolge sorun o size idamları gösterir.
  • quote:

@Hakanto, salladığınız verilerin tümü yanlış. 80 rakamını nasıl buldunuz ilginç doğrusu. Neyse milyonlarcadan 80 e inmekte bir şey sonuçta. Siz etnik kökeninize, inancınıza göre tarih istiyorsunuz ama yok. Olsa tükkan sizin. Tarih bilimi ne yazık ki bir tane.

Hakanto yanlış yazmış 80 değil 8000 olucaktı, hatta Melemen olayıda yanlış anlatılıyor Kubilay asteğmenin ayağı takılıp nacağın üzerine düşmüş o nedenle başı gövdesinden ayrılmış yani münferit bir olay. Başınız taş düşse dini bütün ! bu cenahtan bileceksiniz oysaki hepsi Ak'ça pak'çadır sütte leke vardır onlarda yoktur. Sırtlarında iki kanat başlarının üzerinde bir hale vardır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi shadow006 -- 26 Ekim 2010; 0:43:19 >

• Esrar kullanmaları şeriatçı yobaz olmadıkları anlamına gelmez.Zaten ayık kafayla o işi yapamazlardı belli ki bilerek çekmişler.Bu olay pkk lı eşkiyalarında kullandığı bir yöntem olduğunu biliyoruz.Baskınlara giderken veya intihar saldırıları düzenlerken hap içtiklerini kendileri bile söylüyor.Kısacası Menemen de yapılan Cumhuriyet'e başkaldırmaktır ve Kubilay Cumhuriyet'i savunurken şehit olmuştur.Sonrasında ise başkaldıranların başı düşmüştür ama Kubilay gibi şereflice değil şerefsizce.
  • Yurdum demokratları bizzat tanıklık ettiler ya, şehidimiz Kubilay asteğmenin dinci cemaat tarafından öldürüldüğüne kesin eminler..Bir arkadaşımız ne idüğü belirsiz daktilo çıkması tik tak bir belgeyi bize sunmuş. Bir diğeri de Atatürk'ün yaptığı inkilaplar neticesinde etnik topluluklardan katledilenlerin olduğundan söz etmiş.

Hay maşallah..Tarih sizin işinize geldiği gibi mi yazılacak?

Menemen vukuatını dinciler yaptı diyorsunuz.. Dünyaya hükmetmiş Osmanlı imparatorluğu himayesindeki 4 dine mensup insanlara hiç karışmamışken, 'ayartılıp şoklanmış' 7-8 çapulcunun sözde din ayağına yaptığı katliamı mantığın alması beklenemez.

Menemen olayına sebep olanlar bugün bolşevik leninizm'e meşruiyet kazandırmak için Atatürk'ü istismar etmekten dahi çekinmeyen, laiklik elden gidiyor diye ikide bir yaygara koparıp saltanatlarını ve kurulu düzenlerinin işleyişini laiklik maskesi altında yürütmeye çalışan, periyodik zamanlarda irtica geliyor diye ortalığı hortlatan, en son örnek olarak uyuşturucu kaçakçısı Müslümü cemaat başı, pavyon güzeli Fadimeyi de cemaat mağduru olarak karşımıza çıkaran zihniyetin dedeleridir. Bu dedelerin vukuatları da 31 Mart Vakası'na kadar dayanır..

Tarih tekerrürden ibarettir derler ya, hakikaten doğru bir söz.. Yüz yıl önce oynanan oyunların aynısı bugün de oynanıyor.

Bu oyun bugün başörtüsüyle beraber üzerine garnitür olarak etnik unsur kışkırtması şeklinde yürütülüyor.

Siyasi görüşe saygı duymak lazım, sonuçta her insan aynı düşünmek aynı giyinmek zorunda değildir. Ama çok iddialıysanız fikrinize uyan köşe yazılarının küpürlerine de sabit kalmayın.

Arkadaşımızın biri müslümandan demokrat olmaz demiş.. Akı kara karayı ak göstermede üstüne olmayan, ölü üzerinden dahi siyasi yapmaktan çekinmeyen, memlekete tek çivi çakmamışlar demokrat oluyor da ben mi olmayacağım..Önce sizler demokrat olmayı bir öğreninde. Bu memlekette kimin demokrasiyi işlettiğini kimin işletmediğini zaten görüyoruz. Daha fazla uzatmayayım, zaten silerler mesajımı her zamanki gibi..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tahsin053 -- 27 Ekim 2010; 12:31:13 >

• quote:

evet haklıyım, insanlara verilen sözler tutulmadı demek istiyorum. atatürk kurtuluş savaşından önce hem dindarlara hem kürtlere ve diğer küçük gruplara sıcak ve dostça mesajlar ve hatta vaatler verdi. savaş başarıyla bitince kürtler ,aleviler, dindarlar vs vs sözlerin tam aksinin yapıldığnı gördü, sırf şapa inklabı bile 80 kişinin idamına neden oldu. hangi demokratik rejimde şapkaya muhalif diye insanlar idam ediliyor ? bu ve bu gibi onların düşünce ve yaşamlarına ters uygulamarlar dayatılınca bu gruplarda hassasiyet yarattı ve sonuç isyanlar patlak verdi. malesef sert bir şeklide bastırlıdılar. sonuç ortada. bize yanlış ve yanlı tarih anlatanları kınıyorum. doğru düzgün bir tarih anlatsalar bence daha iyi olur(hayatıma beyni bu tür propagandalarla yıkanmış daha az faişt girecek)* . atatürk çok büyük bir iş yapmıştır. modern bir ülkenin temellerini attı bu ayrı ama bu modern cumhuriyet kurulurken bir çok grupta yara almıştır. gönül isterdi ki onları da kazanarak yapılsaydı.
    ben liderlere tapınma olaynı sevmiyorum her lider eleştirilebilmeli. "anam babam sana feda olsun ya muhammed "lafını da "atam atam sen kalk ben yatam" lafıda bana "lidere tapınma " geliyor. bence türkiyede atatürke sevgisi boyutundan çıkmış bir kesim var bunlar atık resmen tapınıyor. dogma ve tabu bolca mevcut. örn. başörtüsü ve laiklik.

* sırf ergenekon destanına inanmadığım için bana vatan hanini diyen insan tipi yetişmezdi belki.

Hala demokrasi diyorsun. Ülkede demokrasiyi bırak, emperyalizm var. Darmadağın olmuşsun. Yenilmişsin, askerin yok, paran yok, geleceğin yok! Bundan sonra kölesin!

Böyle bir ortamda, bir adam bütün çevreleri tek bir çatı altında her ne şekilde olursa olsun toplayabiliyorsa ve zafer kazanıyorsa, bu zaferi de daim kılmak istiyorsa, yaptığı yanlış değildir. Söz konusu vatansa, gerisi teferruattır. Malesef, halifeliği kurtarmak için savaşan adama verilen söz tutulamaz. Kürtlere özerklik teklif edildiği konusunda ki spekulasyonları derinlemesine irdelemedim, okumak isteyen etraflıca bakabilir. Şeriat sözü verildiyse tutulamaz. Kimse kusura bakmasın.

Devrim yapılmalıydı, gerekliydi, yapıldı. Kimsenin aklında cumhuriyet, demokrasi yoktu, bunlar geldi. Laiklik geldi, "Kadın Hakları" geldi. Modern bir ülke olduk. Yenilmiştik, emperyalizme aittik.

Tam bağımsız olduk. Siyasi ve Ekonomik anlamda.

Şimdi, keşke anadolu ingilizin fransızın olsaydı da verilen sözler(?) tutulsaydı mı diyeceğiz?

En ufak bir sınıf mücadelesi, halk hareketi olmadan toplum ileriye götürülmek, medenileştirilmek istendi.

Şimdi bu çağdaşlaştırılmak istenen toplumu "gütmeye" hazır gericilere, demokrasi verilebilir mi? Sen Laikliği, Kadın Haklarını, Cumhuriyeti yeni kazanmış, halifelikten, padişahtan yeni kurtulmuşsun. Devrim yapmışsın, karşı devrimcilere, gericilere, toplum yeteri kadar dönüşmeden, demokrasi ile yönetme gücü verir misin?

Kimse onu yapmaz.

• muhalefetin olamadığı, yapmaya çalışanın hain damgası yediği, chp ye karşı parti bile kurulmasına izin alınamadığı, göstermelik muhalefet için kurulan partinin bile chp iktidarını sallaması bile o partinin kapanmasına neden olduğu ortamda c.başkanın değiştirecez olsa olsa fantezi olur. Böyle bir sistemde nasıl c.başkanını değiştirecekler hayret konusu.
    ayrıca ulu önderin araklıksız 15 yıl peşinden inönünün 12 yıl c.başkanı olması kafamı karıştırıyor. bence sistem zamanla oturdu , asrı saadet deyimi sadece islamda yok anlaşılan laiklerde de var. gerçi islamın da asrı saadetinde yaşamak istemem. hepsi millete propaganda "bak işte böyle güzel, böyle iyi en iyisi, böyle devam edelim" buna gavurlar statüko diyorlar. değişmeyen tek şey değişimin kendisi. şashsen 1920 lerin yada 1930 ların demokratik anlayışında yaşamak istemem. bugünkü demokrasi bile yetersizken geçmiş beni hiç kesmez.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-058B8D3E6 -- 28 Ekim 2010; 1:10:22 >
  • quote:

muhalefetin olamadığı, yapmaya çalışanın hain damgası yediği, chp ye karşı parti bile kurulmasına izin alınamadığı, göstermelik muhalefet için kurulan partinin bile chp iktidarını sallaması bile o partinin kapanmasına neden olduğu ortamda c.başkanın değiştirecez olsa olsa fantezi olur. Böyle bir sistemde nasıl c.başkanını değiştirecekler hayret konusu.
    ayrıca ulu önderin araklıksız 15 yıl peşinden inönünün 12 yıl c.başkanı olması kafamı karıştırıyor. bence sistem zamanla oturdu , asrı saadet deyimi sadece islamda yok anlaşılan laiklerde de var. gerçi islamın da asrı saadetinde yaşamak istemem. hepsi millete propaganda "bak işte böyle güzel, böyle iyi en iyisi, böyle devam edelim" buna gavurlar statüko diyorlar. değişmeyen tek şey değişimin kendisi. şashsen 1920 lerin yada 1930 ların demokratik anlayışında yaşamak istemem. bugünkü demokrasi bile yetersizken geçmiş beni hiç kesmez.

Hakanto, demokrasi ne zaman güzeldir? Ne zaman iş yapar?

Demokrasinin faydalı olması için, seçim yapacak insanların belli bir seviyede olması gerekmektedir. Zaten demokrasinin temel sorunu budur. Ta Aristo, demokrasiyi "Ayaktakımının yönetime karışması" diyerek eleştirmiştir. Sebebi bellidir.

Şimdi ilericilik ve gericilik üstüne konuşmak istiyorum.

İlericilik, muasır medeniyetler dediğimiz seviyeye çıkmak için yapılan reformlar diyelim kısaca.

Gericilik ise, dönüşüme, değişime kapalı olup, yeni değerleri kabul etmeyip, bunlara karşı çıkmak, hatta toplumu daha eski, daha geri değer yargılarına götürmektir.

Elinde, cahil bir halkın varsa, gericilerin onları kolayca yönlendirmesini engellemen gerekmektedir. Burada olayı nietszche özetlesin:

"Cahil bir toplum,özgür bırakılıp kendine seçim hakkı verilse dahi hiçbir zaman özgür bir seçim yapamaz.Sadece seçim yaptığını zanneder.Cahil toplumla seçim yapmak,okuma yazma bilmeyen adama hangi kitabı okuyacağını sormak kadar ahmaklıktır! Böyle bir seçimle iktidara gelenler,düzenledikleri tiyatro ile halkın egemenliğini çalan zalim ve madrabaz hainlerdir!"

Şimdi muhalefete bakalım:

Gericilerin kurduğu partiler, elbette toplum yeterince değişime uğramadı ise kapatılacaktır. Ne var muhalefet olarak elimizde? Hangi söylemleri kullanıyorlar? İktidarı hangi yönünden eleştiriyorlar?

"Halifeyi getireceğiz, Laikliği götüreceğiz vs"

Bu mudur peki muhalefet? Bu ortamda mı yaşamak istersin Hakanto?

Doğuda, aşiret sistemi var biliyorsun. O aşirette, tek bir oy çıkıyor. Okuma yazma bilmeyenler bile, düğümlü ip kullanarak, pusulanın bir ucundan ipi gerdirip, düğümün denk geldiği yere, mühürü bastırıyorlar. Bu mudur demokrasi?

Mustafa kemaller jakobendi. Fransız devrimide Jakobendi. Artık daha tek tek açıklamasını yaptırtma bana

• İsmet İnönü döneminde dersimide sebepsiz bir sürü sabiyi bombaladılar, menemende bir olay tertiplediler burda da esrarkeşleri kullandılar. zaten danıştayı vur Allau Ekber diye bağır. Uğur Mumcuyu öldür şeriat diye bağır, bağır ki bu millet İslam dininden soğusun. İçki içen müslümanlar, namaz kılmayan müslümanlar, örtünmeyen müslümanlar, sokak ortasında sevişen müslümanlar, faizi devlet eliyle kullanan müslümanlar, genelevden devlet eliyle alınan parayla cami imamının maaşını veren müslümanlar. bunların hepsi de müslümanlar. Din afyondur diyen bir zümrenin oluşturduğu müslümanlar. Bu ülkeyi hristiyanlaştırsaktamı saklasak, yoksa hristiyanlaştırmasaktamı saklasak.ikinci tercih daha cazip geldi bu zevatlara.
  • O zamanlar Ege yani sahiller Serbest Fırkacıydı,CHP ye muhaliflerdi Adnan Menderes yani demokrat partiyi destekliyorlardı,mübadele ile genelde gelen bu halk Kurtuluş Savaşının ruhunu anlamadıkları ile suçlanıyordu vs vs.
    Konuya gelince bu tür konular daha bizim insanımıza tartışmak ağır gelir 10 senede 1 tane o da bilindik tarih kitabı okuyan ahaliye
  • quote:

Barbar katillerin tarikatçi olduklarının belgesi. Esrarkeş olmaları da mümkün. Malum her tür pislik var bu cenahta.

Belgelerin tümü için:http://www.tsk.tr/8_TARIHTEN_KESITLER/8_2_Arsiv_Belgeriyle_Menemen_Olayi/Arsiv_Belgeriyle_Menemen_Olayi.htm

bakın da birilerinin dedelerini görün

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.