Şimdi Ara

MENEMEN OLAYI: Tarihi gerçekler ve olayın iç yüzü (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
98
Cevap
3
Favori
36.208
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • lehrer ben size ne desem boş zira defalarca izah ettiğim bir konuyu sırf partiyi geçmişi kutsamak namına es geçiyor ve dtp ile bağdaştırıyorsunuz

dinci parti dediniz sonra ..inkar ettiniz

size 28 şubat örneğini verdim pavyon eskisi bi aşifteyi dindar hanımefendi diye millete kakalayanların çok daha büyük cürümlere imza atmış olması sizi hiç bağlamıyor tabi..sahi nerede müslüm gündüz denen adi mahluk neden hiç ortaya çıkmaz neden eylemlerini görmeyiz

zira görevi bitmiştir lehrer
  • quote:

Orijinalden alıntı: Gennosuke

dinci parti dediniz sonra ..inkar ettiniz

Yahu sizin hayatınız yafta, paranoya, hezeyan. Nerede inkar ettim? Madem okuduğunu anlamıyorsan burada işin ne? Bak yazdıklarım bunlar:
    quote:

Orijinalden alıntı: lehrer35

Parti dinci dedim Bingo kurucuları dinci demedim. Tekke türbe ve zaviyelerin kapatılması ile ocaklarına incir dikilen din tacirleri SCF yi konacak taze pislik olarak görmüşler ve üşüşmüşlerdir. Partinin dinci hüviyeti bunlardan gelir.

Uğraşınız beyhudedir. Menemen bir dinci vahşetidir. Bu pis mühürü silmeye çalışmak, o mühürü vurduran pisliklerle aynı mayadan gelmenin itirafıdır.

• Yalnız burda bir tezat var..Görgü tanıkları yada görgü tanıklarının çocuklarına sanki aynı şeyi ezberletmişler..Hepside diyorki;Kubilay ın bacağına ateş edildi ve diğer askerlerde bunun üzerine kaçtı..Sonra Kubilay cami avlusuna kadar sürünerek kaçtı deniyor..Kübilay o kalabalıktan nasıl sürünerek kaçıyor..Zaten askerler kaçmış..Ortalığı karıştıranlar Kubilay ın sürünerek cami avlusuna gitmesine kadar nasıl göz yumuyor..Daha doğrusu sürünerek zaten bi adam nasıl kaçabilir ki..Burası bana biraz mantıksız geldi..
  • olmuyor ama lehrer işi hakarete vardıryorsunuz yakıştıramadım

kurucuları dinci değil ama parti dinci..bu ne demektir açıklayın lütfen aynı kapıya çıkmıyor mu dinci olmayan parti kurucusu din olgulu partiyi neden kursun

sonra iftiracı ben mi oluyorum

parti tüzüğü de mevcuttur ki bu tüzük sizi yalanlıyor..
  • quote:

Partinin dinci hüviyeti

Sn. lehrer iyi düşünmenizi tavsiye ederim. Fikrinizi değiştiremem biliyorum ama daha geç bir vakitte buraya özellikle Mete Tunçay'dan yapacağım alıntıları okuduğunuzda bilgi ve değerlendirebilme nakıslığınız ortaya çıkacağından mahçup duruma düşeceksiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi seymes -- 30 Aralık 2009; 18:26:29 >
  • Menemen’de ahiren vukua gelen irtica teşebbüsü esnasında Zabit Vekili Kubilay Beyin vazife ifa ederken duçar olduğu akıbetten Cumhuriyet ordusunu taziyet ederim. Kubilay Beyin şehadetinde mürtecilerin gösterdiği vahşet karşısında Menemen’deki ahaliden bazılarının alkışla tavripkâr bulunmaları, bütün cumhuriyetçi ve vatanperverler için utanılacak bir hâdisedir. Vatanı müdafaa için yetiştirilen; dahilî her politika ve ihtilâfın haricinde ve fevkinde muhterem bir vaziyette bulunan Türk zabitinin mürteciler karşısındaki yüksek vazifesi vatandaşlar tarafından yalnız hürmetle karşılandığına şüphe yoktur.

Menemen’de ahaliden bazılarının hataları bütün milleti müteellim etmiştir. İstilânın acılığını tatmış bir muhitte genç ve kahraman Zabit Vekilinin uğradığı tecavüzü milletin bizzat cumhuriyete karşı bir suikast telâkki ettiği ve mütecasirlerle, müşevvikleri, ona göre takip edeceği muhakkaktır. Hepimizin dikkatimiz bu mes’eledeki vazifelerimizin icabatını hassasiyetle ve hakkile yerine getirmeğe matuftur.

Büyük ordunun kahraman genç zabiti ve Cumhuriyetin mefkûreci muallim heyetinin kıymetli uzvu Kublay Bey, temiz kanı ile cumhuriyet hayatiyetini tazelemiş ve kuvvetlendirmiş olacaktır.

28 Aralık 1930
    Reisicumhur Gazi Mustafa Kemal

• @Gennosuke;

"neomyy birileri 80 senedir ideolojik ezberi tarih diye yuttururken sana dokunmuyordu da şimdi cevap vermekten aciz kaldığın sorular için rejimin arkasına mı sığınıyorsun..eskinin humeynicisi seni döndün ama değil mi yanlıştan

fark ettin irancı olmanın zararlarını herhalde (ne derece doğruysa tabi aktardıkların )alıntıladığın bilgilerin menemen olayı ile bağlantısının olmaması bir yana bu ülkede müslüman olduğu için öldürülen yoktur demen "hakikati utandırır" bilmem anlatabildim mi istiklal mahkemeleri içinkatibi velidedeoğlu ki kendisi "kemalistdir" tedhiş mahkemeleri tanımlamasını kullanıyordu yani "şiddet ve devlet terörü mahkemeleri "değerlendirmesini yapıyordu o mahkemlerde suçlu suçsuz ayırmadan binleri katleden bendim herhalde hee kalkmış birde alternatif tarih yazıyorlarda falanda filanda insan insaf eder kemalist bir yazar aynı zamanda istiklal mahkemesi katibi bunları ifade ediyor ama gelin görün ki eskinin humeynicisi neomyy ne masallar anlatıyor"

İnsanlar cidden Humeynici olduğumu sanacak bir zamanlar! Allah kuru iftiradan saklasın valla!
    Gennosuke ben 16 yaşlarımdan bu yana dine de allahlara da inanmam ( 40 yıl olacak yakında, ondan önce de Humeynici değildim zaten Humeyni de Paris takılıyordu, ortalıkta yoktu o zamanlar!) ! Şaka yapmıyorsan şayet benim bir yerlerde "Allahu ekber Humeyni rehber" lafıma rastlamışsındır! Yazıldığı yer her neresi ise konu bütünlüğü içinde o konuya alakasız fikirler üretildiğinde kullanmayı çok sevdiğim bir laftır! Zaten Humeyni'yi rehber alanlar sokak gösterisinden kurtulamazlar!

Lütfen bana eskinin Humeynicisi deyip tekrarlayıp durma, yoksa Forum ahalisi inanacak ve yakında "yaa mehdi hazretleri gibi selamlar alacağım"!
    2. bölümün cevabıda geliyor zaten sayın seymes ile benzer yorum geldiğinden cevabıda ona gelen cevapla birazdan geliyor!

• Yahu neyi tartılıyorsunuz ne belgesi bu ülkeyi kuranalramı güveneceğiz yoksa Cıa tarafından beslenen f tipi yayın organlarına mı? Şayet 2. şıkkı tercih eden acizler varsa kendilerini camdan aşağıya atsınlar birkaç sene sonra onlarla uğraşmayalım birde
  • Çok haklısın Kurt Başlı Sancak, Kahvehane muhabbeti yapmak varken adı "kültür bilim" olan bir yerde belgeye bilmem neye neden ihtiyaç olsun ki. Ama sakın bu zihniyeti taşıyanlar bir daha "tarih neden yanlış öğretiliyor" muhabbeti yapmasın. Hiçbir hakkınız yoktur buna.

Hazırladığım yazı buradaki zihniyeti aşacağından eklemiyorum.

Bol köpüklü kahve içimleri dilerim.
  • Aslında Menemen olayı olmadı arkadaşlar

2200 kişi yargılanmadı!

Yargılamalar sonucu Manisa Nakşibendi tarikatından Laz İsmail Hoca,
    İstanbulda (??) bulunan Nakşibendi Şeyhi Erbilli Hoca, Şeyh Esad efendi ve oğlu Mehmet Ali nin birlikte organize ettiği mahkemece tesbit edilmedi!

34 kişi idama mahkum edilmedi

Kubilay'ın kesik başı, yeşil bayrak asılı bir mızrağın ucuna takılmadı, sokak sokak gezdirilmedi, buna engel olmak isteyen Hasan ve Şevki adlı iki
    bekçi de öldürülmedi

Olay yerinde (aslında hani şu devletin ajanı olduğu ima edilen-yaratılıcıkta sınır yok-) Derviş Mehmed ve iki adamı öldürülmedi

Menemen, Balıkesir ve Manisa da sıkıyönetim ilan edilmedi

72000 Müslüman Arap (bak yine araplar yahu!) tarafından Menemenin kuşatıldığı, halkın yeşil bayrak altında toplanması gerektiği ilan edip halkı
    "iman ve adaleti çiğneyen" mevcut yönetime karşı Peygamber'in kutsal sancağı altında toplanmaya hiç çağrınılmadı!

Bu kalabalık ilahiler, tekbirler atarak ilerlemedi

Evet, tüm bunlar oldu ve "bunları mevcut iktidar organize etti"...bu olsa olsa bollywood olur! Bol köpük ama kahvesi yok!

Neyse...

Nakşibendi Tarikatının lideri Şeyh Esad (Esat), İstanbul Erenköy de Şevki Paşa Köşkünde oğu Mehmet Ali ile birlikte yaşar
    Adamlarından pardon müritlerinden birisi olan Laz İsmail Manisa'ya baş halife olarak gizlice atanmıştır
    Amaç Nakşiliği bu kentte güçlü kılmak
    Zamannında müridine " Şefkatde güneş gibi ol!..Tevazuda toprak gibi ol! Teslimiyetde de mevta gibi ol! cöertlikte sular gibi ol!" diya müridine yaklaşan bu
    tarikatın adının Şeyh Sait İsyanında da rol alması ne acı ve dinin kullanılması ve saptırılması açısından da ilgi çelkici.
    (Geniş bilgi için Enver Benhan Şapolyo, "Mezhepler ve Tarikatlar Tarihi)
    Konuya gelelim...
    Tekkeler ve zaviyeler kapatılmış olsa da bu faaliyetler gizlice yürütülür
    Esnaf yanında çalışan gençleri de tarikatlarda toplamaktadır
    Bu toplantılardan birinde Giritli Derviş Mehmed mehdiliğini ilan eder
    22 Aralık gecesi sabaha kadar esrar çekip sabaha karşı Menemene doğru yola çıkarlar
    Sabah Müftü Camii'ne giren saldırganlardan 17 yaşındaki Nalıncı Hasan mihraba asılı bulunan yeşil bayrağı eline alır ve ilk adım atılmış olur
    Giritli Mehmed meydanda kendini mehdi olarak tanıtır ve dini iman ve adaleti çiğneyen mevcut yönetime karşı korumak için geldiklerini savunur
    Sınırda halife (kimi kaynaklarda Müslüman Arap ordusu) ordusunun beklediğini, öğleye kadar şeriat bayrağı altına girmeyenlerin kılıçdan geçirelecekleri
    tehditlerini savunur...olaylar başlar...gerisini uzatmaya gerek yok

Tabii ki bazı politikacılar için bu olaylar kapatılan Serbest Cumhuriyet Fıkrası tezlerine yama nedeni olur, ama salt bir gerici ayaklanmasıdır

Alternatif tarih ve bol köpük mevzusuna hiç girmek istemiyorum

• Biz buna alternatif tarihçilik değil hikayeci tarihçilik diyoruz. Ne yalan söyleyeyim güzel olmuş. Zaten lise ve dengi tarih kitaplarında da aynısı var. Bir anlamda boşuna yoruldunuz.
  • Siz istediğnizi diyebilirsiniz, siz kimseniz!

Bu arada harika yanıt olmuş:)

Ama size yanıt vermeye yorulmaya değmiyeceğini de anlıyorum
    lütlfen başka bir zekice yanıt vermeyin sakın!
    Yorulmam
  • @webbie;
    Teşekkürler, Bilim Kültürün çok cana yakın ve şirin bulduğum üyesinden övgü almak güzel! Ben çabuk davranmışım! Forumda sıkça benimde başıma geliyor!
    Aslında benim teşekkür etmem gerekiyor " Türkler niçin domuz eti yemez " gibi, Metalok'un açtığı bir konuydu, karşımdaki kişiye anlayacağı dilden cevap vermeye hazırlanırken araya girmiştin ve benim cevabımda çok yumuşamıştı, sayfanın kapanmamasına neden olacak kadar, sayende! Epey geç oldu ama araya girdiğin için çok teşekkürler!

• Yeni asparagas'a hazır olun sevgili neommy. Aynı tornadan çıktığımız iddiaları gelecek gibi
  • O deilde yobaz dinsiz diye diye sizin gibi ne idüü belirsiz insanlar dağıttı bu ülkeyi
    neden sizin derdiniz "hayatı daha kolaylaştıracak yeni bir şey bulmalı mıyım" olmuyoda Kubilay'ı dinsizlermi öldürdü,tarikatçılarmı.

Ölmüş birinin arkasındanda ne siyaset yapan adam varmış be

Kusura bakmayın olaya tarafsız yaklaştım beni zerre ilgilendirmiyor kimin yaptığı neden bu konu bu kadar uzadı onu çözmek lazım.
  • Katiller esrarkeş olsa n'olcak, bu onların mürit olmalarına engel mi?.
    Dini ve istismarını bu olayın merkezinden alıp ,aklamaya yeter mi?
  • Yok canım, zaten bu ülkede herşeyin sebebi her daim ergenekoncular.

Şeriat sevdalısı radikal islamcı faşistler onlarca yıldır melek.. Suçlular sadece Kemalistler, Ulusalcılar, Vatanseverler, Sol görüşlüler vb..

Ne günlere kaldık.. Yobazların yaptığı katliamı bile meşrulaştırmaya, "bakın, aslında dinciler masummuş" demeye getiriyorlar!
    Yazık, gerçekten yazık..

Büyüklerimiz boşuna demiyorlar; "75 yaşındayım, Türkiye tarihinde böyle sistematik bir işleyiş daha görmedim!"

Teokrasi sevdalıları dört bir yandan ülkenin en temel değerlerini elimine etmek için saldırıyorlar, bizim sözde "demokrat" takılan arkadaşlarımızda alkışlıyor!

Uyanın beyler, ISLAMCI'dan demokrat olmaz! Dünya tarihinde yok böyle birşey..
    ---

İslamcıdan demokrat olmaz.
    Hürriyet’te Ahmet Hakan şahane yazdı..
    Helal olsun dedim.. Kıskandım..
    Mesele şu..
    Bir grup İslamcı ellerinde pankart yollara döküldüler ya.. ‘Cuntaya hayır. Darbeciler yargılansın’ diye..
    Ahmet Hakan soruyor..
    ‘12 Eylül’de neredeydiniz.. 28 Şubat’ta neredeydiniz’ diye..
    ‘Hapislerde çürüdünüz mü, işkenceden geçtiniz mi, hayatınız karardı mı?’ diye..
    * * *
    Boşuna çenemizi yormayalım..
    İslamcıdan demokrat olmaz.. Sittin sene geçse yine olmaz.. Onların demokrasiyle işi gücü yoktur.. Üstüne üstlük sevmezler.. Alerjileri vardır..
    12 Eylül’le anında uzlaşan onlar değil miydi?
    Unutmadık..
    Şimdi çıkmışlar ‘darbeciler yargılansın’ diyorlar..
    * * *
    O günleri hatırlayın.. Solun üzerinden silindir geçti.. Solcudur damgası yiyen hapse atıldı.. Ülkücülerin tırnakları söküldü..
    İslamcılar ne yaptı?
    Memleket komünistlerden, faşistlerden temizleniyor diye göbek attı..
    Zındıklardan kurtulduk diye!
    Bir tek gün demokrasi mücadelesi vermeyenler, demokrasi umurlarında olmayanlar, XYP iktidarda diye demokrat kesilmez mi..
    Ben de buna uyuz oluyorum..
    * * *
    Ahmet Hakan’a katılıyorum.. Meydanlara çıkmışlar, izinle, icazetle ‘En Kahraman Rıdvan’ı oynuyorlar..
    Ayıp!

• Sevgili Novarix,

Tarihte demokrasi ile yönetilmiş herhangi bir İslam Cumhuriyeti zaten yoktur ve hala yok, olamaz da. Yasakları kesin ve değişmez olan bir sistemde bu yasakların kaynağı insan olmadıkça demokrasi, gerçek anlamda hayat bulamaz. Ama konu şu ki, Türkiye'de demokrasiyi kendilerine zırh edinen bu insanlar ile bu insanlara karşı hala sistemi korumaya çalışan insanlar aynı şekilde bilinçli ve iki taraf da bu insanların demokrasi istemediğini, demokrasinin sadece bir araç olduğunu biliyor. Sorun, bunu halk bilmiyor ve anlamıyor. Günlük yaşayan bir toplumda, siz ne derseniz deyin toplum o günkü çıkarlarına göre hareket eder ve kendisine o anda iyilik yapmış gibi görüneni vatansever de yapar, halk adamı da yapar. Biz kimleri astık da ardından adına üniversiteler açtık.

Demokrasinin işlemesi için toplumun eğitim seviyesinin yüksek olması lazım. Oysa ki, başka bir konuda değindiğimiz gibi, 1946'dan beri süregelen eğitim sistemini yozlaştırma politikaları sayesinde, daha dün haberlerde bir ailenin çocuklarına "Polat" ve "Memati" ismini vermeye çalıştığını ve hatta bunun için mahkemeye gittiğini öğrendik. Artık insanların kahramanları bu ülkeyi düşman işgalinden kurtaranlar, eğitim aldıkları kurumlar okullar, hedefleri insanca yaşamak değil. O yüzden de bizim bahsedeceğimiz "insanlık" "vatan" "demokrasi" gibi kavramlardan daha değerli olan "pirinç" "şeker" "tüp" gibi kavramlar var.

Saygılar...

• Başlıgı biraz geç gördüm ama..

Artık vahdettinin kurtuluş savaşı kahramanı olduğu, çanakkale savaşını atatürkün adının bile geçmediği, ruhani güçlerle kazanılan bir savaş olduğu, kurtulıuş savaşının aslında öneml bir savaş olmadığı, ingilizlerin desteğiyle kazanıldığı, inönü savaşlarının yenilgi olduğu, menemenin 6-7 esrarkeş tarafından gerçekleştirilen bir olay olduğu, lozanın hezimet olduğu,

resmi tarihe alternatif tarih diye pazarlanıyor..

Zaten artık resmi tarih de alternatif tarih yazıcılarının elinde..

yerseniz..
  • quote:

Orijinalden alıntı: raskolnikov77

Başlıgı biraz geç gördüm ama..

Artık vahdettinin kurtuluş savaşı kahramanı olduğu, çanakkale savaşını atatürkün adının bile geçmediği, ruhani güçlerle kazanılan bir savaş olduğu, kurtulıuş savaşının aslında öneml bir savaş olmadığı, ingilizlerin desteğiyle kazanıldığı, inönü savaşlarının yenilgi olduğu, menemenin 6-7 esrarkeş tarafından gerçekleştirilen bir olay olduğu, lozanın hezimet olduğu,

resmi tarihe alternatif tarih diye pazarlanıyor..

Zaten artık resmi tarih de alternatif tarih yazıcılarının elinde..

yerseniz..

Eline koluna sağlık

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.