Şimdi Ara

Memura disiplin cezası görevinde yanlış, eksik yaptığı bir iş nedeniyle verilebilir mi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
328
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Geçmişime baktığımda ilk işe girdiğimde bazı mevzuatsal hükümleri gözden kaçırdığımı gördüm, gözden kaçırdığımdan dolayı da hiçbir sorun yokmuş gibi süreç işlemiş. Mesela heyet onayı aranırken ben tek doktorun onayı ile da kabul etmişim, ama benim kabul ettiğim bu raporda amirin imzası var. Ben sadece programa işledim, biliyorum amirin kızacağı taraf benim ama amirin imzası var, bu durumda disiplin cezası verilir mi, mahkemelik olunsa sorumlu amir mi olur yoksa ben mi?

Bir başka konu mesela biz bir yazı yazıyoruz, bu yazıya yazıyı başlatan olarak paraf atıyorum, sonra yazı müdüre ve en sonunda da amirin imzasına gidiyor, burada mahkemelik olunsa sorumlu amir mi olur yoksa ben mi?

Teşekkür ederim.

• Dediğin ilk fiilin (gözden kaçırma) yaptırımı uyarı gibime geliyor.

657
    Madde125/A-a
    Verilen emir ve görevlerin tam ve zamanında yapılmasında, ......... kayıtsızlık göstermek veya düzensiz davranmak,

Bu fiillerin öğrenilmesi itibariyle kınama için 1 ay içinde soruşturma yapmazsa soruşturma açma zamanaşımına uğrar. Amirin imzası varsa imza tarihi öğrenme tarihidir. 1 ay geçtiyse sorun yok. Ceza verilebilecek maksimum sürede fiil itibariyle 2 yıldır.

2. Sorun açık değil. Genel olarak idare aleyhine açılan bir davada zarar olursa bu kusurlu memura rücu edilir. Zararın doğmasında amirle memurun birlikte kusuru varsa rücu ikisine karşıda açılır.

Açıp 657 nin ilgili bölümlerini oku gayet sade metinler memuriyet hayatında işine yarar.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Storm Raider

Dediğin ilk fiilin (gözden kaçırma) yaptırımı uyarı gibime geliyor.

657
    Madde125/A-a
    Verilen emir ve görevlerin tam ve zamanında yapılmasında, ......... kayıtsızlık göstermek veya düzensiz davranmak,

Bu fiillerin öğrenilmesi itibariyle kınama için 1 ay içinde soruşturma yapmazsa soruşturma açma zamanaşımına uğrar. Amirin imzası varsa imza tarihi öğrenme tarihidir. 1 ay geçtiyse sorun yok. Ceza verilebilecek maksimum sürede fiil itibariyle 2 yıldır.

2. Sorun açık değil. Genel olarak idare aleyhine açılan bir davada zarar olursa bu kusurlu memura rücu edilir. Zararın doğmasında amirle memurun birlikte kusuru varsa rücu ikisine karşıda açılır.

Açıp 657 nin ilgili bölümlerini oku gayet sade metinler memuriyet hayatında işine yarar.
    Hocam verdiğiniz bilgilerden istifade ettim,
    Burada biraz daha detaya girmek istiyorum.

Ben 6 aylık bir refakat iznini onayladım, ama benden sonra amir imza attı. Bu refakat izninin mevzuata aykırı olup olmadığı kesin değil, dpb görüşünde de açıklık yok, kamunun inisiyatifine bırakılmış gibi, ama ben bu 6 aylık iznin mevzuata aykırı olabileceğinden şüphelendiğim için amirime de söyleyemedim. Bu durumda bu 6 aylık izin mevzuata uygun olmadığı için memur sebebsiz yere 6 ay izin kullandı ise bu durumda nasıl bir ceza verilir, eğer mali ceza verilirse benim için bu ödül olur, çünkü ben memuriyetten atılmaktan korkuyorum.

• Bu konuyu bir avukatla yüzyüze konuşup danışmanı öneririm bu araştırma gerektiren bir konu detaylıca görüşülmesi lazım buralardan yürümez. Hatırımda kalan memurun 1 yıl içerisinde 20 günden fazla mazeretsiz işe gelmemesi memuriyetten ihraç sebebidir. Yani konu pekte basit değil. Cevaplanması gereken çok soru var.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Storm Raider

Bu konuyu bir avukatla yüzyüze konuşup danışmanı öneririm bu araştırma gerektiren bir konu detaylıca görüşülmesi lazım buralardan yürümez. Hatırımda kalan memurun 1 yıl içerisinde 20 günden fazla mazeretsiz işe gelmemesi memuriyetten ihraç sebebidir. Yani konu pekte basit değil. Cevaplanması gereken çok soru var.
    Bilgilendirme için sağolun hocam, Ali Tezel'e de sordum
  • Hocam tekrar bilginize müracaat edecem, peki bu izin konusunda parafı atan ben imzalayan da amir olduğundan dolayı refakat iznini hazırlayan doktorlar ile bu refakat iznini kullanan memur personel herhangi bir ceza almaz değil mi? Yani bu 20 gün gelmezse müstafi olur bilgisinden dolayı soruyorum, yani her türlü izni kullanan memur sorumlu olmadığından dolayı 20 gün gelmediğinden istifa etmiş kuralı ona uygulanmaz değil mi?
  • yok ya ne yaptın. böyle bir sebepten memurluktan atılmazsın merak etme.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-E19076E5A

yok ya ne yaptın. böyle bir sebepten memurluktan atılmazsın merak etme.
    Sağolun hocam.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.