Şimdi Ara

Memento (2000) | Akıl Defteri | Christopher Nolan (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
238
Cevap
3
Favori
17.316
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • bn bi sitede acıklamasını okumus ole anlamstm ama ikinci kez izlendiginde cozuluo o kdr da karmasık deil yne

bncede cok basarılı guzel bi film
  • Şimdi film açıklamasını okudum. Yeniden izleyeceğim.
  • normal bir filmi al 5 dakkalık parçalara böl, karıştır, izle.Al sana momento!
  • cici bir hort
  • quote:

Orjinalden alıntı: barisdragon

normal bir filmi al 5 dakkalık parçalara böl, karıştır, izle.Al sana momento!

Momento değil memento. Latince bir kelime. Türkçesi hatırla demek.

Ayrıca o kadar basite indirgenebilecek bir film değil bence. O kadar basit bile olsa bunu akıl etmek ve senaryoyu sondan başa izletmek bile alkışlanacak bir durum.

Şimdi yeniden izledim. Tamamen çözdüm. Okuduğum açıklamanın da faydası oldu tabi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PHI -- 21 Şubat 2008; 15:57:28 >
  • Hoşanmadığım için ismini bile tam bilmiyorum demekki.Filmi karışık verip gizem yaratmak çok saçma bence.Birçok filme de kötü örnek olmuştur.Bence 5 para etmez.
  • quote:

Hoşanmadığım için ismini bile tam bilmiyorum demekki.Filmi karışık verip gizem yaratmak çok saçma bence.Birçok filme de kötü örnek olmuştur.Bence 5 para etmez.

Bir çok kişinin hayran kaldığı ve IMDB'de ilk 250'de 28. sırada. Ve 5 para etmez diyorsunuz.
    Beğenmeyebilirsiniz. Sizin zevkiniz sizin görüşünüzdür. Ama 5 para etmez demeniz uygun değildir.
  • sırf sahneler karışık sırada olduğu için bu kadar beğenilmesi üzücü tabi.IMDB'deki top 250'deki bazı filmleri zaten sevmem, demek ki zevkler değişiyor.Örneğin yüzüklerin efendisi serisi bonusları dahil birkaç kez seyrettim sevemedim gitti.Keza matrix de öyle.

Bu arada bizim kabadayıda bu filmden kopya çekmişler.
  • bi türlü izleyemedim şu filmi kıçımdan çatladım resmen
  • Çok kişi övdü, bende izleyeyim. İzlemedim nedense onu... Sanırım Donnie Darko gibi birşey ? Donnie Darko da karışık filmdir, sitesi dahada karışıktır.
  • 1. izleyişte çok kasıldığım 2.sinde esas zevkini aldığım film
  • quote:

Orjinalden alıntı: Cenk

Çok kişi övdü, bende izleyeyim. İzlemedim nedense onu... Sanırım Donnie Darko gibi birşey ? Donnie Darko da karışık filmdir, sitesi dahada karışıktır.

İzle hocam. Ama dikkatli izlersen çözersin hemen. Öyle aman aman zor bir film değildir Memento. Donni Darko yada Lost Highway kadar karışık değildir yani.
  • quote:

Orjinalden alıntı: De-Niro

quote:

Çok kişi övdü, bende izleyeyim. İzlemedim nedense onu... Sanırım Donnie Darko gibi birşey ? Donnie Darko da karışık filmdir, sitesi dahada karışıktır.

İzle hocam. Ama dikkatli izlersen çözersin hemen. Öyle aman aman zor bir film değildir Memento. Donni Darko yada Lost Highway kadar karışık değildir yani.

İlk izleyişte çözülmez gibi geliyor hocam bana. Bi yeri muhakkak kaçırırsın sahneyi izlerken. Siyah-beyaz ve renkli kısımlar arasında düşünürken bi yerde kopar.

• quote:

Orjinalden alıntı: PHI

quote:

Orjinalden alıntı: De-Niro

quote:

İlk izleyişte çözülmez gibi geliyor hocam bana. Bi yeri muhakkak kaçırırsın sahneyi izlerken. Siyah-beyaz ve renkli kısımlar arasında düşünürken bi yerde kopar.

Doğrudur kardeşim ama ben pek zorlanmadım Memento'da. İlk izleyişte çaktım köfteyi amiyane tabirle söylemek gerekirse:) Ama Donnie Darko, özellikle de Lost Highway hakkında aynısını söyleyemeyeceğim:)

• arkadasım cok ii bı fılm oldugunu solemıstı bende en yakın zamanda ızlıcem
  • quote:

Bende izleyeyim bari
  • quote:

sırf sahneler karışık sırada olduğu için bu kadar beğenilmesi üzücü tabi.IMDB'deki top 250'deki bazı filmleri zaten sevmem, demek ki zevkler değişiyor.Örneğin yüzüklerin efendisi serisi bonusları dahil birkaç kez seyrettim sevemedim gitti.Keza matrix de öyle.

Bu arada bizim kabadayıda bu filmden kopya çekmişler.

malesef olay sahnelerin sırasını karıştırmakla olmuyor
    herhangi bir filmin sahnelerini karıştırmak sana memento gibi bir başyapıtı vermez.
    bu filmde karışık sahnelerin birleştiği en son sahne bize hikayenin doruk noktasını veriyor. asıl olay böyle bir hikaye yazabilmekte. düz bir hikayeyi karışık sırayla verip daha heyecanlı hale getiremezsin.
    hikayenin doruk noktası ya da herşeyin çözümünü içeren sahnenin aslında hikayenin en sonunda olmadığı bir senaryo ancak böyle kurgulanırsa sanatsal olur. işte böyle bir hikaye anlatması mementoyu öne cıkaran en önemli özelliktir.
    çok hakir görülen "irreversible" yani dönüş yok filmi de bu yüzden son derece sanatsal bir filmdir. aslında düz anlatılsa vermek istediği mesajı veremeyecek ve doruk noktası filmin en sonunda ama aslında hikayenin en başında olan bir filmdir.
    george lucasın star wars serisini neden 4. bölümden başlayarak anlattığını düşünün. 1. bölümden başlamış olsa, darth vaderin adım adım darth vader olma hikayesini bu kadar heyecanla beklemezdik ve merak etmezdik. asıl dram bunu en sona saklayabilecek bir kurgudur.

özetle; anlamadığımız bir film, sırf anlamadık diye kötü bir film değildir :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi adem_teacher79 -- 23 Şubat 2008; 2:53:43 >

• bende çok beğendim filmi
    olağanın dışında farklı bir film olmuş
  • zaten filmin sonunda ne olacağı başında görüp bi ot anlaman la başlayıp sonda başa doğru giden izlediğim ilk film.
    kafa karıştırıyor baya.

filmi izledikten sonraki yorumum. adamda o 15 dakkalık aklında bile kendine nasıl bir yaşam bahanesi bulmuş yaw, ne saçma filmin sonunda bahaneyi tekrarlaması saçma olduğunu gösterir.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.