Şimdi Ara

Memento (2000) | Akıl Defteri | Christopher Nolan (11. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
238
Cevap
3
Favori
17.313
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: KükenmezTalem

ilk izlemede anlayan varsa ayakta alkışlarım.. Şimdi izledim filmi... kurgusundan olsa gerek anlamadım. Anlayamadığım içinde beğenmedim.. Yorumları okudum herkes en az 2 -3 kere izlemiş. Anlaşılması çok zor.. Belki ilerde tekrar izlerim...

İlk izleyişte tam anlamı ile çözen insanlar ya hava atmak için laf olsun diye yazıyorlar yada ciddi anlamda kavrama kabiliyetleri ileride derecede olan kıvrak zekası ve olayları hatırlama seviyesi üst seviye kişilerdir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Skylined

quote:

Orijinalden alıntı: KükenmezTalem

ilk izlemede anlayan varsa ayakta alkışlarım.. Şimdi izledim filmi... kurgusundan olsa gerek anlamadım. Anlayamadığım içinde beğenmedim.. Yorumları okudum herkes en az 2 -3 kere izlemiş. Anlaşılması çok zor.. Belki ilerde tekrar izlerim...

İlk izleyişte tam anlamı ile çözen insanlar ya hava atmak için laf olsun diye yazıyorlar yada ciddi anlamda kavrama kabiliyetleri ileride derecede olan kıvrak zekası ve olayları hatırlama seviyesi üst seviye kişilerdir.

ben ilk izlediğimde gayet açık anlamıştım filmi ama başta film çok karışık yorumlarını okuduğum için çok dikkatli izledim filmi tabiki gözümden kaçan 1-2 sahne varmış sonradan bazı yorum sitelerinden öğrendim ama o sahnelerden birisi 1 sn sürüyor ilk izlemede anlayan varsa o sahneyi helal olsun

• filmi az önce bitirdim, ilk seferimde her şeyi kusursuz bir şekilde filmi durdurmadan anladım. madalyamı bekliyorum.

film kurgusu dışında çok tırt. mesela pulp fiction'da replikler çok eğlenceliydi, bu ise sıradan bir intikam filmi. sondaki felsefik mesaj ise gayet sade bir şekilde verilmiş, o hoşuma gitti ama filmin amacı bize bu durumu sorgulatmak olmadığı için işin felsefe yönü de beni fazla etkilemedi.

fakat kurgu bakımından kesinlikle pulp fiction'ı bunla kıyaslamam, bu çok daha üstün. film kronolojik sırayla geriye giderken hikaye ileri gidiyor. nolan kardeşlere helal olsun.
  • Biraz önce izledim ben de. Yorum yapılamayacak türden bir film olmuş gerçekten. Böyle bir kurgu olamaz.Müthiş.
  • quote:

Orijinalden alıntı: hangman23

mantık hatalarıyla dolu bir film. çok saçma olmuş. adamın kafa 15 dk da bir reset atıyor ama adam hiç "hiçbir şey hatırlamıyorum. hemen doktora gitmeliyim." falan filan diye bir telaşa girmiyor. bu kadar ileri düzey bir vakayı hemen kabullenip işe koyuluyor.
    zaten bu nolan filmlerinin hep senaryolarında eksiklikler oluyor. sadece insomnia filminin senaryoda bir sorun yoktu. zaten onu da nolan yazmamıştı.

bazı yerlerde uzun bir süre hafızası yerinde olabiliyor ama bazen de 2 dakika önceki olayı unutabiliyor. ama eleştirecek olunsa birçok filmde bir kusur bulunur. kusurları görmeden biraz onları kabullenerek izlemek gerek bence
  • 3 kez izledikten sonra idrak edebildim.
  • 2. sayfadaki uzun yazının aksini düşünüyorum.O yazıda Teddy'nin filmin sonunda söylediği herşeyi gerçek olarak alıyor fakat ''Don't believe his lies'' yazısı beni tamamen itiyor.Bana kalırsa tamamen beyni zorlamaya ve karıştırmaya yönelik bir filmdi.Açıklamaya kalkarsam bende buraya mantıklı bir sürü şey yazarım.Ama şuda bir gerçektir, filmdeki kadın (bu arada çook güzeldi) ona en çok kazık atan oldu Zaten aklım yerinde değildi, kalan kısmından biraz daha alıp götürdü.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jim Carrey -- 4 Şubat 2014; 23:19:03 >
  • Biraz hortlatmak gibi olacak ama yeni izledim ve etkisinden kurtulamadım. Gerçekten akıllıca kurgulanmış bir senaryo ve akıllıca çekilmiş bir film. Başrölün durumunu izleyiciye yansıtabilmek için, yani izleyicinin de bir sonraki sahneyi izlerken ,tabi aslında bu sahne normalde asıl sahneden önce yaşanmış sahne oluyor, bir önceki sahneyi unutması için ki adamın hastalığı da tam olarak bu, böyle bir yol seçilmiş. Amma uzun cümle kurdum inşallah kendimi anlatabilmişimdir . Yani filmi izlerken siz de birebir, sadece 15dklık kısa hafızanız varmış etkisine kapılıyorsunuz. Ayrıca bu teknik sadece bu şekilde değil; Olayların en başını, daha doğrusu filmde gösterilenler içinde en başını da aralarda siyah beyaz olarak düz bir sıralamada verilerek, bir çeşit çaprazlama şeklinde de etkisi arttırılarak kullanılmış. Kısacası film normal bir filmin 5 dk parçalara bölünüp ters bir sıralamayla verilmesi değil. Bu şekilde gösterilmesinin bir amacı bir mantığı var. Bunun yanında normal bir film hiç değil. Neden değil;
    Aslında hani film boyunca öğrendiğiniz herşey yalan çıkar ya. Bu film öyle bir film. Adam aslında sigortacı falan değil, büyük ihtimallede bunu kafasında olayları rasyonalizeştirme amacıyla uydurdu. Adam aslında bahsedilen hastanın ta kendisi, Sammy. Adamın evine 2 tane herif giriyor. Bunlar uyurken karısı tuvalete kalkınca banyoda sıkıştırıp tecavüz ediyorlar. Sonra adam uyanınca yardıma gidiyor ancak sadece 1 tanesini etkisiz hale getirebiliyor, diğerkisi arkadan çıkıp buna kafadan patlatıyor. İşte ne oluyorsa o anda, biraz da olayın tramvasından dolayı oluyor. Bu olaydan sonra adam yeni hafıza oluşturamıyor, daha doğrusu oluşturuyor ama belli uyarılar sonucu bu hafıza sınırlanıyor. Bu tetiklemeler, uyarılar kapının kapanması veya içeriye birisinin girmesi veya çıkan herhangi bir ses olabiliyor. Karısı da olaydan canlı kurtuluyor. Ancak adamın gerçekten hafıza kaybı yaşadığına emin olamıyor. Çünkü hafıza kayıplarından önce kendini hatırlamayan bir insan olmuyor. Yine onu seviyor, o olaydan önceki herşeyi biliyor, duyguları ve tepkileri aynı. Bir de aslında bakarsak, yani bunu farklı birinin(Sammy) başıdan geçen bir olay olarak da olsa hatırlıyor demektir, yani aslında bilerek olmasa da numara yapıyor. Karısı da bunu sınamak için buna test yapıyor. İnsülin iğnesi vurduruyor, sonra kendisini sevdiğinden emin olduğu için ve eğer numara yapıyorsa ve seviyorsa öldürmeyeceğini düşündüğü için bir kez daha insülin iğnesini yapmasını istiyor. Sonra adam bir daha yapıyor. Sonra üçüncüde tabiki karısını öldürüyor. Sonra bunu akıl hastanesine yolluyorlar. Ancak kafasında olayları bir türlü netleştiremediği için ve aslında olayları hatırladığı ve duygularını da hala barındırdığı için yaşananlara bir kılıf uyduruyor kafasında. Karısını kendisinin öldürdüğünü unutmak için ve kabul etmediği için tecavüzcülerin öldürdüğü yalanını kendine yaşanmış gibi kabul ettiriyor ve ne oluyorsa ondan sonra oluyor. Yani en azından benim anladığım bu. Bu arada filmi ilk izlediğinde anladığını söyleyen ya yalan söylüyordur ya da tam anlamamıştır veya yalnış anlamıştır ama anladığını sanıyordur. Bunları anlamak için üst üste 2 kere izledim ve yine de kaçırdığım birşey olabilir.

• şu hortlar olmasa izleyecek film bulamıyacaz.

• quote:

Orijinalden alıntı: Lova

Biraz hortlatmak gibi olacak ama yeni izledim ve etkisinden kurtulamadım. Gerçekten akıllıca kurgulanmış bir senaryo ve akıllıca çekilmiş bir film. Başrölün durumunu izleyiciye yansıtabilmek için, yani

gece gece bu filmlle cebelleştirdiğin için teşk.

edit. hani derler ya
    senarist beyin terk.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MertMeteAlp -- 22 Haziran 2015; 6:14:49 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: MertMeteAlp

quote:

Biraz hortlatmak gibi olacak ama yeni izledim ve etkisinden kurtulamadım. Gerçekten akıllıca kurgulanmış bir senaryo ve akıllıca çekilmiş bir film. Başrölün durumunu izleyiciye yansıtabilmek için, yani

gece gece bu filmlle cebelleştirdiğin için teşk.

edit. hani derler ya
    senarist beyin terk.

Her zaman

• quote:

Biraz hortlatmak gibi olacak ama yeni izledim ve etkisinden kurtulamadım. Gerçekten akıllıca kurgulanmış bir senaryo ve akıllıca çekilmiş bir film. Başrölün durumunu izleyiciye yansıtabilmek için, yani izleyicinin de bir sonraki sahneyi izlerken ,tabi aslında bu sahne normalde asıl sahneden önce yaşanmış sahne oluyor, bir önceki sahneyi unutması için ki adamın hastalığı da tam olarak bu, böyle bir yol seçilmiş. Amma uzun cümle kurdum inşallah kendimi anlatabilmişimdir . Yani filmi izlerken siz de birebir, sadece 15dklık kısa hafızanız varmış etkisine kapılıyorsunuz. Ayrıca bu teknik sadece bu şekilde değil; Olayların en başını, daha doğrusu filmde gösterilenler içinde en başını da aralarda siyah beyaz olarak düz bir sıralamada verilerek, bir çeşit çaprazlama şeklinde de etkisi arttırılarak kullanılmış. Kısacası film normal bir filmin 5 dk parçalara bölünüp ters bir sıralamayla verilmesi değil. Bu şekilde gösterilmesinin bir amacı bir mantığı var. Bunun yanında normal bir film hiç değil. Neden değil;
    Aslında hani film boyunca öğrendiğiniz herşey yalan çıkar ya. Bu film öyle bir film. Adam aslında sigortacı falan değil, büyük ihtimallede bunu kafasında olayları rasyonalizeştirme amacıyla uydurdu. Adam aslında bahsedilen hastanın ta kendisi, Sammy. Adamın evine 2 tane herif giriyor. Bunlar uyurken karısı tuvalete kalkınca banyoda sıkıştırıp tecavüz ediyorlar. Sonra adam uyanınca yardıma gidiyor ancak sadece 1 tanesini etkisiz hale getirebiliyor, diğerkisi arkadan çıkıp buna kafadan patlatıyor. İşte ne oluyorsa o anda, biraz da olayın tramvasından dolayı oluyor. Bu olaydan sonra adam yeni hafıza oluşturamıyor, daha doğrusu oluşturuyor ama belli uyarılar sonucu bu hafıza sınırlanıyor. Bu tetiklemeler, uyarılar kapının kapanması veya içeriye birisinin girmesi veya çıkan herhangi bir ses olabiliyor. Karısı da olaydan canlı kurtuluyor. Ancak adamın gerçekten hafıza kaybı yaşadığına emin olamıyor. Çünkü hafıza kayıplarından önce kendini hatırlamayan bir insan olmuyor. Yine onu seviyor, o olaydan önceki herşeyi biliyor, duyguları ve tepkileri aynı. Bir de aslında bakarsak, yani bunu farklı birinin(Sammy) başıdan geçen bir olay olarak da olsa hatırlıyor demektir, yani aslında bilerek olmasa da numara yapıyor. Karısı da bunu sınamak için buna test yapıyor. İnsülin iğnesi vurduruyor, sonra kendisini sevdiğinden emin olduğu için ve eğer numara yapıyorsa ve seviyorsa öldürmeyeceğini düşündüğü için bir kez daha insülin iğnesini yapmasını istiyor. Sonra adam bir daha yapıyor. Sonra üçüncüde tabiki karısını öldürüyor. Sonra bunu akıl hastanesine yolluyorlar. Ancak kafasında olayları bir türlü netleştiremediği için ve aslında olayları hatırladığı ve duygularını da hala barındırdığı için yaşananlara bir kılıf uyduruyor kafasında. Karısını kendisinin öldürdüğünü unutmak için ve kabul etmediği için tecavüzcülerin öldürdüğü yalanını kendine yaşanmış gibi kabul ettiriyor ve ne oluyorsa ondan sonra oluyor. Yani en azından benim anladığım bu. Bu arada filmi ilk izlediğinde anladığını söyleyen ya yalan söylüyordur ya da tam anlamamıştır veya yalnış anlamıştır ama anladığını sanıyordur. Bunları anlamak için üst üste 2 kere izledim ve yine de kaçırdığım birşey olabilir.

Söyledikelrini destekleyecek herhangi bir şey yok filmde. Filmde adam gayet de sigortacı ve aldığı darbe sonucu hafızası o duruma geliyor. Karısı tecavüze uğruyor ama öldürülmüyor. Sammy ise Leonard'ın gerçekle kendi kafasındakini birleştirerek yanlış yorumladığı bir sigorta dolandırıcısı. Joe Pantoliano'nun karakterinin de Leonard'ı tanıması bunu doğrular nitelikte. Sammy'nin aslında karısı yok, Leonard'ın onun karısı sandığı kişi aslında kendi karısı ve Leonard onu filmdeki gibi insülin iğnesiyle öldürüyor. Ama tabi durumu sonucu bunu unutuyor, hatta unutmak istediği de söylenebilir. Leonard 'ın bilerek kendine yalan söylemesi de bunu destekliyor. Ayrıca bu bir David Lynch filmi değil Nolan filmi o yüzden illa olaylar gösterilenden farklı anlamlar taşıyor diye bir gerekçe yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi metroid -- 22 Haziran 2015; 11:54:44 >

• quote:

Orijinalden alıntı: metroid

quote:

Biraz hortlatmak gibi olacak ama yeni izledim ve etkisinden kurtulamadım. Gerçekten akıllıca kurgulanmış bir senaryo ve akıllıca çekilmiş bir film. Başrölün durumunu izleyiciye yansıtabilmek için, yani izleyicinin de bir sonraki sahneyi izlerken ,tabi aslında bu sahne normalde asıl sahneden önce yaşanmış sahne oluyor, bir önceki sahneyi unutması için ki adamın hastalığı da tam olarak bu, böyle bir yol seçilmiş. Amma uzun cümle kurdum inşallah kendimi anlatabilmişimdir . Yani filmi izlerken siz de birebir, sadece 15dklık kısa hafızanız varmış etkisine kapılıyorsunuz. Ayrıca bu teknik sadece bu şekilde değil; Olayların en başını, daha doğrusu filmde gösterilenler içinde en başını da aralarda siyah beyaz olarak düz bir sıralamada verilerek, bir çeşit çaprazlama şeklinde de etkisi arttırılarak kullanılmış. Kısacası film normal bir filmin 5 dk parçalara bölünüp ters bir sıralamayla verilmesi değil. Bu şekilde gösterilmesinin bir amacı bir mantığı var. Bunun yanında normal bir film hiç değil. Neden değil;

Söyledikelrini destekleyecek herhangi bir şey yok filmde. Filmde adam gayet de sigortacı ve aldığı darbe sonucu hafızası o duruma geliyor. Sammy de bize karakterin durumuyla paralellik kurabilelim diye yaratılmış farklı bir karakter. Joe Pantoliano'nun karakterinin de Leonard'I tanıması bunu doğrular nitelikte. Kaldı ki Sammy aslıdna kendisi olsa kendisini bir bakımevine kapatırlardı. Oradan kaçtığını varsaysak da peşinde polis filan olurdu. Onlara ek olarak polaroidler de bu durumun diğer bir kanıtı. Ayrıca bu bir David Lynch filmi değil Nolan filmi o yüzden illa olaylar gösterilenden farklı anlamlar taşıyor diye bir gerekçe yok.

Söylediklerimi destekleyecek bir sürü şey var filmde. Adam bazen karısının kalçasını çimdiklediğini hatırlıyordu. Son sahnede de aslında insülin iğnesi vurduğunu hatırladı ama hemen geri savuşturdu hatırayı. Yine akıl hastanesine yatırdıkları sahnede başta sammy olarak gözükse de dikkatli izlersen son 1 snde kendisine dönüşüyor. Bu arada peşinde polis olmaması kısmını açıklamayı unuttum. Evet bakımevinden kaçıyor ve peşinde polis yok çünkü karısının ölümünü araştıran polisi kendine inandırıyor ve o polis de buna yardım ediyor. Sonraları polis tecavüzcüyü öldürmesine yardım etmesine rağmen adam tekrar eski haline döndüğü için bunu kendi amacı doğrultusunda kullanıyor ve buna da "ona en azından yaşamak için bir amaç verdim" kılıfını takıyor. Bu yüzden John G. veya Jimmy G. veya ismi J ve G ile başlayan kötü adamları buna katil gibi gösterip öldürtüyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MFN -- 22 Haziran 2015; 11:59:31 >

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: metroid

quote:

Söyledikelrini destekleyecek herhangi bir şey yok filmde. Filmde adam gayet de sigortacı ve aldığı darbe sonucu hafızası o duruma geliyor. Sammy de bize karakterin durumuyla paralellik kurabilelim diye yaratılmış farklı bir karakter. Joe Pantoliano'nun karakterinin de Leonard'I tanıması bunu doğrular nitelikte. Kaldı ki Sammy aslıdna kendisi olsa kendisini bir bakımevine kapatırlardı. Oradan kaçtığını varsaysak da peşinde polis filan olurdu. Onlara ek olarak polaroidler de bu durumun diğer bir kanıtı. Ayrıca bu bir David Lynch filmi değil Nolan filmi o yüzden illa olaylar gösterilenden farklı anlamlar taşıyor diye bir gerekçe yok.

Söylediklerimi destekleyecek bir sürü şey var filmde. Adam bazen karısının kalçasını çimdiklediğini hatırlıyordu. Son sahnede de aslında insülin iğnesi vurduğunu hatırladı ama hemen geri savuşturdu hatırayı. Yine akıl hastanesine yatırdıkları sahnede başta sammy olarak gözükse de dikkatli izlersen son 1 snde kendisine dönüşüyor.

Mesajımı değiştirdim daha analaşılır oldu o yüzden bir daha okumanı tavsiye ederim.

• metroid kullanıcısına yanıt
    Seninki de olabilir benimki de. Sonuçta senin söylediklerini de kanıtlıyan bir durum yok ortada. Polisin onu tanımasının kanıtla falan alakası yok. Pek tabii bu olaydan sonra tanışmış da olabilirler. Zaten filmde olayların başından itibaren gösterilmediği için orası muamma.
  • quote:

Seninki de olabilir benimki de. Sonuçta senin söylediklerini de kanıtlıyan bir durum yok ortada. Polisin onu tanımasının kanıtla falan alakası yok. Pek tabii bu olaydan sonra tanışmış da olabilirler. Zaten filmde olayların başından itibaren gösterilmediği için orası muamma.

Benim söylediklerimin en büyük kanıtı Teddy'nin Leonard'a söyledikleri . Ayrıca benim söyledikelrim daha mantıklı. Kaldı ki nette de çoğu kişi benim gibi düşünüyor.

Merak edenler için Teddy'le Leonard'ın filmdeki olayları açıklayan diyalogu

Leonard: He knew about Sammy, why would I tell him about Sammy?!

Teddy: You tell everybody about Sammy! Everybody who'll listen! "Remember Sammy Jankis?" "Remember Sammy Jankis?" Great story. Gets better every time you tell it. So you lie to yourself to be happy. There's nothing wrong with that. We all do it. Who cares if there's a few little details you'd rather not remember?

Leonard: What the fuck are you talking about?

Teddy: I don't know. Your wife surviving the assault. Her not believing your condition. The torment and pain and anguish tearing her up inside. The insulin.

Leonard: That's Sammy, not me. I told you about Sammy.

Teddy: Yeah, right. Like you tell yourself over and over again. Conditioning yourself to remember, learning through repetition. Sammy let his wife kill herself. Sammy ended up in an institution. Sammy was a con man. A faker.

Leonard: I never said that Sammy was faking.

Teddy: You exposed him for what he was. A fraud.

Leonard: I was wrong. That's the whole point. See, Sammy's wife came to me...

Teddy: Sammy didn't have a wife. It was your wife who had diabetes. Ouch!

Leonard: My wife wasn't diabetic.

Teddy: You sure? Ouch! Cut it out! She wasn't diabetic.

Leonard: You think I don't know my own wife? What the fuck is wrong with you?

Teddy: I guess I can only make you remember the things you want to be true. Like old Jimmy down there.

Leonard: He's not the right guy.

Teddy: He was to you. Come on, you got your revenge. Enjoy it while you still remember. What difference does it make whether he was your guy or not?

Leonard: It makes all the difference.

Teddy: Why? You're never gonna know.

Leonard: Yes, I will.

Teddy: No, you won't.

Leonard: Somehow I'll know.

Teddy: You won't remember!

Leonard: When it's done, I will know.

Teddy: I thought so, too, I was sure of it, but you didn't! That's right. The real John G. I helped you find him over a year ago. He's already dead.

Leonard: Don't lie to me any more.

Teddy: Look, Lenny...I was the cop assigned to your wife's case, I believed you. I thought you deserved a chance for revenge. I'm the one that helped you find the other guy in your bathroom that night. The guy that cracked your skull and fucked your wife. We found him, you killed him. But you didn't remember. So I helped you start looking again, looking for the guy you already killed.

Leonard: Oh, yeah? So who was he?

Teddy: Just some guy. Does it matter who? No reason, Lenny, no conspiracy, just bad fucking luck. Couple of junkies too strung out to realise your wife didn't live alone. But when you killed him I was so convinced that you'd remember. But it didn't stick. Like nothing ever sticks, like this won't stick. I took that picture. Just when you did it. Look how happy you are. I wanted to see that face again.

Leonard: Oh, gee, thanks(!)

Teddy: Fuck you. I gave you a reason to live and you were more than happy to help. You don't want the truth. You make up your own truth, like your police file. It was complete when I gave it to you. Who took out the twelve pages? You, probably.

Leonard: No, it wasn't me, see, it was you. Why would I do that?

Teddy: To create a puzzle you could never solve. Do you know how many towns...how many John Gs or James Gs? I mean, shit, Lenny, I'm a fucking John G.

Leonard: Your name's Teddy.

Teddy: My mother calls me Teddy. My name's John Edward Gammell. Cheer up. There's plenty of John Gs for us to find.

• Öyle bir film ki, başı, ortası ve sonu tamamiyle yoruma açık. Kısacası enfes bir film. Hala izlemeyen varsa durması hata.
  • Müthiş bir filmdir..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: barisdragon

sırf sahneler karışık sırada olduğu için bu kadar beğenilmesi üzücü tabi.IMDB'deki top 250'deki bazı filmleri zaten sevmem, demek ki zevkler değişiyor.Örneğin yüzüklerin efendisi serisi bonusları dahil birkaç kez seyrettim sevemedim gitti.Keza matrix de öyle.

Bu arada bizim kabadayıda bu filmden kopya çekmişler.

Sen iyi misin arkadaşım ? Şu cümleyi kuran adamı linç ediyorlar linç
  • Ben Affleck oynasa daha iyi bir film olabilirdi. Bu haliyle sinemacı bebelerin filmi olmuş bu.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.