Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

Melih Gökçek Ankara'nın otoparklarını eşinin üzerine yapmış

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir Kullanıcı, 2 Masaüstü Kullanıcı
86
Cevap
2
Favori
18.436
Tıklama
Cevapla
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Ülke ve Dünya Gündemi >> Melih Gökçek Ankara'nın otoparklarını eşinin üzerine yapmış
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
Mesaj
 • Yarbay
  2081 Mesaj
  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın belediye meclisi toplantısında gündeme getirdiği, “Melih Gökçek’in SOS Vakfı’na kiraladığı otopark ve mal teminlerinin” belgeleri ortaya çıktı.

  Cumhuriyet'ten Sena Yaşar'ın haberine göre belgelerde, eski Refah Partisi milletvekili Hüsamettin Korkutata ve ailesinin şirketlerinin yanı sıra; Gökçek’in eşi Nevin Gökçek’in onursal başkanlığını yaptığı SOS Vakfı’na da kira bedeli oldukça yüksek olan onlarca ticari işletme ve otoparkın düşük fiyatlarla kiralandığı ortaya çıktı. Vakfa kiralanan otopark ve işletmelerin listesi ve kira bedelleri şöyle:

  . Mavi Göl’ün içinde bulunan bin 628 araç kapasiteli otopark, KDV hariç aylık 10 bin 927 TL’ye, 10 yıllığına kiralandı. ABB'de incelemelerde bulunan müfettişler otoparkın aylık ortalama gelirinin 1 milyon TL’nin üzerinde olmasına karşın, yıllık kirasının oldukça düşük tutulduğuna dikkat çekti.

  . 50. Yıl Parkı’nın içinde bulunan 551 araç kapasiteli otopark, araç başı fiyat 0,55 TL’den hesap edilerek, KDV dahil yıllık 72. 732 TL’ye 25 yıllığına kiralandı. Geliri yüksek olan otoparkın aylık kira bedeli ise 6 bin 61 TL’ye denk geliyor.

  . Sıhhıye’de bulunan 944 araç kapasiteli Yenişehir çok katlı otoparkı, Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı tarafından KDV dahil aylık 56 bin 899 TL’ye 10 yıllığına kiralandı.

  . Hacıbayram Caddesi’nde Belediye Çarşısı içindeki 3 adet dükkan, aylık 2 bin 303’er TL’ye, 10 yıllığına kiralandı.

  . Hacıbayram Hükümet Caddesi’ndeki 220 metrekarelik kafe, aylık 14 bin TL’ye, 10 yıllığına kiralandı.

  . Çamlıdere’de bulunan 2 katlı Ankara evi, aylık 583 TL’ye, 10 yıllığına kiralandı.

  . Kocatepe Katlı otoparkı üstündeki çarşıda, 3 adet ticari işletme, aylık bin 966 TL’ye 10 yıllığına kiralandı.

  . Dikmen Vadisi Reşit Nuri Sokak’taki bina, yıllık 8 bin 428 TL’ye 1 yıllığına kiralandı. Kira süresinin 2017’de dolmasına karşın müfettişleri binanın tahliye edilmediğini tespit etti.

  VAKIF DA MARKETE KİRALADI

  Öte yandan, Kocatepe Cami kapalı otoparkının üzerindeki ticari işletmelerden biri, yıllık 292 bin TL’ye SOS Vakfı’na kiralanırken; vakfın, bu işletmeyi aylık 65 bin TL’ye bir süpermarkete kiraladığı bilgisine de ulaşıldı.

  VAKIF VERGİDEN DE MUAF!

  Öte yandan, vakfa 2012’de Bakanlar Kurulu kararıyla “kamu yararına çalışan vakıf statüsü” kazandırılarak vergi yükünden de muaf tutuldu. Vakfın vergi yükünün de olmaması, otopark ve ticari işletmelerinde yüksek kârlar elde etmesini sağladı. Vakfın yönetiminde, Nevin Gökçek’in yanı sıra, Gökçek döneminin Kent Estetiği Daire Başkanı Ömer Öksüz ve Genel Sekreter Yardımcısı Hatice Akgül de yer alıyor. Akgül’ün bazı kira sözleşmelerinde imzası da bulunuyor.

  İŞLETMELER HALA VAKIFTA

  Uzun süreliğine kiralanan otopark ve ticari işletmeler, Ankara Büyükşehir Belediyesi yeni yönetimince hala SOS Vakfı’ndan devralınamadı. Belediye, yerlerin devri için hukuki süreç başlattı.

  KAYNAK
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi @WP VOLK@N -- 1 Aralık 2019; 1:37:26 >  _____________________________
  Anakart: ASUS H87-PLUS | İşlemci: İntel Core i7 4770K | Ekran Kartı: Asus GTX1080 | Ram: Gskill 2*8gb Gskill Ripjaws DDR3 1600Mhz | Hard Disk: Sandisk Extreme 128gb Samsung 1TB | Kasa: C.M Haf 912 GX 750 Psu | Monitör: Samsung 23B550v 23 "| İşlemci Soğutucu: CM Hyper 212 Evo|Ses Sistemi: Logitech Z5500 Cerative SB ZX | Klavye: Logitech G19 | Mouse: Razer Deathadder
 • bunlar bir şekilde belgeli olduğu için ortaya çıkarılabilenler.

  kimbilir daha kimsenin bilmediği ortaya çıkmayacak ne vurgunları vardır.

  Teknokratik kullanıcısına yanıt
  @Teknokratik demiş ki;

  Mesajı Yerinde Gör

  Ankara'dayım, Ankara'da iş yapan biriyim. Aileden kalma işleri devam ettiriyorum. Ankara'da çeşitli yerlerde arsalarım var. Yapılanları anlatayım ister misin? Geçmişte imar işini "özel şirket" arsada pay karşılığı yapardı. 2.2 emsal ile imar çıkartmak için gelir seninle anlaşır. %100 legal bir durumdu. Ancak iç yüzüne bakarsan, Ankara'nın tarihi imar planında o coğrafyada 120.000 kişiden fazlasının yaşaması doğru bulunmamış. O yüzden ideal emsal olarak 1.4 verilmiş. Adamlar bunu değiştiriyor, bölgeyi nüfusen yoğunlaştırıyor. "İmar işini yapan özel şirket" üzerinden nemalanıyorlar. Şirketin istediği %12 paydı. 50 milyon liralık konuta dönüşecek küçük sayılabilecek bir arsalar bütününde bile komisyonları (inşaatın bitimine kadar beklerlerse) 6 milyon lira. Böyle bir parayı kimseye yedirmezler. Kendileri de yemiyorlarsa... 6 milyon lira bunlar için çerez parası, tenezzül etmezler de, sadece İncek'te yaşanan imar düzen değişikliği sonrası yaratılan konutların değeri 1.5 milyar TL'nin üzerinde. Eğer beklerlerse bunun %12'si şirketin. SADECE İNCEK. HAH! Böyle bir parayı kimse kimseye yedirmez. Bu düzeni kendileri de nemalanmak için kuruyorlar...

  Peki şimdi ne oldu? Bizim tarlalardan olması gerektiği gibi, 1.2 - 1.6 emsal ile rüşvetsiz üçkağıtsız imar geçiyor. Kimse nemalanmıyor. Yıllar önce yapılmış ve Ankara'nın genel şehir planına uygun, insanlık onuruna yakışan, yaşanılası bir bölge olacak orası. Ben daha az kazanacağım. Ama zaten hedeflediğim kazancı, yatırımım karşılığını alacağım. Ne fazlasını, ne azını...

  ----------------------

  Yıllar önce, Oran'daki son arazinin satışında olanları da bir düşünelim... İnanlar o zamanlar Sayın Cumhurbaşkanımızın "dostu" idi. Fetö'den sıkıntı yaşayıp iflas etmemişti. Diğer tarafta da Türkerler vardı. Arkasında Melih Gökçek... Konu da şu, 4 parça arsa var. 3'ünü kapatan metrekare bütünlüğü sağlayıp, özel imar ile yüksek kat izni alabiliyor. Bu da başka bir dümendir. Ankara'da çeşitli bölgelerde yüksek katlı binalar böyle dikilmiştir. Normalde imara aykırı olan yüksek katlı binanın yapılabilmesini sağlar. 15 dönüm araziyi topladın mı, özel imar ile yüksek kat izni alabiliyordun. Tabii bunun için de çeşitli avanta dümenleri mevcut. Gene arada bir "imar şirketi" vs var. Özetle birileri nemalanıyor... Neyse, bu arsada İnanlar ve Türkerler fena halde kapıştı. Aradan arsanın birini FTZ petrol kaptı. İnanlar bir parsel, Türkerler bir parsel alabildi. İki tarafın da planları patladı... Bu aslında arka planda bir Erdoğan-Gökçek kapışması idi ve hepimiz bunun farkında idik.

  Yüksek katlı yapı için özel imar konusunda belediyeden eşsiz hizmet: Bir bölgede irili ufaklı tarlan var. Belediye seni arıyor. "Sizin tarlaları birleştirelim, sizin gibi iki kişi daha var, bölgedeki diğer arazi sahipleri ile konuşalım, üçünüzün de bölük pörçük olan arazilerini takas usulü ile birleştirelim. Özel imara girmek böylece mümkün olsun." Nasıl hizmet? Belediye bu deli zahmete giriyor, bölgedeki 100-150 arsa sahibi ile iletişime geçiyor, farklı bölgelerdeki küçük parseller bir araya getiriliyor, hop özel imar, hop dik bakalım binayı...

  Neyse, bu tarz al takke ver külah işlerde bahsi geçen paralar milyarlar olduğu için, böyle bir parayı belediyedeki bir memur grubuna veya ihaleyi almış bir şirkete kimse yedirmez. İş yapan herkesin bildiği bu durumlar, hali ile başkandan ta cumhurbaşkanına kadar biliniyor. Bilinmemesi imkansız. Ben biliyorum lan. Sayın Cumhurbaşkanı nasıl bilmeyecek? Siyasetin üst kademesi bir nebze göz yumar, görmezden gelir. Altta da teşkilatından başkanına, daire başkanından imarda çalışan genç memura büyükten küçüğe azalan bir yüzde ile dağılır. Teşkilat çalışanları da nemalanır. Siyasi iradeye daha büyük bir şevkle "destek" olurlar. Mama buradadır. Memur-belediye tayfasından da nema yukarıdan aşağı akmaz ise pislik akar. Biri çıkar durumu bir yerlerde yayar.

  Bunun herhangi bir kurumdaki rüşvet zincirinden bir farkı yoktur. Tapuda memura iş hızlı görülsün diye 200TL ateşliyorsan, bil ki o para en çok müdüre, sonra daire başkanına, sonra oradaki memurlara dağılır. Aksi mümkün değildir. Müdür çalışanının yediği herzeden habersiz olamaz. Orada zincir parçası olmayan biri de olamaz. Çünkü bir gün atar şalteri, çıkar gerekli merciye durumu haber verir. Bu yaşanmıyor ve tapuda "ateşleme" aynı ekiple 10 yıl devam ediyorsa herkes "çete"nin mensubudur.

  ----------------------

  "İmar şirketi" konsepti sayın cumhurbaşkanımızın biz İStanbul'a ihanet ettik konuşmasında da geçmektedir. Bu durumu tasvip etmediğini ve kaldırılacağını belirtmiştir. Bu da bu düzenin sonu olmuştur. Ancak bu düzen 17 yıl falan vardı. O süre boyunca ne avantalar yendiğini tahmin edebilirsiniz.

  ----------------------

  Devletten "hakkı ile" arsa alıp "alnının teri ile" inşaat yapan iş adamı... Belediye veya devlet bir arsa satmaktadır. Diyelim ki, yüksek katlı olursa tüm boğazı olduğu gibi görebilecek, Zincirlikuyu'da bir arazi. İş adamımız da "Şuayip Hazif Vorlu" olsun. "Vorlu Holding"... Arazinin sahip olduğu imara göre bir inşaat hakkı var. Bu metrekare inşaatın da bir değeri var. İnşaatın kar edebilmesi için arazinin x liradan fazlaya alınmaması lazım. Bu babayiğit iş adamımız ihaleye giriyor, koçlar gibi 1.2x teklif veriyor. Bileğinin hakkı ile, babalar gibi arsayı alıyor. Herkes "Manyak lan bu, bundan para kazanılamaz." diyor. Geriye dönüp baksan, ihale %100 geçerli, adam bileğinin hakkı ile almış. Ederinin %20 üzerinde para ödemiş falan... Devlet veya belediye de karda o yüzden.

  6 ay sonra arazinin imar planı değiştiriliyor. Emsal iki katına çıkıyor. Bir yıl sonra da kat izni iki katına çıkarılıyor... Şansa bak lan... Al sana Vorlu Center gökdelenler grubu. İstanbul'un kanatlarının altında olması için mucit olmaya, risk almaya gerek yok. Çevir dümeni, dik gökdeleni, kanatlar varsın betondan olsun. İstanbul altında mı? Altında. O zaman mesele yok.

  ----------------------

  Tüm bu anlattıklarım sadece imar ile ilgili bir iki nemalanma yoludur. Bunun belediye ihalesi var, vakıfları var, kiralamalar var, işletme ihaleleri var, daha çok fazla konu var.

  ----------------------

  O yüzden çabalama Teknokratik... Gerek yok. Sen - ben gibi onuru ile yaşamaya çalışan insanların para için babasını satacak insanları korumaya çalışması anlamsız.

  Teknokratik kullanıcısına yanıt
  @Teknokratik demiş ki;

  Mesajı Yerinde Gör

  Minareyi çalan kılıfını hazırlar.
  Kitabına uydurmak deyimi bizim ülkenindir.Bunlar seytanan pabucunu ters giydiren adamlar.
  Melih görevden alınma sürecinde Erdoğan'a Seni Müzeye gömerim deme cürretini gösterebilen bir adam (yüzyüze görüsmede pes etti).
  Öyle kolay değil.Bu iktidar döneminde hesap vermesi.
  Vakıflar yeni dönemde para aklama merkezlerine döndü.Oysa tam bir salaklık.


  Olaya pozitif bakarsak , Akp'lilerin aile bağları ne kadar kuvvetli.(biliyorsunuz çocukları da hayırlı (babalarına borç veriyorlar) -Basarılı (öğrenci iken bile uzman oluyorlar)

 • Yüzbaşı
  299 Mesaj
  Adamlar ne yemiş bea, akboylar bu konuyu da beğenmedi
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  539 Mesaj
  48 bin lira ne ya, bari 49.999 TL filan yapsalarmis.
  |
  |
  _____________________________
  Tiki tiki tiki tempo noserembo çari bari ruçi titaritempo. Ani ani yaba, digi digi baba, aganigi naganigi panini schillaci.  Ecdelya ve sumoodii ile. Hello Taksim Dayı.
 • Teğmen
  181 Mesaj
  Siz boyle sesinizi cikartmazsaniz, calip cirpan adamlara helal olsun derseniz adamlar devlet hizmetinin gelirini boyle cebine baglarlar !
  _____________________________
  Niyeti BoZduM 61 Gün TuTuyOruM

  KeNDinE VerDiğiN DeğEr KaDaR AdAMsıN
 • Yüzbaşı
  299 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: X_S!nS!

  Siz boyle sesinizi cikartmazsaniz, calip cirpan adamlara helal olsun derseniz adamlar devlet hizmetinin gelirini boyle cebine baglarlar !
  helal olsun diyenler zaten haram cukkacıları, forumda da örnekleri mevcut
  _____________________________
 • Teğmen
  181 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: Redeemertr

  helal olsun diyenler zaten haram cukkacıları, forumda da örnekleri mevcut

  Alıntıları Göster
  Kim cebini devletten iyice doldurmussa millet once tebrik edip sonra adamlara biat etmeye basliyor
  _____________________________
  Niyeti BoZduM 61 Gün TuTuyOruM

  KeNDinE VerDiğiN DeğEr KaDaR AdAMsıN
 • Binbaşı
  1052 Mesaj
  chp li gavurlaramı bıraksaydı ? müslüman adam işte kendine bağlamış para islamda kalsın istemiş. çok kötü niyetlisiniz.
  |
  |
  _____________________________
  Türkiye Türklerindir.
 • Binbaşı
  1760 Mesaj
  Caliyor ama calisiyor ile avunuyorlardi simdi oda yalan oldu.  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  398 Mesaj

  bunlar bir şekilde belgeli olduğu için ortaya çıkarılabilenler.

  kimbilir daha kimsenin bilmediği ortaya çıkmayacak ne vurgunları vardır.
  Redeemertr kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
 • Yarbay
  2125 Mesaj
  Bunlar şov amaçli haberler, ortada bir suc varsa savcılığa suç duyurusunda bulunursun. Mansur bey de ekrem bey de geldiginden beri ayni hareketleri yapıyor, bunlar siyasi şovdan öteye gecmiyor. Bundan birkac ay once de Mansur bey 1 trilyonluk ihaleyi 150milyara malettigini iddia etmisti ama ardini getiremedi. Suc duyurusunda bulunamadi. Nasil olsa halk ihale sureclerin bir halt anlamadigi icin yer gözuyle bakiyor, yine Ekrem beyin makam araci şovunda da bezer durum,şovu elinde patladı. Bir insanin vakif başkanı olmasi, o vakfin tum malvarligina , parasina sahip olmasi anlamina mi geliyor. Vakiflar hem idari hemde adli denetime tabidir. Ortada suc yok sadece siyasi şov var.  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  310 Mesaj
  Minareyi çalan kılıfını hazırlar.
  Kitabına uydurmak deyimi bizim ülkenindir.Bunlar seytanan pabucunu ters giydiren adamlar.
  Melih görevden alınma sürecinde Erdoğan'a Seni Müzeye gömerim deme cürretini gösterebilen bir adam (yüzyüze görüsmede pes etti).
  Öyle kolay değil.Bu iktidar döneminde hesap vermesi.
  Vakıflar yeni dönemde para aklama merkezlerine döndü.Oysa tam bir salaklık.


  quote:

  Süleymân -aleyhisselâm- birgün, serçe kuşunu (veya Hüdhüd kuşunu) azarlamıştı. Bunun üzerine serçe, Süleymân -aleyhisselâm-’ı tehdîd etti:

  “–Senin saltanatını ve sarayını mahvederim!” dedi.

  Süleymân -aleyhisselâm-:

  “–Senin sıkletin ne ki, benim sarayımı mahvedesin!” dedi.

  O küçük kuş şöyle cevap verdi:

  “–Kanatlarımı ıslatır ve bir vakıf toprağına sürerim. Sonra da kanatlarıma bulaşan vakıf toprağını senin sarayının damına taşırım. Böylece benim taşıdığım o vakıf toprağı, senin sarayını çökertmeye yeter!”
  Olaya pozitif bakarsak , Akp'lilerin aile bağları ne kadar kuvvetli.(biliyorsunuz çocukları da hayırlı (babalarına borç veriyorlar) -Basarılı (öğrenci iken bile uzman oluyorlar)
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  609 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: Teknokratik

  Bunlar şov amaçli haberler, ortada bir suc varsa savcılığa suç duyurusunda bulunursun. Mansur bey de ekrem bey de geldiginden beri ayni hareketleri yapıyor, bunlar siyasi şovdan öteye gecmiyor. Bundan birkac ay once de Mansur bey 1 trilyonluk ihaleyi 150milyara malettigini iddia etmisti ama ardini getiremedi. Suc duyurusunda bulunamadi. Nasil olsa halk ihale sureclerin bir halt anlamadigi icin yer gözuyle bakiyor, yine Ekrem beyin makam araci şovunda da bezer durum,şovu elinde patladı. Bir insanin vakif başkanı olmasi, o vakfin tum malvarligina , parasina sahip olmasi anlamina mi geliyor. Vakiflar hem idari hemde adli denetime tabidir. Ortada suc yok sadece siyasi şov var.
  Savcılığa, yargıya, mahkemelere güveniyor musunuz ?
  _____________________________
 • Yarbay
  8423 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: Redeemertr

  Adamlar ne yemiş bea, akboylar bu konuyu da beğenmedi
  Geçen biri konu açtı abartıldığı kadar yolsuzluk yokmus yaaa diyerek  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  _____________________________
  ryzen 5 2600 asus gtx 1060 6gb samsung evo 970 plus Crucial 2x 8GB Ballistix 3000MHz MSI B450 GAMING PLUS AM4 XIGMATEK HAWTHORN EN9535TX sharkoon SHP650 V2 650W 80 Plus ATX PSU Viewsonic 23.6" VX2458-MHD 144Hz 1ms Steelseries Rival700 ASUS TUF K7 mekanik klavye SteelSeries QcK Heavy Mouse Pad Rampage Lunatic 7.1 Surround
 • Yarbay
  2148 Mesaj
  Ekrem Başkana atılan bir çamur bile sayfalarca mevzu oluyor.Bunların marifetlerine ilgi yok...
  _____________________________
 • Yarbay
  2125 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: kaptansy

  Savcılığa, yargıya, mahkemelere güveniyor musunuz ?

  Alıntıları Göster
  Melih bey görevden alınmış, arkasında kimse yok. Neden suç duyurusu yok, çünkü Mansur bey hukukcu olarak bu yaptığının bir şov oldugunu kendisi de gayet iyi biliyor. . Suan gerek Mansur Beyin gerek kurum olarak buyuksehirin actigi yuzlerce dava vardır. Kazandığı olur kaybettiği olur.Hukuka güvenmiyorum diye bir sey söz konusu değil  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  _____________________________
 • Onbaşı
  37 Mesaj

  Güveniyor tabii ki, onların da kendi ideolojisinin neferleri olduğunu biliyor.  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  kaptansy kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  360 Mesaj
  Bu Ülkede Adalet Varsa Melih Gökçek in Sülalesinin Mal Varlığına El Konur
  |
  |
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  299 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: ankura

  bunlar bir şekilde belgeli olduğu için ortaya çıkarılabilenler.

  kimbilir daha kimsenin bilmediği ortaya çıkmayacak ne vurgunları vardır.

  Alıntıları Göster
  Zamanı gelince ağır soruşturmalar açılacak, yaptıkları her şey fetö gibi bir bir ortaya çıkacak. Çok ağır hesap verecekler. Çoğu yurtdışına fetö abilerinin yanına kaçacak. Fav atın bekleyin
  |
  |
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  299 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: X_S!nS!

  Kim cebini devletten iyice doldurmussa millet once tebrik edip sonra adamlara biat etmeye basliyor

  Alıntıları Göster
  Ben bir kuruş kazanmadım hiç umrumda da değil, ekmeğimi taştan çıkardım, gerekirse yurtdışına çalıştım gerekirse borsadan kazandım. Milletin verdiği vergiden cukkalayan herkese her kuruş haram olsun, chp akp farketmez. Zamanları dolunca onlar düşünsün
  |
  |
  _____________________________
 • Onbaşı
  17 Mesaj
  Birde degnekcilere kizariz sen kimsin buradan para istiyorsun diye admalar komple ankarayi parsel parsel kiralamislar yok pahasina vaybe  < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  |
  |
HızlıCevap
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
Mobilya Takımları
SEO
Bey Azura
Veri Merkezi;Metro Ethernet;Cloud Sunucu
Kurumsal Web Tasarım Şirketi
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

DHBR1
0,781
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.