Şimdi Ara

Mali Müşavirlikte gelecek var mi(ŞİRKET İÇİN..) (5. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
106
Cevap
6
Favori
16.242
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Blizzard Days

Malimüşavirlik staj başlatma sınavına girdim ilk seferden kazandım ama mali müşavirlik yapmıyacağım galiba.Çünkü 2 adamın küçük ofisinde köpek gibi çalıştırılıp hiçibişi alamamak varken bankaya girip kurumsal bir yerde köpek gibi çalışmak daha mantıklı geliyor.Büyük denetim şirketi vb yerlerine girmekte torpil istiyor.

Banka ve türevleri yerler şuan daha iyi görünüyor kısacası

Not:Fena olmayan bir okuldan mezunum.Dil bilgimde orta.bi süre çalışırsam dil ,iyi seviyeye çıkabilir.Tecrübe sıfır.

Alıntıları Göster
    Mesajın ardından 2 yıl gecmis ama genel bir yorum yapmak gerekirse,

Bir bankacı olarak, 2019/1 sgs’ye girip büroda 1000 lira almayı göze aldım. Bankacılık cok abartılıyor. İse girdigimden beri yüzüm gülmedi. Sürekli baskı, sürekli azar, sürekli tehdit. Kurumsal imajı var ama kurumsal yönetilmiyor. Maasın düzenli yatıyor hepsi bu. Tek kurumsal yanı bu. Subedeysen oranın patronu müdür olur. Satıs lafı duymaktan kusarsınız. Emin olun büroda 1000 liraya evrak düzenlemekten daha buyuk keyif alirim. Zaten smmm olmayi kafaya koyduktan sonra ticari musterilerle muhabbetimi arttirdim.

Ayrica 10 senede olunmaz bu smmm. Sgs’den sonra 3 yil staj. Ardindan yeterlilik sinavi ile smmm olursunuz. 10 sene diyenler, ymm ile karistirdi herhalde.

• quote:

Orijinalden alıntı: elLbufFer

Muhasebeden devam Edip SMMM mi olayım nedir birader ? Sadece SMMM olmak istesen 10 senen gidecek . Ne olmak istediğini bir araştır öyle buraya yaz .
    bu cevabı bana yazdıysan eğer ben 4 buçuk yıldır muhasebeciyim zaten öğretiyim sana 3 yıl staj yaparsan ve sınavı kazanırsan smmm olursun 10 yıl smmmm olduktan sonra ymm sınavına girmeye hak kazanırsın işkembe-i kübradan sallamayalım lütfen
  • quote:

Orijinalden alıntı: tacimmüdür

bu cevabı bana yazdıysan eğer ben 4 buçuk yıldır muhasebeciyim zaten öğretiyim sana 3 yıl staj yaparsan ve sınavı kazanırsan smmm olursun 10 yıl smmmm olduktan sonra ymm sınavına girmeye hak kazanırsın işkembe-i kübradan sallamayalım lütfen

Alıntıları Göster
    Maaş durumunuz nedir?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ellemon

Maaş durumunuz nedir?

Alıntıları Göster
    orta karar
  • hayırlı işler, bakalım bu sene yüzde kaç zam alacağız
  • işletme 3. sınıftan meraba...

potansiyel muhasebeci/mali müşavir'im..

bakalım ilerleyen senelerde biz nerelerde olucaz..
  • quote:

Orijinalden alıntı: K.B.V.

Mesajın ardından 2 yıl gecmis ama genel bir yorum yapmak gerekirse,

Bir bankacı olarak, 2019/1 sgs’ye girip büroda 1000 lira almayı göze aldım. Bankacılık cok abartılıyor. İse girdigimden beri yüzüm gülmedi. Sürekli baskı, sürekli azar, sürekli tehdit. Kurumsal imajı var ama kurumsal yönetilmiyor. Maasın düzenli yatıyor hepsi bu. Tek kurumsal yanı bu. Subedeysen oranın patronu müdür olur. Satıs lafı duymaktan kusarsınız. Emin olun büroda 1000 liraya evrak düzenlemekten daha buyuk keyif alirim. Zaten smmm olmayi kafaya koyduktan sonra ticari musterilerle muhabbetimi arttirdim.

Ayrica 10 senede olunmaz bu smmm. Sgs’den sonra 3 yil staj. Ardindan yeterlilik sinavi ile smmm olursunuz. 10 sene diyenler, ymm ile karistirdi herhalde.

Alıntıları Göster
    Hocam SMMM kariyerinize devam ediyor musunuz?

• Kaç yıllık mali müşavir olup ofisini kapatan arkadaşlarım var.. Yeminli MM bile artık çok çok bollaştı... Boşuna rakamlarla ömrünü tüketme..Sana tavsiyem çevrende bir KARGO - JOLİSTİK ŞİRKETİ bul gir... İmkanın varsa yaşadığın yerde şubesi ol...Hizmet sektörü dışında ekmek zor....Temiz kaliteli güzel yemek yapan küçük bir aşevi bile para kazanır...Günlük 3 çeşit yemek yapın.. Mercimek çorbası, kemikli kuzu etli kuru fasulye, Güzel demlenmiş nohutlu pirinç pilavı...Hepsinde tereyağı, zeytinyağı kullanın..Fiks menü 20 lira... Ekmek su açık parasız....olacak..Küçük bir dükkan 3 kişi ile döner...

• Yazıyı bitirdim aklıma geldi....Kueabiye , börek , pasta kilosu 30 liraya satılıyor....Evde maliyeti kilosu 5 lira....Eşinize, ananıza, bacınıza yaptırın..facede adrese teslim satın...Bir tepsi börek ev yapımı nefis 3,5 kilo 65 Lira...Telefon aç yarın geliyor.....Pastanede kilosu 30 Lira..tepsi ..105 lira....Ekmek hizmet sektöründe......Gördüğüm budur....EVDE YATILI HASTA BAKACAK , YAŞLI BAKACAK KADIN BULUNMUYOR....Yabancılar aylık 1,5 milyona gelip bakıyorlar...Yeme içme sana ait...24 saat evde başında duruyorlar..Bizim kadınlar burun kıvırıyorlar... Komşu ülkelerden .genelde yaşlı kadınlar geliyor...Çok çok arayan var.....Bu sektör boş...… Ev temizliği , temizlik şirketi yine böyle.....

• Bağımsız denetim ufrs alanında ilerle. Her halükarda Türkiye'de bu işi yapabilmen için SMMM ruhsatına, sonrasına YMM ruhsatına ihtiyacın olacaktır. Uluslararası bir bağımsız denetim firmasında staj yapabilirsen çok iyi olur. Sonrasında ister burada çalış ister yurtdışında. İkisinde de çalışma alanın geniş. Onun dışında muhasebeci malî müşavir olarak çalışmak istersen Türkiyede ki firmaların sana vaad edeceği çok şey yok açıkçası.
  • Aklın varsa mali müşavirlikten uzak dur. Çevren yoksa, büro açamayacaksan, hazır en az 5-10 sağlam mükellefin yoksa benim gibi 10 sene tecrübeli bir mali müşavir olaral aylarca işsiz kalıp, eşinden boşanma sürecine girebilirsin.
  • babam 20 senedir mali müşavir. ben de babam da işletme fakültesi okuduk.

sağlam bir çevren, mükellefin yoksa bu meslekte aç kalıyorsun. babam elinde belgesi olmasına rağmen bu mesleği yapmadı, şirketlerde yönetici olarak çalışıp emekli oldu. eğer mali müşavirlik yapsaydı muhtemelen aç kalırdık.

bana gelince, işletme okuduğuma pişmanım. şu an babamla birlikte çalışıyorum ama gözüm başka yerlerde. muhtemelen otomotiv sektöründe ilerleyeceğim ve yakında kendi işimi kuracağım.

aklınız varsa mali müşavirlikten uzak durun. tanıdığınız/adamınız varsa yapın tabi
  • hort

• Reis naptın şimdi nerde çalışıyosun mali müşavir oldun mu ayda ne kadar gelirini var bende bu meslekte ilerlemeye çalışıyorum da merak ettim

• quote:

Orijinalden alıntı: tommy reis123

Reis naptın şimdi nerde çalışıyosun mali müşavir oldun mu ayda ne kadar gelirini var bende bu meslekte ilerlemeye çalışıyorum da merak ettim

smmm değilim özel sektörde 7 yıldır çalişiyorum 4400 alıyorum

• Maalesef her alanda olduğu gibi bu alanda da klişe kurbanı oluyor gençler arkadaşlar.

Vizyonsuzluk, vasatlık, nemelazımcılık genel yaygın refleks maalesef.

Maaş şu bu hedefleriyle ölçümlemeyi bırakın arkadaşlar,

örneğin benim yaşım 40, 20li yaşlarımdan beri bu foruma bakarım, gençken daha çok bakardım tabi ki.

26 yaşımdan beri kendi büromu işletiyorum, büromun gelişmesinden, potansiyelinden bir şikayetim yok,

çoğu insanın hayal edebileceği düzeyde ama, sorun bu değil benim açımdan.

30'lu yaşlarıma geri dönsem bu işin hizmet hammaliyesi bir taraftan ilerlerken,

finansal bilişim teknolojileri konusunda marka yapıp, firmaların ekmek, su gibi ihtiyaç duyduğu

veri uzmanı, analisti olup verimlilik ve analiz üzerinde sektöre girerdim ve şuan inanamayacağınız büyüklükte bir firma olabilirdim.

iyi derecede Sql, C#, PowerBi vs biliyorum, kobi düzeyinde o kadar iş fırsatı var ki inanamazsınız.

Ama maalesef bu sektörde çalışan, gündelikte bile akut ihtiyaç olarak Excel'e ihtiyaç duymasına rağmen,

onyıllarca Excel kullanıp =A1+A2, yazdığı hücreyi formüllü üst düzey tablolama yaptığını sanan adamla dolu ortalık. öğreneceği bir DÜŞEYARA, EĞER, TOPLA.ÇARPIM, ETOPLA gibi 3-5 formülle hayatının ne kadar kolaylaşacağını bilmesine rağmen yarım saatini verip şunları öğrenmez.

Bakın arkadaşlar 6 ay yoğun çalışma 6 Ay - 1 Sene arasında pratik geliştirerek firmaların karşına çıkın bakın neler oluyor. Maaşla ölçüyorsunuz madem 10K'dan altını kendinize yakıştıramayacaksınız, para sizin için ölçü olmayacak, başarı olacak, başarınızın karşılığını maddi olarak görmekse motivasyonunun olacak.

Zaman zaman hizmet sektörünü değiştirip, şu vizyonu insanlara gösterecek, en azından nerden nasıl başlayacaklarını teknik olarak gösterecek, yol gösterecek bir eğitim birimi açmayı istiyorum aslında,

çok vasat berbat, vasat ve nitelikli personel eksiği olan bir alan burası.

• Hatta şuan, şu dk eleman.net'deki ilanıma bakacağım ve maalesef son 5 yıldır bulamadığım personeli yine bulamayacağım.

• Vay be 5 sene - 3 sene önce de benim mesajlarım olmuş konuda.
    2 ay önce stajımı başlattım bakalım hayırlısı olsun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: EnginAKB

Maalesef her alanda olduğu gibi bu alanda da klişe kurbanı oluyor gençler arkadaşlar.

Vizyonsuzluk, vasatlık, nemelazımcılık genel yaygın refleks maalesef.

Maaş şu bu hedefleriyle ölçümlemeyi bırakın arkadaşlar,

örneğin benim yaşım 40, 20li yaşlarımdan beri bu foruma bakarım, gençken daha çok bakardım tabi ki.

26 yaşımdan beri kendi büromu işletiyorum, büromun gelişmesinden, potansiyelinden bir şikayetim yok,

çoğu insanın hayal edebileceği düzeyde ama, sorun bu değil benim açımdan.

30'lu yaşlarıma geri dönsem bu işin hizmet hammaliyesi bir taraftan ilerlerken,

finansal bilişim teknolojileri konusunda marka yapıp, firmaların ekmek, su gibi ihtiyaç duyduğu

veri uzmanı, analisti olup verimlilik ve analiz üzerinde sektöre girerdim ve şuan inanamayacağınız büyüklükte bir firma olabilirdim.

iyi derecede Sql, C#, PowerBi vs biliyorum, kobi düzeyinde o kadar iş fırsatı var ki inanamazsınız.

Ama maalesef bu sektörde çalışan, gündelikte bile akut ihtiyaç olarak Excel'e ihtiyaç duymasına rağmen,

onyıllarca Excel kullanıp =A1+A2, yazdığı hücreyi formüllü üst düzey tablolama yaptığını sanan adamla dolu ortalık. öğreneceği bir DÜŞEYARA, EĞER, TOPLA.ÇARPIM, ETOPLA gibi 3-5 formülle hayatının ne kadar kolaylaşacağını bilmesine rağmen yarım saatini verip şunları öğrenmez.

Bakın arkadaşlar 6 ay yoğun çalışma 6 Ay - 1 Sene arasında pratik geliştirerek firmaların karşına çıkın bakın neler oluyor. Maaşla ölçüyorsunuz madem 10K'dan altını kendinize yakıştıramayacaksınız, para sizin için ölçü olmayacak, başarı olacak, başarınızın karşılığını maddi olarak görmekse motivasyonunun olacak.

Zaman zaman hizmet sektörünü değiştirip, şu vizyonu insanlara gösterecek, en azından nerden nasıl başlayacaklarını teknik olarak gösterecek, yol gösterecek bir eğitim birimi açmayı istiyorum aslında,

çok vasat berbat, vasat ve nitelikli personel eksiği olan bir alan burası.

keşke biri bana bunları 2012 yılında yeni mezun olduğum zaman söyleseydi kpss ye boşuna çalişacağima bilgisayar kursuna giderdim,şimdi aldığım maaşin 2,5 katını alırdım.

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-AE08F0836

Bağımsız denetim ufrs alanında ilerle. Her halükarda Türkiye'de bu işi yapabilmen için SMMM ruhsatına, sonrasına YMM ruhsatına ihtiyacın olacaktır. Uluslararası bir bağımsız denetim firmasında staj yapabilirsen çok iyi olur. Sonrasında ister burada çalış ister yurtdışında. İkisinde de çalışma alanın geniş. Onun dışında muhasebeci malî müşavir olarak çalışmak istersen Türkiyede ki firmaların sana vaad edeceği çok şey yok açıkçası.

HOCAM kgk sınavı hakkında bilginiz var çok mu zor ,kazanirsak bize bu meslekte bir artisi olur mu

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.