Şimdi Ara

Mal sahibi XXX TL'den fazla kredi çektirmiyor?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
8.311
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • http://www.hurriyetemlak.com/konut-satilik/istanbul-maltepe-zumrutevler-emlakcidan-apartman-dairesi/detay/20620976#
    Arkadaşlar bazen yukarıdaki ilanda da görebileceğiniz gibi ilanlarda "Mal sahibi XXX TL'den fazla kredi çektirmiyor" ibaresine rastlıyorum. Bu cümlenin altında ne gibi bir pu**luk vardır?

• Mal sahibi vergi kaçıracak yazamamışlar:)
  • Satışı düşük göstererek vergi kaçıracak ve bu aleni bir şekilde söylenebiliyor. İlginç gerçekten. Şu bile bir ihbar olmalı aslında.
  • O daireyi almayın kardeşim bakın ev alırken Bazı konulara dikkat edin Gayrimenkul Rehberi bölümünde yazılanları okuyun ve Kampanyalı yeni konut projelerini de inceleyin. Mahalle arasında istanbul'da daireler çöpdür. Otopark vs hiçbir sosyal alanı olmayan eve 300-500 bin vereceğinize markalı proje alın derim ben satıcı değilim sadece mantıklı olanı sylüyorum haberciyim ve gördüklerimi yazıyorum

http://www.emlakmanset.com/
  • icamkara İ kullanıcısına yanıt
    Benim sorduğum soruyla sizin verdiğiniz cevabın bir alakası yok ama yinede zahmet etmişsiniz, bende zaman ayırıp düşüncelerimi yazayım. Markalı proje dediğiniz konutların İstanbul'da kapladığı alanı ve daire sayısını göz önüne alırsak, geriye kalan mahalle arasındaki dairelere çöp demeniz enteresan olmuş. Yani siz bir haberci olarak istanbuldaki evlerin %90-95i çöptür diyorsunuz. Katılmıyorum. Kaldı ki markalı projeden uçuk ücretlerle evi alınca sıkıntılar bitmiyor, ardından kira öder gibi aidat ödemeye başlıyorsunuz. Yüzme havuzu, fitness salonu yapıyor firmalar, bunlara istinaden aidatı şişiriyorlar. Şahsen ben yüzmeye ilgili olsam (ki değilim) gider kendime uygun, hijyenik, giriş-çıkış saatlerimle orantılı bir havuz bulur oraya yazılırım. Fitness için keza öyle. Kullanmayacağım şeyler için fuzuli aidat ödemek istemem. Güvenlik deseniz satın aldığınız dairenin bulunduğu apartmanda yeterli hane varsa kapının önüne bir klübe dikiliyor eninde sonunda zaten. Oda size ayda 100-200 lira olarak yansır en çok. Mahalle arası müteahhit firmalarının yanyana iki bina dikip X apartmanı A Blok, B Blok olarak isimlendirmek yerine X Tulip Garden olarak isimlendirince marka proje olduğunu sanan büyük bir kesimde var Türkiye'de. Neyse lafı fazla uzatmayalım, paranız çoksa tercihinizi istediğiniz yerden yapınız efendim, ben yüksek aidat parası ödemeye sıcak bakmıyorum, teşekkür ederim.

• Çöplük evet kusura bakma da üstad İstanbul'un Yüzde 90'ı yeniden yapılmalı Burada yaşıyormusun bilmiyorum da İlla milyonluk evde oturun demiyoruz kimseye. Düzenli parkı bahçesi garajı olan binalar da oturmak hem senin hem eşinin hemde çocuğun için avantaj. Müstakil evde yaşarsın o da ayrı konu.

İstanbul'da düzensiz yapı yüzünden ara sokaklardan gitmek ölüm. İster Beşiktaş İster Etiler İstersen Esenyurt olsun. Farketmez ben burda rant olayından veya neyi kulanıp neyi kullanmayacağından bahsetmedim. Kaldıki normal bir sitede aidatlar içinde Havuz,Güvenlik,Otopark,Temizlik,internet Peyzaj,fitness,vs vs işler var 150 -200 TL aidat için çok sayılmaz. Sen normal bitişik nizam otoparksız gelen geçen belli olmayan çocuğun sokaktayken araba çarpar mı? Başına bişey gelir mi? arabayı mereye parketsem diye düşünmüyorsan bu senin terciğin ben sadece mahalle müteahhidinin hiç bir aktivitesi olmayan binalar yapıp aynı parayı almasına kızıyorum. Dümdüz birbirini gören daracık sokaklarda oturup 350 -400 bin TL'ye dairede oturmak akıllıca bir iş değil ben böyle düşünüyorum

• Acaba Ekspere Farklı Bir Evmi Gösterecekler, Size O Evi Gösterip Başka Tapumu Verecekler ?
  • bende bu sorunun gerçek cevabını arıyorum arkadaşlar var mı tecrübesi olan.
  • Arkadaşlar ben açıklama yapayım, şimdi müteahhitler satışı yüksek gösterirse yüksek vergi ödüyorlar. Adam gelir vergisini düşük ödemek için böyle yapıyor. Sen böyle yap daha sonra pişmanlık dilekçesi ver aldığın fiyata göre aradaki farkın vergisi öde. O adama da vergi cezası gelecek. Bir de şöyle birşey var değer artış vergisi var ben daireyi aldım 100bin e 300e satarsam 5 sene dolmadan ticarete giriyor ve o aradaki farktan devlete vergi ödüyorsun. O yüzden düşük gösteriyorlar. Başka ev filan meselesi değil olay vergi kaçırmak.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • bir önceki arkadaş da açıklamış zaten. kısaca söylemek gerekirse evin sahibi 60.000 civarı göstermiş tapuda evin değerini. vergi ödememek için satarken tapuya yine o miktarı yazacak ki vergi çıkmasın. maliyeciler de inceleme yaparken muhtemelen çekilen kredilere de bakıyorlar. o yüzden belirtilen miktardan fazla kredi çektirmiyorlar.
  • Bende olaya farkı bir açıdan yaklaşayim..Örnek olarak daireyi 100 liraya aldınız tapuda 50 lira gösterdiniz.5 yıl içerisinde o evi satmaya karar verdiniz diyelim.5 yıl içerisinde satarsanız ve 50 lira üzerinde banka kredisi çektirirseniz size vergi geliyor!! 50 lira gösterdiniz 2 yıl sonra 120 lira kredi kullandırılarak sattınız.Dövlet baba diyor ki sen bu evi 50 liraya almışsın 120 liraya satmışsın.70 lira net kar etmişsin artık banada bir sakal atarsın diyip 70 liralık vergi çıkartıyor :)) Dikkat edin derim!! Eğer ki evi 5 yıl içerisinde satacaksınız rayiç bedel kadar kredi kullandırın yada nakit satın.Yoksa yandı gülüm ketan helva :D
  • quote:

Orijinalden alıntı: Antalya.Gayrimenkul

Bende olaya farkı bir açıdan yaklaşayim..Örnek olarak daireyi 100 liraya aldınız tapuda 50 lira gösterdiniz.5 yıl içerisinde o evi satmaya karar verdiniz diyelim.5 yıl içerisinde satarsanız ve 50 lira üzerinde banka kredisi çektirirseniz size vergi geliyor!! 50 lira gösterdiniz 2 yıl sonra 120 lira kredi kullandırılarak sattınız.Dövlet baba diyor ki sen bu evi 50 liraya almışsın 120 liraya satmışsın.70 lira net kar etmişsin artık banada bir sakal atarsın diyip 70 liralık vergi çıkartıyor :)) Dikkat edin derim!! Eğer ki evi 5 yıl içerisinde satacaksınız rayiç bedel kadar kredi kullandırın yada nakit satın.Yoksa yandı gülüm ketan helva :D

Devlet üretenden vergi alamıyor çünkü kar yapan işletme sayısı çok azaldı. Vergi gelirleri düşen devlet düşük satış gösterip vergi kaçıranların tepesine yakında sağlam binecek. Yada İMF amcaya en kısa sürede ziyarete gidecek.

• Antalya.Gayrimenkul kullanıcısına yanıt
    Üstadım Döşemealtı'ndan ev almak istiyoruz, en az 10 ev gezmişizdir, hiçbir müteahhit evin fiyatının hemen hemen yarısından fazla kredi kullandırmıyor. Ne yapacağımızı şaşırdık. İhtiyaç kredisi kullanmaktan başka çare kalmıyor, bu sefer de aylık ödeme yükümüz artıyor..

Bekleyip biraz daha para biriktirelim desek, bu sefer fiyatlar artacak. Bir de şunu anlamıyorum, aynı evin 4 farklı ilanı var, emlakçı 190, 195, 200 derken müteahhit 210 diyor. Böyle birkaç sefer denk geldik.. Tam tersi de oluyor tabii, ilanda emlakçı 220 yazmış, müteahhiti arıyoruz, 210 diyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: hayalci79

Üstadım Döşemealtı'ndan ev almak istiyoruz, en az 10 ev gezmişizdir, hiçbir müteahhit evin fiyatının hemen hemen yarısından fazla kredi kullandırmıyor. Ne yapacağımızı şaşırdık. İhtiyaç kredisi kullanmaktan başka çare kalmıyor, bu sefer de aylık ödeme yükümüz artıyor..

Bekleyip biraz daha para biriktirelim desek, bu sefer fiyatlar artacak. Bir de şunu anlamıyorum, aynı evin 4 farklı ilanı var, emlakçı 190, 195, 200 derken müteahhit 210 diyor. Böyle birkaç sefer denk geldik.. Tam tersi de oluyor tabii, ilanda emlakçı 220 yazmış, müteahhiti arıyoruz, 210 diyor.

Malesef ki hocam dediğin gibi..O sistem Türkiye'nin her yerinde geçerli.Yani Antalya merkezden de alsan İstanbul'dan da alsan aynı(kurumsal firmalar hariç).O yöntem için sıfır değil 2.el daire alman gerekiyor.Yanlız 2.el daire alırken mal sahipleri zarar görebiliyor(ek vergi çıkıyor).Diyelim ki tapuda 50 lira gösterdiği evi 2 yıl önce 200 liraya aldı ve bu gun sana 250 liraya sattı.Sen kredi için banka kredisi olarak 200 lira çekiyorsun.Dövlet diyor ki mülk sahibine; Sen bu evi 2 yıl önce 50 liraya almışsın şimdi 200 liraya satıyorsun(kredi sonrası rayiç bedel 200 liraya yükselecektir) 2 yılda 150 lira kar yapmışsın.Eee artık banada bir sakal atarsın diyip 150.000 tl nin vergisini çıkartıyor.Satan kişi oh oh iyi 2 yılda 50 lira kar ettik diye düşnürken evine gelen vergi borcu ile mutluluğu sona eriyor.Bu duruma düşmemek için evi 5 yıl içerisinde rayiç bedel üzerinde kredi kullandırmaman gerekiyor..

İnşallah sorunları halleder evi alırsın.Aldıkdan sonra da satmaya karar verirsen(5 yıl içerisinde) olacaklar hakkında bir fikrin olur :))

Yukarda yazmıştım ama tekrar belirmek istedim(vergi olayı önemli)

Ben o bölgede çalışmıyorum ancak merak ettiğin husus(resmi prosedürlerde) olursa hiç çekinmeden özelden yada buradan sorabilirsin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Antalya.Gayrimenkul -- 12 Mart 2017; 18:31:58 >

• Antalya.Gayrimenkul kullanıcısına yanıt
    Bunları öğrendiğim iyi oldu. Çok teşekkür ederim

• quote:

Bunları öğrendiğim iyi oldu. Çok teşekkür ederim

Rica ettim hocam :)))

• quote:

Aynı şey benim başıma geldi. Müteahhit satış bedelini düşük gösterip 250.000TL kar yapacak, hiç bir vergi ödemeyecek, ben de buna ortak olacağım ha? Yuh!

Biz maaş alıp vergi ödüyorsak, sen de bir zahmet biraz vergi öde. Kul hakkına giriyorlar, ama suçlu yine devlet. Herkesin bir vebali var.

Türkiye'nin kayıtdışı ekonomisi, kağıt üzerinde ekonomiden belki 2 kat büyüktür.

Sonuç olarak, bu müteahhitlerden ev almayın kardeşlerim. Yalan beyanda bulunmak suçtur, haramdır. Malesef, normalleşmiş durumda. Zaten müteahhitlere şüpheyle bakıyordum, şimdi iyice soğudum bu inşaat sektöründen.

• Müteahhitler vergi ödememek için (Gelir İdaresi bunu sıkı bir şekilde denetliyor), gerçek kişi olan mal sahipleri ise ev alımında 5 içerisinde satmaları durumunda ödeyebilecekleri Gayrimenkul Değer Artış Kazancı Vergisinden kurtulmak için böyle yollara başvuruyor. Bu konuda vergi hesaplamasını https://www.hesapkurdu.com/konut-kredisi/h/gayrimenkul-deger-artis-kazanci-vergisi-hesaplama sayfasındaki araçtan yapabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hesapkurdu -- 18 Mayıs 2017; 9:49:39 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: vectrac

Satışı düşük göstererek vergi kaçıracak ve bu aleni bir şekilde söylenebiliyor. İlginç gerçekten. Şu bile bir ihbar olmalı aslında.

Tapu harcını aldığım fiyata gösterdiğim zaman vergiyi nasıl kaçıracak

250000 tl tapu harcı %1,5 (alıcı) + %1,5 (mal sahibi) öder

250000x1,5/100 = 3750 tl

o eve 250000 veren kişinin akli dengesi yerinde değildir
  • yenerbalcı kullanıcısına yanıt
    Bİr düzeltme yapmak istiyorum.Şu an devlet konut satışının artması için tapu harçlarında bir indirme gitti..Normal'de sizin de bildiğiniz gib % 2 + %2 toplamda %4 tapu harcı vardr.Ancak 30 Eylül 2017'ye kadar %1.5 %1.5 yani toplamda %3 tapu harcı vardır.

İLerde bu konuyu okuyan kişi %3 tapu harcı varmış diye düşünmesin diye belirtmek istedim.

Diğer husus yasalar her ne kadar yarı yarıya tapu harcını verecksiniz desede halk yasasında genelde alıcılar veriyor o harc parasını

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Antalya.Gayrimenkul -- 20 Mayıs 2017; 11:13:37 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.