Şimdi Ara

Mahalle Tesisatçısı Bankacıdan Daha Fazla Kazanıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
71
Cevap
2
Favori
3.856
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
12 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Mahallemizde ki tesisatçı günde ortalama 200-300₺ kazanır iken bankacı memur arkadaşım günde 140₺ liraya çalışıyor maalesef.

Asgari ücretliyi saymıyorum bile günde 90₺ bile kazanmıyor evde otursa daha iyi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi radko -- 22 Ekim 2020; 1:49:42 >

• Ee bunu yeni mi fark ettiniz veya bilmeyen var mı? Tesisatcilarin, her işte(araba olur kombi olur elekktrik...) ustalarin çok kazandigini herkes biliyor? Ne yapalım arz talep meselesi. Herkes memur olmak isteyip kimse tesisatcilik istemeyince sonuç bu. Az olan degerlidir :) ve ustalar hep iyi kazaniyordu

Ben aradaki uçurum astronomik olmadıkça farki kabul ediyorum yine de tesisatçı yerine okuyarak yapacagim isi tercih ederim.

Ne ustası düz amele fiyatı yeme,içme ve transferi de sizden 150-200 TL günlük. Hala okuyacağım diye uğraşanları gördükçe gülesim geliyor artık, para için okuma devrinin biteli en az 5 sene oluyor. Varsa bir işe yatkınlığınız siz de yapın yaşınız ne olursa olsun. En az 15-20 sene daha okuma para etmeyecek ülkede.

Birinin yan haklari, terfi imkani, saglik sigortasi, servisi, guvenligi, atilirsa tazminat hakki vs var.
    Digeri her gun musteri bulmak zorunda, kendi bagkurunu vermek zorunda.
    O kafayla bakarsan benim eve gundelige helen kadin 220 lira aliyor, cogu insandan cok kazaniyor. Ama kafama esiyor 3 hafta almiyorum eve. Baska musteri bulmak zorunda. Opportunity cost diye bir sey var.

Yoo. Bankacılar halen çok iyi kazanıyor. Banka gişesindeki memurun vasfı ne ki çok kazansın? Anlamadığınız şey şu; kıçına tüy takmak seni tavuk yapmaz.

Adam diyor ki ben mühendisim, ben iktisat bitirdim, ben kimyagerim çok kazanmam lazım. Para böyle kazanılmaz. Sen zaten atıyorum iyi bir finans danışmanı olsan paraya para demezsin. Veya çok iyi bir yazılımcı olsan zaten tesisatçının kazandığı parayla bunu kıyaslamazsın. Yetkin bir kimyager olsan zaten dandik bir devlet kadrosu için yırtınmazsın. Havalı bir kozmetik firmasında arge yaparsın falan filan. Türkiye'deki üniversite mezunlarının %90'ı reel sektörde para "yaratacak" yani katmadeğer sağlayacak vasfı olmayan insanlar. Haliyle mühendis olarak 2500 tl ile işe başlıyorlar veya bankacı olarak 6 7 kazanıp ağlıyorlar. İyi olanlar zaten ya en iyi yerlerde, iyi maaşlara çalışıyor ya da yurtdışına gidiyorlar.

Fakir olmanızın (alıntıladığım arkadaşa söylemiyorum bunları) sebebi vasfınızın olmaması. Ekonomi kötü olabilir doğru. Ama bu sizi derinden etkiliyorsa sebebi çok gerekli bir birey olmayışınızdır.

Bizim Adana'da bir laf var; bütün b*klar altın olsa fakir g*tsüz kalırdı diye. Doğru.

quote:

Orijinalden alıntı: q9a2

hangi tesisatçı o az kazanıyormuş.
    sokağa çıkma yasağında su tesisatının vanası bozuldu internetten zar zor birini buldum whatsappdan resmini attım 260 tl dedi, ustam biraz indirim yap dedim işçilik çok kurtarmaz dedi adam :)
    mecbur yaptırdım piyasada adam yok bulamadım.
    işçilik çok dediği kısıma geleyim altı üstü vana değişti.
    boruları ölç kes ısıt tak bitti, toplam süre 45 dakika ve bende yardımcı oldum.
    gelmesi çalışması ve geri gitmesi 3 saat olarak hesaplarsan 260 tl kazandı adam.
    bende 8 saat 110tl çalışıyorum.

O kadar basitse sen yapsaydın dostum

• Ee bunu yeni mi fark ettiniz veya bilmeyen var mı? Tesisatcilarin, her işte(araba olur kombi olur elekktrik...) ustalarin çok kazandigini herkes biliyor? Ne yapalım arz talep meselesi. Herkes memur olmak isteyip kimse tesisatcilik istemeyince sonuç bu. Az olan degerlidir :) ve ustalar hep iyi kazaniyordu

Ben aradaki uçurum astronomik olmadıkça farki kabul ediyorum yine de tesisatçı yerine okuyarak yapacagim isi tercih ederim.
  • Arada ki fark astronomik değil mi sizce ?
  • Köyde bile inşaat ustasının günlüğü 200 lira olmuş. Tesisatçı, elektrikçi çok kazanır ama her zaman iş bulamazlar.

• Ne ustası düz amele fiyatı yeme,içme ve transferi de sizden 150-200 TL günlük. Hala okuyacağım diye uğraşanları gördükçe gülesim geliyor artık, para için okuma devrinin biteli en az 5 sene oluyor. Varsa bir işe yatkınlığınız siz de yapın yaşınız ne olursa olsun. En az 15-20 sene daha okuma para etmeyecek ülkede.

• Asıl mesele ülkede beyaz yakalıya, mühendise vs. talep az. 2020 yılındayız çok tslep olması gerek ama ülke yeterince gelişmediğinden hatta geriye gittiğinden durum böyle. Tesisatçı yine 300ünü alsın ama mühendis de 500 almalıydı.
  • hangi tesisatçı o az kazanıyormuş.
    sokağa çıkma yasağında su tesisatının vanası bozuldu internetten zar zor birini buldum whatsappdan resmini attım 260 tl dedi, ustam biraz indirim yap dedim işçilik çok kurtarmaz dedi adam :)
    gelmesi çalışması ve geri gitmesi 3 saat olarak hesaplarsan 260 tl kazandı adam.
  • O işle öyle kolay değil. Tesiaatçılar Yeri geliyor insan pisliğinin içine elini oluyor.
  • tenekekutu kullanıcısına yanıt

Sadece bu ülkede değil gibi görünüyor Almanya bile artık göç alırken boyacı,hasta bakıcı gibi ara elemanlara öncelik tanımaya başladı

• sıfır daireye iş yapmak kolay yada temiz su tesisatına tadilat tamirat yapmak. ama oturulan bir evde pis su tadilati çok berbat
  • Kazanır müşteri ile alakalı bankacının maaşı sabit çünkü. Benim tanıdığım bi su ustası var. Bir sürü müşterisi var adam hayatından memnun ve çok kazanıyor yani. Bankacı da bankanın sahibi değil zaten.
  • doktor öğretmen polis asker hep fazla alır ama kimse o işi yapmaz.. 

• Kişiye göre fiyatları var hocam.Bize 10l0 yaptığı işi almancıya 200 tl yapıyor.Bazen bayağı bir kitliyor.
  • Adamlar reel sektörde iş yapıyor. Bankacı ne yapıyor? Üstte biri yazmış mühendis az kazanıyor diye. Mühendis az kazanıyorsa sebebi katmadeğer yaratmamasıdır. Sen Ferrari motoru ürettin de 2500 tl mi verdiler?
  • Bizim köyde çalışan işçiler geçen sene 2750 TL ye anlaştılar köy genelinde bir piyasalari var ortak karar alıyorlar.Yeme-icme-barinmaya para ödemiyorlar.Babam hala der boşuna okudun diye
  • Birinin yan haklari, terfi imkani, saglik sigortasi, servisi, guvenligi, atilirsa tazminat hakki vs var.
    Digeri her gun musteri bulmak zorunda, kendi bagkurunu vermek zorunda.
    O kafayla bakarsan benim eve gundelige helen kadin 220 lira aliyor, cogu insandan cok kazaniyor. Ama kafama esiyor 3 hafta almiyorum eve. Baska musteri bulmak zorunda. Opportunity cost diye bir sey var.
  • Birisi evine tesisat döşüyor birisi cebine tesisat döşüyor arada fark var.
  • Mephalay M kullanıcısına yanıt
    Dediklerinize aynen katiliyorum ve ekliyorum banka memurunun okuyup tesisatcinin okumadigini nereden cikarttiniz. Bu ulkede lise mezunu banka memuruyla 2 senelik bitirmis igdas sertifikali tesisatcida var. Tesisatcilari ornek verirken bunuda dusunun. Son olarak bu isi kolay yok sukadar zamanda sukadar para aldi diyen var ise, is ile ilgili tum malzemeler yapimarketlerde var ayrica ilgili isle alakali youtube birsuru detayli video hatta sifirdan bir insaati sonuna kadar nasil yapildigini gosteren videolar bile var. Bircok gelismis ulkede DIY diye bir kultur var sonucta kendi eviniz kendi paraniz kendi isiniz ustaya vermek istemedifiniz parayla kendiniz yapin. Yok ben yapamam beceremem derseniz bos konusmayin. Not: Tesisatci degilim ama her is elimden gelir bankacilik kismina gelince internet yayginlastigindan beri bankacilarla isim olmadi yani kendi bankaciligimida kendim yapiyorum ve baska bir bakis acisida katarsak bankaciligi yapmak icin evime gelen internet kablosu tesisatinida kendim yaptim.

• hocam ben de şöförüm , yeri geliyor günlük 1500, 2000 tl kazanıyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: q9a2

hangi tesisatçı o az kazanıyormuş.

O kadar basitse sen yapsaydın dostum

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.