Şimdi Ara

Maaşın %55.5 vergiye gidiyor (kazancın yarısından fazlasını devlete veriyoruz)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
1.022
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
Mesaj
 • Gelin sizle bir hesap daha yapalım.


  arabam.com'a girdim ve en ucuz sıfır araba olarak 1.3 motor 117.000 TL'ye Fiat Egea Sedan buldum:

  https://www.arabam.com/sifir-km/fiat-egea-sedan-fiyat-listesi-yakit-tuketimi


  Maaşın %55.5 vergiye gidiyor (kazancın yarısından fazlasını devlete veriyoruz)  Bu arabayı almak için maaşlı bir çalışan aylık 10.000 TL kazanmalı ve ailesi yanında kalmalı ki tüm masraflarını onlar üstlensin ve kendisi araba için para biriktirsin.


  Bir yıl boyunca biriktirdiği para 120.000 TL olur.


  Şimdi aylık 10.000 TL alan birinin yıllık vergi tutarını çok doğru tespitler yapan daha önce kendi maaşımdan kıyaslayarak da hesapladığım https://www.verginet.net/dtt/MaasHesaplama.aspx sitesi üzerinden hesaplayalım.


  Maaşın %55.5 vergiye gidiyor (kazancın yarısından fazlasını devlete veriyoruz)
  Tablodan da anlaşılacağı üzere bir yıllık toplam vergi tutarı 101.365 TL. (sigorta dahil, neticede devlete gidiyor ve o para başka kanallara aktarılabiliyor, birçok insan da ödediğini sigortanın karşılığını alamıyor)


  Şimdi https://www.hesapkurdu.com/trafik-sigortasi/h/arac-otv-kdv-hesaplama sitesine girelim ve 117.000 TL'lik araçtan alınan vergi tutarını hesaplayalım:


  Maaşın %55.5 vergiye gidiyor (kazancın yarısından fazlasını devlete veriyoruz)  117.000 Tl'lik araçtan alınan vergi tutarı tam 48.619 TL.


  Sonuç olarak aylık 10.000 TL kazanan birisi bir yıl boyunca yemeyip içmeyip parasını biriktirse ve araç alsa devlete vergi olarak tam 149.984 TL veriyor. Zaten yıllık kazancı 120.000 TL.


  Yani vergi oranı %55.55.


  Ben vergi alınmasın demiyorum, devlet vergisi olmaz lakin bu kadar fahiş vergiler alınmamalı, halk da bilinçsiz olduğu için vergiler daha da artırılıyor. Lütfen öne çıkaralım herkes ne kadar vergi ödediğiniz bilsin.
 • Kardes kime ne anlatiyorsun Vatandaşlar memnun

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • Bu ülkede bir cacık olmaz , halk biatci , Erdoğan'ı Mehdi görüyorlar


  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • Lan devlet bizden Hollandalılar gibi bisiklete binmemizi bekliyor, çevre güzelleşsin hava kalitesi artsın falan filan. Sizlere de yaranılmıyor. Maaşın %55.5 vergiye gidiyor (kazancın yarısından fazlasını devlete veriyoruz) 

 • Hesaba katmadığın bir şey var. 10000 alan arkadaş 12 ay para biriktirdikten sonra o arabanın fiyatı artmış olur dolar fırladığı için, yine alamaz. Dolarda tutsa desek yine sene içinde ek vergiler gelir, bir şekilde alamaz. Bu ülkede para biriktirilmiyor maaşlı çalışan olarak.

  < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
 • BenYoruldumHayat B kullanıcısına yanıt
  Nick-post uyumu. Hepimiz aynı durumdayız ülkecek, ama bazıları görmezden geliyor sırf bunca sene verdiği oyların sorumluluğunu üstlenmemek için.

  < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
 • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.