DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
(Ana Konu) 2 Yıllık Üniversite Geleceği, Parlak Bölümler Ve İş İmkanı...
98
Cevap
7
Favori
166.785
Tıklama
Tüm Forumlar >> Eğitim ve Sınavlar >> Liseler >> YGS/LYS >> (Ana Konu) 2 Yıllık Üniversite Geleceği, Parlak Bölümler Ve İş İmkanı...
Sayfaya Git:
Sayfa: 1 2 sonraki >>>
Giriş
      2569 Mesaj
      30 Nisan 2010 15:52:25

YGS'de Az Puana Süper İmkanlar Çok İş

YGS’de az puan aldıysanız üzülmeyin! Önlisans programlarından bazıları insanı zengin bile eder. İşte o meslekler;
      YGS’de ‘az puan aldım’ diye üzülmenize gerek yok. Çünkü az puanla iyi paralar kazanacağınız işler de var. İki yıllık at antrenörlüğü, at işletmeciliği, optisyenlik, su altı teknolojileri, diş-protez, iklimlendirme ve soğutma, biyomedikal cihaz teknolojisi gibi bölümleri bitirenlere her zaman ekmek var. YGS’de ‘az puan aldım’ diye üzülmenize gerek yok. Çünkü az puanla iyi paralar kazanacağınız işler de var. İki yıllık at antrenörlüğü, at işletmeciliği, optisyenlik, su altı teknolojileri, diş-protez, iklimlendirme ve soğutma, biyomedikal cihaz teknolojisi gibi bölümleri bitirenlere her zaman ekmek var.
      Bazı meslekler çok cazip
      Gençlerin işsiz gezmesindeki etkenlerden biri de gözünü sürekli toplumsal cazibesi olan popüler mesleklere dikmesi. Oysa bazı meslekler var ki, mezun olduğunda hem dolgun bir maaş alabilir hem de yurtiçi ve yurtdışında önemli görevler alabilir. İşte bu mesleklerden bazıları şöyle: At antrenörlüğü, at işletmeciliği, optisyenlik, su altı teknolojileri, diş-protez, iklimlendirme ve soğutma, biyomedikal cihaz teknolojisi. 2 yıllık meslek yüksekokulu bünyesinde yer alan bu bölümleri bitirenler çok rahat iş bulabiliyor.
      İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Adem Şenünver, 5 yıldır mezun veren atçılık işletmeciliği, nalbantlık, antrenörlük gibi bölümlerden bugüne kadar işsiz gezen birine rastlamadığını söyledi. Türkiye’de 10 bin yarış atı olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Adem Şenünver, “Mezunlarımız Türkiye Jokey Kulübü’nün hara ve hipodromlarında çok rahat iş buluyor. 2 bin 500-3 bin YTL ücretle çalışıyorlar. Ayrıca eğittikleri atların performansına göre de ücret alıyorlar.” dedi. Prof. Şenünver, bölümlerinden 4 yıllık Veteriner Fakültesi’nin ilgili bölümlerine de dikey geçiş imkânı olduğunu hatırlatıyor. 25’er öğrencinin girdiği bölümlerden mezun olanlar ayrıca yurtdışında da görev yapıyor. Şenünver’in verdiği bilgiye göre Amerika, Avustralya, Dubai ve İngiltere’de çok sayıda at antrenörü görev yapıyor.
      At antrenörlüğü gibi cazip mesleklerden sualtı teknolojileri bölümü mezunları da çok rahatlıkla iş bulabiliyor. İstanbul Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Hüseyin Öztürk, verilen dalgıçlık eğitiminden sonra su altında vida sıkmaktan kaynak yapmaya kadar çok sayıda işin bu bölümü bitirenler tarafından yapıldığına dikkat çekerek, “Su altında yapılan bütün işler bu bölümün ilgi sahasına giriyor. Boru döşenmesinden kaynak yapmaya kadar. Yurtiçi ve yurtdışından çok sayıda şirket daha mezun vermeden birçok öğrenciye talip oluyor.” dedi.
      Mezuniyetten önce iş buluyorlar!
      Görme bozukluklarının düzeltilmesi ve giderilmesi için dizayn edilmiş optik gereçleri tedarik eden ve hastaya uygulayan eğitim görmüş kişilerin yetiştirildiği optisyenlik programından optisyen olarak mezun olanlar da şanslı olanlardan. Gözlükçü açmak ve gözlükçülük yapmak isteyenlerin üniversitede optisyenlik eğitiminden geçmiş olma şartının yasalaştığı 2004 yılından beri pisayada optisyenler büyük rağbet görüyor. Ege Üniversitesi Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu öğrenci işleri yetkilileri öğrencilerin mezun olmadan iş bulduklarını söylüyor. Kontenjanların çoğunlukla sağlık meslek lisesi mezunları tarafından doldurulduğunu ifade eden yetkililer, kontenjan açığı kaldığında normal lise mezunlarından da bu bölümü tercih ettiğini belirtiyor.
      Zirve Dergisi Rehberlik Uzmanı Hakan Baykal, halk arasında ismi popüler olmayan ancak mezunlarının rahat iş bulduğu çok sayıda bölüm olduğunu belirterek “Bunlar iki yıllık bölümler olduğu gibi mekatronik mühendisliği, enerji sistemleri mühendisliği, yönetim bilişim sistemleri, biyomedikal mühendisliği, uluslararası lojistik ve taşımacılık gibi 4 yıllık bölümler de olabiliyor. Adayların ve ailelerin dikkat edeceği çok şey var. Ancak ‘Mezun olunca işsiz ve mutsuz biri mi olmak isterler yoksa dolgun bir maaşla iyi bir gelecek mi?” diyor.
      Gençleri en kritik dönemlerinde meslek seçimi bekliyor. Hayatın büyük bölümünün işyerinde geçtiği dikkate alındığında işyerinde mutlu olmak hayatın da mutlu geçmesi anlamına geldiğini belirten uzmanlar gençleri ve aileleri meslek seçerken dikkatli olmaya davet ediyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ystipi -- 8 Temmuz 2013; 18:19:43 >

• Yüzbaşı
      252 Mesaj
      30 Nisan 2010 17:01:54
      Bencu Bu kadar Abartıldığı gibi değildir Tek Doğru diyebileceğim sualtı kaynak yapanların iyi maaş aldığını biliyorum ancak onlarında iş kazası tehlikesi çok yüksek bu yüzden maaşları iyi...

• Yarbay
      2990 Mesaj
      30 Nisan 2010 17:07:34
      su altı kaynak nasıl oluyo yahu bence bu bölümlerle anca diplomalı işsiz olunur

Katılım zamanı: 3 Eylül 2005
      I'm a cowboy, on a steel horse I ride
    • Binbaşı
      1795 Mesaj
      30 Nisan 2010 17:41:07
      turkiyede bi kac tane olan bir bolum işsiz kalmaz.
      puanlaraına bakarsanız dah aiyi anlarsınız aslında.
      ayrıca saglık myo larını bitirdiginiz zamanda ac kalmazsınız. heleki att filan olursanız vurursunuz voleyi.

ama sakın hayvancılık veya ziratt ile ilgili bir myo okumayın.

at ant. ornek verilmiş ilkmesajda ama olayına slı oyle degil.
      okuyan cocuklar diyo " kimse bizei ş vermiyo, iş veren cıraklıktan yetişmiş eleman arıyo"

PAMPAAA, DOKTOR DEĞİLİM AMA HASTAM ÇOK :)
      (not; radyoterapi-radyasyon güvenliği soruları cevaplanır)
      500pxcom/mertyucel
    • Yarbay
      2990 Mesaj
      30 Nisan 2010 18:04:10
      Program Üniversite Fakülte P.Türü Kont. Yerl. Yerleşme Öncelikleri Taban P. Genel Kontenjan Taban P.
      Sualtı Teknolojisi İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu EA-1 30 30 263.322

ben ygs 5 den 250 puan aldım :(
      bu bölüme baktımda hoşuma gitti aslında yüzmeyi çok severim bu bölüm hakkında bilgisi olan varmı bu seneki puanı ne olacak acaba?

• Yüzbaşı
      943 Mesaj
      30 Nisan 2010 18:27:25
      PUANI 190,630 181,870 167,021 171,229 178,031 182,664

puanlarım bunlar ya bunlarla turkıyede 2 yıllık gıdebılecegım hıc bolum yokmu pls
      maraş yada antep cevresı super olur ?

• Yüzbaşı
      252 Mesaj
      30 Nisan 2010 18:39:53

quote:

Orijinalden alıntı: fizisyen

turkiyede bi kac tane olan bir bolum işsiz kalmaz.
      puanlaraına bakarsanız dah aiyi anlarsınız aslında.
      ayrıca saglık myo larını bitirdiginiz zamanda ac kalmazsınız. heleki att filan olursanız vurursunuz voleyi.

ama sakın hayvancılık veya ziratt ile ilgili bir myo okumayın.

at ant. ornek verilmiş ilkmesajda ama olayına slı oyle degil.
      okuyan cocuklar diyo " kimse bizei ş vermiyo, iş veren cıraklıktan yetişmiş eleman arıyo"

At ant. hakkında söylediklerin doğru ancak sağlık meslekten mezun olup att olmak ne anlayamadım?Maaşları ve çalışma şartları nasıldır?

• Yarbay
      4373 Mesaj
      30 Nisan 2010 18:49:45

quote:

Orijinalden alıntı: FuLL__MaNiAc

At ant. hakkında söylediklerin doğru ancak sağlık meslekten mezun olup att olmak ne anlayamadım?Maaşları ve çalışma şartları nasıldır?

ATT nin açılımı acil tıp teknisyenidir kardeş.. Hastahanenin acil bölümünde veya ambulansta doktorun yanında çalışırsın. Att mezunu veren bölüm sayısı az diye biliyorum bunun için iş konusunda zorluk yaşamazsın. Çalışma şartları ise genelde vardiya usulu çalışırlar.. Haftaiçinde tatilleri olabilir vs

• Yüzbaşı
      981 Mesaj
      Eski Kullanıcı Adı:
      karakizil

30 Nisan 2010 19:25:20
      açıköğretim fakültesinde okuyorum hiç çalışmadan şöyle bir sonuç aldım

YGS 3 208,770 1047299

YGS 4 208,478 0980849

bu puanlarla 2 yıllık bir üniversiteye girebilirmiyim acaba bi fikri olan varmı

• Binbaşı
      1104 Mesaj
      30 Nisan 2010 20:29:46
      güncell

• Yüzbaşı
      981 Mesaj
      Eski Kullanıcı Adı:
      karakizil

01 Mayıs 2010 01:26:29
      kaale alınmıyoruz valla

• Yüzbaşı
      943 Mesaj
      01 Mayıs 2010 08:18:43

quote:

Orijinalden alıntı: MR.Ş@HIS

PUANI 190,630 181,870 167,021 171,229 178,031 182,664

puanlarım bunlar ya bunlarla turkıyede 2 yıllık gıdebılecegım hıc bolum yokmu pls
      maraş yada antep cevresı super olur ?

lütfen bır bılen ?

• Yüzbaşı
      765 Mesaj
      01 Mayıs 2010 08:40:52
      Atçılıka iş yok boşuna heves etmeyin.

• Yüzbaşı
      981 Mesaj
      Eski Kullanıcı Adı:
      karakizil

01 Mayıs 2010 11:46:11

quote:

Orijinalden alıntı: bigknife

Atçılıka iş yok boşuna heves etmeyin.

ne atçılığı bu ????

• Yüzbaşı
      765 Mesaj
      01 Mayıs 2010 21:38:42

quote:

Orijinalden alıntı: karakizil

Alıntıları Göster

ne atçılığı bu ????

At yetiştiriciliği tarzı bir şey bölümün adını bilmiyorum. Hipodromda çevren yoksa boş bölüm. Ne olduğunu bilmediğine göre de yok çevren.

• Yarbay
      2990 Mesaj
      02 Mayıs 2010 12:41:38
      Sualtı Teknolojisi bölümü hakkında bilgisi olan yokmu

• Yüzbaşı
      282 Mesaj
      12 Haziran 2010 13:53:05
      ben mekatronik veya makine yi tercig edicem meslek yüksek okulların gitmek için kaç puan lazım ben meslek lisesi 3 .sınıfdayım

beşiktaş
    • Yüzbaşı
      480 Mesaj
      12 Haziran 2010 13:55:53
      Kardeşim iklimlendirme ve soğutma okuyor.Eğer arçelik beko bosch gibi sağlam firmalarda işe girerseniz ciddiyim öğretmenden fazla maaş alırsınız.Tabi kendini geliştirmek ve atak olacaksınız.Boş boş durmakla kimseye ekmek yok.

• Yarbay
      4373 Mesaj
      13 Haziran 2010 12:05:26

quote:

Orijinalden alıntı: LifesGood®

Kardeşim iklimlendirme ve soğutma okuyor.Eğer arçelik beko bosch gibi sağlam firmalarda işe girerseniz ciddiyim öğretmenden fazla maaş alırsınız.Tabi kendini geliştirmek ve atak olacaksınız.Boş boş durmakla kimseye ekmek yok.

2 yıllıklarda da güzel maaş alan bölümler var fakat o bölümleri bulabilmekte iş.
      Ben 2 yıllık olarak sualtı teknolojileri düşünüyorum. Bilgisi olan var mı ?

Su altı kaynakçılıkta ne gibi tehlikeler bulunmakta mesela

• Teğmen
      187 Mesaj
      13 Haziran 2010 18:51:30

quote:

Orijinalden alıntı: huseyin16

Alıntıları Göster

2 yıllıklarda da güzel maaş alan bölümler var fakat o bölümleri bulabilmekte iş.
      Ben 2 yıllık olarak sualtı teknolojileri düşünüyorum. Bilgisi olan var mı ?

Su altı kaynakçılıkta ne gibi tehlikeler bulunmakta mesela

Tehlikelerini bilemiyorum ama Kıbrısta çalışan çok insan gördüm, ve çok iyi maaş aldıklarını söylüyorlardı..

:)
    • Binbaşı
      1703 Mesaj
      14 Haziran 2010 00:43:44
      Sualtı Teknolojisi bencede parlak bir bölüm neden derseniz arkadaşlar ülkemiz jeopolitik konumundan ötürü heryerimizden boru hattı geçiyor bunların bir kısmı rusya ile doğalgaz bir kısmı petrol vs vs oralarda çalışacak eğitimli elemanlara iyi para verildiğini duymuştum..

Attığım mesajlara cevap istiyorsanız Pm atınız
    • Yarbay
      4373 Mesaj
      14 Haziran 2010 06:40:41

quote:

Orijinalden alıntı: clio_TR

Sualtı Teknolojisi bencede parlak bir bölüm neden derseniz arkadaşlar ülkemiz jeopolitik konumundan ötürü heryerimizden boru hattı geçiyor bunların bir kısmı rusya ile doğalgaz bir kısmı petrol vs vs oralarda çalışacak eğitimli elemanlara iyi para verildiğini duymuştum..

Hacı bunları mantıken doğruluyoruzda işte okuyan veya mezun olan yok ki forumda

• Binbaşı
      1703 Mesaj
      14 Haziran 2010 13:37:48

quote:

Orijinalden alıntı: huseyin16

Alıntıları Göster

Hacı bunları mantıken doğruluyoruzda işte okuyan veya mezun olan yok ki forumda

Dostum ozaman;hangi Ünilerde varsa onların Öğrenci Forumlarına,ya da fakülte sitesinden mezunlar kısmına bakacaksın mail adresi olan elemanlarla irtibata geçeceksin..

Attığım mesajlara cevap istiyorsanız Pm atınız
    • Yarbay
      6577 Mesaj
      14 Haziran 2010 18:19:49
      su altı teknolojileri güzelmiş düşünebilirim belki.

• Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
      23 Şubat 2011 22:13:58
      up up

Hayat bir çikolata kutusu gibidir içinden ne çıkacağı hiç belli olmaz
    • Android Beta Kullanıcısı
      1677 Mesaj
      23 Şubat 2011 22:52:21

çok olmadığımız kesin
      çok olan tarafta değiliz
      çok olan tarafta olmayacağız
      23 Şubat 2011 23:10:29

quote:

Orijinalden alıntı: theturx

http://www.deu.edu.tr/D...Icerik/Icerik.php?KOD=83

akar

hj burda sualtı teknolojileri bölümü yokki

• Yüzbaşı
      314 Mesaj
      23 Şubat 2011 23:24:27
      bende ist üni sağlık myo da radyoterapi bölümü okumaktayım... şuana kadar iş bulma sıkıntısı çekersin diyen hiç olmadı desem yeridir. ama asıl iş mezun olduktan sonra... sizin fikirleriniz neler?

Hayatının Bir Zamanında Bir Kız Tarafından " Arkadaş Olarak Görülmüş " İnsanlar Topluluğu
      24 Şubat 2011 13:16:45
      sualtı teknolojileri bölümünü okuyan arkadaşlar varmı.. mezun olunca iş sıkıntısı olurmu ben düz lise çıkışlıyım sayısal eşit ağırlık puanıyla alıyor girme durumum nedir ..

• Er
      5 Mesaj
      24 Şubat 2011 18:21:56
      inandırıcı değil bence bölüm puanları 200 düzeyinde iş garantisi ve 2500-3000 arası maaş :D

24 Şubat 2011 19:16:46

• Er
      8 Mesaj
      19 Ağustos 2012 10:00:09
      javascript:void(AddText(''))arkadaşlar merhaba ben düz lise ea çıkışlıyım. bu sene sınava girdim ancak yerleşemedim şimdi ek tercihlri bekliyorum aklımda bi kaç tane bölüm var ama ileriye dönük sonuçları ne olur bilmiyorum.

2 yıllık bölümlerjavascript:void(AddText(''))
      -maliye
      -muhasebe ve veri uygulamaları
      -iş sağlığı ve güvenliği
      -dış ticaret
      -lojistik
      -harita ve kadastro
      -inşaat teknolojisi
      -işletme

4 yıllık bölümlerjavascript:void(AddText(''))

-istemesemde arkeoloji

bu bölümler bana ilerde bişeyler kazandırabilir mi?

sizce ek yerleştirmede yeni yerler açılır mı?

kontenjanlar hep dolu gösteriyor ama sonradan tekrar bi kaç kişide olsa boş kalır demi?

javascript:void(AddText(''))-dgs şansı nedir?
      -kpss şansı nedir?
      -aöf den tamamlama şansım nedir?javascript:void(AddText(''))

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 06koray58 -- 19 Ağustos 2012; 10:05:18 >

• Binbaşı
      1795 Mesaj
      19 Ağustos 2012 12:28:48
      iş saglıgı ve harita hariç hiç birinden bişey olmaz.
      aöf okuyup kpss ye çalışman daha mantıklı. hem askerdende yırtarsın.
      2 yıllıkta iş vepara istiyorsani kesinlikle SAGLIK BİLİMLERİ myo.

500pxcom/mertyucel
    • Çavuş
      81 Mesaj
      19 Ağustos 2012 12:36:10
      quote:

iş saglıgı ve harita hariç hiç birinden bişey olmaz.
      aöf okuyup kpss ye çalışman daha mantıklı. hem askerdende yırtarsın.
      2 yıllıkta iş vepara istiyorsani kesinlikle SAGLIK BİLİMLERİ myo.

SAGLIK MYO DA ÖNERDİGİNİZ BÖLÜM NE

jjjjj
    • Yarbay
      2920 Mesaj
      19 Ağustos 2012 12:57:18
      denizlerin altında iletişim ve enerji hatlarından, madenciliğe kadar, pek çok iş olanağı var. işin zorluğu ve tehlikesi yüzünden herkesin harcı değil. sadece dalgıç sertifikası olan herkesin yapabileceği bir işte değildir. dolayısıyla ne iş olsa yaparım diyenlerin yığılması ve ücretleri düşürmesi gibi bir tehlike yok. ama istekli olanların, bedenen sağlam, kalp ve solunum hastalıklarının olmaması gerekir. aynı şey endüstriyel dağcılık içinde geçerlidir. iletim hatlarının tesinde bakım yapmak, yüksek yapıların camlarını temizlemek ve boyama gibi bakımları yapmak gibi işlerde, herkesin harcı değildir.

myo için hep aynı şeyleri duyuyorum. bu ülkede sadece 4 yıllıklara özel işler yok. her sektörde ara eleman ihtiyacı var. sağlık sektörü şu an için cazip görünüyorsa, bunun sebebi, eğitimini az sayıdaki okulların vermesidir. ama insanlar bu sektöre yöneldikçe, daha fazla okul açılacaktır. aynı şey 4 yıllık fakülteler içinde geçerlidir. merak edenler, beyaz yakalıların işsizliğini araştırsın. kariyeriniz, nereyi seçtiğinize göre değil, mesleğinize ne vereceğinize göre biçimlendirilir.

Eğer bir şey öğrenemediysen, sınavın bir anlamı yoktur.(Kral Bumi, Avatar The Last Airbender)

[DH] Öğretmenler Odasi!
    • Er
      0 Mesaj
      19 Ağustos 2012 13:46:25
      quote:

Orijinalden alıntı: 06koray58

javascript:void(AddText(''))arkadaşlar merhaba ben düz lise ea çıkışlıyım. bu sene sınava girdim ancak yerleşemedim şimdi ek tercihlri bekliyorum aklımda bi kaç tane bölüm var ama ileriye dönük sonuçları ne olur bilmiyorum.

2 yıllık bölümlerjavascript:void(AddText(''))
      -maliye
      -muhasebe ve veri uygulamaları
      -iş sağlığı ve güvenliği
      -dış ticaret
      -lojistik
      -harita ve kadastro
      -inşaat teknolojisi
      -işletme

4 yıllık bölümlerjavascript:void(AddText(''))

-istemesemde arkeoloji

bu bölümler bana ilerde bişeyler kazandırabilir mi?

sizce ek yerleştirmede yeni yerler açılır mı?

kontenjanlar hep dolu gösteriyor ama sonradan tekrar bi kaç kişide olsa boş kalır demi?

javascript:void(AddText(''))-dgs şansı nedir?
      -kpss şansı nedir?
      -aöf den tamamlama şansım nedir?javascript:void(AddText(''))

Arkeolojiyi bırakıp dış ticarete yerleşmiş biri olarak arkeolojiden uzak durmanı öneririm. İş imkanı yok çünkü, kim ne derse desin.

Halam ithalat yapan bir firmanın muhsasebe müdürü. Dış ticaret için söylediği şey "kendini geliştirirsen ve karakterin müsaitse 5 sene içinde yükselirsin, başlangıç maaşın da zaten 2500'un altında olmaz"

• Binbaşı
      1795 Mesaj
      19 Ağustos 2012 13:56:20
      quote:

Orijinalden alıntı: furkan19o7

Alıntıları Göster

SAGLIK MYO DA ÖNERDİGİNİZ BÖLÜM NE

laboratuar hariç hepsi.

500pxcom/mertyucel
    • Çavuş
      63 Mesaj
      19 Ağustos 2012 15:22:17
      anestezi
      tıbbi görüntüleme teknikleri
      tıbbi dökümasyon ve sekreterlik
      odyometri
      optisyenlik
      fizyoterapi
      diş klinik yardımcılığı
      protez-ortez
      patoloji lab.
      radyoterapi
      paramedik(acil tıp görevlisi)
      diyaliz
      sağlık mesleklerinden aklıma gelenler bunlar

kpss atamalarına buradan
      http://www.butunsinavlar.com/kpss-puanlari.asp

bu bölümlerin üniversite taban puanları buradan
      http://www.dogrutercih....rogram2012/tablo3/goster

sağlık mesleklerinde sağlık lisesi bölümü mezunlarına öncelik var.Örneğin lisede anestezi bitiren üniversiteye anestezi bölümüne sınavsız geçiş var.(taban puan kıısmında eğer İ.94 gibi ifade görürseniz bundandır).eğer bu kişilerden arta kalan kontenjan varsa sağlık meslek liselerinin diğer bölümlerinden mezun olanlar ygs puanlarıyla yerleşir.(taban puanlarında D.93 gibi ifadeler görürseniz bundandır)eğer bu iki şekildede kontenjan dolmazsa sağlık meslek lisesi dışındakiler alınır.(taban puanlar kısmında ygs puanları yazar.)başka sorularınız varsa buradan sorabilirsiniz yardımcı olmaya çalışırım.

• Çavuş
      81 Mesaj
      19 Ağustos 2012 15:56:45
      quote:

Orijinalden alıntı: kardiyakarrest

anestezi
      tıbbi görüntüleme teknikleri
      tıbbi dökümasyon ve sekreterlik
      odyometri
      optisyenlik
      fizyoterapi
      diş klinik yardımcılığı
      protez-ortez
      patoloji lab.
      radyoterapi
      paramedik(acil tıp görevlisi)
      diyaliz
      sağlık mesleklerinden aklıma gelenler bunlar

kpss atamalarına buradan
      http://www.butunsinavlar.com/kpss-puanlari.asp

bu bölümlerin üniversite taban puanları buradan
      http://www.dogrutercih....rogram2012/tablo3/goster

sağlık mesleklerinde sağlık lisesi bölümü mezunlarına öncelik var.Örneğin lisede anestezi bitiren üniversiteye anestezi bölümüne sınavsız geçiş var.(taban puan kıısmında eğer İ.94 gibi ifade görürseniz bundandır).eğer bu kişilerden arta kalan kontenjan varsa sağlık meslek liselerinin diğer bölümlerinden mezun olanlar ygs puanlarıyla yerleşir.(taban puanlarında D.93 gibi ifadeler görürseniz bundandır)eğer bu iki şekildede kontenjan dolmazsa sağlık meslek lisesi dışındakiler alınır.(taban puanlar kısmında ygs puanları yazar.)başka sorularınız varsa buradan sorabilirsiniz yardımcı olmaya çalışırım.

nıkını bakınca tıbbi bir terim gibi galiba saglık sektöründesınız

bunlardan hangısı daha rahat bir meslekdir hangısınde kan görme olasılıgı daha azdır devlette atanma olasılıgınıda öz önune alıp hangısını onerir siniz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi furkan19o7 -- 19 Ağustos 2012; 16:00:01 >

jjjjj
    • Çavuş
      63 Mesaj
      19 Ağustos 2012 16:03:58
      quote:

Alıntıları Göster

nıkını bakınca tıbbi bir terim gibi galiba saglık sektöründesınız

bunlardan hangısı daha rahat bir meslekdir hangısınde kan görme olasılıgı daha azdır devlette atanma olasılıgınıda öz önune alıp hangısını onerir siniz

bu yıl sağlık sektörüne giriş yaptım evet.sağlık meslek lisesi mezunu değilsen paramedik ,optisyenlik,odyometri gibi bölümlerin özelde paralı dahil kontenjan kalmıyor.kan görmekten tiksinen biriysen tıbbi görüntüleme teknikleri(radyoloji),radyoterapi(kanser hastalarının ışın tedavisini gerçekleştirir).bu bölümlerin özelde ve devlete ataması iyi durumda.bunlar kadar olmasada tıbbi dökümasyon ve sekreterlik bölümüde avantajlı.

• Çavuş
      81 Mesaj
      19 Ağustos 2012 16:08:01
      quote:

Orijinalden alıntı: kardiyakarrest

Alıntıları Göster

bu yıl sağlık sektörüne giriş yaptım evet.sağlık meslek lisesi mezunu değilsen paramedik ,optisyenlik,odyometri gibi bölümlerin özelde paralı dahil kontenjan kalmıyor.kan görmekten tiksinen biriysen tıbbi görüntüleme teknikleri(radyoloji),radyoterapi(kanser hastalarının ışın tedavisini gerçekleştirir).bu bölümlerin özelde ve devlete ataması iyi durumda.bunlar kadar olmasada tıbbi dökümasyon ve sekreterlik bölümüde avantajlı.

dogru tercihe baktımda aynen dedigin gibi
      paramedik(acil tıp görevlisi) bunlar kaza yerıne gidip ilk mudaley yapan ekip demi

tıbbi görüntüleme teknikleri(radyoloji),radyoterapi(kanser hastalarının ışın tedavisini gerçekleştirir) bide bu onerdiklerinde erken emeklılık diye birşey var mı cunku ınsan butun gun radrasyona magruz kalıyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi furkan19o7 -- 19 Ağustos 2012; 16:13:11 >

jjjjj
    • Çavuş
      63 Mesaj
      19 Ağustos 2012 16:21:10
      quote:

Alıntıları Göster

dogru tercihe baktımda aynen dedigin gibi
      paramedik(acil tıp görevlisi) bunlar kaza yerıne gidip ilk mudaley yapan ekip demi

tıbbi görüntüleme teknikleri(radyoloji),radyoterapi(kanser hastalarının ışın tedavisini gerçekleştirir) bide bu onerdiklerinde erken emeklılık diye birşey var mı cunku ınsan butun gun radrasyona magruz kalıyor

paramedik konusunda evet.radyolojide fazla radyasyona maruz kalmıyorsun,asıl tehlike radyoterapide.belli aralıklarla dozimetreyle ölçümler yapılıyor.vücudunda radyasyon fazla ise şua(ışın) izni veriyorlar.radyoloji teknikerlerinin çalışma saatleri 40 saatti 35 indirildi.en son mahkeme kararıyla 25 saate indirildi 25 saatten fazlasında mesai alıyorlar.erken emeklilik var ama araştırman lazım kaç sene çalışmaya kaç sene erken emeklilik veriliyor bilmiyorum.

• Binbaşı
      1795 Mesaj
      19 Ağustos 2012 19:21:56
      radyasyon uygulamalarında YASAL SAATTEN FAZLA çalışırsanız risk grubundasınızdır.
      ama bizim türkler para için 2 merkezde çalıştıgı için ciddi anlamda risk grubu içinde.
      yoksa bişey olmaz. heleki üniversite hastaneleri en güvenli yerlerdendir. rahat olun.

500pxcom/mertyucel
    • Yüzbaşı
      334 Mesaj
      19 Ağustos 2012 19:46:16
      makıne bolumude iyidir kendını geliştirip cad cam otocad gibi programlara hakım olursan. büro da ofis de makıne tasarlar deli para alırsın.

ki 2 yıllıktan sonra 4 yıllık muhendislige gecıs ımkanıda var

imza yok
    • Er
      1 Mesaj
      20 Ağustos 2012 01:04:57
      çağrı merkezi hizmetleri bölümüde 2 yıllık ve gelecegi çok parlak.isterseniz halkla ilişkiler,insan kaynakları ,işletme olarak 4 yıla tamamlayabiliyorsunuz dgs ile.günümüzde nerdeyse her kurumsal şirket çağrı merkezi açıyor öneririm şahsen :)

• Çavuş
      43 Mesaj
      20 Ağustos 2012 13:38:42
      dış ticaret iyi bir bölüm diye biliyorum.

• Çavuş
      66 Mesaj
      20 Ağustos 2012 14:31:09
      Mesajım bulunsun.Bu arada genel olarak önlisans programları ara eleman açığını gidermek için var.Yani seçtiğiniz sektördeki iş olanaklarını göz ardı etmeyin.

• Yüzbaşı
      359 Mesaj
      20 Ağustos 2012 14:47:50
      2 yıllıklar arasında kontenjanı dolmayan bölümlere ait ösym linkleri
      http://dokuman.osym.gov...OSYS/2012OSYSTablo3B.pdf
      http://dokuman.osym.gov...OSYS/2012OSYSTablo3A.pdf

Bunlardan dikkatimi çekenlerden örnekler;
      Hangileri gelecekte iş kaygısı taşımaz ve bir aile geçindiririr. tartışmakta fayda var.

102951197 Su Ürünleri YGS-6 40 31 162,49670
      102950418 Tohumculuk YGS-6 45 37 163,89820
      100451736 Doğal Yapı Taşları Teknolojisi YGS-6 30 15 157,24870
      100451296 Et ve Ürünleri Teknolojisi YGS-6 30 16 166,96950
      100451136 Elektrik YGS-1 30 28 179,27040
      100451206 Kuyumculuk ve Takı Tasarımı YGS-5 30 19 168,06760
      101551486 Endüstriyel Tavukçuluk YGS-6 30 14 173,28310
      101570977 Et ve Ürünleri Teknolojisi (İÖ) YGS-6 40 8 159,69030
      101551105 Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi YGS-6 40 33 164,79290
      101550991 Et ve Ürünleri Teknolojisi YGS-6 30 11 165,31260
      100150698 Peyzaj ve Süs Bitkileri YGS-6 40 35 164,01970
      107350506 Gaz ve Tesisatı Teknolojisi YGS-2 50 39 163,76050
      107370379 Otomotiv Teknolojisi (İÖ) YGS-1 60 53 160,34050
      109751178 Seramik, Cam ve Çinicilik YGS-2 30 21 156,26560
      109771719 Organik Tarım (İÖ) YGS-6 30 7 165,13170
      109751699 Organik Tarım YGS-6 30 25 154,09290
      109752007 Organik Tarım YGS-6 30 15 173,91280
      109750735 Tohumculuk YGS-6 30 12 180,53830
      109751724 Seracılık YGS-6 30 8 169,65810
      109752016 Sulama Teknolojisi YGS-2 30 3 169,25690
      109752079 Süt ve Besi Hayvancılığı YGS-2 30 3 183,85450
      200850839 Enerji Tesisleri İşletmeciliği (%50 Burslu) YGS-1 42 11 161,27880
      200851158 Raylı Sistemler İşletmeciliği (%50 Burslu) YGS-6 30 26 167,99150

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi omeravalar -- 20 Ağustos 2012; 14:50:59 >
    • Binbaşı
      1795 Mesaj
      20 Ağustos 2012 15:20:09
      bu bölümlerden raylı sistemler hariç hiç biri bi iş yapmaz. raylı sistemleride belki tcdd alıyordur ve mevcut azdır
      ordan götürür.

2 yıllıkta ben hiç kafa yormadan iş bulayım diyorsanız kesinlikle saglık hizmetleri.
      gerisi hikaye.

500pxcom/mertyucel
    • Yarbay
      2267 Mesaj
      21 Ekim 2012 16:18:14
      quote:

bu bölümlerden raylı sistemler hariç hiç biri bi iş yapmaz. raylı sistemleride belki tcdd alıyordur ve mevcut azdır
      ordan götürür.

2 yıllıkta ben hiç kafa yormadan iş bulayım diyorsanız kesinlikle saglık hizmetleri.
      gerisi hikaye.

bilgisayar programcılığı nasıl?

• Binbaşı
      1795 Mesaj
      21 Ekim 2012 19:20:53
      kısmet.

500pxcom/mertyucel
    • Çavuş
      85 Mesaj
      21 Ekim 2012 20:09:10
      Tıbbi Görüntüleme okuyorum bu sene kazandım. Bence 2 yıllık sağlık bölümleri gayet iyi...

T.C.
      Kafkas Üniversitesi
      Atatürk Sağlık Hizmetleri Myo
      Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Programı
      30 Mayıs 2013 19:34:04
      Konu 2-3 yıllık ama güzel.Uplayalım yine güzel bilgiler gelsin.

15 Haziran 2013 12:04:46
      yukarı

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Onbaşı
      36 Mesaj
      15 Haziran 2013 12:56:48
      sertifikasını alıcağınız bölümleri okumayın ve bol bol sertifika almaktan korkmayın açın üniversitelerin yaşam boyu eğitim programlarını inceleyin inanın çok güzel kurslar var üstelik üniversite bünyesinde üniversiye labaratuarlarında o bölümlerin hocalarından alıyorsunuz bu kursları 2 yıl sevmedğiniz yada okurken sevginizi hevesinizi kaybedicek bölümleri okumak yerine yılda 3 er aylıktan 4 kurs bitirip sertifikasını alırsınız ha illaki 2 yıllık okumayın demiyorum bu benim görüşüm

işlemlerim de ilk senciysen uzak dur
    • Teğmen
      182 Mesaj
      06 Temmuz 2013 06:16:59
      a

06 Temmuz 2013 12:13:32
      Mezun olduktan sonra %99 ihtimalle işin hazır diyebileceğiniz bir bölüm önerin.Bu arada 2 gün sonra tercihler başlıyor.Hala kafamda net birşey yok.

07 Temmuz 2013 11:24:24
      Yine uplayalım konuyu , başka bir konuda biri Tapu ve Kadastro diye bir bölüm önerdi ama sadece 1 üniversitede var.

• Yarbay
      2586 Mesaj
      08 Temmuz 2013 13:44:38
      quote:

Orijinalden alıntı: gothic10

Tıbbi Görüntüleme okuyorum bu sene kazandım. Bence 2 yıllık sağlık bölümleri gayet iyi...

kardeşim yazmak istiyor sadece sağlıkçıları mı alıyorlar?

• Çavuş
      85 Mesaj
      08 Temmuz 2013 22:44:25
      quote:

Orijinalden alıntı: waybe

Alıntıları Göster

kardeşim yazmak istiyor sadece sağlıkçıları mı alıyorlar?

Ben sağlık meslek mezunu değildim

T.C.
      Kafkas Üniversitesi
      Atatürk Sağlık Hizmetleri Myo
      Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Programı
Sayfa: [1] 2   sonraki >     >>
Tüm Forumlar >> Eğitim ve Sınavlar >> Liseler >> YGS/LYS >> (Ana Konu) 2 Yıllık Üniversite Geleceği, Parlak Bölümler Ve İş İmkanı...
Sayfaya Git:
Sayfa:
Facebook Sayfamız
Foruma Git
Bölümde Ara
Reklamlar
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.