Şimdi Ara

Jeneratörde hangi model marka? KVa nedir?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
115
Cevap
3
Favori
110.528
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ben diğerlerini bilmiyorum ama 2kVa yı açıklayım ;

2kV = 2kilovolt tur , 2 kilo volt ise 2000 volt yapar

a = Bu ise Amper dir.

2kVa da Jeneratörün gücünün kaç Watt olduğunu gösterir.

Güç formulü : p=V.A dır

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hannibal -- 16 Mart 2005, 4:35:44 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: hannibal

Ben diğerlerini bilmiyorum ama 2kVa yı açıklayım ;

2kV = 2kilovolt tur , 2 kilo volt ise 2000 volt yapar

a = Bu ise Amper dir.

2kVa da Jeneratörün gücünün kaç Watt olduğunu gösterir.

Güç formulü : p=V.A dır

YANLIŞ
  • quote:

Orijinalden alıntı: spammer

Sorunuz var ise jeneratör hk bana sorunuz.
    Aksa Jeneratör de calısıyorum.

çin malından kurtulun vs gibi boş konusmalar geçiyor devreye girmek istedim

Hocam Aksa AAP-3500 aldım ev tesisatına bağlamak istiyorum, balkonda bir pirizim var.

Jenaratörün içinden çıkan iki tane priz var ona bir metrelik bir kablo bağlayıp direk prize bağlarsam eve dağıtım yapmış olurmuyum ?

Yoksa bir tekniği var mı ?

Birde yağ çubuğunu bulamadım, kitapçıkta parçayı ayrı şekilllendirmişler, yağı içerisinde gelmiştir değil mi ?

Yakıtın olmadığını anladık :) da yağı anlayamadım.
  • omermaras O kullanıcısına yanıt
    Merhaba,

Jeneratörle birlikte kablo gelmez, kabloyu üç telli kalın bir kablodan siz yaptıracaksınız. iki ucu da erkek fiş olacak. Bir ucu jeneratöre diğer ucu evdeki bir prize takılacak. Ancak çok DİKKAT.. evdeki prize takmadan önce yapacağınız şey dairenin sigortasını indirmek.. Dikkat edin dairenin içindeki sigortalardan bahsetmiyorum, onları indirmeyeceksiniz. Dairenin dışındaki binanın panosundaki sigortayı indireceksiniz.

Ondan sonra jeneratörle evin balantısını yapacaksınız, bu arada jeneratörün kendi şalteri kapalı olacak, yani ürettiği elektiriği kabloya vermesine izin veren düğme kapalı olacak. İpi çektiniz çalıştı, bir dakikalık çalışmadan sonra elektriği kabloya vermesini sağlayan jeneratör şalterini açın. Bu arada evde mümkün olduğunca açık cihaz olmasın ki jeneratöre birden bire büyük bir yük binmesin.

1.Dairenin dışındaki daireye gelen elektriği kesen şalteri indirdiniz
    2.jeneratörün evdeki herhangi bir prizle bağlantısını yaptınız
    3. çalıştırıp jeneratör şalterini açtınız

bu durumda evinizde tıpkı elektrikler varmış gibi tüm prizlerinizde elektrik olacak, tüm aydınlatmalar da açarsanız yanacak. elektrikler geldiğini dışarı veya binadaki diğer dairelere bakıp anlarsınız ve jeneratörün kendi şalterini indirip (kabloya verdiği elektiriği kesip) jeneratörü durdurursunuz ve kablo bağlantılarını sökersiniz. sonra gidip dairenin şalterini kaldırırsınız.

Elektrik kesintisini anlayıp otomatik devreye giren jeneratörler de var fakat onlar marşlı ve daha pahalıdır. Onun bağlantısını servisi yapar, Elektrik gittiğinde çalışır, geldiğinde devreden çıkar.. İpli tiplerde ise sizin yukardaki işlemleri yapmanız gerekir, ev için ipliler kafidir.

Saygılar

• quote:

Orijinalden alıntı: emin616

12BTU klimam için jeneratöre ihtiyacım var. aksam 3500 ya da Hyundai HHY3500 modeli işimi görecek mi?

Baktım kimse sorumu cevaplamıyor ben cevap vereyim Bilgi paylaştıkça çoğalır.

Buzdolabı, klima,çamaşır makinesi , kompresör gibi genellikle elektrik motoru ile
    çalışan ve demaraj akımı çeken cihazlar ilk devreye girişte (ilk çalışmada) ve sürekli
    çalışmada (normal çalışmada) olmak üzere 2 farklı güç çekerler. En fazla gücü ilk çalışmalarında
    çekerler. Bu güç yaklaşık olarak sürekli çalışma gücünün 3-4 katına kadar çıkabilir. Örneğin; bir
    buzdolabı normal çalışmasında 400 Watt güç çekerken ilk çalışmasında bu güç 1200 Watt’a kadar
    çıkabilir. Keza klimada böyle ilk çalıştırmada 2-3 kat enetjiye ihtiyaç duyduğu için yukarıdaki jeneratörler tam sınırda hatta az bile kalabilmektedir. Bu yüzden daha güçlü bir modele ihtiyacım vardı. Aksa 8000e modelini aldım 6kw. Daha kurulumunu yapmadım. Müsait bir zamanda kurulumunu elektrikçi arkadaşımla yapacağız.

• Jeneratör alırken 2 Kva yeter deniyor.. bİr de bunlarda 2 zamanlı motor 4 zamanlı motor varmış.. en sessizleri de çanta tipi olanlarmış hangisi alınabilir?

• dostum nakka sen kva ya bakma o gercek gucu belirtmez

eger alacaksan kw olarak gucunebak

p:V*I*cos

cos ne kadar 1e yakinsa o kadar iidir
  • kva nın açılımı=kilo volt-amper dir. VA (volt amper) elk.üreteçleri (jeneratörler) ve dönüştürücüleri(transformatörler) için kullanılan ve gücü ifade eden birimdir. 2kva 2kilovoltu değil yaklaşık 2kilowatt lık(220voltta 9amperlik) gücü ifade eder.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi m.selcuk -- 16 Mart 2005, 15:57:48 >
  • Osman paşam cos a bak demiş de cos u belirleyen öge trafolarda da generatörlerde de ona bağladığın alıcıya bağlıdır. saygılar.
  • Jeneratörlerde 4 zamanlı motorlar elbette daha ekonomik ve verimli. Ancak birim hacimden daha fazla güç elde edilmek istenirse 2 zamanlı tercih edilir. Eğer çok küçük ve güçlü motor istenmiyorsa 4 zamanlı tercih edilmeli.

Formüllerle hesaplamayı bilmem ama, kVa'i 0.8'le çarparsanız, yaklaşık kW'ı bulursunuz. Yani 2 kVa=1.6 kW.

Kolay gelsin..
  • cos u =Akım ile gerilim arasındaki açının kosinüsüdür.

Kullanacağın elemana göre değişir bu.

mesela 2kva lik jenaratörde 2kva lik lamba (bildiğimiz lamba) kullanabilirsin.
    çünkü lambanın cos u=1 dir.

motorlar için bu değer birazdaha düşüktür. motorlar işin cos u = 0,85-0,65 arasındadır. Kullanacağınız motorun üstünde bu değer yazılıdır. eğer motorun cos u su çok düşük ise buna uygun değerli bir kondansatör bağlıyarak cos u yu yükseltebilirsiniz.
  • Eğer para çok önemli değilse AKSA Jen. Kullanın.

Eğer önemli ise en az 2yıl garantili bir jenaratör alın.
  •  Jeneratörde hangi model marka? KVa nedir?

ŞU HONDA İYİ GİBİ DURUYOR. NE DERSİNİZ. Bir de motords 2 zamanlı değil de 4 zamanlı olsun derler bilenler doğru mudur?
  • Keşke neyi çalıştırmak istediğini yada nelerin çalışması gerektiğini ve güç harcaması konusunda bize fikir varseydin daha net birşeyler söylenebilirdi...
    quote:

Orjinalden alıntı: nakka

Jeneratörde hangi model marka? KVa nedir?

ŞU HONDA İYİ GİBİ DURUYOR. NE DERSİNİZ. Bir de motords 2 zamanlı değil de 4 zamanlı olsun derler bilenler doğru mudur?
  • konu açılımışken bende birşey sorrayım bu konu hakkında arkadaşlar size..

15-20 bilgisayarlı bir cafeyi çalıştırabilcek bir jeneratörün kaç kva olması gerekir??
  • quote:

Orjinalden alıntı: melih.yanardağlar

Keşke neyi çalıştırmak istediğini yada nelerin çalışması gerektiğini ve güç harcaması konusunda bize fikir varseydin daha net birşeyler söylenebilirdi...
    quote:

Orjinalden alıntı: nakka

değerli dostum, normal ev için mesela kombi, TV, bilgisayar ve iki lamba diyelim. bir böyle öneriye ayrıca buzdolabı eklersek neye yükselir? teşekkürler....
  • Çalıştırmak istediğin ev aletlerinin ortalama Wattları tahmini...

Kombi : 120 Watt
    T.V : 100 Watt
    Bilgisayar : 200 Watt
    Lamba : 100 Watt
    Buzdolabı : 1500 Watt..

tüm ürünlerin ortalama watt tüketimlerini internet sitelerinden araştırdım..

Eğer buzdolabını katmasaydın seçtiğin Jeneratör rahatlıkla işini görebilirdi ..
    Fakat bu ürünü buzdolabınla birlikte kullanman biraz zor gibi görünüyor...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi melih.yanardağlar -- 9 Temmuz 2005, 12:11:17 >
  • melih arkadasimiz guzel aciklamis oncelikle besleyecegin cihazlarin toplam watt ini bilmelisin sevgili nakka + %20-30 da ekstra ekleyip o sonuca gore secmen daha uygun olur
  • melih ve yogurt çok teşekkür ilginize ve alakanıza buzdolabi şart değil çünkü kışın bu konu daha önemli öncelikle karda kışta elektrik kesilmesi önem arzediyor hem kombi hem tv haber falan açısından tabii bette olsa iyi olur. hele evde çocuklu aiel için nerdeyse şart gibi birşey. Ricam bu watt lar için jeneratörler kva birimi kullanıyorlar bunu watt ları bu ölçüyle nasıl anlamalıyız? bir de iki zamanlı dört zamanlı olayı var... 2 iyi değil 4 olmalı diyenler var....selamlar....
  • Sevgili nakka senin için küçük bir araştırma yaptım bu arada bende bazı bilgiler edindim tabii fakat güzel hazırlanmış bir siteninde üzerine birşeler yazmak istemedim ...

http://www.genpower.com.tr/teknik.htm

Umarım bu site senin sorularına cevap verebilir.....
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.