Şimdi Ara

Araci alali bir yil oldu ve bezdim artik...

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
724
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Arkadaslar araci alali bir yil oldu ve artik bezdim. Arac 2005 model opel Zafira B 1.9 motor mazotlu 155 binde.

Yasadim sorunlar:

Isitici bujilerini degistirdim arada bir isitici lambasi yaniyor ve yanik kaliyor (yanip yanip sonuyor).
    Isitici bujisi yanik kaldiginda motor cok daha sesli calisiyor,gaza yuklenildiginde eksozdan asiri siyah duman atiyor ve belirli bir zaman sonra isik kendi kendine normale donuyor motor sesi duzeliyor eksozdan siyah duman atmati kesiyor.

Araca her binmemde radio (teyp) kapali motor sesi dinleyip gidiyorum cunku muzigi acinca kamyon suruyormusum gibi motordan daha cok ses geliyor. Sanki haporleler motora bagliymis gibi.

Iki ile 3 haftadir da arac normal giderken 2 viteste tam devrini alip 3 vitese atmama az bir zaman kala motor tekliyor ve 3 viteste de 4 vitese atmadan oncede tekliyor 4.5 ve 6 viteste herhangi gibi bir tekleme yasamadim.

Arac cok sukur yag yakmiyor ve su kaybida yok. Bugun 26 km yol yaptip ki bunun yarisi 100 ve 120 km hiz limitinde yapildi motoru actimda asiri bir isinma var motor kabutunun metal teli olsun diger hortum ve kablolar olsun el vurulmuyordu ki hava yagmurlu olmasina ragmen?

Bu konu hakkinda yardimci olirsaniz cok memnun olurum arkadaslar artik inanin arabayi gormek kullanmak istemiyorum. Simdiden cok tesekkur ederim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• dizel enjektörlerini ölçtürdünüz mü?
  • aynı motorlu vectra var bende de.sorun büyük ihtimal enjektörlerde. iyi bir pompacıya gösterin enejtörleri.memeleri kontrol etsin. yanılmıyorsam takım olarak değişiyor 4 ü. önce kendiniz de test edebilirsiniz biraz dizel bilginiz var ise. motorun üzerindeki enjektörlerin dışarıda 4 tane ayrı ayrı jak ları var. bunları tek tek çekerek motorun çalışmasındak değişiklkten anlarsınız. ya da bir usta ya gösterin o söyler zaten bunlar zayıf veya iyi diye. eğer sorun enjektörde değilse buraya yazın lütfen biz de bilgilenelim. kolay gelsin.
  • Oncelikle degerli yorumlariniz icin cok tesekkur ederim.

Arkadaslar 4 ayri usta bakti araca enjektorlerden kaynakli degil dediler. Enjektor sorunu oldugu zaman surekli tekleme ve titreme yaparmis?? ve 2 bin ve 3 bin devire cikmazmis soylenilen aynen bunlar. Tekledigi zaman getirin bakalim dediler. Iyide arac surekli teklemiyorki nasil teklerken gotureyim? Arac makinaya baglandi ve sifir ariza gosterdi. Konuya yazmis oldugum sorunlari tek tek anlattim oyle birsey olamazmis iyide oluyor abi:(

Bu arada aracta hararet lambasi yok? Google'de arastirma yaptim gizli menu var deniliyor yalniz anlatilanlari yaptigim zaman gizli menu diye birsey cikmiyor TEST MODE yazisi geliyor iki saniye kadar sonra o yazida kendilinden gidiyor?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 38xMuratx38 -- 4 Haziran 2016; 12:16:49 >
  • Hocam öncelikle geçmiş olsun. Bana sorununuz elektriksel gibi geliyor. Motor bölümünde yanmış, soyulmuş kablolar olabilir, onlar birbirlerine yada motora değip şase yapıyor da olabilir. Şayet varsa güzel bi bantlayıp makaronlamak gerekir. Bence siz iyi bir elektrikci bulun sorun elektrik değilse birde pompacıya baktırın. Geçen sene Renault19 1.9 aracımda motordaki çıplak kablolar yüzünden (ha bugün giderim, ha yarın gider yaptırırım derken) arabamın komple tesisatı yanmıştı.
    Ve son tavsiyem araç cihazda arıza vermiyorsa deneme yanılma yöntemiyle sorunu siz bulacaksınız, yoksa şundan bundan derler çok paranız gider.
  • quote:

Orijinalden alıntı: anaconda41

Hocam öncelikle geçmiş olsun. Bana sorununuz elektriksel gibi geliyor. Motor bölümünde yanmış, soyulmuş kablolar olabilir, onlar birbirlerine yada motora değip şase yapıyor da olabilir. Şayet varsa güzel bi bantlayıp makaronlamak gerekir. Bence siz iyi bir elektrikci bulun sorun elektrik değilse birde pompacıya baktırın. Geçen sene Renault19 1.9 aracımda motordaki çıplak kablolar yüzünden (ha bugün giderim, ha yarın gider yaptırırım derken) arabamın komple tesisatı yanmıştı.
    Ve son tavsiyem araç cihazda arıza vermiyorsa deneme yanılma yöntemiyle sorunu siz bulacaksınız, yoksa şundan bundan derler çok paranız gider.

Sagolun hocam kablolara baktim ama herhangi gibi bir acilmis veya hasar almis kablo yok. Yorumunuz icin tesekkur eder hayirli ramazanlar dilerim

• aracınızı bilgisayara bağlayıp hata kodlarını görecek usta yok mu?
    ısıtma lambası yanıyor ise illahaki ısıtma bujileri arızalı diye bir durum olmaz. bazı araçlarda kızdırma lambası başka arızaların olduğunu gösterir tabi bilgisayara bağlayıp bakabilecek usta var ise.
    enjektörleri kontrol etmek için illaha fiziksel müdahale gerekmez. yine bilgisayara bağlayıp enjeksiyon zamanlarını ve miktarlarını görebilirler.

Neden ısrarla aracı bilgisayara bağlayıp bakmıyorlar anlamıyorum. bir lamba yanıyor ise kesin olarak ecu da hata kaydedilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Du Hast

aracınızı bilgisayara bağlayıp hata kodlarını görecek usta yok mu?
    ısıtma lambası yanıyor ise illahaki ısıtma bujileri arızalı diye bir durum olmaz. bazı araçlarda kızdırma lambası başka arızaların olduğunu gösterir tabi bilgisayara bağlayıp bakabilecek usta var ise.
    enjektörleri kontrol etmek için illaha fiziksel müdahale gerekmez. yine bilgisayara bağlayıp enjeksiyon zamanlarını ve miktarlarını görebilirler.

Neden ısrarla aracı bilgisayara bağlayıp bakmıyorlar anlamıyorum. bir lamba yanıyor ise kesin olarak ecu da hata kaydedilir.

Hocam araci bilgisayara bagladilar hic bir ariza vermedi motorda (0) sadece klima ariza gosterdi onuda biliyorum zaten gecen yil filtreyi temizlerken usta klimayi duman etti. Vermis oldugu arizalari beyin kaydetmemis:( normalde musterisi var aracin ama bu sekilde satmak istemiyorum satin alan kisinin benim gibi rezil olmasini cocugunun rizkini aracin arizalarina vermesini istemiyorum.

• Hocam o zaman şöyle yap. Motor üzerinde gordugun ne kadar soket varsa teker teker çıkar, eğer cikardigi n soket de araba stop ediyor veya stop edecek gibi yapıyor da sonradan toparliyorsa o elektrik yada mekanik aksam sağlam demektir. Eğer soketi çıkardı n araba hiç tepki vermiyorsa elektrik yada mekanik aksam bozuk demektir. Bu şekilde bisey bulamadın diyelim n11.com da 20, 30 liraya satılan elm 327 diye Bluetooth cihazlar var tak onu arıza okuma yerine akıllı telefona da Piston programını kur tekleme yaptığı an arıza aramayı çalıştır büyük ihtimalle bulur ve uğraşmazsın. Gidersin tamirciye kardeşim bu değişecek dersin.
    http://m.n11.com/mini-elm327-obd2-bluetooth-ariza-tespit-P111199671?cid=604001&gclid=CKWk6Imrmc0CFUyeGwodhkgPag&gclsrc=aw.ds

• Marka model farketmeden 1.9 motorlar, tarihte sorunlu motor olarak yerini alacaktır.

• anaconda41 kullanıcısına yanıt
    2001-2005 arası Passat B5.5 kasalardaki 130ps 320nm güç üreten 1.9 TDI ünitenin sorunları nelerdir bana söyler misiniz?
  • Niyetin tartışma yaratmak mı? İstisnalar kaideyi bozmaz.
    Senin niyetin tartışma yaratmak ki genelliyorsun. Dediklerine bir bak.

Ben sana düzgünce soru sordum ama değil mi?
  • 38xMuratx38 3 kullanıcısına yanıt
    bence gizli bir sorun var. 2005 model dizel aracın 155 bin de olması. Km düşürülmüş olabilir bi araştırma yapın derim. Eğer istanbuldaysanız opel forumlarında konuyu bi paylaşın. Fanatik opelciler sizi en iyi ustaya yönlendirir. Biraz cebiniz yanabilir belki ama artık sağlık olsun diyelim.
  • Bende düzgün bi şekilde cevap verdim, hakaret etmedim bişey yapmadım. Benim önceki R19 1.9 dizel, bi arkadaşın Peugeot Partner, yine bi arkadaşın VW Cadyy hepsi 1.9. Ben ve arkadaşlarımın hiç sorunları bitmemişti, ona nazaran konuştum. Senin arabanın problemsiz olması, (güle güle kullan) genel anlamda 1.9 motorların problemli olduğu gerçeğini değiştirmez.
  • Tamircileri bırakın da düzgün bir opel bayinin servisine gidin onlar sorunu hemen bulacaktır
  • quote:

Orijinalden alıntı: anaconda41

Hocam o zaman şöyle yap. Motor üzerinde gordugun ne kadar soket varsa teker teker çıkar, eğer cikardigi n soket de araba stop ediyor veya stop edecek gibi yapıyor da sonradan toparliyorsa o elektrik yada mekanik aksam sağlam demektir. Eğer soketi çıkardı n araba hiç tepki vermiyorsa elektrik yada mekanik aksam bozuk demektir. Bu şekilde bisey bulamadın diyelim n11.com da 20, 30 liraya satılan elm 327 diye Bluetooth cihazlar var tak onu arıza okuma yerine akıllı telefona da Piston programını kur tekleme yaptığı an arıza aramayı çalıştır büyük ihtimalle bulur ve uğraşmazsın. Gidersin tamirciye kardeşim bu değişecek dersin.
    http://m.n11.com/mini-elm327-obd2-bluetooth-ariza-tespit-P111199671?cid=604001&gclid=CKWk6Imrmc0CFUyeGwodhkgPag&gclsrc=aw.ds

Hocam oncelikle benim bu yasamis oldugum sorun icin vaktinizi ayirip yardimci olmak icin elinizden geleni yaptiniz icin size ve diger arkadaslara ne kadar tesekkur etsem azdir. Hakkinizi helal edin lutfen. O link icin ayrica tesekkur ederim siparis verecegim inşaAllah isime yarar cok sagolun.

Geçen hafta bugün sattım Passat'ı :) Gerçi o da 1.9TDI değil 1.8T idi ama teşekkürler hocam :)

Fındık motora geçiş yaptım 1.5 dCi Fluence. Tavsiye ederim bak 1.8T'yi :) 1.8T ile 1.5 dCi uzun yolda aynı yakıyor ama performans farkı çok büyük :(
  • Doğrudur. Benim hedefim impreza 2.0R ilerde nasip olursa. Sende hakkını helal et 38 murat, amacımız birbirimize yardımcı olmak. Cihaz her araca uyumlu mu bilmiyorum, birde arkadaşın biri servise bırak demiş o da mantıklı eninde sonunda bulurlar onlar.

• yaşadığınız sorunlar gayet normal ve miktarı da çok değil. Benim başımdan neler geçti ama aracımı satmayı asla düşünmedim.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.