Şimdi Ara

LX5090, 40z4500, 40x4500 (LX5090 alındı) (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
102
Cevap
0
Favori
5.773
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bu arada 5090 önerenlerden sorularıma bir yanıt alamadım bir türlü.
    Bu ekran yanması olayı baya can sıkıcı ama plazmanın görüntüsü de çok hoş.
    Acaba PC bağladıklarında plazma da yanma olasılığı ne kadar oluyor?
    Oyunlarda sabit menülerde sorun çıkabiliyor mu?
    Hiç mi plazmaya bilgisayar bağlayan yok?
  • quote:

Orjinalden alıntı: groll

evet bugün beylikdüzü mediamarkt ta pioneer ın yeni lcd sini gördüm fullhd görüntü vardı yanındada pioneer 5090 ..5090 ın ayarları yerinde değildi herhalde samsungtan bile kötü gösteriyordu ama yeni lcd sini görünce aynen oldum.böyle bir görüntü hayatımda görmedim resmen görüntü ekrandan çıkıcak gibiydi..sanyler falan fasa fiso kaldı yanında..fena bişey ama fiyatı 5999 ytl ydi

Demek sende bizim burda oturuyorsun Allahtan bizim burda çeşit çok Medıa market , Bimeks ,Toshıba , Samsung , Üç teknosa , Daha bir çok mağaza İçiçe girmiş durumda bide fuarımız var daha ne olsun
    İki günde bir canım sıkıldıkça hepsini incelerim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Am@deus -- 10 Aralık 2008; 1:48:12 >

• quote:

Demek sende bizim burda oturuyorsun Allahtan bizim burda çeşit çok Medıa market , Bimeks ,Toshıba , Samsung , Üç teknosa , Daha bir çok mağaza İçiçe girmiş durumda bide fuarımız var daha ne olsun

İki günde bir canım sıkıldıkça hepsini incelerim

aslen bahçeşehirdeyimde yazıcı,ısıtıcı ıvır zıvır almaya geldim bugün dedim gelmişken tv bölümüne uğrayayım ne var ne yok.baktım panasonic 272 ekran karşıladı beni başta böyle hayvani tv görmedim afedersin 2 katlı ev gibi..neyse geçtim onu baktım pioneer 5090 ve pioneer 46v yeni lcd si yanyana ve blueray takılı (aha dedim içimden ilk defa fullhd plazma ve lcd yi yanyana gördüm)..5090 ın ayarı yoktu sanırım samsung plazmadan bile soluktu ki imkansız böyle bidurum neyse yanında lcd si vardı pioneer ın dedim allahım bu nasıl bişey..görüntü ekrandan çıkıyo detaylar muhteşem,siyah simsiyah ,renkler süper foto çekicektim ama cep telinden güzel çıkmaz diye vazgeçtim sonra.5999 ytl den giriş yapmış yaza kadar düşerse alınabilir.bu aralar lcd düşünenler varsa bu fiyatlara bence mutlaka yakından görsünler..

quote:

Bu arada 5090 önerenlerden sorularıma bir yanıt alamadım bir türlü.
    Bu ekran yanması olayı baya can sıkıcı ama plazmanın görüntüsü de çok hoş.
    Acaba PC bağladıklarında plazma da yanma olasılığı ne kadar oluyor?
    Oyunlarda sabit menülerde sorun çıkabiliyor mu?
    Hiç mi plazmaya bilgisayar bağlayan yok?

ekran yanması olayı eskidendi şu anda pio 5090 ve panasonic g11 panelinde hiç ekran yanması rastlanmamış..sanırım artık bu sorun çözüldü ama genede garantisi yok tabi ama şu ana kadar bildiğim kadarıyla rastlanmamış böyle bi duruma..pc ye bağlayan arkadaşlar deneyimleriyle yardımcı olurlar herhalde sana

• Plazmada canımı sıkan (duyumlarım) ekran parlaması (gündüz perdeden gelen ışığın, gece lambaladan gelen ışığın ekranda gözükmesi), vızıldama (çok önemli değil aslında) ve ekran yanması (PC monitörü olarak da kullanabileceğim için menülerin ekranda kalmasını istemem açıkçası).
    Bu sorunlar ne durumda bir bilsem ona göre karar vereceğim artık
    Son tercihim şu şekilde şuan
    1)pio lx5090
    2)40x4500
    3)40z4500
  • 46v yide kıstır bence oraya sonyleri salla gitsin lcd mi alcan plazmamı ona karar ver..bence sıralaman şöyle olsun

1)5090 - 46 v (plazma-lcd)

2)panasonic 46pz serisi (plazma)

2)40x4500 (lcd )

3)40z4500 (pek bilgim yok sen yazdın diye yazdım )
  • Plazma alacaksam eğer liste şöyle
    1) 5090

Ama şu PC + Plazma konusu netleşmeli
    Eğer PC için sorun çıkarabilir denilirse o zaman LCD mecburen.
    Eğer LCD olursa 46v de bakılabilir tabii ki
  • Okuduklarıma göre benim gibi kısa süreli oyun+pc kullanımı düşünenler için plazma alınabilir ama sürekli PC veya oyun konsolu düşünenler LCD'ye yönelmeli.
    Eğer alabilirsem (bayi yok burada) 5090 veya 5090H alacağım, alamazsam mecburen burada bayisi bulunan SONY'den 40x4500 veya 40z4500 alacağım.
    Yardımcı olan arkadaşlara teşekkürler.
    Bu arada internet üzerinden Pioneer 5090 bulamadım nedense, ilginç :)
    Varsa satış yapan tanıdık yerler tavsiyede bulunursanız sevinirim.
    Teşekkürler
  • İyi akşamlar

Bir bilgide ben vermek istiyorum(konum olduğu için)

Samy/Sony/Tosh>>High-End serilerinde kullanılan Modüller

Üretici;Samsung S-LCD
    Tip;S-PVA
    RT;8ms

++
  • Bilgiler için teşekkürler Sayın albani.
    8ms ile 200Hz nasıl oluyor, onu da açıklayabilir misiniz? Çok mantığım almadı bu konuyu.
  • quote:

Orjinalden alıntı: kontrolsuz_guc

Bilgiler için teşekkürler Sayın albani.
    8ms ile 200Hz nasıl oluyor, onu da açıklayabilir misiniz? Çok mantığım almadı bu konuyu.

aynen hocam bende anlamadım
  • Pıoneer 5090-Pıoneer LCD...
     LX5090, 40z4500, 40x4500 (LX5090 alındı)
  • Amadeus dostum,

Beylikdüzü madia markt değil mi burası? Gözlemlerin nasıl bu tvler ile ilgili?
  • İyi akşamlar dostum , Evet beylikdüzü
    Pıoneer LCD'yi ben daha başarılı buldum , ama bandıng çıkma ihtimalide var Burda bir çok model var en başarılı bulduğum Pıo LCD ve Sharp renkler muhteşem görüntüde takılma atlama vesaireler yok Pıo 5090 görüntü mat! siyahlar gördüğüm en iyi siyah !!! Görüntülerin hepsinde kumlanma var yakın mesafelerde bunu bir aşamadılar , Bana sorucak olursan Pıoneer LCD hepsini götürür
  • quote:

Orjinalden alıntı: 10-UR

pioneer 5090 iyidir.ve görebilceğin bir yere git .lcd ler sd de çamur gibidir.

5090 en iyisi ewt ama full hd panellerde lcd ve plazmalar cok başarılı degildir (ozellikle lcd paneller)..bunda panellerin sucu yoktur.."lcdler sd yayında çamur gibidir" gibi tabirler crt lerin(tuplu tv) karşılaştırmalarında yapılırken kullanılmalı bence ..saygılar...
  • quote:

Orjinalden alıntı: Am@deus

İyi akşamlar dostum , Evet beylikdüzü
    Pıoneer LCD'yi ben daha başarılı buldum , ama bandıng çıkma ihtimalide var Burda bir çok model var en başarılı bulduğum Pıo LCD ve Sharp renkler muhteşem görüntüde takılma atlama vesaireler yok Pıo 5090 görüntü mat! siyahlar gördüğüm en iyi siyah !!! Görüntülerin hepsinde kumlanma var yakın mesafelerde bunu bir aşamadılar , Bana sorucak olursan Pıoneer LCD hepsini götürür

Sen de onu götür artık. Fazla zamanın kalmadı... 46" için biraz fiyatı fazla gerçi...

• quote:

Bilgiler için teşekkürler Sayın albani.

İyi akşamlar

Modüller kullanılan teknolojileri ve yapıları gereği RT değerleri bellidir ve üreticilerin kullanılan sisteme
    görede,hangi seviye Modülse değeride odur!

Yenileme hızının bunlarla alakası yokki!!!!
    Panelin RT değeri başka,ekran tazeleme hızı başkadır!!!

Sizin Hz olarak baktığınız değer ise Processor deki ilgili chipset ile alakalıdır!

S-PVA Modül kullanan bir üreticinin elindeki RT değeride Native 8ms dir,bu kadar basit işte!
    Yenileme hızı 100Hzde olur,50Hz olur,yada 200Hzde olur ki zaten S-PVA modül kullanan bir üreticide böyle TV ler vardır
    ++

Bu arada Processor de sıkıntı varsa,stabilite uyumluğu ve Motion da hızlanma v.s,o zaman elinizdeki panel 240Hz değilde 1240Hz
    olsa hikaye olur

Kaldıki Sharp 240Hz prototip uygulamasını ve bu bulduğu sistemi 2 sene önce uygulamıştır!

++

Bu arada bir bilgi daha;genelde insanlar günümüzde çok fazla PC kullandıkları içinde özellikle Monitörlerde aşırı VIVID
    renklere gözleri alışmıştır!!!Gamer olanlara ise VIVID bile az gelebilir v.s v.s
    Buradan yola çıkan insanlar hangi rengin "doğru" olduğunu unutmuşlar!!!

Bunun yanında sizin parlak-mat tanımınızda büyük çoğulukla yalnış olmaktadır!!
    Örnek verelim şimdi>>>çıplak gözle bir objeyi canlı olarak görüyorsunuz ve bunu hafızanıza atıyorsunuz,yada çıplak
    gözle çeşitli objeler ile insan v.s renk/tonlarınıda hafızanıza attınız>>>şimdi bu görüntüleri siz asla çıplak gözle gördüğünüz
    gibi panelden alamazsınız aynı renk/ton v.s olarak,işte burada yaratılan "yapay" görüntü,ne kadar orijinaline yakınca
    o kadar doğru renk/ton v.s demektir!!!

Örneğin çıplak gözle mat bir obje gördünüz,sorun yok,çünkü onun rengi odur,ama siz bunu panelden aldığınız zaman
    bu sefer...yaw ne kadar cansız/soluk v.s diyebiliyorsunuz(halbuki panel bunu şayet çokta başarılı işlemişse,zaten size
    en Natural halini vermiştir).......

İşte sorun burada,o izlediğiniz renk/ton nedir,sizin panelde izlediğiniz renk/ton nedir!!!
    Bilinçaltında ve özelliklede Monitörlerin(PC den alınan her türlü görüntü)verdiği resmi,TV den almak aynı hesaba gelemez!!!

Daha pixel-pitch ölçüsünüde işe katmıyorum!!

Sonuca gelirsek>>PDP lerde kabul edilmiş gerçek bugün için şudur;daha doğal görüntü işliyorlar!!!
    Doğallık başka,yapay olarak elde edilen ama kimilerinin beğendiği görüntü resmi başkadır!

PDP ler "Natural" değerini gerçeğe yakın üretirler,LCD lerde ise bu mümkün değildir,heleki VIVID kullanan veya ona yakın tonlarda
    izleyenler için elbette o kişiler için PDP ve LCD arasında çok ciddi fark olabilir!!!
    O kişi natural/mat(orjinali öyle olan)resmi,şayet ona böyle tonlar paneldende öyle geliyorsa bu kişi PDP kullanamaz,LCD alır!!

Pio lara gelirsek,bunlar boşuna 10 puan almıyorlar herhalde!!!
    LCD ler ise ıkına-sıkına ancak belli notlara çıkıyor!(o da sadece High-End lar tabiki!!)

Resim üretmedeki başarı PDP lerde hala çok ciddi iyidir(Pany/Pio)
    LCD ler de ise çok üst seviyeye her panel çıkamıyor,şişiyor adeta!

Ancak SD/HD uygulamaları çok fazla olduğu için,paneller(PDP/LCD)mutlaka bazı noktalarda sınıfta kalabiliyorlar!
    yani her iki panel tipide her bir şeyi tam olarak başaramıyor!
    Pio bunların içinde en üst seviyede olanıdır,sıfır hatalı veya sıfır görüntü işlemeli zaten bugünkü klasik panel işinde yoktur!
    Tek tek bütün teknik veriler,test olarak ele alındığında,mutlaka hatalar çıkıyor,ama hatanın oranı var tabiki,ayrıca çoğu
    şeyide insan gözü zaten göremiyor!!!

10 puan alan panelde ise(o da her Pio serisi değil tabiki!!)bir kere insan gözünün neredeyse hiç göremeyeceği/algılayamacağı
    görüntüler olduğu içinde not yükseliyor!

Son olarak,panelleri "doğru resim" verecek şekilde ayarlamak esastır(orijinal haline tam tonlamada)yoksa elbette herkes
    kendi göz zevkine göre paneli ayarlar(zaten öyle yapıyor ve bana böyle güzel geliyor diyor!!)ve böyle izleyebilir,kimsede
    buna karışamaz,ancak iş teknik-doğru,bilimsel verilere gelince,işer değişir!!

Selamlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi albani -- 11 Aralık 2008; 22:35:05 >

• 52'' bakıyorum dostum Havada yeni bir inceleme kokusu var
  • quote:

Orjinalden alıntı: albani
    İyi akşamlar
    Modüller kullanılan teknolojileri ve yapıları gereği RT değerleri bellidir ve üreticilerin kullanılan sisteme
    Sizin Hz olarak baktığınız değer ise Processor deki ilgili chipset ile alakalıdır!
    S-PVA Modül kullanan bir üreticinin elindeki RT değeride Native 8ms dir,bu kadar basit işte!
    Yenileme hızı 100Hzde olur,50Hz olur,yada 200Hzde olur ki zaten S-PVA modül kullanan bir üreticide böyle TV ler vardır

İyi akşamlar Sayın albani,
    Ekran tazeleme hızı ile griden griye geçiş hızı nasıl bağımsız oluyor, onu anlamıyorum.
    Bir ekranı işlemci 200Hz hız ile tarasa bile, ekrandaki hücre gerekli tona ulaşmadan tekrar taranırsa nasıl doğru görüntü üretebilir ki?
    Az çok teknik yorumlardan anlarım, eğer teknik olarak anlatabilirseniz sevinirim.
    Mesleğim Elektronikle ilgili olsa da, uzmanlık alanım panel/modüller olmadığı için tam anlayamadım bu dediğiniz olayı.

• quote:

quote:

Orjinalden alıntı: albani
    İyi akşamlar

İyi akşamlar Sayın albani,
    Ekran tazeleme hızı ile griden griye geçiş hızı nasıl bağımsız oluyor, onu anlamıyorum.
    Bir ekranı işlemci 200Hz hız ile tarasa bile, ekrandaki hücre gerekli tona ulaşmadan tekrar taranırsa nasıl doğru görüntü üretebilir ki?
    Az çok teknik yorumlardan anlarım, eğer teknik olarak anlatabilirseniz sevinirim.
    Mesleğim Elektronikle ilgili olsa da, uzmanlık alanım panel/modüller olmadığı için tam anlayamadım bu dediğiniz olayı.

Sn.kontrolsuz

Samsung S-LCD lerin "S-PVA" Modüller 8ms RT değerlidir!

Fixtir ve değişmez,sen istersen 50 istersen 200 Hz uygula,zaten üreticilerde böyle yapıyorlar!

Ben ResponseTime değerinin sabitliğinden bahsediyorum,bu sabit değer olarak kalır++

Senin dediğin tazelemenin bununla ne alakası var deken birisi Modülün sabit RT değeridir,diğer ise
    TV üreticisinin Processor den verdiği(yapabildiği v.s)değerdir!

Ne alakası var bunların,birisi Modül ve RT değerini buna göre alıyorsun,kısaca bugün için bunun
    teknolojiside budur,nasılki ASV ler 4ms/6ms veriyorsa,diğer tip Modüllerinde yaklaşık böyle değerleri vardır

Black2Black ve Grey2Grey değerleride elbette farklılık arzeder,ama esas baz alınması gereken değer
    ON-OFF Black&Black değeridir,kısaca bunların HZ değerleri ile ilgili yokki,neresini anlamıyorsun bende onu anlamadım!
    Senin dediğin gibi olsaydı örneğin Sony bütün serilerinde 200Hz uygulardı!! yada 300Hz,ama eldeki Modül aynı ve verebildiği
    değer ise RT olarak 8ms dir!!

İyide bunları zaten insan gözü göremezk,değerler günümüz panellerinde çok alçak seviyelere gelmiştir.

Senin dediğin olay zaten Processor de olmaktadır(ilgili chipset te)örneğin 8ms lik S-PVA larda,senin Processor un başarılı
    işlem yapıyorsa bütün komutlarıyla,mükemel resim elde edersin,yada mükemmele yakın,ama senin Processor asıl işlemi
    Motionhandling te yapacaktır,Judder/Flicker Free şeklinde!!!! işte 200Hz burada iş görür OK+
    Ama senin Modülün RT sabit 8ms dir!! sen sanırım burada bir karıştırma yapıyorsun........

Şimdi ben sana soruyorum>>elinde S-PVA bir panel var Processor Hz max.değeride 200 değil 400 olsun!!!
    (panel RT değeri biliyorsun hala sabit,değişemez bu!)ama senin Processor 40Hz le bile Motiondan şişiyor!!
    ne olacak o zaman 400Hz de olsa???? çünkü Processor lerin hepsi 100% aynı stabilitede çalışmıyor!

Yada bir diğer örnek günümüz Sony/Samy/Phil/LGE diyelim>>>100Hz li serileri var,ama adı var,kendisi yok çoğu panelde,millet
    100Hz nasıl çalışıyor yada ne işe yarıyor diye sormaktadır!!!yarınb 200Hz de bunlar sorulacaktır!

-Hala günümüzde CRT den kalma 100Hz olayını üreticiler adam gibi hale getiremediler(Sharp hariç)NEDEN!!
    --Teknik ve mantık ile bakınca olaya Hz işinde,50Hz yerine,100Hz elbette çok daha iyi,ama pratikte öyle değil NEDEN!

bütün bu sıkıntılar işte chipset lerde ve total olarakta Processor lerde!!!

Paneldeki olayı bir PC gibi düşünün,zaten sistemide aşağı yukarı öyle ve F/W atılmasıda bunun en güzel örneği!
    ---------------

Tekrar yazıyorum;Processor de yapacağınız bütün teknolojik/teknik uygulamalar v.s ile Modülün alakası yoktur,birisi sabit
    CR*/RT değerde olan elemandır,diğeri sizin yani TV yi üreten üreticinin hem hüneri hemde teknolojisidir,iki bağımsız eleman bunlar!

*=CR>>ContrastRatio;bunlarda Modüle bağlıdır(genelde buda yalnış biliniyor,üreticilerin yalnış yönlendirmesinden dolayı!
    Dynamic değerler ile özellikle Samy le adeta uçuyor!

Bakınız Modül üreticilerinde fiyatlar Modüllerin üretebildiği(desteklediği)CR değerine göredir,NEDEN!
    Normal CR/Düşük CR/FULLHD ve çeşitleri diye gider,bu konuyu geçiyorum,dağılmasın olay diye++

++

• Umarim Sony lerden bir tanesini alip görüs ve fikirlerini burda yazarsin tekrar cünkü bende u iki Tv den birini almayi düsünüyorum olmadi artik 40W4500(yada Samsung 40A786) alip izleyecegim,yetti gayri:D
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.