Şimdi Ara

lpg tankı muamması!!!!!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
12
Cevap
0
Favori
22.031
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • arkadaşlar geçen sene lpg takılı araç aldım. simit tank takılı idi. bana söylenen 28-30 litrelik simit tank takılı olduğuydu. izmirde oturuyorum, genel olarak evimin yanındaki bp den gaz alıyorum ve fulleyin dediğimde 29 litre falan gaz alıyor tank. ve ortalama 60 ytl ödüyorum. şuan tatildeyim, ayvalıktan balıkesir istikametine giderken yol üzerinde moil istasyonuna girdim. gaz 1.85 idi. elemana fulle dedim, bir yandan da verilen gaz litre göstergesini izliyordum. gösterge 28-30 derken 40 litreye çıktı. şaşırdım. ben maksimum 30 litre beklerken 40 litreyi gördüm ve halen almaya devam ediyordu. elemana tankın 30 luk olduğunu 40 litre gaz almasının mümkün olmadığını ve durdurmasını söyledim. tutar da 75 ytl olmuştu ki ben bp den full depo aldığımda 60 ytl ödüyordum. eleman tank tamamen boşalmıştır dedi ben de gaz bitti alarmından sonra kapatıp benzine geçtiğimi söyledim. ödemeyi yaptım ama kafama takıldı. elemanı çağırdım bagajı açtık simit tankın üzerini inceledik üzerinde 45 kg ve birde 22 lt yazıyordu. eğer 45 kg tankın hacmi ise 40 lt alması mümkün mü? eğer 22 lt tankın hacmi ise bp de 30 litre gaz basılması mümkün mü? bp bizi kazıklıyor mu? yada tank 45 litre ise tankın güvenliği için çok fazla gaz basılmıyor mu? anlayamadım...biri bana anlatsın durumu lütfen...

• Evet benzer problemler bendede oluyor bende çözemedim halen.. Benim depoda 45'lik ama evimin yanındaki Shell'den gaz aldığımda 29-30 Litre alıyor.. Kadosan Opet'den aldım 39 Litre aldı.. Bp 34 Litre... (Bu iki gazdan birer defa aldım) Bu üç gaz içinden en randımanlı giden Shell'den aldığım İpragaz onunla yaklaşık 300-310 Km gidiyor en randıman vermeyeni BP oldu 34 Litre 250 Km'de bitti
    En son Shelden alırken bu farklı Litrelerin nedenini sordum hava basmışlar diyecem ama artık onu yapan yer kalmadı, belki onları pompa basınçı kuvvetlidir ama tam bilemeyeceğim yanıtı aldım...
    Araştırmalarım sonucu LPG tankalrının toplam hacminin %80'si kadar gaz almasının normal olduğunu bunun üstündeki oranlarda hile olabileciğini duydum, ama bu tür dolum farklarının nedenlerini halen tam net öğrenemedim buradan bilen kişiler acil aydınlatırsa sevinirz

• 1- Tankların %80 dolum yapılabilecek şekilde uygun şamandıra takılması durumunda, herzaman tabancanız %80 e geldiğinde tık diye atacaktır.
    2- Tabanca tık diye attıktan sonra tırırırt diye dolum yapılmasına izin vermeyin. (En fazla 58 tl yi 60 tl ye tamamlamak için 1 lt fazla alabilirsiniz)
    3- Herzaman tırırırt yaptırarak yakıt alanlar hem yanlış ölçüm yaparlar, hem şamandıraları zarar görür, hem emniyet kurallarını ihlal etmiş olurlar.
    4- 40 lt lik bir tank net 32 lt gaz alır
    45 lt lik bir tank net 36 lt yakıt alır
    60 lt lik bir tank net 48 lt yakıt alır.
    Bu yüzden anormal sayılabilecek kadar farklı litrede size gaz basan bir yeri sorgularken şuna dikkat etmeliyiz.
    a) Aldığımız litre kadar yol yapabiliyormuyuz. (Bu sefer fazla yol yaptıysanız şamandıranız bozuktur , kesme görevini yapamıyor)
    b) herzaman yaptığınız kadar yol yaptınız ama fazla para ödediniz (O istasyon sizi kandırıyor)
    5- kazıklandığınızı hissettiğiniz istasyonu hemen yetkililere ihbar edin.

saygılar.

• quote:

Orijinalden alıntı: faruksevgili

1- Tankların %80 dolum yapılabilecek şekilde uygun şamandıra takılması durumunda, herzaman tabancanız %80 e geldiğinde tık diye atacaktır.
    2- Tabanca tık diye attıktan sonra tırırırt diye dolum yapılmasına izin vermeyin. (En fazla 58 tl yi 60 tl ye tamamlamak için 1 lt fazla alabilirsiniz)
    3- Herzaman tırırırt yaptırarak yakıt alanlar hem yanlış ölçüm yaparlar, hem şamandıraları zarar görür, hem emniyet kurallarını ihlal etmiş olurlar.
    Bu yüzden anormal sayılabilecek kadar farklı litrede size gaz basan bir yeri sorgularken şuna dikkat etmeliyiz.
    a) Aldığımız litre kadar yol yapabiliyormuyuz. (Bu sefer fazla yol yaptıysanız şamandıranız bozuktur , kesme görevini yapamıyor)
    b) herzaman yaptığınız kadar yol yaptınız ama fazla para ödediniz (O istasyon sizi kandırıyor)

saygılar.

ben moil de 40 litreyi görünce hava basıldığını düşündüm ve 40 litreye gelince tırrr sesi vermeye başladı ve eleman halen devam ediyordu ve kesmesini söyledim. 75 ytl ödedim ve dolduruğumda günlük km 309 idi şuan 692 km ve halen tek ışık yanıyor yaklaşık olarak 400 km uzun yolda 187 krş yakmışım km de. gaz basılmış ama tankı çok zorlamış yada pompa ayarları farklı. söylediğiniz şekilde bundan sonra fulletmeyip bellli litre yada fiyatta gaz alacağım. allah muhafaza tankı çok sıkı bir şekilde doldurup başımıza iş açabiliriz.....

• quote:

Orijinalden alıntı: hernan77

quote:

Orijinalden alıntı: faruksevgili

1- Tankların %80 dolum yapılabilecek şekilde uygun şamandıra takılması durumunda, herzaman tabancanız %80 e geldiğinde tık diye atacaktır.

saygılar.

ben moil de 40 litreyi görünce hava basıldığını düşündüm ve 40 litreye gelince tırrr sesi vermeye başladı ve eleman halen devam ediyordu ve kesmesini söyledim. 75 ytl ödedim ve dolduruğumda günlük km 309 idi şuan 692 km ve halen tek ışık yanıyor yaklaşık olarak 400 km uzun yolda 187 krş yakmışım km de. gaz basılmış ama tankı çok zorlamış yada pompa ayarları farklı. söylediğiniz şekilde bundan sonra fulletmeyip bellli litre yada fiyatta gaz alacağım. allah muhafaza tankı çok sıkı bir şekilde doldurup başımıza iş açabiliriz.....

Doğru anlamışsınız :)

Tank kapasitesini aşmamanız şiddetle tavsiye edilir, istasyonlar 5 lt daha fazla gaz satayım diye sizin sisteminizi yada güvenliğinizi hiçe sayıyor maalesef.
    KENDİ DENETCİNİZ KENDİNİZ OLUN HERZAMAN

Saygılar

• faruksevgili kullanıcısına yanıt
    Konuyu hortlatacağım kusura bakmayın.

Aracımda simit landirenzo sistem LPG ve tankı mevcut. Tank 41 litrelik ama şamandırası kırılmış durumda, sistemi beş yıldır kullanıyorum. Her zaman En fazla 40.50 tl yakıt dolarken bugün yakıt aldığım istasyonda 46 tl LPG dolumu yapıldı. Sorum 41 litrelik bir tankın; 46 litre yakıt alması normal olabilir mi ?

Selamlar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • sıkıştırmaya dayalı bu kadar gaz alabilir esas soru şu olmalı 41 lt tank 46 lt alıca şamandra tahliyesi devreye neden girmedi acil şamandrayı değiştirin
  • simsekotogazankara kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim; yakıt tankım 43 lıtrelıkmıs, bilmiyorum 46 litre alması bu acıdan bıraz daha olabılır gıbı geldı; şamandıranın devreye gırmemesı benım hatam, lpg tankını taktırınca samandırayı ben kırdırmıstım. Teşekkürler.
  • Benzer bir durumla Ankara ACİTY yakını shell istasyonunda karşılaştım. Tankım 43 litre yani %80 34 lt gaz alır. Bu güne kadar en fazla 32,8 lt almıştım. Depo basınç ayarından dolayı tam boşalmıyor . Fakat bu kere henüz lamba yanmadan tahmini-2-3 litre gaz kalmış olmalı- gaz alayım dedim. Pompa 34 litreyi aşınca kapattırdım. Arıza mı var, depom bu kadar gaz almaz deyince elemanlar aç bakalım, üstünde ne yazarsa onu alır neden almasın diye üste ukalalık yaptılar. Şikayet edeceğim deyince cevap: Beğendiğin yere git.. oldu. Demem o ki hile hurda, ahlaksızlık her yerde almış yürümüş. Dikkat etmeli.
  • 9 yıl evvel gaz 1.85 imiş...😄 Vay be...

• Merhaba konuyu ben de hortlatiyorum
    Simit LPG tankım step marka bir yıllık tank sıfır araca taktırdım tank 52 litre her zaman LPG bitip benzine geçince fullerdim genelde 41 bazen 46 litre alırdı ama en son farklı bir marka en meşhur iki markadan biri isim vermiyorum 50.5 litre LPG aldı evet 52 litre tank 50.5 litre aldı doldu şok oldum bakalım fazla km yapacak mı merak ediyorum burayı editlerim ne dersiniz bu normal mi ve sakıncalı mı ?

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.