Şimdi Ara

LPG TAKTIRMAK İÇİN NE KADAR YOL YAPMAK GEREKİR

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
749
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Benim 1999 model megane 2.0i (laguna motor) aracım var sivasta oturuyorum ve şehir içinde fazla kullanmıyorum. Şehirler arası ise 20 kuruş civarında yakıyor. Yılda 5-6 bin km yol yapıyorum tatillerde falan memlekete gitmek için. Arabamı alalı bir sene oldu tüp taktırmayı düşünmedim fazla yol yapmıyorum diye.Ancak satarken 2000 motor olduğundan alıcı bulamama problemi yaşarım, tüplü olursa rahat satarım diye bir düşünce gelişti. eee satarken tüp taktırıp satana kadar şimdiden taktırayım diyorum. Acaba doğrumu düşünüyorum? Bu konuda fikirlerinizi bekliyorum.Ayrıca sivasta surtaş diye bir yeri tavsiye ediyorlar voltran,brc ve kme takıyormuş.voltran fiyat açısından avantajlı geldi ama bu işten pek anlamıyorum. Hangi marka ve ayrıca takan yerin önemi var galiba okuduğum kadarıyla.Sivasta en iyi nerede takılıyor tüp? Bir de tüp taktırırsam arabam ne kadar yakar? Ben yolda 90 geçmeden gidiyorum arabayı sakin kullanıyorum.

• bir allahın kulu da cevap yazmamış
    ilginç
  • şahsen ben yılda şehir içi+tatil 9000km yol alıyorum atiker sgı taktırdım şimdiden yaklaşık kitin yarısını amorti ettmiş oldum bilginize.
  • bence taktırmalısın bir lpg ki rahat edesin. gerçi fazla km yapmıyosun ama olsun yinede hesabını yaptığında görürsün amorti edersin. %45-50 arası yakıt ekonomisi sağlayacağını unutma !!!
  • katılıyorum lpg kendini amorti eder sonuçta
    quote:

Orjinalden alıntı: makifozcan

bence taktırmalısın bir lpg ki rahat edesin. gerçi fazla km yapmıyosun ama olsun yinede hesabını yaptığında görürsün amorti edersin. %45-50 arası yakıt ekonomisi sağlayacağını unutma !!!
  • lpg hem kendini amorti eder, hem satarken daha rahat satarsın hemde az yakan arabaya daha gönül rahatlığıyla binersin.
  • lpg en az %40 yakıt ekonomisi saglar hatta bazaen bu oran %55 lere kadar yükselir
    quote:

Orjinalden alıntı: wolfhonda

katılıyorum lpg kendini amorti eder sonuçta
    quote:

Orjinalden alıntı: makifozcan

bence taktırmalısın bir lpg ki rahat edesin. gerçi fazla km yapmıyosun ama olsun yinede hesabını yaptığında görürsün amorti edersin. %45-50 arası yakıt ekonomisi sağlayacağını unutma !!!

• ortalama 12-13bin kmde amorti olur lpg tabi bu taktırdğın kitin fiyatına göre yükselebilir ortalama dedim ben
  • quote:

Orjinalden alıntı: atacan05

İyi günler!
    Benim 1999 model megane 2.0i (laguna motor) aracım var sivasta oturuyorum ve şehir içinde fazla kullanmıyorum. Şehirler arası ise 20 kuruş civarında yakıyor. Yılda 5-6 bin km yol yapıyorum tatillerde falan memlekete gitmek için. Arabamı alalı bir sene oldu tüp taktırmayı düşünmedim fazla yol yapmıyorum diye.Ancak satarken 2000 motor olduğundan alıcı bulamama problemi yaşarım, tüplü olursa rahat satarım diye bir düşünce gelişti. eee satarken tüp taktırıp satana kadar şimdiden taktırayım diyorum. Acaba doğrumu düşünüyorum? Bu konuda fikirlerinizi bekliyorum.Ayrıca sivasta surtaş diye bir yeri tavsiye ediyorlar voltran,brc ve kme takıyormuş.voltran fiyat açısından avantajlı geldi ama bu işten pek anlamıyorum. Hangi marka ve ayrıca takan yerin önemi var galiba okuduğum kadarıyla.Sivasta en iyi nerede takılıyor tüp? Bir de tüp taktırırsam arabam ne kadar yakar? Ben yolda 90 geçmeden gidiyorum arabayı sakin kullanıyorum.

yılda 5-6 bin km yapıyorsanız. km'de 130 ykr kar etseniz. 6000 km de 780 ytl kar elde edersiniz.
    en ucuz kit ruhsata işletmesiyle 1500 ytl'ye mal olur. aracınızı takdıracağınız kiti anca 2 senede amorti edersiniz. ondan sonra kara geçersiniz.
    eğer aracınızı 2 sene önce satacaksınız hiç gerek yok. aracınıza satarken en kötü ihtimal 500 aşağıya verirsiniz yine satılır. şunu da unutmamak lazımdır ki 2000 motorlu araçların ikinci elinin zayıf olmasının nedeni yakıttan çok vergidir. dolasıyla satışda lpg kiti satışı hızlandırır ama aracına değerini artırmaz. hatta şöyle bir imajda yaratır, "bu araç çok km yapıyormuş lpg kiti takdırmışlar" gibi.

yılda yaklaşık 6000 km yapıyor ve aracınızı en az 4 sene kullanacaksanız öyle takdırın derim mantıklısıda budur. ilk 2 sene amorti eder, sonrada takdırdığınıza değmesi için bi 1500 daha üstüne kar etmelisiniz

saygılar

• quote:

Orjinalden alıntı: utkucay

...şunu da unutmamak lazımdır ki 2000 motorlu araçların ikinci elinin zayıf olmasının nedeni yakıttan çok vergidir. dolasıyla satışda lpg kiti satışı hızlandırır ama aracına değerini artırmaz. hatta şöyle bir imajda yaratır, "bu araç çok km yapıyormuş lpg kiti takdırmışlar" gibi.

Cevap yazan herkese teşekkürler...
    Söylediklerinize katılıyorum. Bu arada benim aracın vergisi kasko bedelinin %5 ini geçtiği için maliyeye başvurdum ve vergimi bir alt dilimden hesaplatıyorum. Yani vergim yıllık 657 YTL idi şimdi 398 oldu. Bu bilgiyi forumda görememiştim. Belki sizlere yardımcı bir bilgi olur.
  • 98 megane 2.0 var bizde de performans süper gazda bastın mı gidiyor araba yani boşuna çevreyi kirletme taktır lpg yi
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.