Şimdi Ara

LPG taktiracaklarin kulaklarına küpe olacak öğütler.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
68
Cevap
50
Favori
5.753
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
84 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Evet yıllarca ustalarla bogusmus biri olarak LPG den randıman almak isteyenler bunları mutlaka yaptirsin. Size klasik şeylerden bahsetmeyeceğim hoş onları yapan üstada bulmak zor ya neyse.

1- LPG benzin benzin LPG geçişlerinde motorun noluyo lanet olsun dostum dememesi için yani hissetmemeniz motor kulaklarının canına okumamak için gaza basınca performans benzin ile hemen hemen aynı olsun derseniz mutlaka ama mutlaka manifolda giden hortumlar çok kısa olsun hatta mümkünse manifolda direkt sokun 😀

2- Manifoldu ister metal ister plastikten üretilen bir aracınız olsun mutlaka ama mutlaka söktürün. Abi bişey olmaz biz hep yapıyoruz üstündeyken deleriz diyenler bilinki resmen yüzünüze sövüyorlar. Metalse özellikle o capaklar her türlü yanma odasına girer gömleklerin annesinin ellerinden öper. Sonra LPG li arabalar yağ eksiltir olur. Sök kardeşim adam gibi rahat rahat del. Gider ulasamadigindan yanlış yerden deler sorun çıkınca abi bunlar böyle yine yüzüne söver.

3- manifolda takılan yani deliklerin yerlerindeki nozullar yani gaz kanallarının dibine mutlaka loctite yada benzeri vida sabitleyici sıktırın. Sonra oralardan hava alır rölanti mastürbasyon yapar.

4-lpg kablolarını mutlaka lehimlettirin. Mutlaka lehimlettirin bakın mutlaka lehimlettirin. İsı ile daralan Makaron kullandirin. Abi biz hep böyle yapiyoruz diyenlere lehim makinesi nedir diye sorun bilmiyorsa çıkın ordan biliyorsa yapmiyorsa bu lehim makinesini tıraş olmak icinmi kullanıyorsunuz diye sorun. Yarın oburgun o kablolar temazsizlik yapacak benzin enjektorlerini elektrikleri kesilecek LPG de stop edecek vs vs...

5- O regülatörü mutlaka rahat bir yere ve radyatör seviyesinin altina taktirin. Hortumları kelepçeleri standart vidalı değil fabrikanın kullandığı hortum kelepçesi ile açılan adam gibi kelepçeler ile taktirin sonra yine LPG li arabalar su eksiltir muhabbeti olmasın.

6- Arabanın altından geçen bakır boruyu egzozdan uzak yere mumkun oldugunca saklanacak sekilde montah ettirin. Mumkunse brc nin borusunu kullanin.

7- Dandik enjektör kullanmayın. Atiker golddan aşağısını taktirmayin o 1000 1200 TL lik sistemlerdeki yaylı enjektorleri 80 bin km sonra çöpe gideceğini yavas oldukları için üst devirlerde sürekli acik kalacağını subaplarinizin canına okuyacaginizi bilin. Bakınız yine LPG motora zarar verir olmasın tekrar. Enjektorlere giren nozullari standart 1.8 taktirin gectirmeyin arabanıza uygun ölçüyü piston başına düşen kw cinsinden hesaplattirin uygun olanı taktirin.

8-Hersey bitti ustaniz gaz aldırdı otomatik kalibrasyon yaptı bitti deyip bırakmayın. Mutlaka ama mutlaka yol ayarı yaptırın. O kaba taslak ayar yakıt haritanızı bozar bazen az gider bazen çok yine subaplarinizin canına okuyacaginizi bilin.

9- Mutlaka ama mutlaka ne marka olursa olsun o markanın distribütörunde taktirin yan bayiler bir sorun olduğunda distribütör ler kadar asla hızlı yardım edemezler.

10- Map sensorunu filtreden sonra taktirin.

11- LPG nin değil ustanın arabanızın bozduğunu bilin. Bu saydığım maddelerden kaçan ustalara iş yaptirmayin. Bu tecrübelerden faydalanin

Aklıma geldikçe yazacağım.

12- regülatör basıncını bazı istisna markalar hariç 1 bar civarı ayarlattirin. Enjektör nozullari için uygun seçin LPG li olup arabası çok yakanlar özellikle bundan.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ZoomStar -- 26 Mart 2017; 21:48:39 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Hocam 6. madde kafama takıldı, bakır boru eğilirse gaz kesilmiyor mu ? Öyle olsa alttan darbe alan araçların patlamasını izler olmaz mıydık ?
  • Faydalı konu teşekkürler.

• quote:

Orijinalden alıntı: Skayn

Hocam 6. madde kafama takıldı, bakır boru eğilirse gaz kesilmiyor mu ? Öyle olsa alttan darbe alan araçların patlamasını izler olmaz mıydık ?

Yakıt kesici yakıtı keser hortum delinirse. Fakat boruda kalan gaz? Heleki arabanın en sıcak yeri olan yerden patlarsa? Koruma iyidir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ZoomStar -- 25 Mart 2017; 23:39:42 >
  • güzel maddeler.Teşekkürler.

6. madde muayeneden bırakır bilgin olsun.Plastik ve metal borular artık sökülüyor.
  • faydali konu

• Forumda böyle konular görmeyi özlemişim kendi adıma teşekkür ederim bilgiler için.

• quote:

Orijinalden alıntı: M-A-S

güzel maddeler.Teşekkürler.

6. madde muayeneden bırakır bilgin olsun.Plastik ve metal borular artık sökülüyor.

Hocam ben daha yeni taktırdım. Bildiğiniz gırtlak boru ile yeni muayeneden geçtim. Neden sokturduklerine mantıklı bir cevap bulamadim. Sizce neden?

• Yararlı bilgiler için teşekkürler. Bu bilgileri yapacak lafta degil özde usta bulabilsek keşke...

• 6. Madde güzel ama bugün arkadaşımın aracı muayeneden geçmedi. Yalıtımların sökülmesi istendi, tüm sistem görünür olacakmış. Nereyi tutsan elinde kalıyor bu ülkede.

• Ben de benzer bir konuyu açmayı düşünüyorum, tabi benim maddelerim daha çok ayar ile ilgili olacaktır. Wideband Afr , closed loop, open loop gibi kavramlar, yanlış bilinen noktalar vs.

Mesela hala LPG daha sıcak yandığı için subap eritir diyen var. Ve bir kere bile araştırma yapmamıştır bu kişiler. Kaynak koy desen koyamaz.

Sadece forumdaki trolllerin ve okul tatil iken gelip konunun içine eden ergenlerden bıkkınlık geldiği için sürekli erteliyorum...

• quote:

Orijinalden alıntı: Zaboes

6. Madde güzel ama bugün arkadaşımın aracı muayeneden geçmedi. Yalıtımların sökülmesi istendi, tüm sistem görünür olacakmış. Nereyi tutsan elinde kalıyor bu ülkede.

O zaman bakır boruyu mutlaka 8mm kullandirin. 6 mm ucuz diye döşüyorlar. Hem gaz geçişi zor oluyor hem ince oluyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: mr.big

Ben de benzer bir konuyu açmayı düşünüyorum, tabi benim maddelerim daha çok ayar ile ilgili olacaktır. Wideband Afr , closed loop, open loop gibi kavramlar, yanlış bilinen noktalar vs.

Mesela hala LPG daha sıcak yandığı için subap eritir diyen var. Ve bir kere bile araştırma yapmamıştır bu kişiler. Kaynak koy desen koyamaz.

Sadece forumdaki trolllerin ve okul tatil iken gelip konunun içine eden ergenlerden bıkkınlık geldiği için sürekli erteliyorum...

Hocam bence mutlaka açın işin en sevdiğim kısmı. Ltft stft olaylarindanda bahsetmenizi bilgilendirmenizi bekleriz. Size sormak istediğim afr ile ince ince ayar yapmamda yardımcı olabilirmisiniz.

• bilgileri arşive attım ileride ihtiyaç duyarsam döner okurum, teşekkürler paylaşım için

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Onada bi bahane bulurlar. En güzeli aracı kendi sistemiyle kullanabilmek. Ya benzin ya dizel. Yada elektirkli.

• 13.Kapalı otoparklarda sıraya girmeye çalışmayın
  • suçu motora atan LGPCİLER bunu beğenmedi.

• quote:

Orijinalden alıntı: ufuk-34JD58

13 LPG şohpene takılır, macera aramayın

Hocam sohbene LPG değil doğalgaz takıyor artık. Adam gibi takılırsa benzinden güvenlidir. Benzin elinizdeki statik elektrikten bile alev alır. Benzin döküldüğunde hemen kurumaz ama LPG uçup gider. LPG de aşırı kaçak olsun sistem yakıtı keser. LPG deposu yüksek basınçlara dayanir, benzin deposu yarılır. İş bilmeyen ustalar yüzünden LPG kötüdür. İşi bilene LPG benzinden daha iyidir. Kurum yapmaz. Tasarrufludur. Yağın ömrünü uzatır. Ama doğru montajda ...

• quote:

Orijinalden alıntı: Ragnarok.

13.Kapalı otoparklarda sıraya girmeye çalışmayın

Yine ustalar yüzündendir. Düşünün sebebini anlarsınız.

• Gider 65 kuruş yakarim km de yinede şu yukardakilerle uğraşmam ya.

Okurken bile daral geldi kaldi ki gidip uygulatmak etmek.

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.