Şimdi Ara

LPG nin OKTAN'I KACTIR?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
0
Favori
10.821
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • LPG nin OKTAN'I KACTIR? Bılıyorsunuz bazı araclarda 95 oktanın altında yakıt kullanılmıyor?

• AEKADASLAR HIC BILGISI OLAN YOKMU??????????
  • AYGAZIN SİTESİNDE 92-93 OKTAN OLARAK GEÇİYOR BEN DE YANLIŞ BİLİYORMUŞUM DEMEK Kİ MSJ TARAFIMDAN DEĞİŞTİRİLDİ BU YÜZDEN

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mustyyyyy -- 18 Şubat 2007; 23:55:15 >
  • 93 oktan...
  • 95 oktanla calısması gereken bır arac ıcın sorun olustuırmazmı_?
  • hıc bılen yokmu?
  • sorun olmaz çünkü zaten gaz fazında silindirlerde yakıldığı için çok çabuk yanar..

oktan farkı sorun olmaz o yüzden.. sorun olsaydı sıvı-gaz çelişkisi sorun olurdu
  • 92 ve 93 oktan..
  • 93
  • Tüpraşın sitesinde 89 oktan gözüküyor.
  • * LPG oktan seviyesi benzine nazaran daha yüksektir (%10 daha fazladır). Yüksek oktan numarası motorun yüksek sıkıştırma oranları ile herhangi bir vuruntu olmadan çalışabilmesinde faydalıdır. Böylece bir motordan daha yüksek bir güç, dolayısıyla yakıt ekonomisi sağlanır. Gaz yakıtların standart atmosfer şartları altında tutuşması için gerekli enerjide benzine nazaran daha az olmaktadır.LPG ‘nin oktan sayısı benzinden yüksek olduğundan, motorlarda daha yüksek kompresyon oranı ile kullanılabilir.Sağlıklı yanması sayesinde motor parçalarında sızıntı ve aşınma benzinli motorlara oranla çok daha az olur.

LPG’nin benzine oranla daha yüksek oktan sayısına sahip olması nedeni ile motorlarda sıkıştırma oranını artırarak motor gücünü ve verimini artırmaktadır.

quote:

Orjinalden alıntı: levent2828

hıc bılen yokmu?

• quote:

Orjinalden alıntı: hakanusta

* LPG oktan seviyesi benzine nazaran daha yüksektir (%10 daha fazladır). Yüksek oktan numarası motorun yüksek sıkıştırma oranları ile herhangi bir vuruntu olmadan çalışabilmesinde faydalıdır. Böylece bir motordan daha yüksek bir güç, dolayısıyla yakıt ekonomisi sağlanır. Gaz yakıtların standart atmosfer şartları altında tutuşması için gerekli enerjide benzine nazaran daha az olmaktadır.LPG ‘nin oktan sayısı benzinden yüksek olduğundan, motorlarda daha yüksek kompresyon oranı ile kullanılabilir.Sağlıklı yanması sayesinde motor parçalarında sızıntı ve aşınma benzinli motorlara oranla çok daha az olur.

LPG’nin benzine oranla daha yüksek oktan sayısına sahip olması nedeni ile motorlarda sıkıştırma oranını artırarak motor gücünü ve verimini artırmaktadır.

quote:

hıc bılen yokmu?

peki hakan usta ben aracıma (pug 306 99 model) 95 oktan yakıt alıyorum. 97 alsam daha mı ekonomik olur? ne dersin?

• Ekonomik olur fakat bunu ancak bir kaç depoda fark edebilirsiniz.
    Nedeni 95 ile 97 oktan arasındaki fiyat hemen hemen aynı olduğu için.

quote:

Orjinalden alıntı: oneMoreaCupofCoffee

quote:

* LPG oktan seviyesi benzine nazaran daha yüksektir (%10 daha fazladır). Yüksek oktan numarası motorun yüksek sıkıştırma oranları ile herhangi bir vuruntu olmadan çalışabilmesinde faydalıdır. Böylece bir motordan daha yüksek bir güç, dolayısıyla yakıt ekonomisi sağlanır. Gaz yakıtların standart atmosfer şartları altında tutuşması için gerekli enerjide benzine nazaran daha az olmaktadır.LPG ‘nin oktan sayısı benzinden yüksek olduğundan, motorlarda daha yüksek kompresyon oranı ile kullanılabilir.Sağlıklı yanması sayesinde motor parçalarında sızıntı ve aşınma benzinli motorlara oranla çok daha az olur.

quote:

hıc bılen yokmu?

peki hakan usta ben aracıma (pug 306 99 model) 95 oktan yakıt alıyorum. 97 alsam daha mı ekonomik olur? ne dersin?

• kısaca? fiyatları aynı olduğu için 97 fln değildir o uyduruk katkı maddeli benzindir çok farketmez mi diyosun? yoksa LPg kadar ekonomik olmaz.. fiyatı önemli mi diyosun?
  • Hayır kesinlikle LPG kadar ekonomik olmaz!!!
    quote:

kısaca? fiyatları aynı olduğu için 97 fln değildir o uyduruk katkı maddeli benzindir çok farketmez mi diyosun? yoksa LPg kadar ekonomik olmaz.. fiyatı önemli mi diyosun?
  • quote:

Hayır kesinlikle LPG kadar ekonomik olmaz!!!
    quote:

kısaca? fiyatları aynı olduğu için 97 fln değildir o uyduruk katkı maddeli benzindir çok farketmez mi diyosun? yoksa LPg kadar ekonomik olmaz.. fiyatı önemli mi diyosun?

elbette fiyat avantajı nedeniyle lpg ile mücadele edemez.. ama diyorumki lpg nin ekonomikliiği fiyatından kaynaklanıyor evet ama oktanında kaynaklanıyor dedik az önce.. o halde 97-95 oktan arasında durum ne olur demek istiyorum. araç yakıtı yakarken ne kazanabiliriz? ya da kazaırmıyız yoksa fark etmez mi.. birde ne tavsiye edersin.. 99 306 için..
  • Kazanırsınız fakat fark edilmesi için uzun vade kullanılırsa km farkı olur buda çok cüzzi miktardadır.
    Aracınızda katalik bulunduğu için 97 oktan kurşunsuz benzin kullanmanızı tavsiye ederim.

quote:

quote:

Hayır kesinlikle LPG kadar ekonomik olmaz!!!
    quote:

elbette fiyat avantajı nedeniyle lpg ile mücadele edemez.. ama diyorumki lpg nin ekonomikliiği fiyatından kaynaklanıyor evet ama oktanında kaynaklanıyor dedik az önce.. o halde 97-95 oktan arasında durum ne olur demek istiyorum. araç yakıtı yakarken ne kazanabiliriz? ya da kazaırmıyız yoksa fark etmez mi.. birde ne tavsiye edersin.. 99 306 için..

• evet değmez o halde.. peki 97 ler hep ticari maksatlı piyasadakiler katkılı diye duydum.. katalitiğe ne gibi katkısı olabilir 97 nin daha mı geç tıkanır veya nedir? sabah sabah çok saolun valla..
  • Sadece kurşunsuz 97 oktan benzin kullanmazsanız eğer diğer yakıtta bulunan yağlama özeelliği bulunan kurşun maddesi katalitiği kısa zamanda kullanılamaz hale getirir ve motor kısa zamanda arızalanacaktır.

quote:

evet değmez o halde.. peki 97 ler hep ticari maksatlı piyasadakiler katkılı diye duydum.. katalitiğe ne gibi katkısı olabilir 97 nin daha mı geç tıkanır veya nedir? sabah sabah çok saolun valla..
  • quote:

Sadece kurşunsuz 97 oktan benzin kullanmazsanız eğer diğer yakıtta bulunan yağlama özeelliği bulunan kurşun maddesi katalitiği kısa zamanda kullanılamaz hale getirir ve motor kısa zamanda arızalanacaktır.

quote:

evet değmez o halde.. peki 97 ler hep ticari maksatlı piyasadakiler katkılı diye duydum.. katalitiğe ne gibi katkısı olabilir 97 nin daha mı geç tıkanır veya nedir? sabah sabah çok saolun valla..

hocam iyide 95 oktanın da kurşunsuzunu alıyoruzz.. hatta 2 tane 95 var.. biri süper diye geçer.. biri kurşunsuz. süper kırmızı, kurşunsuz yeşil renkleri sembolize eder. kurşunsuz=yeşil=çevre anlamında.. yani senin sandığın kırmızı 95 i almam...

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.