Şimdi Ara

Linux Neden Windows'tan Üstün?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
103
Cevap
0
Favori
5.054
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Linux'çular Linux'un Windows'tan üstün olduğunu söylüyorlar. Biri bana bunun nedenini tam olarak açıklayabilir mi?

• Açık kaynak.Sistem seni yönetmiyo sen sistemi yönetiyosun.

Edit:İmla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi berkhınho -- 1 Eylül 2011; 16:17:28 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: berkhınho

Açık kaynak.Sistem seni yönetmiyo sen sistemi yönetiyosun.

İlk cümle ikinci cümlenin nedeni mi? Aradaki bağı çözemedim.
    Ayrıca açık kaynak kodlu olması güvenlik açıklarının bulunması açısından kötü bir özellik değil mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: KartalKaanKoz

quote:

Ayrıca açık kaynak kodlu olması güvenlik açıklarının bulunması açısından kötü bir özellik değil mi?

Linuxta virüs bulaşma olayı yok windows gibi yok format atayım yok virüs programı indirme derdide yok.Açık kaynakta uygulamalar kullanıcıların.(Paylaşanlar)

• quote:

quote:

quote:

Linuxta virüs bulaşma olayı yok windows gibi yok format atayım yok virüs programı indirme derdide yok.Açık kaynakta uygulamalar kullanıcıların.(Paylaşanlar)

Peki neden virüs bulaşmıyor? Hiç mi güvenlik açığı yok? Arıza çıkma olasılığı yok mu?
    Not: Üstte yazdıklarım biraz sert bir uslüp kullanmışım gibi anlaşabilir, kesinlikle hayır. İnternette linux'u savunanların neden savunduklarını anlamak için açtım bu konuyu çünkü aklımda soru işaretleri var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KartalKaanKoz -- 1 Eylül 2011; 21:08:37 >

• quote:

quote:

quote:

quote:

Peki neden virüs bulaşmıyor? Hiç mi güvenlik açığı yok? Peki arıza çıkma olasılığı yok mu?
    Not: Üstte yazdıklarım biraz sert bir uslüp kullanmışım gibi anlaşabilir, kesinlikle hayır. İnternette linux'u savunanların neden savunduklarını anlamak için açtım bu konuyu çünkü aklımda soru işaretleri var.

Hocam güvenlik açığı yok çünkü store gibi bir şey var linux-ubuntu için konuşuyorum ordan istediğiniz uygulamayı indirebilirsiniz mesela fakat orda test edip koydurtuyorlar yoksa her önüne gelen uygulama koyamaz.Güvenlik açığı yok zaten linux da oyun oynayamazsınız.Arıza çıkmaz her sisteme uyumlu,driverları otomatik olarak tanır.

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Peki neden virüs bulaşmıyor? Hiç mi güvenlik açığı yok? Peki arıza çıkma olasılığı yok mu?

Hocam güvenlik açığı yok çünkü store gibi bir şey var linux-ubuntu için konuşuyorum ordan istediğiniz uygulamayı indirebilirsiniz mesela fakat orda test edip koydurtuyorlar yoksa her önüne gelen uygulama koyamaz.Güvenlik açığı yok zaten linux da oyun oynayamazsınız.Arıza çıkmaz her sisteme uyumlu,driverları otomatik olarak tanır.

Yani windows'taki gibi herhangi bir siteden program indirip kuramıyor muyuz (iphone'da böyle bir kısıtlama var herhalde) ?
    Oyunla güvenlik açığının arasında nasıl bir bağ var? Linux için yazılmış oyun yok mu? Fazla oyun oynamam ama oyuncular için bu bir eksiklik değil midir?
    Ayrıca arıza konusunu yanlış anlamışsınız sanırım. Hani windows'ta çıkan yazılımsal arızalardan söz ediyorum. Mesela bir dosyayı silersiniz, arıza içeren bir program yüklersiniz, virüs bulaşır vs. bir şey olur bilgisayar açılmaz, mavi ekran verir onun gibisinden.

Edit: Gerçekten driver konsunda çok başarılı. Bizim laptop'taki windows'a sürücü yüklediğim halde parlaklığı ayalrayamıyordu, live pardus ayarladı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KartalKaanKoz -- 1 Eylül 2011; 21:20:53 >

• yıllardır linux-unix sistem yöneticisi olarak çalışan birisiyim, ev kullanıcısı için linux'un windowstan üstün olduğuna katılmıyorum. her iki sisteminde birbine karşı avantajları dezavantajları var.

bence inux daha çok bir tutku, ev kullanıcısı açısından görece az kullanan bir sistem olmasnın getirdiği farklı olma duygusu. birgün herkes kullanır olursa insanlar başka şeyler ararlar tahminimce.
  • quote:

Orijinalden alıntı: cnnysn

yıllardır linux-unix sistem yöneticisi olarak çalışan birisiyim, ev kullanıcısı için linux'un windowstan üstün olduğuna katılmıyorum. her iki sisteminde birbine karşı avantajları dezavantajları var.

bence inux daha çok bir tutku, ev kullanıcısı açısından görece az kullanan bir sistem olmasnın getirdiği farklı olma duygusu. birgün herkes kullanır olursa insanlar başka şeyler ararlar tahminimce.

Hocam tabiki mac daha iyi ama adamlar öyle bir sistem yapmışki driverları tanımaması için ellerinden geleni yapmışlar.
  • quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Yani windows'taki gibi herhangi bir siteden program indirip kuramıyor muyuz (iphone'da böyle bir kısıtlama var herhalde) ?
    Oyunla güvenlik açığının arasında nasıl bir bağ var? Linux için yazılmış oyun yok mu? Fazla oyun oynamam ama oyuncular için bu bir eksiklik değil midir?
    Ayrıca arıza konusunu yanlış anlamışsınız sanırım. Hani windows'ta çıkan yazılımsal arızalardan söz ediyorum. Mesela bir dosyayı silersiniz, arıza içeren bir program yüklersiniz, virüs bulaşır vs. bir şey olur bilgisayar açılmaz, mavi ekran verir onun gibisinden.

Edit: Gerçekten driver konsunda çok başarılı. Bizim laptop'taki windows'a sürücü yüklediğim halde parlaklığı ayalrayamıyordu, live pardus ayarladı

Minecraft ı önerebilirim size çok eğlenceli bir oyundur ve linuxlada uyumludur.Arıza hiç rastlamadım.Evet driver ları tam randımanlı çalıştıran tek işletim sistemi.

• quote:

quote:

yıllardır linux-unix sistem yöneticisi olarak çalışan birisiyim, ev kullanıcısı için linux'un windowstan üstün olduğuna katılmıyorum. her iki sisteminde birbine karşı avantajları dezavantajları var.

Hocam tabiki mac daha iyi ama adamlar öyle bir sistem yapmışki driverları tanımaması için ellerinden geleni yapmışlar.

Mac driver konusunda o kadar kötü mü ya ?

• Apple işletim sistemini kendi ürettikleri için geliştiriyor.Diğer donanımlara destek vermemesi pek anormal değil.
    Her sistemin iyi yada kötü olduğu yanlar var.

Forumda benzeri bir çok konu var orada yazılmış bir çok detay bulabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sse -- 1 Eylül 2011; 22:53:33 >
  • quote:

bunu yazdıktan 5 dk sonra Ubuntu 10.04.3 sistemim çakıldı. backup'tan döndüm :)
    linux mükemmeldir deyip gönlünü anlamaya geldim.
  • Kişisel olarak görüşlerim:
    - Hızlı olması ve sistem kaynaklarını fazla zorlamaması.
    - Paket yöneticisi sayesinde rahatça program bulabilme-indirebilme-kurabilme aynı zamanda paket yöneticisi sayesinde, programlardan gelebilecek güvenlik sorunlarını %100 aşma.
    - Sisteme gerekli olan dosyalara öntanımlı olarak yönetici şifresi olmadan erişememe.
    - Kişiselleştirmenin çok yüksek olması.
    - Virüs-trojan gibi dertlerin bulunmaması(kekoluk yapıp paket yöneticisi dışında güvensiz bir yerden program kurarsanız sisteme zarar gelebilir o ayrı konu, zaten onu yukarıda belirttim).
    - Sistemin gün geçtikçe ağırlaşmaması ve aynı kararlılıkta ilerlemesi.
    - Yine benim için Arch Linux ve benzerlerine has olmak üzere yeni sürüm gibi dertlerin olmaması, aynı sistem üzerinde devamlı yükselme...
    Diye gidebilirim.

Benim masaüstü ihtiyaçlarıma göre GNU/Linux Windows'tan kat be kat üstündür.
    Kimine göre olmayabilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: Wolf_263

Kişisel olarak görüşlerim:
    - Hızlı olması ve sistem kaynaklarını fazla zorlamaması.
    - Paket yöneticisi sayesinde rahatça program bulabilme-indirebilme-kurabilme aynı zamanda paket yöneticisi sayesinde, programlardan gelebilecek güvenlik sorunlarını %100 aşma.
    - Sisteme gerekli olan dosyalara öntanımlı olarak yönetici şifresi olmadan erişememe.
    - Kişiselleştirmenin çok yüksek olması.
    - Virüs-trojan gibi dertlerin bulunmaması(kekoluk yapıp paket yöneticisi dışında güvensiz bir yerden program kurarsanız sisteme zarar gelebilir o ayrı konu, zaten onu yukarıda belirttim).
    - Sistemin gün geçtikçe ağırlaşmaması ve aynı kararlılıkta ilerlemesi.
    - Yine benim için Arch Linux ve benzerlerine has olmak üzere yeni sürüm gibi dertlerin olmaması, aynı sistem üzerinde devamlı yükselme...
    Diye gidebilirim.

Benim masaüstü ihtiyaçlarıma göre GNU/Linux Windows'tan kat be kat üstündür.
    Kimine göre olmayabilir.

Linux'un görünüşü Win 7'den fazla kötü değil, peki nasıl bu kadar az kaynak kullanıyor?
    Yönetici şifresi olmadan erişememe Windows'ta da var (Linux'tan (ç)alıntı yaptı herhalde,ismi de UAC)
    Kişiselleştirme tam olarak ne demek (yani neler kişiselleştirilebiliyor)?
    Sistem niçin Windows'ta olduğu gibi ağırlaşmıyor, Windows'taki problem ne?

• quote:

Linux'un görünüşü Win 7'den fazla kötü değil, peki nasıl bu kadar az kaynak kullanıyor?

Eğer Compiz gibi 3 boyutlu etkiler veya KDE4 kullanılmıyorsa kasmıyor.
    Çünkü sistem başlangıcında çalıştırılan uygulamarın sistem tüketimi az.
    Yazanlar böyle yazmış.
    Daha fazla performans için...

quote:

Yönetici şifresi olmadan erişememe Windows'ta da var (Linux'tan (ç)alıntı yaptı herhalde,ismi de UAC)

Windows Vista ile gelen bir şey bu.
    O da UNIX mantığından alınma.
    Örneğin Windows XP ve daha öncesinde böyle bir şey yok.

quote:

Kişiselleştirme tam olarak ne demek (yani neler kişiselleştirilebiliyor)?

Sistemin heryerine müdahale edebiliyorsunuz.

quote:

Bunun nedeni NTFS dosya sistemi.
    NTFS'nin algoaritması kötü yazılmış.

http://www.whylinuxisbetter.net/index_tr.php?lang=tr
    Şu sitede aklına takılanlara şimdilik çözüm bulabilirsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Wolf_263 -- 2 Eylül 2011; 0:41:34 >

• En sevdiğim olayda compiz ile her bir pencere için ayrı bir davranış oluşturmak. Kimisini saydam yapıyorum, kimisinin başlık çubuğunu kaldırıyorum, kimisi direk 2. ekranda başlıyor. Ben zaten Quake Live oyuncusuyum. Ondan dolayı Linux bana haliyle yetiyor. Ama bu bir alışma işidir. Alışamadıktan sonra buna en kötü işletim sistemi demeniz kaçınılmaz tabiki...
  • Linux'un windows'tan üstün yönleri var, windowsun da linuxtan da.

Eğer ev kullanıcısı bakımından karşılaştıracak olursak, kesinlikle windows çok daha üstün. Linux'ta compile etme derdi, zırt-pırt sorun çıkması, kütüphaneleri elle yükleme, default ayarların yeterince iyi olmaması linux u ev kullanıcısı için ideal bir sistem olmaktan uzaklaştırıyor.

İşletim sisteminin bütün özelliklerine erişmek, sistemi amaca yönelik kullanmak istiyorsak Linux çok daha mantıklı. Bir de ücretsiz olması yönünden küçük firmalar için güzel bir seçenek.
  • quote:

...
    quote:

http://www.whylinuxisbetter.net/index_tr.php?lang=tr
    Şu sitede aklına takılanlara şimdilik çözüm bulabilirsin.

Yani sistemin gittikçe ağırlaşması NTFS'le mi ilgili?

• quote:

quote:

Yapmayın, NTFS kötü sistem olurmu, gayette başarılı bir dosya sistemidir. Yavaşlamanın bunlan değil daha çok tam silinemeyen programların Registry de bıraktığı anahtarlar, prg yüklendikçe şişen bir Registry dir. Yine FRAG olmuş dosyalarda disk erişimini yavaşlattığından sistem ağırlaşmaya başlar. FRAG sadece NTFS dosya sisteminin sorunu değildir. Linux ta da parçalanma mevcuttur, MAC tede.

NTFS format atarken minimum yazma boyutunu büyük tutarsanız örneğin 4k gibi, parçalanma daha az olur, ama bu saferde 1k lık dosyanız bile özelliklerden bakıldığında 4k görünecektir. Öte yandan 1k yaparsanız 4k lık bir dosya 4 parçaya bölünüp yazılacaktır.Doğru ayarları yaptığınızda NTFS roket gibi çalışır.

Linux ta REG kaydı yoktur, aslında vardır ama Windows benzeri değildir. Sonuçta onunda tutması gerekiyor neyin yüklü olup olmadığını. Yoksa her update te kalkıp diski tarayacak hali yok neyin yüklü olup olmadığını tespit etmek için. İllaki bir DB si var.

UAC UNIX 'e benziyordan ziyade daha çok bilinçsiz kullanıcıyı koruma adına konmuş bir uyarı şeklidir. Asıl UNIX benzeri olan kısmı Vistadan itibaren system klasörlerine verilen kullanıcı erişim haklarıdır, hani şu bildiğimiz chown/chmod gibi. Ama bu da o klasörlere bişey kopyalayamayız anlamına gelmez. Hala UNIX'e göre biraz cahil o konuda.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.