Şimdi Ara

Linux Neden Windows'tan Üstün? (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
102
Cevap
0
Favori
5.056
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • @RockForLive, Koskoca MS i indirgediğin yere bak Allahını seversen.

Bak değerli kardeşim;

Bu gün linuxta kullandığın tüm ücretsiz programların yani GNU lisansına sahip programların diyim daha doğru olsun, %99 unun Windows versiyonu mevcttur. Dolayısı ile sadece işletim sistemine ücret ödenip geri kalan kısmı aynı linuxta olduğu gibi freeeeee olarak kullanılabilir.

Sistem Windows'ta da hazır gelir, hiç birşey kurmanız gerekmez. Sürücüleri de kendi yükler. Sanki sıradan bir linux CD çekip kurunca hemen bluray DVD izlemeye başlıyorsun hiç bir çözücü yüklemeden. Onun dışında sıradan AVİ, MP3 vs gibi formatları zaten windows direk çalıp oynatabiliyor, internet/grafik/text editörü gibi araçlar basit düzeyde mevcut. Sanki Linux kuran kurduğu gibi kullanıyor hiç bişey yüklemeden.

Güvenlik dediğimiz şey kullanıcıda biter. Kısaca işi bilmeyen kullanıcaya ne dağ dayanır ne LiNUX. MS her salı düzenli olarak updatelerini yapar. Ne ayı ne yılı ????

Pencere yöneticisi dediğin şey windows'ta olmayan bişey değil. Tamam belki KDE/GNOME gibi bişey seçme sansın yok ama Windows'ta da ister temayı, ister yazı tipini, ister simgeleri ayrı ayrı değiştirebilirsin. Windows'un temaları ve simgeleri Linux'unkileri bir kaşık suda boğar inan ki.

Sunucu muhabbetine de gelirsek, tamam dediğini firmalar linux kullanıyor da, sanki MS kullananlarda her Allahın günü saldırıya uğrayıp göçüyor. Göçtükçe aşka gelip kullanmaya devam ediyorlar.

Şunu bir anlayın artık, birşeyi kullanıyorsanız, gerçekten öğrendiyseniz ÖVÜN, ama bunu diğerini KARALAYARAK yapmayın.

FREEBSD yi de Linux dağıtımı yaptınya ??? 4 sene biraz boşuna geçmiş gibi senin için.

http://www.freebsd.org/tr/index.html

Bide yapıştırıp durmayın buraya ta win95 ile kıyaslaması yapılmış NEDEN LINUX linkini. Dünyanın %90 ı NEDEN WINDOWS demiş, siz hala %1 ile kendinizi avutuyorsunuz. Öyle ya size göre herkes OYUN oynuyor.. Siz diyorum çünkü kendim de Linux kullandığım halde göz var nizam var diyorum yeri gelince.

@RockForLive, şimdi merak ediyorum doğal olarak, siz oyun oynmadığınıza göre, 4 senedir Linux üzerinde ne yapıyorsunuz ? Bir görelim yaptığınız projeleri, işleri, yazılımları ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 2smoke -- 11 Eylül 2011; 9:53:29 >

•  Linux Neden Windows'tan Üstün?

Tamamen açık kaynak kodlu programlar ve Ubuntu işletim sistemi üzerinde yapılmış 3D animasyon filmi

Bunlar bir kenara sırf bilgisayarı istediğim gibi değiştirebildiğim(windows kullananlar bu lafı anlamayabilir) ve rahatça kodlarımı yazıp apache de hazır çalıştırabildiğim için linux kullanıyorum. Ubuntu 11.10 sürümü de hayallerimdeki linux'lü işletim sistemine çok daha yaklaştı. Terminal kodlarıyla oyunlar oynayanlar için linux biçilmiş kaftan.(Terminalde anca "cd .." yazanlar bunu da bilmeyebilir). DirectX oyun istiyorsanız, aman uzak durun, ama OpenGL diyorsanız(Quake Live, Rage, Doom III, CS 1.6...) tercih edilebilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: qqwertyy

Tamamen açık kaynak kodlu programlar ve Ubuntu işletim sistemi üzerinde yapılmış 3D animasyon filmi

Bunlar bir kenara sırf bilgisayarı istediğim gibi değiştirebildiğim(windows kullananlar bu lafı anlamayabilir) ve rahatça kodlarımı yazıp apache de hazır çalıştırabildiğim için linux kullanıyorum. Ubuntu 11.10 sürümü de hayallerimdeki linux'lü işletim sistemine çok daha yaklaştı. Terminal kodlarıyla oyunlar oynayanlar için linux biçilmiş kaftan.(Terminalde anca "cd .." yazanlar bunu da bilmeyebilir). DirectX oyun istiyorsanız, aman uzak durun, ama OpenGL diyorsanız(Quake Live, Rage, Doom III, CS 1.6...) tercih edilebilir.
    @2smoke

Neden proje hazırlamak gibi bir derdim olması gerekiyor ?

Linux öğrendim,öğrendiğim kadarını forumlarında ilk kullanıcılara destek vermek için kullandım.

Oyun oynamadım değil oyun da oynuyorum.Windows'a girmemin tek sebebi oyun oynamak zaten...

Benim OpelGL motorumun senin DirectX motorundan 10 kat daha iyi olduğunu bütün dünya kabul ediyor bu gün,ben avukatlık yapmıyorum,bana da avukatlık yapma.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RockForLive -- 11 Eylül 2011; 15:40:03 >

• @qqwery yanlış altıntı yapmışım dostum özür dilerim.Alıntı senden değil yukarıdaki arkadaştan olacaktı
  • quote:

Orijinalden alıntı: RockForLive

@2smoke

Linux öğrendim,öğrendiğim kadarını forumlarında ilk kullanıcılara destek vermek için kullandım.

Oyun oynamadım değil oyun da oynuyorum.Windows'a girmemin tek sebebi oyun oynamak zaten...

Benim OpelGL motorumun senin DirectX motorundan 10 kat daha iyi olduğunu bütün dünya kabul ediyor bu gün,ben avukatlık yapmıyorum,bana da avukatlık yapma.

İmzama bak çok uzağa değil ondan sonra gel yine konuşalım. Yapmayın böyle, Unix veya Linux kullanan insanları da soğutuyorsunuz.

Sen windows'u oyun oynamaktan ibaret bir işletim sistemi sandığın sürece istersen AY'a git benim için bişey değişmeyecek. Aynı şekilde Linux öğrendim diyorsun ama FreeBSD ye Linux dağıtımı diyebiliyorsun. FreeBSD yer Linux'u yer...

OpenGL de senin TEKELİNDE olan bişey değil, Windows ta da çalışıyor, MAC OS X te OpenGL kullanıyor, LINUX ta. Burda Windows yine bir adım önde, hem OpenGL hem DX çalışıyor üzerinde.

Birde kabalaşma, medenice anlat derdini. Ne öyle avukat falan ? Bir 4 sene sonra tekrar gel, benim 20. senem :)

• quote:

Orijinalden alıntı: 2smoke

quote:

Orijinalden alıntı: RockForLive

@2smoke

İmzama bak çok uzağa değil ondan sonra gel yine konuşalım. Yapmayın böyle, Unix veya Linux kullanan insanları da soğutuyorsunuz.

Sen windows'u oyun oynamaktan ibaret bir işletim sistemi sandığın sürece istersen AY'a git benim için bişey değişmeyecek. Aynı şekilde Linux öğrendim diyorsun ama FreeBSD ye Linux dağıtımı diyebiliyorsun. FreeBSD yer Linux'u yer...

OpenGL de senin TEKELİNDE olan bişey değil, Windows ta da çalışıyor, MAC OS X te OpenGL kullanıyor, LINUX ta. Burda Windows yine bir adım önde, hem OpenGL hem DX çalışıyor üzerinde.

Birde kabalaşma, medenice anlat derdini. Ne öyle avukat falan ? Bir 4 sene sonra tekrar gel, benim 20. senem :)

Benim kimseye hakaret etmek gibi bir gayem yok,olamaz.Kaldı ki sizi tanımıyorum,bir insan tanımadığı başka bir insana hakaret edemez.

Her mesajınızda ne yaptınız,ne ettiniz,windows'u oyun oynamaktan ibaret sanıyorsunuz gibi gibi sorular yöneltiyorsunuz.

Bende diğerleri gibi photoshop öğrenebilirdim,yada office üzerinde uzmanlaşabilirdim.Yada adobe programları ile video düzenlemeleri yapabilirdim.

Tabi bunun için bu programları illegal olarak indirip kreklemem gerekirdi(crack) yani çalmam.Çalıntı programlarla ima ettiğiniz şeyleri yapabilirdim.Ama ben çoğu insanın emek vererek yazdığı,şirketlerin tekelinde olan programları çalmayı(crack yapmayı) seçmedim.Linux'umu kurdum ve photoshop yerine gimp kullandim,videolara blender ile kendimce ufak efektler ekledim,kendi işimi gördüm yani ve bunları Türkiyedeki %90 windows kullanıcısının ki eğer sizde krekli(crack) program kullanıyorsanız sizde bir hırsızsınız,yaptığınız gibi çalmadan yaptım,emeğe saygı duydum,özgür ve ücretsiz yolu seçtim.

Benim anlatmaya çalıştığım,biz linux üzerinde çalıp çırpmadan özgürce istediğimiz şeyleri yapabiliyoruz..Tabiki windows kadar yaygın değil program desteği ama her programın bir alternatifi var ve yavaş yavaş geliştiriliyor..

Özetle çalmadım,çırpmadım mutluyum.

• E tamam ne güzel işte. Biz kimseyi çalsın diye teşvik etmiyoruz ki. Bak şimdi senin attığın ilk mesaja karşlık ne demişim. "linux için gnu lisanslı uygulamarın %99 unun windows versiyonu da var" diye yazdım. Sen burdan çalmak çırpmak eylemini nerden çıkardın ? Ben öyle bişey demedim, hatta belirttim; "sadece windows ücreti ödeyerek" diye.

Size soru yöneltiyorum, çünkü windows u sadece oyun oynamaya yarayan başka da hiç bir işe yaramayan bir işletim sistemi olarak gösterme gayretindesiniz. Siz linux ta ne yapıyorsanız windows ta da yapabilirsiniz. Hemde şu an yaptığınız gibi ücretsiz olarak. Bazı şeylerin linux karşılğı yok ama her şeyin bir windows karşılğı muhakkak var.

Bunu dışında Windows ve çekirdek yapısı zannettiğinizden çok daha gelişmiş ve sağlamdır. Windowslan kıyaslama yapmak için her iki işletim sisteminin de kullanıcı sayılarının aynı olması gerekir. Ancak o zaman hangisi daha çok dökülüyor ortaya çıkacaktır. Şimdi %1-2 bir kesmin hata bildirim ve onarımı ile, %90 lık bir kesmin hata bildirimi ve onarımı bir olurmu sizce. Şu an bu yüzden linux tarafında ki hatalar windowstan çabuk yamanıyor gibi geliyor bizlere. Bir şeye 2 kişi bakarsa 10 hata görür, 100 kişi bakarsa 1000 hata görür.

Bunların hepsini düşünmek gerekir. Windows kötü, Linux iyi demek dile kolaydır sadece..

Windows'a para verdinmi bakıyım, yoksa sen de mi çaldın kendi tabirinle. 4 senedir Linux kullanan biri sırf oyun oynamak için windows'a para verirmi acaba. Ben vermezdim.

NOT: Tüm programlarım, OS X ve Windows dahil ADOBE ürünlerine kadar yasal, PARASI ödenmiş eğitim setleridir. (Eğitim kurumunda çalışıyorum.) Ha hiç mi yok yasal olmayan program, ne biliyim Winrar var mesela :) Vardır 3-5 tane daha.. Yalana gerek yok.

• Lafa bak Tr nin %90' ı hırsızmış..

Bozmayacam terbiyemi. Sen insanlara ettiğin HAKARET iie kal. Kaliten gerçekten takdire şayan.. Ben anlayacağımı anladım.. Eyvallah..
  • Windows yada Microsoft mühendisleri OSX programlarını %100 çalıştıracak bir yol bulsunlar bizde ücret ödeyelim yazılıma.. Yoksa o yazılıma ücret mücret ödenmez..Kim ben şöyle ödüyorum böyle ödüyorum derse zaten yalan söylüyordur.. %90 hırsız değil..O zaman dünyanın %90 hırsız olmakta..Bu sadece aptalca yapılan bir yorumdur...Neden Hackerler yada Crackerler var dünya üzerinde bi düşünün bakalım. (tekelciliğin önüne geçmek için) Programa para ödersin "belki"..(Adobe CS5 gibi yada 3D-Autocad gibi mimari yazılımlar yada Programlama dili kullanan yazılımlar) ki onunda craklileri akabinde çıkmakta...Ama sistem yazılımına ücret ödemek biraz düşündürücü.. Bak Apple OSX Lion 10.7 sistem yazılımını 29 dolar gibi cüzzi bir rakam ile olayı bağlıyor..Windows 7 ultimate yazılımına 170-180 Dolar kim veriyor yav, biri bana söylesin... O nedenle bu hikaye bitmez windows 8 Lisanslı çıkar 1hafta sonra cracklisi çıkar... Bu böyle sürüp gider..Dünya böyle..Kimse ne alınsın ne kusura baksın... Aslında olması gereken, tüm dünyada tüm yazılımları tüm programları aynı platform üzerinde çalıştırabilecek Linux-MacOSX-Windows bu üçünün harmanlanmış melez bir sistem yazılımı yapılması gerekli..Kim hangi programı istiyorsa çalıştırmalı... Ona ücret ödenir işte ..

• quote:

Orijinalden alıntı: KartalKaanKoz

Linux'çular Linux'un Windows'tan üstün olduğunu söylüyorlar. Biri bana bunun nedenini tam olarak açıklayabilir mi?

hicbiseyi ustun degil(orta duzey kullanici icin)ancak ust duzey bilgin varsa iyidir emin ol yillardir pardusu kurup 1 ay sonra windowsa donerim windows daha kullanisli linux kullanici dostu olmadigi surece hep ikinci olur bu gercek yadsinamaz
  • Kısaca oyun yapımcıları ve diğer programcılar Linux'a destek verirse Linux'un üstünlüğü kesinleşir mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: KartalKaanKoz

Kısaca oyun yapımcıları ve diğer programcılar Linux'a destek verirse Linux'un üstünlüğü kesinleşir mi?

yani
  • quote:

Orijinalden alıntı: 2smoke

Lafa bak Tr nin %90' ı hırsızmış..

Bozmayacam terbiyemi. Sen insanlara ettiğin HAKARET iie kal. Kaliten gerçekten takdire şayan.. Ben anlayacağımı anladım.. Eyvallah..

bence boşuna cevap yazıyorsun. insanlar git gide robotlaşmış. mac i olan mac andorid i olan android diyor başka bişi demiyor. geçen blackberry tableti denedim gerçekten çok güzel di. webos videolarda izlediğim kadarıyla çok iyiydi ama ne oldu gitti. yani webos andorid den daha kötü olduğu için mi gitti. ben artık teknolojinin üstünlüğüne inanmıyorum. artık akımlar var diyorum. iphone dan dolayı mac e akım oluşmuş şuanda. yada nebilim linux akımı gibi. ve akıma kapılan da akımla beraber gidiyor. daha ne önünü görüyor ne arkasını

linux oyun olsa da bi b.k olmaz. ne arabirim düzenliği var nede sürümlerin. hele kişiselleştirme olayına uyuz oluyorum. kişiselleştirme dediğininde bi sınırı olur her şeyi kişiselleştirecem derken kullanamaz olduk. kimse de atlamasın hiç linux kullandınmı diye yıllardır kullanıyorum. belki biraza alışkanlıktan olacak ama kesinlikle windows çok daha derli toplu. aldığımbilgisayar ile geliyor win zaten wine de paraödemiyorum diğer programlarada 2smoke dediği gibi libreoffice bizim içinde var. tahmin ederim windowsçular daha çok kulanıyordur

• quote:

Orijinalden alıntı: oktayakgoz
    linux oyun olsa da bi b.k olmaz. ne arabirim düzenliği var nede sürümlerin. hele kişiselleştirme olayına uyuz oluyorum. kişiselleştirme dediğininde bi sınırı olur her şeyi kişiselleştirecem derken kullanamaz olduk. kimse de atlamasın hiç linux kullandınmı diye yıllardır kullanıyorum. belki biraza alışkanlıktan olacak ama kesinlikle windows çok daha derli toplu.

Windows'un düzenine alışıp, daha sonra GNU/Linux düzensiz demek, saçmalamaktan öteye gitmez.

Kişiselleştirme yapamıyorsan o da senin eksikliğin.
    Demekki sende gelişmiş bir göz veya yapı yok.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Wolf_263

quote:

linux oyun olsa da bi b.k olmaz. ne arabirim düzenliği var nede sürümlerin. hele kişiselleştirme olayına uyuz oluyorum. kişiselleştirme dediğininde bi sınırı olur her şeyi kişiselleştirecem derken kullanamaz olduk. kimse de atlamasın hiç linux kullandınmı diye yıllardır kullanıyorum. belki biraza alışkanlıktan olacak ama kesinlikle windows çok daha derli toplu.

Windows'un düzenine alışıp, daha sonra GNU/Linux düzensiz demek, saçmalamaktan öteye gitmez.

Kişiselleştirme yapamıyorsan o da senin eksikliğin.
    Demekki sende gelişmiş bir göz veya yapı yok.

cevap vereyim dedim ama ne diyeceğimi bilemedim akıma kapılmışın sen.

linux arabirim konusu linuxun en büyük problemidir. dedik ya akım. ben sana kırk saat açıklama yapmayacağım. bu arada windows a alıştık ama mac için aynı şeyi söylemiyoruz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oktayakgoz -- 19 Eylül 2011; 0:16:15 >

• quote:

bence boşuna cevap yazıyorsun. insanlar git gide robotlaşmış. mac i olan mac andorid i olan android diyor başka bişi demiyor. geçen blackberry tableti denedim gerçekten çok güzel di. webos videolarda izlediğim kadarıyla çok iyiydi ama ne oldu gitti. yani webos andorid den daha kötü olduğu için mi gitti. ben artık teknolojinin üstünlüğüne inanmıyorum. artık akımlar var diyorum. iphone dan dolayı mac e akım oluşmuş şuanda. yada nebilim linux akımı gibi. ve akıma kapılan da akımla beraber gidiyor. daha ne önünü görüyor ne arkasını

linux oyun olsa da bi b.k olmaz. ne arabirim düzenliği var nede sürümlerin. hele kişiselleştirme olayına uyuz oluyorum. kişiselleştirme dediğininde bi sınırı olur her şeyi kişiselleştirecem derken kullanamaz olduk. kimse de atlamasın hiç linux kullandınmı diye yıllardır kullanıyorum. belki biraza alışkanlıktan olacak ama kesinlikle windows çok daha derli toplu. aldığımbilgisayar ile geliyor win zaten wine de paraödemiyorum diğer programlarada 2smoke dediği gibi libreoffice bizim içinde var. tahmin ederim windowsçular daha çok kulanıyordur

İlk paragrafa katılıyorum. Neredeyse at gözlükleriyle olaya bakıyor herkes. Kendinde ne varsa en iyisi odur diyor. Kestirip atıyor.

Yalnız kişiselleştirme dediğin şeyin sınırının olmaması normal değil mi sence de? Zaten böyle olmasa ortada kişiselleştirecek bir şey kalmaz. Millet birbirini taklit ederken yeni bir şey keşfediyor ya da conky ekliyor, pencere kenarlıklarını değiştiriyor, yeni simge seti kullanmaya başlıyor; al sana yeni bir masaüstü, yeni bir görünüm. Dersen ki ben sade bir masaüstü seviyorum. Kapatırsın efektleri, seçersin zevkine uygun bir tema bakarsın yoluna. Benzeri görünüm değişikliklerini Windows altında Rainmeter adlı program yapıyor.

Bu arada "aldığım bilgisayardaki Windows'a para vermiyorum" demişsin. Elbette para veriyorsun. Aldığın diz üstünü makinenin fiyatına o da dahil. Eğer bu durum ücretsiz olsaydı, diz üstü üreticileri satışta boş bir bilgisayar (Free Dos) vereceklerine, Windows yüklerlerdi.

• quote:

Orijinalden alıntı: Gluskap

quote:

İlk paragrafa katılıyorum. Neredeyse at gözlükleriyle olaya bakıyor herkes. Kendinde ne varsa en iyisi odur diyor. Kestirip atıyor.

Yalnız kişiselleştirme dediğin şeyin sınırının olmaması normal değil mi sence de? Zaten böyle olmasa ortada kişiselleştirecek bir şey kalmaz. Millet birbirini taklit ederken yeni bir şey keşfediyor ya da conky ekliyor, pencere kenarlıklarını değiştiriyor, yeni simge seti kullanmaya başlıyor; al sana yeni bir masaüstü, yeni bir görünüm. Dersen ki ben sade bir masaüstü seviyorum. Kapatırsın efektleri, seçersin zevkine uygun bir tema bakarsın yoluna. Benzeri görünüm değişikliklerini Windows altında Rainmeter adlı program yapıyor.

Bu arada "aldığım bilgisayardaki Windows'a para vermiyorum" demişsin. Elbette para veriyorsun. Aldığın diz üstünü makinenin fiyatına o da dahil. Eğer bu durum ücretsiz olsaydı, diz üstü üreticileri satışta boş bir bilgisayar (Free Dos) vereceklerine, Windows yüklerlerdi.

ben kişisellştirme olayının ayarını iyi yapmak lazım. kde bana öyle karmakarışık geliyorki hiç kullanmak istemiyorum. kullanamayacağımdan değilde belki yılların vermiş olduğu yorgunluktan. akabinde gnome çokdaha güzel. şimdi unity çıktı bakalım daha neler çıkacak. bu kadar çok arayüz olması doğru değil bence. ben kendime göre konuşmuyor genel anlamda bahsediyorum yoksa 20 yıldır bilgisayar kullanıyorum benim için pardusu kurup su ile bilmem nerden indirdiğim wifi sürücüsünü yüklemek. ama bilgisayarı kur aç aaa ne oldu wifi tanımadı hadi göreyim seni. normal bi ev kullanıcısından bahesdiyorum. kurt olmuş adam diyoki şöyle yaparım böyle yaparım. bende yaparım. yapanların sayısı gün be gün ortada. 10 sene önce linux öyle yerlere gelecek ki kimse inanamayacak deniyordu. hala da nerde olduğu ortada.

para vermiyorum derken 100 vermiyorum.elbette bi kısım paraveriliyordur ama buda şöyle kampanya böyle kampanya derken arada kaynıyor. windows 7 yi sürekli enterprise kullandığım için hiç para vermedim.

• Haklısın, fazlaca seçenek olunca insan hangisi kullanayım diye boşluğa düşüyor bir an. Bir iki tanesini deneyince kararını daha net verebiliyor. Ev kullanıcısı için bazen sıkıntılı durumlar oluşabiliyor ancak bana göre bu tamamen kişiye bağlı. Yani sorunlarla uğraşıp, yeni bir şeyler öğrenmeyi seviyorsa, yeteri kadar sabrı ve zamanı varsa (araştırma için) pek tabii üst düzey olmayan bir Linux dağıtımı kullanabilir. Belli bir tecrübeden sonra da çoğu sistem ayarını ve yazılımları kendin inşa ettiğin (Arch, Gentoo) dağıtımlara yönelebilirler.

Windows'a para ödeme konusu üzerinde fazla durmayacağım. Hem zaten makinenin tüm özelliklerini, kişi kendi isteğiyle alıyorsa sorun yok.

http://www.google.com.tr/search?client=opera&rls=tr&q=i%C5%9Fletim+sistemi+iadesi&sourceid=opera&ie=utf-8&oe=utf-8&channel=suggest

• Şimdi benim cevap yazdığım arkadaş, Linux'u bildiğini iddia edip Windows'u da sadece oyun oynamaya yarayan başka da bir işe yaramayan bir işletim sistemi gibi göstermeye çalışan biriydi. Yetmedi ben ve bir TR nin %90 nında HIRSIZ diyecek kadar kaptırdı kendini olaya. Ben yukarıda kendi durumumu belirttim. O yüzden içim rahat.

Gelelim ana konuya. Piyasada genel olarak bulunan 3 işletim sistemi de (os x, win, linux) yerine göre bir noktada bir veya daha çok noktada birbirlerine üstün gelirler. Bu yüzden Linux bunu ezer şuna kafa atar demek ancak bu işe yeni başlamış ve her şeyin Linux'tan ibaret olduğunu sanan heyecanlı kullanıcıları tatmin eder.

Kendi asıl mesleğim programlama olmasına ramen gerçek manada Grafik Arabirim(GUI) tasarımı hobiden de öte aşırı uç noktada ilgi duyduğum bir konu. Kullandığım hiç bir işletim sisteminde başkasını yaptığı bir temayı kullanmam mesela. İllaki kendim yaparım. İmzamda ki DA profilinden kimmiş bu Smoke deyip, yaptığım işlere bakınabilirsiniz.

Bu nokta da Linux un tüm versiyonları kendine özgün bir yapıdan ziyade ya windows pencere düzenine yada son zamanlar daki gibi OS X e kayması sebebiyle sınıfta kalır. Linux gurupları programlama tarafında iyi olsa da görsel noktasa ileri görüşlü bir vizyona sahip olamadılar benim gözümde. Her zaman diğer işetim sistemlerini taklit ile onlara yetişmeye çalışıyorlar. Günümüzde hala Win95 arayüzü ne benzer bir arayüzle gelen Linux dağıtımları mevcut. Evet özelleştirelebilir ama bunu sıradan kullanıcı ne bilsin.

OS X in Lion'undan, Windows'un 8 inden evvel keşke Linux tarafı daha böyle bir multitouch olayına el atsaydı mesela da ilk biz bulduk deme şansları olsaydı. Ubuntu getirmiş UNITY'i, şimdi bunu 10-15 yıldır MAC te olan docktan ne farkı var. Sadece sola çekilmiş olarak geliyor. Yinede hala MAC'in dockuna göre bir sürü eksiği mevcut. Bazılarımız DOCK uygulamasını üzerine sadece kısayolları attığımız bir çubuk olarak görsede MAC in yıllardır olmaz sa olmaz bir parçası ve bir çubuktan daha öte nerdeyse komple bir uygulama yöneticisi gibi davrandığını bilmelerini isterim.

Diğer mevzu GNU olayı. Bu lisans ile yapılan FREE tabirli uygulamaların nerdeyse hepsi Windows içinde mevcut. Yani atıyorum 100$ a bir windows satın alıp Linux ta kullandığınız programları kullanmaya devam edebilirsiniz. Windows demek illaki para demek değil neticede.

Bu işin OYUN ile de alakası yok, MAC tede oyun yok ama çatır çatır kullanıyor millet, hemde bir dünya para olmasına ramen. İstediğinize inanın, kullanıcılar para verip aldıkları şeyin daha iyi olduğuna inanır her zaman. Bu illaki bilgisayar için geçerli değil. Ne olursa olsun 1 liralık mal ile 10 liralık mal arasında muhakkak bir fark vardır. Bu yazılımsal veya yapısal/görsel olmasada, arka plandaki servisi olur, müşteri hizmetleri olur vs.vs.. Bir şeye para verip satın almak kullanıcya gerektiğinde muhattab olacak ve hakkını arayacak psikolojiyi de sağlar. Bu da güven ve huzur duygusunu pekiştirir.

Bu gün satılan cihazlarda neden Ubuntu yüklü gelmiyor misal. Çünkü muhatabı yok. Cihazla uyumsuzluk gösterse ya da kullanıcının bir hatasında bunu giderecek servis yok. O güvenceği veremyior hiç bir firma. Şurda bir çok linux kullanıcısı INTERNET gençliği. Esikden internet mi vardı zannediyorsunuz. Linux görmek için dergilerin CD vermesini bekliyoduk biz, 1 tane MP3 cd si için bilgisyarcıya gidip şarkı seçip Cd yazıdırtıp dünya para ödüyorduk mesela. Ne alaka diyeceksiniz, alaka şu. Eskiden herşeyi yüz yüze yapıyorduk, şimdi internetten. Ve insanlar karşılarındaki bu sanal aleme güvenmiyorlar malesef. O yüzden bir arıza oldumu tel in ucunda veya yüz yüze görüşebilecekleri bir muhatab arıyorlar. Bunu da Linux sağlamıyor.

İstediği kadar free olsun bu durum değişmediği sürece Linux bir yere gitmez. Ancak böyle gönüllü gruplar, bizim gibi PC ye gerçekten ilgi duyan kurcalamyı seven insalar arasında sıkışıp kalır.

• Benim hâlâ anlamadığım bir konu var.
    Neden herkes grafik arabiriminde geliştirilme kaynağı bakımından GNU/Linux'u, OSX ve Windows ile bir tutuyor?
    GNU/Linux'un grafik arabirimlerinin arkasında bir şirket yok benim bildiğim kadarıyla.
    GNU/Linux arabirimlerini geliştirenlerin çoğu gönüllü.
    Adamlar işleri varsa, arta kalan zamanlarında ancak uğraşabiliyorlar.
    Bir de programcılıkla ilgilenen gönüllüler ve üniversite öğrencileri.
    Canonical ise yeni(2004 çok da uzak bir zaman değil. Nitekim altyapı yok.) girdi bu işe. O da kendi yöneticisini yarattı(Unity).

Beğenmediğiniz bir şey varsa, kolayınıza gelecek şekilde düzeltmeye çalışın(kişiselleştirme yüksek nasıl olsa...).
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.