Şimdi Ara

★★★ LG V30+ ANA KONU ★★★ (193. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
12.251
Cevap
97
Favori
838.403
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
13 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 191192193194195
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Hocam dediğiniz gibi yaptım. iso ve shutter değerlerini aynı ayara denk getirip iki fotoğraf çektim ve detaylı inceledim ama aralarında fark yok kamera yazılımlarımız farklı olabilir Oreo'mu kullanıyorsunuz?
    Şöyle ki; bendeki yazılımda manuel modda sizin dediğiniz gibi iso'yu kendim ayarladığım zaman yazılım shutter ayarını kendisi değiştirmiyor (otomatik ayarlamıyor) onu da bana bırakıyor. zaten bence manuel modda böyle olması gerekir. örneğin az önceki denememde iso'yu 50'de yapsam 3200'de yapsam yazılım shutter değerini 1/30 da sabit tutuyor o değeri değiştirme işini bana bırakıyor. Ayrıca ben iso değerine dokunup müdahale ettiğim anda shutter simgeside turuncu renk oluyor ve değeri otomatik değişmeden sabit kalıyor. yani bir nevi shutter ayarını sen yap diyor yazılım. Eğer shutter ayarı otomatikte kalmış olsaydı ben iso'yu 3200'e çekince shutter değeri kendiliğinden atıyorum 1/800 gibi bir değere çekmesi gerekirdi ama 1/30'da kalıyor. Sonuçta sizin örneğe dönecek olursak he iki fotoğrafı da aslında manuel modda çekmiş oluyorsunuz ama değerler aynı iken fotoğraflar arasında neden fark var onu anlamadım. Eğer ilk fotoğrafı tam otomatik modda çekip ikinci fotoğrafı ilk fotoğrafın exif bilgilerindeki değerleri manuel girip çekerseniz ve fotoğraflar farklı olursa o zaman anlardım (aynı kadraj ve ışık koşullarında ) ama dediğim gibi bendeki yazılıma göre konuşacak olursam sizin anlattığınız şekilde her iki çekimde de iso ve shutter değerleri manuel ayarda çekmiş oluyorum (enstantane otomatik değişmiyor)
    @VYC Majoris hocam otomatik modda birden çok fotoğraf çektiğine dair kaynak varmı? Çünkü binning olayı farklı bir konu bildiğim kadarıyla birden çok fotoğraf çekilmesi şeklinde işleyen bir teknik değil, piksellerin gruplama yapılarak örneğin dört pikselden bir süper piksel meydana gelmesi temeline dayanıyor.

• Merhaba arkadaşlar. Sennheiser CX 300-II kulaklığını almayı düşünüyorum. Ortalama bir dinleyiciyim. Sizce bu kulaklık nasıl ve telefonun hakkını verebilir mi?
  • kimbehicayy kullanıcısına yanıt
    Bende bu tarz bir ekran koruyucu ürünü Ali Expres den güncel kurla 17 liradan aldım. Dokunmatik hassasiyeti nano koruyucuya nazaran daha iyi geldi bana, cam olduğu için sanırım. Toz girme olayına gelirsek cam çatladıktan sonra beni ekrana da toz girdi ama cam çatladıktan sonra. Acaba bunların da iyisi kötüsü mü var diye düşünmeye başladım. Çünkü bazı ürünler 2.5 dolar iken ben 3.5 dolar olanı almıştım. Yorumlara bakarak aldım.
  • zkdln Z kullanıcısına yanıt
    Aliexprese yönelmenizi tavsiye ederim o bütçeye daha iyi kulaklık sahibi olursunuz

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Işık düşükse otomatik modda bir çok fotoğraf çekiyor. Başka türlü bu kadar düşük noise miktarı olan fotoğraflar üretemez. Noise düşürmek için çok az yöntem var zaten. Bunu anlamak için yazılı bir kaynak gerekmiyor yani. Ben senelerdir Dslr ve aynasız makinelerde bu tekniği kullanıyorum.

Otomatik modda çekilen her fotoğrafta kullanmıyor tabii ki. Işık seviyesinin düşük olması lazım. Işığın düşük olduğu bir ortamda deklanşöre basılı tutup burst yaparsanız bu tekniği kullanmıyor ve direkt sensörden çıkan görüntüyü veriyor, deneyebilirsiniz. Sonra onu çektiğiniz tek fotoğrafla karşılaştırabilirsiniz. Aradaki fark ilginç. Telefonun yaptığı işlemi siz de burst'ten gelen fotoğraflara uygulayıp çok düşük noise içeren fotoğraflar elde edebilirsiniz. En altta verdiğim konudan inceleyebilirsiniz.

///////////////////

Aşağıda görebileceğiniz üzere V30 diğerlerinden çok daha iyi. XZ1'de ISO değeri biraz daha yüksek ama XZ1'in sensör boyutu ve dolayısıyla piksel boyutu daha büyük olduğu için çok benzer bir sonuç vermesi gerekiyordu. ISO 800'de XZ1'in sensöründen alınabilecek kalite bu. V30'un sensörü daha küçük fakat belirttiğim yazılımsal teknik sayesinde çok daha büyük bir sensör kullanıyormuş gibi bir sonuç veriyor.

Samsung'ların bu tekniği kullandığı bilinen bir şey. S8 daha büyük bir sensöre sahip ve daha düşük iso kullanmış ama V30 yine de onun kadar iyi performans vermiş. LG'nin bu tekniği ne kadar iyi kullandığını gösteriyor. ISO 550'de ISO 100'deki Iphone X'ten çok daha temiz çekmiş.

///////////////////

@vertas

Genelde bu konuya az çok hakim olan kişiler pixel binning dediği için o şekilde kullandım. Bu teknik de bir bakıma pixel binning zaten ama iyi yanı çözünürlüğün sabit kalması. Araştırmak isterseniz "Median blending" olarak geçiyor. Bunun hakkında bir konu açmıştım. Her cihaz ile yapılabilir ama bilgisayarda bir işlemden geçmesi gerekiyor. Telefonun kendisinin yapması çok daha kullanışlı tabi. Gerçi kaç fotoğraf çekilip birleştirileceğini ayarlayamıyorsunuz. Kendiniz yaparsanız bunu ayarlama imkanı da var.

Manzara fotoğrafçıları full frame Dslr kullanıyorlar ve o makinelerin iso başarımı harika. Yine de iso 50'de çektikleri fotoğraflara bile bu tekniği uyguluyorlar çoğu zaman. 10 tane fotoğrafı birleştirince iso 5'te çekilmiş gibi bir sonuç veriyor.
    https://forum.donanimhaber.com/yuksek-iso-da-cekilen-fotograflarinizi-cok-daha-kaliteli-hale-getirin--127550010

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi VYC Majoris -- 17 Aralık 2018; 13:41:51 >

• Arkadaşlar, Yüksek empedans kulaklık adaptörü vardı birtane, birkaç arkadaşlar sayfalar önce paylaşmıştı.

Tekrar baktım ama sayfalarca, forum içi taramada da bulamadım. Link atabilirlerse bu arkadaşlar memnun olurum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • bu köşedeki el feneri işareti ne anlama geliyor bilen varmı ?

• Güç tuşuyla ya da çift tıkla ekranı kilitlerken bazen ekran tamamen kapanma yerine kilit ekranına geçiyor, yaşayan var mı bu durumu arkadaşlar??

• Dünü orijinal kulaklık empedans fiş 75 150 200 Ohm 3.5mm jack gürültü iptal adaptörü için MP3 HiFi çalar Smartphone PC AMP

https://s.click.aliexpress.com/e/tTOoJuU

• VYC Majoris kullanıcısına yanıt
    Verdiğiniz bilgileri okudum detaylı ve bilgilendirici olmuş emeğinize sağlık. Otomatik modda "ortam karanlık olduğu için parlak modu otomatik olarak açıldı" uyarısı ekranda belirdiğinde sizin bahsettiğiniz tekniği kullanıyor olabilir bu konuda size katılıyorum. Fakat önceki mesajımda belirttiğim gibi @tolyo arkadaşın çektiği fotoğraflar manuel modda çekilmiş. Dolayısıyla manuel mod aktifken parlak mod veya bahsettiğiniz tekniğin arka planda kullanıcının isteği ve bilgisi olmadan kullanılıp kullanılmadığını bilmemiz pek olası değil gibi. Gsmarena örnekleri sanırım "low light" karşılaştırmasından alınmış ve yine otomatik mod (parlak mod) aktif olabilir veya başka faktörler de sonucu etkilemiş olabilir (XZ1 f2.0, V30 f1.6)
  • yahyademirci kullanıcısına yanıt
    Cok teşekkürler..

• quote:

Orijinalden alıntı: vertas

Hocam dediğiniz gibi yaptım. iso ve shutter değerlerini aynı ayara denk getirip iki fotoğraf çektim ve detaylı inceledim ama aralarında fark yok kamera yazılımlarımız farklı olabilir Oreo'mu kullanıyorsunuz?
    Şöyle ki; bendeki yazılımda manuel modda sizin dediğiniz gibi iso'yu kendim ayarladığım zaman yazılım shutter ayarını kendisi değiştirmiyor (otomatik ayarlamıyor) onu da bana bırakıyor. zaten bence manuel modda böyle olması gerekir. örneğin az önceki denememde iso'yu 50'de yapsam 3200'de yapsam yazılım shutter değerini 1/30 da sabit tutuyor o değeri değiştirme işini bana bırakıyor. Ayrıca ben iso değerine dokunup müdahale ettiğim anda shutter simgeside turuncu renk oluyor ve değeri otomatik değişmeden sabit kalıyor. yani bir nevi shutter ayarını sen yap diyor yazılım. Eğer shutter ayarı otomatikte kalmış olsaydı ben iso'yu 3200'e çekince shutter değeri kendiliğinden atıyorum 1/800 gibi bir değere çekmesi gerekirdi ama 1/30'da kalıyor. Sonuçta sizin örneğe dönecek olursak he iki fotoğrafı da aslında manuel modda çekmiş oluyorsunuz ama değerler aynı iken fotoğraflar arasında neden fark var onu anlamadım. Eğer ilk fotoğrafı tam otomatik modda çekip ikinci fotoğrafı ilk fotoğrafın exif bilgilerindeki değerleri manuel girip çekerseniz ve fotoğraflar farklı olursa o zaman anlardım (aynı kadraj ve ışık koşullarında ) ama dediğim gibi bendeki yazılıma göre konuşacak olursam sizin anlattığınız şekilde her iki çekimde de iso ve shutter değerleri manuel ayarda çekmiş oluyorum (enstantane otomatik değişmiyor)
    @VYC Majoris hocam otomatik modda birden çok fotoğraf çektiğine dair kaynak varmı? Çünkü binning olayı farklı bir konu bildiğim kadarıyla birden çok fotoğraf çekilmesi şeklinde işleyen bir teknik değil, piksellerin gruplama yapılarak örneğin dört pikselden bir süper piksel meydana gelmesi temeline dayanıyor.
    Aynen hocam oreo kullanıyorum ve aynen dediğiniz gibi manuel modda iso ayarı yaptıktan sonra shutter isoya göre değişmiyor sabit kalıyor bende tam olarak bundan bahsediyorum. Şu şekilde; kamerayı açtık modlardan manuele geçtik herşey otomatikte ilk açtığımızda (eğer otomatikte değilse siz otomatiğe alın) şimdi bu noktada şunu söylüyorum, isoyu diyelim ortamın ışığına göre 200 yaptım ve aynen dediğiniz gibi shutter otomatik olarak turuncu oluyor ve 1/13 gibi bir değer belirleyip sabit kalıyor isoyu arttırsakta değişmiyor biliyorum ama bu noktada shutter a bir müdahalede bulunmadan hangi ayardaysa o şekilde çekim yapın daha sonra aynı isoda shutter ı sahneye göre kendiniz ayarlayarak çekim yapın, dün gece çektiğim bir örneği buraya koyuyorum bu örneklere bakarsanız ne demek istediğimi anlarsınız.

Şu sadece iso ayarı yapıp shutter a dokunmadan çektiğim foto (iso 200 shutter: 1/13)

https://i.hizliresim.com/EmqDmq.jpg

Bu da hem isoyu hemde shutter ı ayarlayarak çektiğim foto ( iso 200 shutter 1/8)

https://i.hizliresim.com/RrVDNG.jpg

bu noktada shutterları farklı ve ikinci fotoğrafta daha yavaş olduğu için titreme olmuştur diyebilirsiniz fakat defalarca denedim acaba benden mi kaynaklanıyor diye ve farklı cihazlarla daha önce daha yavaş shutterlarda birçok defa foto çekmişliğim var yani bahsettiğim sorunun sallantıdan kaynaklanmadğını anladım.

Yani özet olarak demek istediğim V30 da kamera sanki sadece iso ayarı yaptığımızda ve isonun yanında shutter ayarı yaptığımızda farklı image işleme algoritmaları kullanıyor gibi geliyor bana.

Acaba @VYC Majoris hocamın dediği olay manuel modda da mı var? Yani sadece iso ayarı yapıp çektiğimizde birden fazla fotoğraf çekip düzenleme mi yapıyor acaba!

• yahyademirci kullanıcısına yanıt
    Normal bi kulaklık için bu gereksiz bence aux moduna geçirmek için jac kablo yeterli diye düşünüyorum 50 ohm modu için uygun kulaklık alınıp bu şekilde kullanılmalı diye düşünüyorum

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: vertas

Verdiğiniz bilgileri okudum detaylı ve bilgilendirici olmuş emeğinize sağlık. Otomatik modda "ortam karanlık olduğu için parlak modu otomatik olarak açıldı" uyarısı ekranda belirdiğinde sizin bahsettiğiniz tekniği kullanıyor olabilir bu konuda size katılıyorum. Fakat önceki mesajımda belirttiğim gibi @tolyo arkadaşın çektiği fotoğraflar manuel modda çekilmiş. Dolayısıyla manuel mod aktifken parlak mod veya bahsettiğiniz tekniğin arka planda kullanıcının isteği ve bilgisi olmadan kullanılıp kullanılmadığını bilmemiz pek olası değil gibi. Gsmarena örnekleri sanırım "low light" karşılaştırmasından alınmış ve yine otomatik mod (parlak mod) aktif olabilir veya başka faktörler de sonucu etkilemiş olabilir (XZ1 f2.0, V30 f1.6)
    Bahsettiğim şey "parlak mod" değil. O modu hiç kullanmıyorum. Onun yaptığı "pixel binning" ve bu yüzden 4mp fotoğraf veriyor.

Benim dediğim ise "median blending". Yani Bir çok 16mp fotoğraf çekip birleştirip tekrardan 16mp fotoğraf vermesi. İkisi birbirinden çok farklı şeyler. Hem çözünürlük hem de pozlama miktarları farklı.

Manuel modda hiçbir teknik kullanılmıyor. Sadece noise azaltma uygulansın mı uygulanmasın mı şeklinde bir ayar var.

Gsmarena'daki örnekler oto modda çekiliyor. Ortam parlaklığı düşük olunca V30 "median blending" yapıyor ve sonuç ortada.

• Sizin çekimlerinizde iki fotoğraf arasındaki fark çok belirgin ve bir sorun olduğu net. Uygun vaktim olduğunda sizinki gibi düşük ışıklı bir dış ortamda deneyeceğim. Dediğiniz gibi sadece iso ayarı yapınca birden fazla kare çekip birleştiriyor fakat shutter ile oynayınca bu işlemi yapmıyorsa ilginç bir durum..
    Edit: @VYC Majoris anladım hocam teşekkürler. Peki siz bu iki gece fotoğrafını nasıl yorumluyorsunuz. birincide median blending kullanılmış ikincide kullanılmamış mı? öyle ise bu yazılımsal bir hata mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vertas -- 17 Aralık 2018; 16:12:42 >
  • vertas V kullanıcısına yanıt
    Rica ederim.

Şu anda bilgisayar başında olmadığım için inceleyemedim. Fırsat bulunca bakarım.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaşlar bir bilgilendirme yapmak istiyorum. F/p oranı yüksek kulaklık arayanlar için genelde sony bir seçenek olmuştur. Türkiyede satılan sony kulaklıklar içerisinden Sony mdr ex650ap hakkında yeni öğrendiğim bir bilgiyi paylaşacağım.https://www.google.com/search?q=sony+mdr+ex650ap&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwi70te7-6bfAhVrwYsKHesyDCAQ_AUIDygC&biw=2560&bih=1298#imgrc=QUF1SW3TE3dLrM: linkteki gibi kutuya sahip malum sitelerde satılan kulaklıklar sahtedir. İlla almak isteyen varsa aynısı doğubankta 50 tlye satılıyor ( pazarlıkla belki 20 liraya bile alınır ). Bu sonuca aynı kulaklığı mediamarkttan da alarak ulaştım ( evet 2 kere satın aldım kulaklığı ). Orjinali şu şekilde olması gerek ( tüm bu şekildeki kutularda orjinal mi emin değilim )https://www.google.com/search?q=sony+mdr+ex650ap&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwi70te7-6bfAhVrwYsKHesyDCAQ_AUIDygC&biw=2560&bih=1298#imgrc=xYf6rSHRWTNGyM: . 2 kulaklık arasında anında farkedilecek ses kalitesi mevcut sahte olanda ses seviyesi yüksek ancak gerek sahne genişliği gerekse netlik orjinal olanın yanından dahi geçmiyor. Sonuç olarak çok yüksek ses ve bass takıntınız yoksa orjinali bence parasının hakkını sonuna kadar veriyor çinli markalar yerine tercih edilebilir.

• Kaplama folyo almayı düşünen arkadaşlar alttaki forma bir el atarsanız firmayı arza yönlendirelim,

https://www.papscover.com

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSedEuG1yoj7VYteo4-Lv14PmZUH4_c2GBDtkaZld8A_nhMerg/viewform

• tevfik20 T kullanıcısına yanıt
    Flaş ışığının açık olduğunu belirten bir simge.

• VYC Majoris kullanıcısına yanıt
    Hocam merhaba şu kulaklık hakkında ne düşünüyorsun?

https://m.n11.com/soundmagic-e80c-kulakici-kulaklik-P180491465#Product/descriptions

• 
Sayfa: önceki 191192193194195
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.