Şimdi Ara

LG dünyanın ilk 88 inçlik 8K OLED ekranını tanıttı (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
45
Cevap
0
Favori
884
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Daha TR'de adam gibi 1080p yayın yokken 8K neyimize...

• haberde samsung qled panel ile maliyeti düşürmeyi amaçlıyor deniyor ancak oled panelin gerisinde olmasına rağmen neden samsung tvleri aynı segmentte bir hayli pahalı satılıyor?

tüketici bilinçlenmeli ve allı pullu iki kumanda ve arayüze , showroomda aşırı kontrastlı demo videolarına kanmamalı.

• quote:

Orijinalden alıntı: buraoca2

Oled yerine Micro LED'e yatırım yapsaydı daha mantıklıydı LG. Oled sanıldığı kadar uzun ömürlü olamayacak Micro LED teknolojisi sebebiyle. Micro LED teknolojisi neredeyse Oled'in sorunlarının büyük kısmını çözecek gibi...

merak ettiğim bir teknoloji ancak evlerimize ne zaman girmeye başlar tahminen?

2020?
  • quote:

Orijinalden alıntı: frostburn

quote:

Orijinalden alıntı: buraoca2

Oled yerine Micro LED'e yatırım yapsaydı daha mantıklıydı LG. Oled sanıldığı kadar uzun ömürlü olamayacak Micro LED teknolojisi sebebiyle. Micro LED teknolojisi neredeyse Oled'in sorunlarının büyük kısmını çözecek gibi...

merak ettiğim bir teknoloji ancak evlerimize ne zaman girmeye başlar tahminen?

2020?

Alınabilecek fiyatlara inmesi 2022-2025 yıllarında belki hocam. Şuanda daha erken aşamada bildiğim kadarı ile.
  • Q led yani quantum led daha yeni bir teknoloji.oled den daha uzun ömürlü.

• konuyla alakasi yok ama su koreli kizlarin sevimliligi nedir arkadas insan ister istemez bir sempati duyuyor LG markasina

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fashionality -- 2 Ocak 2018; 19:35:14 >
  • 1080p akar sonuna kadar şelale 1080p oturmuş sistem kim takar 8k'yı bluraylere bakın 1080p gibi 4k'lara bile önem yok ve evimde 4k tv'de var bu 4k işi oyunlarda geniş ekranda iyi yoksa öyle 1080p ile dağlar kadar fark vs yok yani belli mesafeden anlamıyon bile max .2.metre bluray remux varken gerisi bizleri pek alakadar etmez
  • FerdosParadise kullanıcısına yanıt
    :D

• bizim evin duvarı bu kadar büyük değil nereye takıcam şimdi ben bunu?

• quote:

Orijinalden alıntı: MERNEPTAH

1080p akar sonuna kadar şelale 1080p oturmuş sistem kim takar 8k'yı bluraylere bakın 1080p gibi 4k'lara bile önem yok ve evimde 4k tv'de var bu 4k işi oyunlarda geniş ekranda iyi yoksa öyle 1080p ile dağlar kadar fark vs yok yani belli mesafeden anlamıyon bile max .2.metre bluray remux varken gerisi bizleri pek alakadar etmez

bu görüşünüzü sonununa kadar destekliyorum ama bunu eski kafalara anlatmak zor "yok abi 4k'ya bi baktım mı 10 metreden bile cam gibi gösteriyor, hemen anlarım" yazan tiplerden dolu forumda... çevremden 4k tv alıp web sitesi üzerinden film izleyen "abi iyiki 4k almışım" diyen adam biliyorum ya var mı ötesi millet olarak teknolojiyi bu kadar bilinçsiz tüketen bizden başka toplum yoktur herhalde.
    10 senedir FHD tvler satılıyor ama 1080p tam olarak son 2 yıldır oturdu diyebiliriz.(Erişim kolaylığı, kanal desteği, kaynak bolluğu). Senelerce millet sd yayın izlerken eskitti koca koca tvlerini, izlemek istemeyen ise kapitalist düzende hd uydu boxlara deli para yatırdı, hd kanallar için iyi paralar ödedi.
    Şimdi aynı canavar 4k için ağzını açtı, doyumsuzca yemeğe devam ediyor. En az 5 sene daha da böyle yemeğe devam edecek. Parayı canavara kaptırmak istemeyenler de 4k tv'i 1080p yayınla eskitecek. (Çark fena kurulmuş) Amacına hizmet eden teknolojiyle yetinen bilinçli kullanıcılar ise dediğiniz gibi remux lar ile keyfini sürecek.

• bence 8k yaygınlaşssa bile 4k 'nın fiyatı inmez .8k'yı alacak yerler zaten az çok bellidir onun dışında üretip satmazlar gibime geliyor.8k'yı kısıtlı üretirler fiyatıda bayağı uçuk olur.zaten belli başlı alacakların dışında 3 -5 kişi extra alır diye pek tınlamazlar
  • KalemKolik kullanıcısına yanıt
    Lg oled haric diger tvlerinde pek bir varlik gosteremiyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bunlar hem boyutta hemde çözünürlükte abartmışlar :)

• quote:

Orijinalden alıntı: wntln

quote:

Orijinalden alıntı: MERNEPTAH

1080p akar sonuna kadar şelale 1080p oturmuş sistem kim takar 8k'yı bluraylere bakın 1080p gibi 4k'lara bile önem yok ve evimde 4k tv'de var bu 4k işi oyunlarda geniş ekranda iyi yoksa öyle 1080p ile dağlar kadar fark vs yok yani belli mesafeden anlamıyon bile max .2.metre bluray remux varken gerisi bizleri pek alakadar etmez

bu görüşünüzü sonununa kadar destekliyorum ama bunu eski kafalara anlatmak zor "yok abi 4k'ya bi baktım mı 10 metreden bile cam gibi gösteriyor, hemen anlarım" yazan tiplerden dolu forumda... çevremden 4k tv alıp web sitesi üzerinden film izleyen "abi iyiki 4k almışım" diyen adam biliyorum ya var mı ötesi millet olarak teknolojiyi bu kadar bilinçsiz tüketen bizden başka toplum yoktur herhalde.
    10 senedir FHD tvler satılıyor ama 1080p tam olarak son 2 yıldır oturdu diyebiliriz.(Erişim kolaylığı, kanal desteği, kaynak bolluğu). Senelerce millet sd yayın izlerken eskitti koca koca tvlerini, izlemek istemeyen ise kapitalist düzende hd uydu boxlara deli para yatırdı, hd kanallar için iyi paralar ödedi.
    Şimdi aynı canavar 4k için ağzını açtı, doyumsuzca yemeğe devam ediyor. En az 5 sene daha da böyle yemeğe devam edecek. Parayı canavara kaptırmak istemeyenler de 4k tv'i 1080p yayınla eskitecek. (Çark fena kurulmuş) Amacına hizmet eden teknolojiyle yetinen bilinçli kullanıcılar ise dediğiniz gibi remux lar ile keyfini sürecek.

Aynen katılıyorum ..şöyleki AVC h264.codec destekli 1080p sinyal,4K x265 Hevc saçmalığı yüzünden halen oturmuş değil,i7.3 nesil orta segment karta bile lag ve donma varken, 4k mediabox'ların ekmeğini nasıl yediler varya millet deli gibi aldı..bununla bitmediki şimdi 4k bluraylere bakıyorsun çoğu gerçek (red 4k) kameralarla bile çekilmeyen saf IMAX ve sonradan 2k'dan 4k'ya restore olan bd dıscler, 4k'ların çoğuda fake, mesela ben 4k remux indiriyorum + aynı filmin 1080p remux'unu indiriyorum arada pixsel farkı var ama bu sanki pc'de oyun oynarken mmx yani keskinlik açmak gibi dayamışlar suni detayısonra vay efendim ben demolardaki gibi neden görüntü alamıyorum ,alamazsın zati onlar satış politikası görüntüler ona bakarsan 4k'yı aratmıycak 100mbps bitrate oranına sahip ne demolar var,ama demo 3840x2160p panelde sen kalkıp film izleme sitesinin güya 1080p saf kalite verdiği dandik 1gb lık filmler ile 4k panelde film izleyip uff ne görüntü var demek çölde su aramaktan başka birşey değil ,daha bittimi yok ,birde hdr satış politikası var dayamışlar sunni contrastı vay efendim görüntüde çağ, yahu hdr denilen dinamik contrastın bir değişik ismi işteiş oyun dünyasına gelince eyw derim gtx 1080ti ekran kartı ile 4k+60fps oyun oynamak güzel bütçesi olan için okey,lakin film yada yayın izlemek için onlarca para verip kapitalist sistemin kölesi olmak akıl karı değil, trt 4k bile 2k render görüNTÜ veriyor ve bitratesi düşük, arada gerçek 4k maçlar veriyor ama aradaben full hd LG'55eg910v oled tv kullanıyorum, siyahlar gelsin diye bekliyorsun + bluray remux izledinmi bak bakalım 4k neymiş,,yemişim 4k'sını.en yeni demek en iyi demek değildir,halen plazmaya yakın doğal renk veren panel yok piyasada dayamışlar tvlere arka led lambaları tuz parasına firmaya mal olur onlar tüketiciye %5 karlan satar ah yurdum insanı ah ..

• Konuya giren tüm LG G4 ve G5 kullanıcılarının aklındaki yegane tek soru acaba televizyodada kronik burn screen problemi varmı

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • LG Dünya nın en iyisi Samsung gitsin qled çöplerini fahiş fiyatlardan cahil müşterilere satmaya devam etsin. İşi bilen adam oled den şaşmaz 2018 model bende alacam çıktığı gibi 10K yı ayırdım.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • lg 8k tv'yi hemen sipariş ettim , sağolsunlar henüz üretim bandına girmese de demo modeli yollamışlar.Ama kutudan hdmi 2.1 kablo çıkmadığı için iade ettim.

Kusura bakmasınlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sınav_testmis_kanka

quote:

Orijinalden alıntı: St Batuhan

quote:

Orijinalden alıntı: DSG1

Bu 8k sandığımızdan daha kısa sürede evlere girecek gibi, 1-2 sene sonra 65-70 inch boyutlarında pahalı televizyonlara gelir, 2021-2022 gibi 55 inch modellere düşer diye tahmin ediyorum, ama şu var 8k ile ne izleyeceğiz, daha doğru düzgün 1080p yayın yok çoğu kanal hd yani 720p, Japonya değilsen 8k için heyecanlanmana gerek yok.

Yıl 2012 Sony ilk 4k tv'lerden birine imza atmış ve 84 inçlik model çıkartmıştı. Aynı zamanda ayakla 100 kiloya varan ve fiyatı da 80k'larda gezen bir üründü hatırladığım.

Aradan 5 sene geçti ve 4k tv'ler evet uygun fiyata bulunuyor ama kalite anlamında muazzam değiller. Yine de tabii biraz üst seviyelere insanlar yönelebilir. HDR gibi bir teknoloji misal bence önemli. En azından 6 ile 8 bin arası bir para harcanması gereken teknoloji eğer film konusunu da önemsiyorsa kişi.

Şimdi bu kısmı düşünüyorum da 5 seneye cidden 8k yaygınlaşabilir. Atla deve değil. NHK sanırım olimpiyatlar için 8k yayın planlıyor. Testler falan yapılıyor. Sıkıntı içerikte olacak tabii ki. TV konusunu normal televizyon yayının dışında düşünmek gerek yavaş yavaş. Evet kanallar bizde zaten atılım gösteremedi doğru düzgün fhd için ve 4k ile 8k için daha zaman kesinlikle var. Yine de Netflix gibi stream tabanlı sistemler ve blu-ray ile dizi-film konusu çözülebilir. Tabii bu da 10 sene sonra. Zira 5 sene geçmesine rağmen 4k tam olarak oturmuş bile değil içerik olarak.

Bir de filmlerin bile daha orijinallerinde sıkıntımız var. Yani eski filmler makaradan ötürü 8k taranabilir ama yeni, dijital çekilmiş filmler maalesef genel olarak 4k ya çıkarılıyor. SW Ep2-3 gibi bazı filmler için ise şans yok adeta :( Tabii bazı filmler de makaralı olup 2k masterlara sahip olabiliyor piyasada 4k sunulmasına rağmen. Stüdyolar pek ilgi alaka göstermeyebiliyor bu konuda.

Hocam şu an satılan 4K çözünürlükteki televizyonların çoğu led aydınlatmalı TFT-LCD.
    Sırf processor farkı için LCD panele o kadar para verilmesini anlamlı bulmuyorum.
    Üreticiler yalandan yere fiyat şişiriyorlar.
    FHD, 3D çıktığında bunu yeterince öğrendiler.
    İnsalar 576P yayına ve içeriğe alıştığı için 1080P birden onlara harika birşey gibi geldi.
    1080'nin 4 katı çözünürlüğe birden sıçrayınca da benzer etki görüldü.
    İnsanlar demolara çok kanıyorlar.
    O işlemcinin maliyeti en fazla 50 dolardır.
    Ama dayıyor teknoloji ibarelerini, yok HDR, 4K, HLG, Dolby Vision bilmem ne.
    Oluyor sana TFT-LCD'nin fiyatı 6000-10000 TL.
    8K için şunu söyleyeyim, zengin değilseniz Türkiye'de ulaşmanız zor.
    8K film için 100 megabit internet yetecek mi? Netflix tabanlı servislerin sunduğu içerikler belli oranda sıkıştırılmıyor mu?

Bu teknolojileri saf haliyle deneyimlemek isteyenler için en iyi adres o içeriklerin basılı sürümlerini almak olacaktır.
    Ya da evinize en iyi lazer projeksiyon sistemini kurmak, ses için processor almak falan gerekiyor.

Sinemalara gelen filmlerin her biri TB'lık HDD'ler ile geliyor. Gerisini siz düşünün.

Aslında en son Star Wars hatırladığım 400 ya da 600GB idi sinemalarda 3D gösterim için. Ama haklısınız gerçek kaliteye ulaşmayı ben de zor görüyorum zaten. Yani bunun için en basitinden şu site var:
    https://realorfake4k.com/
    Dediğim gibi bazı eserlerin ana kopyaları bile 4k taranmıyor bluray için :( Neyse o ayrı bir olay zaten.

Diğer taraftan işlemci evet ucuz olabilir TV fiyatlarını düşündüğümüzde ama 6-8k harcamayı ve HDR gibi bir teknolojinin en azından bulunmasını o panel ve aydınlatma sistemleri için öneriyorum. Yani 3k ya satılan tv edge aydınlatmaya sahipse 6k ya satılan tv full array aydınlatmaya sahip. Elbette bunlar muazzam şeyler değil yine. Lazer projektörün yanında ise hafif kalır. Ama projektöre yönelemeyecek biri tv alacaksa en azından full array dizilime sahip yani çoklu bölge aydınlatmalı bir cihaz iyi olacaktır. HDR konusunda da Dolby Vision yine bence önemli etkilere sahip olabilir ya da en azından HDR10 çünkü bunlar bir standart ve min çıtayı gösteriyor. Ekranın en yüksek parlaklık ve en düşük parlaklık oranı açısından, renk gamutu açısından bazı standartlar koyuyor. Yani panel ve aydınlatma kalitesini belirliyor.

Netflix'in koyduğu standartlarına göre 4k için 25mbit yeterliyse onların yayınlarında 8k için 100mbit de yeterli gelecektir ama kalite konusunda bence düşük kalır.

Türkiye ise ayrı bir olay, dolar yükseldiği süreçte zor olduğuna katılıyorum ama 8k yaygınlaşmaya başlayıncaya kadar yine de umudumu koruyacağım. Belki bizden birileri gerçek anlamda panel falan üretmeye başlar da bu sayede biraz daha anlam kazanır .)

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Bu 8k sandığımızdan daha kısa sürede evlere girecek gibi, 1-2 sene sonra 65-70 inch boyutlarında pahalı televizyonlara gelir, 2021-2022 gibi 55 inch modellere düşer diye tahmin ediyorum, ama şu var 8k ile ne izleyeceğiz, daha doğru düzgün 1080p yayın yok çoğu kanal hd yani 720p, Japonya değilsen 8k için heyecanlanmana gerek yok.

Yıl 2012 Sony ilk 4k tv'lerden birine imza atmış ve 84 inçlik model çıkartmıştı. Aynı zamanda ayakla 100 kiloya varan ve fiyatı da 80k'larda gezen bir üründü hatırladığım.

Aradan 5 sene geçti ve 4k tv'ler evet uygun fiyata bulunuyor ama kalite anlamında muazzam değiller. Yine de tabii biraz üst seviyelere insanlar yönelebilir. HDR gibi bir teknoloji misal bence önemli. En azından 6 ile 8 bin arası bir para harcanması gereken teknoloji eğer film konusunu da önemsiyorsa kişi.

Şimdi bu kısmı düşünüyorum da 5 seneye cidden 8k yaygınlaşabilir. Atla deve değil. NHK sanırım olimpiyatlar için 8k yayın planlıyor. Testler falan yapılıyor. Sıkıntı içerikte olacak tabii ki. TV konusunu normal televizyon yayının dışında düşünmek gerek yavaş yavaş. Evet kanallar bizde zaten atılım gösteremedi doğru düzgün fhd için ve 4k ile 8k için daha zaman kesinlikle var. Yine de Netflix gibi stream tabanlı sistemler ve blu-ray ile dizi-film konusu çözülebilir. Tabii bu da 10 sene sonra. Zira 5 sene geçmesine rağmen 4k tam olarak oturmuş bile değil içerik olarak.

Bir de filmlerin bile daha orijinallerinde sıkıntımız var. Yani eski filmler makaradan ötürü 8k taranabilir ama yeni, dijital çekilmiş filmler maalesef genel olarak 4k ya çıkarılıyor. SW Ep2-3 gibi bazı filmler için ise şans yok adeta :( Tabii bazı filmler de makaralı olup 2k masterlara sahip olabiliyor piyasada 4k sunulmasına rağmen. Stüdyolar pek ilgi alaka göstermeyebiliyor bu konuda.

Hocam şu an satılan 4K çözünürlükteki televizyonların çoğu led aydınlatmalı TFT-LCD.
    Sırf processor farkı için LCD panele o kadar para verilmesini anlamlı bulmuyorum.
    İnsalar 576P yayına ve içeriğe alıştığı için 1080P birden onlara harika birşey gibi geldi.
    8K film için 100 megabit internet yetecek mi? Netflix tabanlı servislerin sunduğu içerikler belli oranda sıkıştırılmıyor mu?

Bu teknolojileri saf haliyle deneyimlemek isteyenler için en iyi adres o içeriklerin basılı sürümlerini almak olacaktır.
    Ya da evinize en iyi lazer projeksiyon sistemini kurmak, ses için processor almak falan gerekiyor.

Sinemalara gelen filmlerin her biri TB'lık HDD'ler ile geliyor. Gerisini siz düşünün.

Aslında en son Star Wars hatırladığım 400 ya da 600GB idi sinemalarda 3D gösterim için. Ama haklısınız gerçek kaliteye ulaşmayı ben de zor görüyorum zaten. Yani bunun için en basitinden şu site var:
    https://realorfake4k.com/
    Dediğim gibi bazı eserlerin ana kopyaları bile 4k taranmıyor bluray için :( Neyse o ayrı bir olay zaten.

Diğer taraftan işlemci evet ucuz olabilir TV fiyatlarını düşündüğümüzde ama 6-8k harcamayı ve HDR gibi bir teknolojinin en azından bulunmasını o panel ve aydınlatma sistemleri için öneriyorum. Yani 3k ya satılan tv edge aydınlatmaya sahipse 6k ya satılan tv full array aydınlatmaya sahip. Elbette bunlar muazzam şeyler değil yine. Lazer projektörün yanında ise hafif kalır. Ama projektöre yönelemeyecek biri tv alacaksa en azından full array dizilime sahip yani çoklu bölge aydınlatmalı bir cihaz iyi olacaktır. HDR konusunda da Dolby Vision yine bence önemli etkilere sahip olabilir ya da en azından HDR10 çünkü bunlar bir standart ve min çıtayı gösteriyor. Ekranın en yüksek parlaklık ve en düşük parlaklık oranı açısından, renk gamutu açısından bazı standartlar koyuyor. Yani panel ve aydınlatma kalitesini belirliyor.

Netflix'in koyduğu standartlarına göre 4k için 25mbit yeterliyse onların yayınlarında 8k için 100mbit de yeterli gelecektir ama kalite konusunda bence düşük kalır.

Türkiye ise ayrı bir olay, dolar yükseldiği süreçte zor olduğuna katılıyorum ama 8k yaygınlaşmaya başlayıncaya kadar yine de umudumu koruyacağım. Belki bizden birileri gerçek anlamda panel falan üretmeye başlar da bu sayede biraz daha anlam kazanır .)

Yahu yarın 16K çıkınca onun için de umut edecek misin?

Çıkıp iki yayla gezdin mi hayatında? Veya Avrupayı?

Günümüzde yarı iletkenlere bu kadar para saçılmasını anlamsız buluyorum.

FALD dediğin bölgesel led aydınlatma. FALD için TFT-LCD panele bu para verilir mi?

TFT-LCD panelin en iyi görüntü kalitesi doğal çözünürlüğünde olur zaten, bunun ötesi yok.

Film transistör panelin başka yapabileceği birşey yok.

Geri iş işlemcide ve yazılımda biter.

Onlar için de o parayı vermem.

Her gün kullansam en fazla 6 sene gidecek bir ürün için değer mi 6000 TL vermeye ya? Parayı bulmak bu ülkede kolay mı?

25 Megabit ile 4K mı olur Allah aşkına?

Benim indirdiğim 1080P blu-ray filmlerde bitrate en az 30 Megabit idi.

Daha bunun DTS-MA HD sesi de var. Oluyor film sana 40-50 GB.

Öyle bir sıkıştırma yok hocam.

O sıkıştırma da kayıplar büyür de büyür.

Görüntü kalitesi için sistem kuracaksanız yapacağınız şey belli,

Ekran boyutu / fiyat oranı iyi bir cihaz almak. (Bu kesinlikle 6000 TL değil.)

İyi bir 4K Blu-ray oynatıcı veya HTPC bilgisayar toplamak.

Orjinal Blu-ray disk edinmek veya korsan indirmek.

Netflix'ten o hız ile izlenecek 4K için 6000 TL bir panele vermem.

O ürünün maliyeti firmaya 1000 Dolar bile değil.

Ne bu şiddet bu celal?

"Netflix'in koyduğu standartlarına göre 4k için 25mbit yeterliyse onların yayınlarında 8k için 100mbit de yeterli gelecektir ama kalite konusunda bence düşük kalır. "

Netflix'in koyduğu standarta göre böyle ama bence düşük kalır yazmamış mıyım?

Güzel bir site ile bu konuya ilgili alakalı kişinin gerçek 4k içeriği görebileceğini belirtmemiş miyim?

Bu konuyla ilgilenen en az 6-8k harcamalı dememiş miyim? Sen kalkıp lazer projektör kursun diyorsun da sanki çok daha ucuza mal olacak. Bence 6k verilen bir tv fena bir seçim olmaz diyorum.

Elimde çeşitli set ve normal blurayler var. Ayrıca hem remux hem de kalıp dosyalar var. Game of Thrones için bile 6GB'lık sürüm indirdiğim oluyor. Türkiye şartlarında her şeye orijinal erişemeyince korsan olarak da gayet kapsamlı bir arşiv oluşturulabiliyor. 8TB disk var buna ayırdığım.

4k TV alacak biri için ise edge led aydınlatmalı ve renk gamutu açısından standartı koyulmamış calibrasyon ile ilgili problemi olabilecek bir cihaz da pek umursamam. rtings üzerinden de tabii bunu değerlendirmek mümkün ve tv için uygun ayarları en azından uygulamak (hoş her daim iyi sonuç veremeyebilir de)

Ilımlı yaklaştığımı düşünüyorum ama siz sanırım ters taraftan okumak istediniz girişteki cümlemden? Henüz 4k tv ye geçiş yapmış da değilim hatta monitör olarak bile 4k ya geçmedim onun yerine yüksek hz li ve contrastı (statik) yüksek bir monitör tercih ettim. Önceki monitörümü ise 10 seneye yakın kullandım. Ve buna bağlı olarak paranın değerini de bilen biriyim ama 6 sene kullanacak ve eğlence amaçlı değerlendirecek kişi de kalite istiyorsa bir parça keseyi açar.

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Aslında en son Star Wars hatırladığım 400 ya da 600GB idi sinemalarda 3D gösterim için. Ama haklısınız gerçek kaliteye ulaşmayı ben de zor görüyorum zaten. Yani bunun için en basitinden şu site var:https://realorfake4k.com/

Yahu yarın 16K çıkınca onun için de umut edecek misin?

Çıkıp iki yayla gezdin mi hayatında? Veya Avrupayı?

Günümüzde yarı iletkenlere bu kadar para saçılmasını anlamsız buluyorum.

FALD dediğin bölgesel led aydınlatma. FALD için TFT-LCD panele bu para verilir mi?

TFT-LCD panelin en iyi görüntü kalitesi doğal çözünürlüğünde olur zaten, bunun ötesi yok.

Film transistör panelin başka yapabileceği birşey yok.

Geri iş işlemcide ve yazılımda biter.

Onlar için de o parayı vermem.

Her gün kullansam en fazla 6 sene gidecek bir ürün için değer mi 6000 TL vermeye ya? Parayı bulmak bu ülkede kolay mı?

25 Megabit ile 4K mı olur Allah aşkına?

Benim indirdiğim 1080P blu-ray filmlerde bitrate en az 30 Megabit idi.

Daha bunun DTS-MA HD sesi de var. Oluyor film sana 40-50 GB.

Öyle bir sıkıştırma yok hocam.

O sıkıştırma da kayıplar büyür de büyür.

Görüntü kalitesi için sistem kuracaksanız yapacağınız şey belli,

Ekran boyutu / fiyat oranı iyi bir cihaz almak. (Bu kesinlikle 6000 TL değil.)

İyi bir 4K Blu-ray oynatıcı veya HTPC bilgisayar toplamak.

Orjinal Blu-ray disk edinmek veya korsan indirmek.

Netflix'ten o hız ile izlenecek 4K için 6000 TL bir panele vermem.

O ürünün maliyeti firmaya 1000 Dolar bile değil.

Ne bu şiddet bu celal?

"Netflix'in koyduğu standartlarına göre 4k için 25mbit yeterliyse onların yayınlarında 8k için 100mbit de yeterli gelecektir ama kalite konusunda bence düşük kalır. "

Netflix'in koyduğu standarta göre böyle ama bence düşük kalır yazmamış mıyım?

Güzel bir site ile bu konuya ilgili alakalı kişinin gerçek 4k içeriği görebileceğini belirtmemiş miyim?

Bu konuyla ilgilenen en az 6-8k harcamalı dememiş miyim? Sen kalkıp lazer projektör kursun diyorsun da sanki çok daha ucuza mal olacak. Bence 6k verilen bir tv fena bir seçim olmaz diyorum.

Elimde çeşitli set ve normal blurayler var. Ayrıca hem remux hem de kalıp dosyalar var. Game of Thrones için bile 6GB'lık sürüm indirdiğim oluyor. Türkiye şartlarında her şeye orijinal erişemeyince korsan olarak da gayet kapsamlı bir arşiv oluşturulabiliyor. 8TB disk var buna ayırdığım.

4k TV alacak biri için ise edge led aydınlatmalı ve renk gamutu açısından standartı koyulmamış calibrasyon ile ilgili problemi olabilecek bir cihaz da pek umursamam. rtings üzerinden de tabii bunu değerlendirmek mümkün ve tv için uygun ayarları en azından uygulamak (hoş her daim iyi sonuç veremeyebilir de)

Ilımlı yaklaştığımı düşünüyorum ama siz sanırım ters taraftan okumak istediniz girişteki cümlemden? Henüz 4k tv ye geçiş yapmış da değilim hatta monitör olarak bile 4k ya geçmedim onun yerine yüksek hz li ve contrastı (statik) yüksek bir monitör tercih ettim. Önceki monitörümü ise 10 seneye yakın kullandım. Ve buna bağlı olarak paranın değerini de bilen biriyim ama 6 sene kullanacak ve eğlence amaçlı değerlendirecek kişi de kalite istiyorsa bir parça keseyi açar.

Parasının kıymetini bilen hiçbir teknolojiye bu kadar fahiş yatırım yapmaz.

Lazer projeksiyonun da paneller gibi ölü pikselleri olduğunu gördü bu gözler.

Ömrünü ölçemediğimiz aletlere bu kadar para vermenin anlamı yok.

Filmden alınan zevk panelin renk gamutuyla değil senaryo, oyunculuk, müzik ve görüntü yönetmenliği ile alınır.

Diyeceklerim bu kadar. Ben doğrucu bir insanım.

Madem doğrucu insansınız niye tv yerine lazer projektöre yönlendirirsiniz başta?

Ömrünü ölçemediğimiz diyorsun ama ömür de biçiyorsun? 6 sene diyorsun? 6 sene için 6000 lirayı da hakkıyla kullanan verir. Kalkıp 15-20k lık tv leri önermişim gibi komik bir yaklaşım gösterdiniz teşekkürler.

Oyunculuk, senaryo, müzik ve görüntü yönetmenliği önemli tamam ama bazı şeyler için de hem ses hem görüntü için yatırım gerekiyor. Hayat Güzeldir (La vita è bella" filmini düşünürsek evet o filmde önemsediğim görsellik renk kalitesinden olmaz Roberto'nun çocuğunun saklandığını hatırlayıp askerler eşliğinde geçerken yaptığı yürüyüşten gelir ama gel gelelim Avatar izlerken de renk konusunu önemserim. Gece kısmında o ormanın ışıltısı, bir askerin ve yürüyemeyen adamın çocuksu davranışları (emeklemekten koşmaya geçmek ve her yere ulaşmaya çalışmak gibi) Tabii gün gelecek 4k standart halini alacak ve bu filmin 4k bluray i ile sanırım ben de 4k ya geçeceğim. O dönemde de mikro led ekranlar olur ve gerçekten oledden ötede olduğunu hissederiz de öyle geçerim.

Neyse benim de diyeceklerim bu kadar sanırım.

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.