Şimdi Ara

LG 27GL850 27' Nano IPS 1440p 1ms Freesync/Gsync İnceleme

Koronavirüs Özel
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
510
Cevap
17
Favori
20.469
Tıklama
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Harici Bileşenler >> Monitör >> LG 27GL850 27' Nano IPS 1440p 1ms Freesync/Gsync İnceleme
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    1847 Mesaj

Hayırlı olsun

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    |
    |
    y.yukar kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Binbaşı
    1282 Mesaj
    Aynen, forumdan yola çıkarak bu monitörü alanlar, monitörlerinin durumu hakkında bilgi paylaşabilir mi? Memnunmular değil miler, kronik sorunlar ne alemde, ne kadara aldılar vs
    -Başlamak için mükemmel olmak zorunda değilsin ama mükemmel olmak için başlamak zorundasın. //-Hayat, çatlak bardaktaki suya benzer. İçsen de tükenir içmesen de. Bu yüzden, hayattan tat almaya bak. Çünkü yaşasan da bitecek yaşamasan da.
  • Teğmen
    127 Mesaj
    monitör game mode dan hdr effects i seçtiğimde üstteki kısımda hala hdr:off olarak gözüküyor hdr ı nasıl açıyoruz biri aydınlatabilir mi
    hdr açınca dcı p3 renk gamutuna geçiyor demişsiniz game mode kısmında srgb seçiliyken bundan faydalanamıyor muyuz kafam karıştı

Windows tan yada oyundan hdr açmayı denediniz mi?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    |
    |
  • Yüzbaşı
    523 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: y.yukar

monitör game mode dan hdr effects i seçtiğimde üstteki kısımda hala hdr:off olarak gözüküyor hdr ı nasıl açıyoruz biri aydınlatabilir mi
    hdr açınca dcı p3 renk gamutuna geçiyor demişsiniz game mode kısmında srgb seçiliyken bundan faydalanamıyor muyuz kafam karıştı
    Birincisi ekran kartı HDR desteklemesi gerekiyor. (Örnek GTX 10 - RTX 20 serisi) İkincisi içerik HDR desteklemesi gerekiyor. Zaten HDMI değil de DP portu kullanıyoruz. Daha sonra windows dan da HDR aktif edilebiliyor.

Ben de tam olarak test edemedim yeni ekran kartım henüz gelmediği için. HDR effect ile kaliteli bir 4K HDR içeriği izlediğinizde renkler ve parlaklık falan coşuyor görüntü acayip değişiyor.
    quote:

Orijinalden alıntı: -SKYNET-

Aynen, forumdan yola çıkarak bu monitörü alanlar, monitörlerinin durumu hakkında bilgi paylaşabilir mi? Memnunmular değil miler, kronik sorunlar ne alemde, ne kadara aldılar vs
    Köşeler de IPS Glow ve az biraz BLB haricinde bir sorun yok. Bir de kontrast oranı düşük bildiğiniz IPS monitör sıkıntıları. Eğer bu tarz şeyleri sevmiyorsanız IPS almamak gerek. Alışması zaman alıyor ve baştan acayip sinir bozucu oluyor karanlık sahneler de ve karanlık ortamda.
    |
    |
    Yeni alan arkadaşlara hayırlı olsun. İyi günlerde kullansınlar. Sizden ricam imkanınız var ise monitörlerinin GLOW ve BLB bilgilerini paylaşabilirler mi :)

hdr effecti açtığımda yukarıda hdr hala off olarak gözüküyor windows üzerinden hdr açınca sağ üstte hdr yazısı çıkıyor renk bit derinliği 8 bitten 10 bite çıkıyor renk alanı sdr dan hdr oluyor. ve osd ekranı değişiyor.Kafam karıştı haliyle
    Ekran kartım gtx 1070ti displayport kablosu ile bağlı.
    |
    |
    __sin__ kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Teğmen
    127 Mesaj

Yazılı olarak belirttiğim şeyin bir ss ini daha ekleyeyim.
    |
    |

• Teğmen
    127 Mesaj

blb sağ ve sol altta var bende bakış açımı değiştirdiğimde minimize oluyor glow bir hayli fazla bence ama kullanımda bir etkisini görmedim ben çok kafaya takılacak bir durum değil.
    |
    |

Benim merak etiğim konu ips glow ve backlight bleed olan monitörler çok mu kötü görünüyor oyun oynarken? yoksa sadece film izlerken falan siyah arka plan sahnelerde mi kötü görünüyor?
    |
    |
    İNTEL CORE i7-6700K SKYLAKE - GİGABYTE Z170X-GAMİNG 7 - CORSAİR VENGEANCE 16 GB (2X8 GB) DDR4 3200MHZ - MSI GTX1070 GAMING X 8 GB DDR5 256 BİT - 4TB SEAGATE BARRACUDA 64 MB 7200 RPM - SAMSUNG SSD 860 EVO 1 TB SATA - SAMSUNG SSD 970 EVO PLUS 1 TB NVME M.2 - XPG SPECTRIX S40G 512 GB NVME M.2 - COOLER MASTER MASTERCASE PRO - CORSAİR H115İ SIVI SOĞUTUCU - CORSAİR BUİLDER CX 750W 80 PSU - CORSAİR GAMİNG VOİD RGB WİRELESS 7.1 GAMİNG KULAKLIK - CORSAİR K70 LUX RGB BROWN SWİTCH - X BOX CONTROLLER KABLOSUZ ADAPTÖR - CORSAİR MM300 ANTİ-FRAY CLOTH GAMİNG MOUSE PAD - RAZER MAMBA KABLOSUZ OYUNCU MOUSE - ASUS ROG STRİX XG279Q 27'' WQHD (2560 x 1440) FAST İPS 170 HZ 1 MS ELMB SYNC G-SYNC 400 DİSPLAY HDR
  • Yüzbaşı
    523 Mesaj
    quote:

hdr effecti açtığımda yukarıda hdr hala off olarak gözüküyor windows üzerinden hdr açınca sağ üstte hdr yazısı çıkıyor renk bit derinliği 8 bitten 10 bite çıkıyor renk alanı sdr dan hdr oluyor. ve osd ekranı değişiyor.Kafam karıştı haliyle
    HDR içerik HDR açıkken HDR effecti kullanmana gerek kalmıyor aslında. Yani içerik HDR destekliyorsa ikisini aynı anda kullanmana gerek olmaması lazım. Zaten içerik HDR bir de HDR effecti açmanın bir manası yok gibi. Benim bildiğim HDR effecti yüksek çözünürlükte bir içerik izlerken kullanırsan HDR miş gibi olmasını sağlıyor. Mesela ben de HDR kapalıyken 4K HDR bir video açıp HDR effecti aktif hale getirdiğim de görüntünün nasıl bir değişime uğradığını fark ediyorum. Anladığım kadarıyla her iki durum da da DCI-P3 renk gamutu devreye giriyor. Bir tanesi doğal HDR diğeri Emülasyon gibi bir şey.

• Yüzbaşı
    523 Mesaj
    quote:

blb sağ ve sol altta var bende bakış açımı değiştirdiğimde minimize oluyor glow bir hayli fazla bence ama kullanımda bir etkisini görmedim ben çok kafaya takılacak bir durum değil.
    Ben deki de aynı sağ ve sol altta hem glow hem de bir miktar blb mevcut. Bakış açısı değiştirince minimize oluyor. Yüksek parlaklığa alınca karanlık sahnelerde oldukça belirginleşiyor. Onun haricin de normal kullanımda fark edilmiyor.
    |
    |
    quote:

Orijinalden alıntı: sabotage1907

Benim merak etiğim konu ips glow ve backlight bleed olan monitörler çok mu kötü görünüyor oyun oynarken? yoksa sadece film izlerken falan siyah arka plan sahnelerde mi kötü görünüyor?
    Oyun ya da film fark etmez karanlık sahneler de(senin dediğin gibi siyah arka plan) köşelerde hafif parlama oluyor. Siyah olmadıktan sonra zaten fark edilmiyor.
    |
    |
    quote:

Nasıl ya 10 bit rengi sürekli kullanamıyor muyuz? İlla HDR yi açmak mı gerekiyor. O zaman 10 bit lafları boş oluyor. Bu kötü olmuş eğer düşündüğüm gibiyse.

• Yüzbaşı
    523 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: dakamon

Nasıl ya 10 bit rengi sürekli kullanamıyor muyuz? İlla HDR yi açmak mı gerekiyor. O zaman 10 bit lafları boş oluyor. Bu kötü olmuş eğer düşündüğüm gibiyse.

Alıntıları Göster
    Ekran kartı kontrol panelin den 10 bit ayarlayabilirsin. Örnek Nvidia.

https://store.donanimhaber.com/27/34/40/27344082e39236105fccddf93b8e1fa7.jpeg

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi __sin__ -- 5 Aralık 2019; 9:53:26 >

• Teğmen
    127 Mesaj

Evet haklısınız biri hdr olmayan içeriklere hdr efekti veriyor.Diğeri de doğal hdr.İkisindede renkler daha canlı.Normal modda hdr kapalıyken Vivid görüntüyü bozuyor hdr aktif hale getirildikten sonra vivid de daha doğru renkler var hdr effect ile aynı denilebilir.
    |
    |

Teşekkürler 10 bit yaptım bende.
    |
    |
    Kendi deneyimlerimi paylaşayım. Monitörün standı ergonomisi çok iyi kesinlikle lg kalitesi belli oluyor.Klasik ıps blb glow vb. var(günlük kullanımda rahatsız etmiyor siyahları çokta beğendiğim söylenemez tam siyah değil hafif black stabilizer açılmış gibi tam bir gaming monitör olmuş :D). g-sync düzgün çalışıyor herhangi bir sorun görmedim. game mode lardan srgb olanı kullanıyorum. Vivid renkleri çok bozuyor beğenmedim. Reader gözü yormuyor gayet güzel birşey okurken. HDR effect ile normal hdr ı youtubeden hdr bir video açıp karşılaştırdım.Kesinlikle doğal hdr daha iyi daha detaylı inceleyince farkettim hdr effecti hdr olmayan oyunlarda videolarda vb kullanabilirsiniz digital vibrance açmaktan farkı yok pek kesinlikle kullanmam ben.doğal hdr açtığınızda menüde değişiyor standart ve vivid i denedim vivid doğal hdr ile daha güzel renkler veriyor standartta renkler daha duru vivid isminin hakkını vermiş doğal hdr ile. hdr modunda renk gamutu değişiyor deniliyor belkide bundan ötürü gözüme güzel geldi hafifte bir hdr koklatıldığı için hoş duruyor.Kısaca monitörün fabrikasyon modları için srgb modu güzel doğal hdr açıldığında da vivid modu güzel renkler veriyor diğerlerini beğenmedim ben. Parlaklık konusunda ekran zaten 27 inch yakında duruyoruz gayet yeterli geldi bana.parlaklığı fulleyince gözlerim alev alıyor zaten kullanamam.

Edit:hdr konusunda bence monitör olarak düşünürsek yeterli buldum ben katılmayan olabilir saygı duyarım hdr için istenen standartlarda olsaydı eğer bu monitör gözler alev alev yanardı diye düşünüyorum.parlaklığı 40 ta kullanıyorum fazla geldiği bile oluyor.Benim için kullanabilir optimum seviyede olmuş. oyunlarda videolarda vb destekleyen uygulamalarda renk gamutu değişmesi ve hdr10 ile daha iyi olacağı için tatmin oldum ben.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi y.yukar -- 5 Aralık 2019; 12:52:28 >
    |
    |

• Teğmen
    119 Mesaj
    Kalibrasyon ayarlarını nereden bulabiliriz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
Sohbet
Canlı Tv izle
Media Sözlük
bankalar.org
SEO
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR6
0,660
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.