_

Yüzbaşı
01 Şubat 2004
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme
Toplam: 80 (Bu ay: 0)
Gönderileri
Arkadaşlar merhabalar,

Cumartesi gecesi saat 2 civarı aracımla çok kötü bir yerde yolda kaldım. Kaldığım yolda çok sapa bir yer zifiri karanlık köy yolu gibi çok bozuk bayırlı bir yerdi. Aracım direk oturdu çukurlardan dolayı ve ne yaptıysam hareket ettiremedim. Aracım da full kasko var ve bir iki sefer aradım ama ulaşamadım. Özel çekici çağırmak zorunda kaldım. Sabahı bekleyecek halde değildim sonuçta zor durumdayım. Çekici fatura kesti ve bu fatura ile kasko ya başvurursan sana ödeme yaparlar dedi. Açıkçası böyle bir şeyin olduğundan haberim yoktu. Eğer gerçekten böyle bir şey varsa ne yapmam gerekiyor. Ben sigorta yaptırdığım yere mi başvurmam gerekiyor yoksa direk sigortanın çağrı merkezini mi aramam gerekiyor. Konu hakkında bilgili biri yardımcı olabilir mi?
--
Arkadaşlar merhabalar,

Cumartesi gecesi saat 2 civarı aracımla çok kötü bir yerde yolda kaldım. Kaldığım yolda çok sapa bir yer zifiri karanlık köy yolu gibi çok bozuk bayırlı bir yerdi. Aracım direk oturdu çukurlardan dolayı ve ne yaptıysam hareket ettiremedim. Aracım da full kasko var ve bir iki sefer aradım ama ulaşamadım. Özel çekici çağırmak zorunda kaldım. Sabahı bekleyecek halde değildim sonuçta zor durumdayım. Çekici fatura kesti ve bu fatura ile kasko ya başvurursan sana ödeme yaparlar dedi. Açıkçası böyle bir şeyin olduğundan haberim yoktu. Eğer gerçekten böyle bir şey varsa ne yapmam gerekiyor. Ben sigorta yaptırdığım yere mi başvurmam gerekiyor yoksa direk sigortanın çağrı merkezini mi aramam gerekiyor. Konu hakkında bilgili biri yardımcı olabilir mi?


Uzun saatler bilgisayar başında oturarak zaman geçiriyorsanız. Konforlu, rahat, uzun ömürlü bir koltuk alma fikri aklınızdan geçmiştir. bu fikirden yola çıkarak yaklaşık 4 ay önce teknobiyotik üzerinden satın aldığım, Aerocool AC120b "sözde" profesyonel oyuncu koltuğunu elimden geldiğince inceleyip deneyimlerimi sizinle paylaşmak istiyorum. Oyuncu koltuğu alma niyetinde olan, heveslenen insanlara fikir vermesini umuyorum.

Paketleme:
Ürün de monte olarak oldukça büyük bir kutuda geliyor. Güzel paketlenip kutulanmış diyebilirim. Kurulum kitapçığı ve garanti belgesi de kutu içerisinden çıkıyor. (Garanti belgesi bende işe yaramadı. bu konuya daha sonra detaylı olarak değineceğim)

Kurulum:
Gerçekten zor değil, kurulum da kullanmak için gereken alet ve vidalar paketlenmiş bir şekilde kutudan çıkıyor. Tek başıma yaklaşık 30-40 dakikada kurulumunu bitirdim.

Kullanım rahatlığı:
Günde ortalama 8-10 saat ürünü aktif olarak kullanmaktayım. Size şöyle söyleyeyim koltuk sanki daha çok uzun boylu, yapılı insanlar için üretilmiş. Açıkçası ben içinde biraz kayboluyorum. boyum 1.72 ve 70 kg ağırlığa sahibim. Koltuğu çalışma ya da bilgisayar masasına tam hizaladığım da ayak parmaklarım yere anca değiyor. Rahat edebilmek için topuklarım ile beraber ayaklarımın yere tam olarak temas etmesi gerekiyor. bunu sağlamak için koltuğu alçaltarak en alt kademeye getiriyorum. Fakat bu sefer de masa ile olan hizam çok aşağıda kalmış oluyor. Yani insan, masanın karşısında yerde oturuyor gibi bir hisse kapılıyor. Sanırım boyum 1.85 ve üzeri olsa böyle bir dengesizlik ile karşılaşmayacaktım. bu dengesizliği de 10-15 cm yüksekliğinde bir ayak desteği ile çözdüm.

Ergonomi ve konfor:
İlk hayal kırıklığına uğradığım kısım burası diyebilirim. Çünkü koltuğun ergonomisi iyi değil, sırt dayama kısmı dümdüz ve dolgu malzemesi yetersiz. Mecburen yanında gelen bel desteğini kullanmak gerekiyor. bel desteğini kullanmadığım zaman, yarım saat ya da bir saat sonra belim ağrımaya başlıyor. Oturma kısmındaki sünger bana biraz sert geldi ama öyle rahatsız edecek gibi bir durum yok. büyük ihtimal zamanla çökmesin diye bu tarz bir malzeme kullanılmış. Yanında gelen seyahat tipi boyun yastığı maalesef koltukta kullanılacak gibi değil, kafanızın arkasına ya da boynunuza koyduğunuzda aşırı rahatsız oluyorsunuz ve zaten kısa bir süre sonra boynunuz ağrımaya başlıyor.Hidrolik, mekanizma ve kol desteği:
Her ofis koltuğunda bulunan yükseklik ayarı bunda da mevcut ve bu zamana kadar her hangi bir sorun çıkarmadı. Maksimum 150 kg kapasitesi olduğu belirtilmiş. Mekanizması, dikey eksende eğimlenebilen yapısı sayesinde koltuğu istediğiniz konuma getirebiliyorsunuz. Yani beşik sistemi az sesli çalışsa da bu koltukta var. Ayrıca araç koltuklarında olduğu gibi sağ taraftaki kol sayesinde arka kısmını 180 derece yatırabiliyorsunuz. Açıkçası benim ihtiyacım olmadı bu kadar yatmasına çoğu kullanıcının da ihtiyacı olacağını sanmıyorum.

2D Kol desteği, yanındaki kademeli mandal mekanizması sayesinde yukarı ve aşağı konumlandırabiliyor. İstediğiniz konuma getirdiğinizde kilitleyebiliyorsunuz. böylelikle kol yukarı ve aşağı hareket etmemiş oluyor. Ayrıca yatay olarak 1 kademe sağ ve 1 kademe sola doğru hareket edebiliyor. bu kısımda kitleme sistemi bulunmuyor. bazı oyuncu koltuklarında kol desteği ileri geri de hareket ediyor fakat bunda bu özellik yok. Yani kol desteğimizin yukarı, aşağı ve sağa sola hareket kabiliyeti var.
Kalite:
Ürün yapay deri ile kaplı. Oturma ve arka kısmının belli yerlerinde hava alabilen gözenekli bir malzeme kullanılmış. Kışın terletmiyor ama yazın uzun saatler oturduktan sonra hafif terletme yapabiliyor. Koltuğun metal iskeleti oldukça sağlam, ayaklar metal ve boyalı. Tekerlekleri rulmanlı ve plastik. Yani koltuğun temeli dayanıklı ve uzun ömürlü gibi duruyor. Hidroliği ve mekanizması şu ana kadar sorun çıkarmadı ama beşik özelliğini kullandığınızda azcık ses çıkarabiliyor. bu ses beni çok rahatsız etmedi. Koltuğun üzerinde kullanılan yapay deri uzun ömürlü gibi durmuyor. Çünkü 4. ayda oturma kısmının arka tarafında deformasyon ve yırtık meydana geldi. bu da bana kalite standartlarının düşük olduğu izlenimini verdi. bu kadar kısa sürede böyle bir şeyin gerçekleşmesi gerçekten çok üzücü. Koltuğu almadan önce bayağı araştırma yaptım ve bazı memnuniyetsizlikler okumuştum. Her üründe olduğu gibi tek tük memnuniyetsizlikler olabilir diye düşünüp dikkate almamıştım. Kullanıp tecrübe ettikten sonra şimdi daha iyi anlayabiliyorum. Açıkçası ilgili firma tarafından bu ürünün kaliteli, sağlam ve konforlu olarak tanıtılmasını da doğru bulmuyorum. Üretim tesisleri ülkemizde olan daha iyi işler çıkaran daha kaliteli koltuklar üreten yerli firmalarımız varken yabancı firmaların ürünlerinden uzak durmak gerektiğini düşünüyorum.Satış sonrası destek ve hizmet:
Gelelim incelememin başındaki konuya ve sürece... (Garanti belgesi bende işe yaramadı. bu konuya daha sonra detaylı olarak değineceğim)

Yukarıda da bahsettiğim gibi oturma kısmının arkasında meydana gelen hasar ile ilgili teknobiyotiğin sitesinden destek talebinde bulundum. Zorlayacak herhangi bir şey yapmadığım halde böyle bir durum ile karşılaştığımı aktardım ve fotoğraflarını gönderdim. bunun üzerine benden hasarlı olan kısmı istediler. Kargoda hasar gelmemesi için paketleme ve kutulama ya dikkat ederek 29.05.2019 tarihinde Aerocool distribütörü olan AKORTEK bilişim firmasına gönderdim.

12.06.2019 tarihinde genç bir arkadaş firmadan aradı ve ürünün kullanıcı hatasından dolayı garanti dışı olduğunu söyledi. "bir kullanıcı buraya nasıl bir müdahale edebilir ki koltuk bu ya oturuyorsun, kalkıyorsun. Aklım almıyor." bana önerdiği çözüm 850 TL civarına oturma kısmını yenilemek(değişim) ya da 1350 TL(Döviz kuruna göre fiyat değişir.) civarı ödeyerek yeni koltuk göndermek oldu. Yanlış okumuyorsunuz arkadaşlar adamlar küçük bir yırtık için bir koltuk parasına işinizi çözüyor. Gerçekten inanılır gibi değil ve ikinci hayal kırıklığım. Hiç üstelemedim, tartışmadım ve ürünü olduğu gibi geri istedim.

13.06.2019 tarihinde kargodan hasarlı ürünü geri aldım. Gelen kutuda içler acısı, paketleme yok direk kutuya atıp göndermişler. Neyse, sonrasında koltuk tamiri ve kılıf değişimi yapan 2-3 yer gezdim. bu işin içinde olan insanlara özellikle sordum bu hasar neden kaynaklandığını ve aldığım cevap net; İmalat HATASI! Yapay derinin montajı sırasında belli bir pay ile doğru katlanması gerekirken bu katlama işlemi doğru yapılmamış. bunun sonucunda zamanla gerile gerile yapay deride hasar meydana gelmiş.

Aslında az(20-50 TL) bir miktar ödeyerek tamir yaptırabileceğimi zaten biliyordum. Fakat yapmak istediğim şey satış sonrasında firma ürünün arkasında duruyor mu? diye öğrenmekti. Maalesef durmadılar, kullanıcı hatası diye işin içinden çıktılar.

SONUÇ:
Gayet güzel, kaliteli işler ortaya koyan yerli firmalarımız varken koltuğu da gidip yabancı firmalara ait ürünleri almak artık bana hiç mantıklı gelmiyor. Oyuncu koltukları için istenen rakamlar az buz değil bunun karşılığında yaşayacağınız her hangi bir sorunda kullanıcı hatası diyerek ürünü garanti dışı bırakmaları kaçınılmaz. Sonrasında önerilen çözümlerde üzecek cinsten.

Ülke içinde üretim yapan yerli firmalarımız garanti dışı olan durumlarda bile çok daha ekonomik çözümler ortaya koyduklarını görüyoruz. Dilerseniz koltuğunuzun kılıfını da istediğiniz gibi ücreti karşılığında değiştirme imkanınız da oluyor.

Evet arkadaşlar, zaman ayırıp ürün incelememi okuduğunuz için teşekkür ederim. Elimden geldiğince tecrübelerimi paylaşmaya çalıştım. Umarım sizler için de güzel ve faydalı bir rehber olmuştur.

5 üzerinden puanlamam
Kutu içeriği ve paketleme: 4
Kullanım rahatlığı: 3
Ergonomi ve konfor: 2
Kalite: 3
Satış sonrası destek ve hizmet: 1
Fiyat: 3
Toplam Puan: 2.7
Arkadaşlar aşağıda planı olan bodrum, zemin kat(dükkanlar) ve dairenin metrekaresini doğru bir şekilde nasıl hesaplayabiliriz. Planlar da 2 kenar eşit 2 kenar farklı boyutta gözüküyor. Kafam karışmış durumda :(

Şimdi uzun tarafları baz aldığımda;
Bodrum: 11x10.2= 112.2 m2
Zemin(dükkanlar): 11x10.2= 112.2 m2
1.2.3.4 Kat Daire: 11x10.9= 119.9 m2

Bir de bu şekilde formul buldum. [(farklı kenar 1 + farklı kenar 2)/2] x eşit kenar [(11 + 10.2) x 10.1] / 2 = Sonuç

Buna göre;
Bodrum: [(11 + 10.2) x 10.1] / 2 = 107 m2
Zemin(dükkanlar): [(11 + 10.2) x 10.1] / 2 = 107 m2
1.2.3.4 Kat Daire: [(11 + 10.1) x 10.9] / 2 = 115 m2

Ayrıca dükkanların tek tek metrekaresini de bulmam gerekiyor. Konu hakkında bilgi sahibi olan birileri rica etsem bana yardımcı olabilir mi?


Merhabalar
Lian Li PC-7 plus kasam için ön ve arka egzoz fanı olarak Cooller Master Pro Air Flow ve Balance olarak iki ayrı model yeni fan aldım. İki fanın da dönüş hızı(rpm), hava akışı ve hava basınç değerleri farklı aslında alırken modelline tam dikkat etmediğim için farklı oldu. Öğrenmek istediğim hangisini ön de hangisini arkada kullanmalıyım ki daha iyi verim alabileyim.

Şu anda smart özelliğini kullanamıyorum anakartımda yeterince smart fan kontrollu çıkış olmadığı için ama bunun içince 4 pin çoklayıcı bir kablo alıp smart özelliğini kullanıcam ki içerideki ısıya göre fan devri ayarlansın daha sessiz bir çalışma olsun. Ayrıca kasamın üst kısmında biraz modifiye ile Cooller master MasterLiquid ML240L RGB kapalı devre sıvı soğutma da kullanıyorum. Sıvı soğutma fanlarıda havayı içeriden dışarıya doğru aktarmakta, şunuda belirteyim sıvı soğutma gerçekten işlemcimi serin tutuyor çok iyi görevini yerine getiriyor tek şikayetim fan sesinin fazla olması fan devrini smartdan manuele alıp %25-%30 civarı yapınca oldukça sessiz çalışıyor. Tabi bu durumda işlemci sıcaklığı 3-5 derece artıyor fakat yinede oldukça serin oluyor.

MasterFan Pro 120 Air Flow RGB
Fan Speed (RPM)650 - 1,100 ± 10%
Airflow (CFM)48.8 ± 10%
Air Pressure (mmH2O)0.88 ± 10%

MasterFan Pro 120 Air Balance RGB
Fan Speed (RPM)650 ~ 1300 ± 10%
Airflow (CFM)42.7 ± 10%
Air Pressure (mmH2O)0.96 ± 10%

Kasaya ait fotoğraflar temsilidir :)

Arkadaşlar döner ocağında mutfaklarda kullanılan duvar tipi 90cm lik bir davlumbaz kullanabilirmiyiz? Döner ocağı malum sağlam ısı veriyor ve dumanıda güzel çekebilmesi gerekli.

Eski tip endüstriyel davlumbazı çıkartıp duvar tipi kullanmak istememin sebebi zaten doğru dürüst havayı çekemiyor daha doğrusu hiç çekmiyor. Baca ile uğraşan birine baktırdım baca 20cm lik biraz dar bunu komple bacayı 25cm yapalım birde tepeye güçlü bir motor ile çok güzel verim alırız diye söyledi fakat 1600 lira gibi bir maliyet çıkardı. 500-600 lira civarı 90cm duvar tipi mutfakta kullanılan davlumbazlar ile verim alabileceksem neden daha fazla ödeyim diye aklıma geldi ve burada tecrübeli arkadaşlara danışmak istedim. Lütfen fikir ve tecrübelerinizi paylaşın :)
Arkadaşlar selam,

Galaxy s2 de fabrika ayarlarına geri döndüğüm için cihaz üzerindeki not programında bulunan notların silindi. Notlarımı geri getirme yolunu bilen yardımcı olabilir mi? Ayrıca Wondershare Dr. Fone for Android diye bir kurtarma yazılımı var onu denicem işe yarar mı kullanan var mı? Bu notlar androidde hangi dosya altında tutuluyor acaba bunu da bilen var mı?

Saygılar...
Arkadaşlar öncelikle bu konuda hiç tecrübem yok bilgimde oldukça sınırlı bu nedenle bisiklet seçimi yapmak için yardımlarınıza ihtiyacım var. Almak istediğim bisiklet genelde belli bir alanda iş için kullanılacak yani getir götür paket servisi gibi. Şu an kullandığımız bisikler oldukça eski bir dağ bisikleti gibi bişey ama anladığım kadarıyla çok da dayanıklı bir bisiklet de değil sürekli sorun ve masraf çıkartıyor. Rulmanları olsun, vites sistemi olsun, fren olsun, tekerlek olsun herşey sorun. Kullanılacak arazi koşulları beton ve hafif engebeli. Tabi şunuda belirtmeliyim öyle acayip hor kullanılma durumu olmasada yine de yok değil. Malzeme kalitesi iyi bir kaç ayda bir sor çıkarmayacak işimi görebilecek fiyat performans bir ürün aramaktayım.

Biraz araştırma yaptığımda ön plana çıkan Kron XC250 ve Salcano nun bir kaç modelini gördüm fakat dediğim gibi nasıl bir şey alsamda uzun süre sorun yaşamam bilemiyorum. Bu konuda ve nasıl bir bisiklet seçmem konusunda tecrübeli bilgi sahibi arkadaşların yardımına ihtiyacım var. Şimdiden teşekkür ederim.

Boyu 1.70 - 1.75 civarı ortalama bir insan kullanabilecek ölçüleride verirseniz sevinirim.
Beyler aracımda kullandığım Pioneer Deh-2450 ub için arka kapılara hoparlör bakıyorum. Ön kapılarda aracın orjinal hoparlörleri blaupunkt ve sanırım twiterla companent fakat oldukça temiz ve tatmin edici ses veriyor. Yani bass ve tizler gayet temiz ve güzel geldi bana. Fakat arka kapılar için güzel bir 13 cm lik hoparlör bakıyorum. Sony XS-GT1338F için ne dersiniz kullanan bizzat test eden varsa deneyimlerini paylaşabilir mi? Testfreaks daki yorumlar ve puanıda oldukça yüksek. Ayrıca clio 2 için arka kapıya 16cm hoparlör takanlar olduğu söyleniyor nasıl sığdırıyorlar kesip biçmeden anlamadım?

Açıkcası benim yapmak istediğim abartı yüksek sesden ziyade temiz kaliteli ses almak. Şöyle derinden basslar güzel tiz ve midler gibi. Farklı markalarada baktım Hertz ECX ve Alpine SPG serisi gibi fakat fiyatları neredeyse sony nin 2 katı ya da daha fazlası. Hani bu paralara değecekse sorun değil :)

Sony XS-GT1338F
http://www.mediamarkt.com.tr/mcs/product/SONY-GT1338F-230-W-Ara%C3%A7-Hoparl%C3%B6rleri,103452,502991,1185669.html?langId=-14
http://www.testfreaks.com/car-speakers/sony-xs-gt1338f/

Sonuç olarak Sony XS-GT1338F nasıl bir üründür. Almaya değer mi? Ne tavsiye edersiniz? Eğer arka kapılara, kapıların orjinalliği bozulmadan takılabilirse SONY XS-GT1738F de olabilir.

Youtube da birisi video yüklemiş yorumuda şu şekilde:
quote:

Sony XS-GT1338F 13cm 3 Yollu 230 Watt Oto Hoparlör arkadaşlar arızalı pıoner hoperloru cıkardım ve sony teple bunu anfısız kulanıyorum. cok acayıp tatmın edıcı bas ve trıble var. teyp ayarları bozmadan olan sesı gostermeye calıstım. alıcılara fıkır olsun. video sonunda kayıt sağ tarafa gidiyor orada pıoner takılı.


http://www.youtube.com/watch?v=NiR6q5wIh20
Hakkında
Konum: Bursa
Forum İmzası:
C* C* C*
Sistem ve Tercihleri
Bilgisayar
test
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 5 sa. önce
Son Mesaj Zamanı: 3 hafta
Mesaj Sayısı: 834
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 880
İkinci El Bölümü Mesajları: 13
Konularının görüntülenme sayısı: 13.816 (Bu ay: 318)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 229 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Donanım / Hardware
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.