Şimdi Ara

Leon 1.4 TSI 140 hp, 120+ kullanımda yakıt tüketimi (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir (1 Mobil) - 4 Masaüstü1 Mobil
5 sn
144
Cevap
0
Favori
3.455
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Aracın motor gücünü torkunu iyi değerlendirip gaz pedalını da etkin ve kontrollü şekilde kullanmışsın+ yokuş aşağı inerken hız aynı pedal basışıyla artmış ve ortaya bu gibi bir değer çıkmış..Gayet güzel.Bazı arkadaşların ortalama hıza niye takıldıklarını anlamıyorum, araçla 120 km ye sabitleyip gitsen de yol üzerindeki hızlanma durma yavaşlama gibi sebeplerle bu hız ort 80-90 a düşer.Arkadaşta 120+ hızlarda kullandığı için ort hız 100 km h çıkmış.Gayet güzel...Benim mk 2 de bu değer 6-6,5 gibi olurdu.Demek ki tsi de baya güzel iyileştirmeler yapılmış....
  • quote:

Orijinalden alıntı: BojanBogdanovic

quote:

Orijinalden alıntı: sedat.y

Merhaba,
    Yaklaşık 10 aydır aynı araca sahibim
    2013 leon 1.4 tsi 140 bg style

Dün istanbul bağcılar-kumbağ arasi ortalama 80 km hizla geldim
    Konuyu açan arkadaşın bahsettiği tuketim degerlerini tutturmanin imkansiza yakin oldugunu dusunuyorum.
    Iyi gunler.

Aynı arabaya aynı sürede sahibiz hocam.

Bierşeyden ciddi ciddi şüpeleniyordum: düşük devirde kullanınca arabanın daha çok yaktığından. niye derseniz, ben çok dikkatli kullanırım, hemen vites yükseltirim. eşim dikkat etmez. ekranda vites uyarısı gelse de ya unutuyor ya beni gıcık etmek istiyor bilemiyorum, ama her nasılsa o sürdüğü zaman yol bilgisayarı bariz daha düşük gösteriyor. bunu uzun soluklu bir sürüşte zaten denemek istiyordum. mesela şöyle bir örnek vereyim, 84 km ortalama hızla 5.0 lt yakmıştım uzun yolda. 100 km ortalama hıza çıkmak için 450-500 km yolda, aradaki nasıl bir sürüş farkı olduğunu tahmin edersiniz. ama o sürüş farkının yansıması sadece 0,5 lt. hadi öyle de olmasın böyle de olmasın, 115 le gidelim. o zaman yakacak 5.2 lt, ortalama hız olacak 95 km.
    bence bu dediklerimi en az bir kere de olsa deneyin hocam. 1.500 devirde maksimum torku veriyor araba akıyor diye en az yaktığı , daha doğrusu en verimli olduğu yer oralar değil bence.

Tekrar merhaba,
    Bu sabah erkenden tekrar Kumbağ'dan İstanbul'a döndüm. Çevreyoluna çıkana kadar hızım 50-70 arasındaydı.
    Tekirdağ'da CC ile hızımı 90'a sabitledim ve Mahmutbey gişelerine kadar değiştirmedim
    (Tabi tekirdağ civarlarında 4 defa kırmızıda durmam hariç).
    Gişelere gelmişken HGS yüklemek için durdum ve tüketimlerim şu şekilde :

Leon 1.4 TSI 140 hp,  120+ kullanımda yakıt tüketimi Leon 1.4 TSI 140 hp,  120+ kullanımda yakıt tüketimi Leon 1.4 TSI 140 hp,  120+ kullanımda yakıt tüketimi

• Aracta 4 yetiskin 2 cocuk klima acik ve full bagaj vardi. 3 olmasa bile 4.5 litre ile kesin gezilirde yok usta taktim ben bu tsi ya basican 170 i yakicak 5 i ba ba ba

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 140 bg lik arac sabit 120 km hızda 5.5 litre yakıyorsa çok iyi bence

• Leon tsi alalım,araba kredi taksitlerini kendi öder baksana :)

• Ortalama hız ve gidilen saat örtüşüyor. Arkadaş sürekli 170 km hızla gittiğini iddia etmiyor zaten , ara ara hızlanmış ve genellikle 120 km ile gitmiş anladığım kadarıyla.Onun dışında her fırsat bulduğumda 120 km üstü hızlara çıkarak yol aldım diyorsa , böyle bir tüketimin mümkün olmadığını herkes az çok tahmin eder herhalde.
    Sonuçta yeni nesil bir araçla 5.5 litre tüketim yakalamak bence inanılması zor bir durum değil. Daha önce sahip olduğum 1.6 atmosferik 1200 kg araçla aynı şartlarda 6.5 - 6,8 litre arası bir tüketim tuttururdum . Bu aracın 1151 kg ağırlığa ,daha iyi aerodinamik özelliklere , verimliliği daha yüksek lastiklere , yeni nesil bir motora sahip olduğu düşünülürse ben arkadaşa inanmakta zorlanmıyorum.
    Yalnız arkadaşa da tavsiyem yol bilgisayarı verilerine %100 inanmaması olacaktır. Klasik depo doldurma yöntemleriyle daha sağlıklı bir değer elde edilebilir. Özellikle WAG araçlarında yol bilgisayarı gerçek değerden az tüketim gösterebiliyor.

• Babamın arabasıyla Kastamonu merkezden opet kurtköy tesislerine kadar 480 km(145 tl mazot) yaptık. Ortalama hız97 km, ekrana göre 6.1 lt yazıyordu ama pompaya göre hesaplamada 7.1 tüketmiştik.
    Otobanda genellikle 120 ile gitmiştik, bi ara deneme olarak 170 basmıştık, klimayıda pek kullanmadık, araçta 3 kişi idik. Bu araçlar böyle az yakiyorsa babama aldiralim hemen
    Araç yeni kasa doblo 1.6

• Arada ciddi bassanda sehir icleri ort hizi dusuruyor bmt siz passatimla 600 kmlik yolu 6 saatte aldim gecen ort 7 lt ile antalya gonen arasi denizli manisa balikesir full sehir icine girdim bir surude ilce ve isik var aralarda basmassan o sureyi yakalayamazsin otobus 10 saatte ancak varir leondan 350 kg agir bnm arac leon bu tuketimi tutturabilir bence tsilar dur kalkta baya yakiyo ancak yuksek hiz dusuk devir ve sabit hizda verimli kucuk hacim dizellerin yuksek hizda yakiti artiyor sehir ici icin daha uygunlar ama

• Gerekn açıklama yapılmış
  • quote:

Orijinalden alıntı: peugeot206WRC

Sizin aracın yakışı ile demek yarım depoyla ve 90 km/h ile gitseniz, gittiğiniz yerde depo fullenmiş olacak.

Ağzımdakini püskürttüm tarzı mesajlara inanmazdım, artık inanıyorum. Çok samimi söylüyorum su içiyodum ve püskürttüm hayatımda ilk kez. İnanılmaz...
  • quote:

quote:

quote:

Merhaba,

Konuyu açan arkadaşın bahsettiği tuketim degerlerini tutturmanin imkansiza yakin oldugunu dusunuyorum.
    Iyi gunler.

Bierşeyden ciddi ciddi şüpeleniyordum: düşük devirde kullanınca arabanın daha çok yaktığından. niye derseniz, ben çok dikkatli kullanırım, hemen vites yükseltirim. eşim dikkat etmez. ekranda vites uyarısı gelse de ya unutuyor ya beni gıcık etmek istiyor bilemiyorum, ama her nasılsa o sürdüğü zaman yol bilgisayarı bariz daha düşük gösteriyor. bunu uzun soluklu bir sürüşte zaten denemek istiyordum. mesela şöyle bir örnek vereyim, 84 km ortalama hızla 5.0 lt yakmıştım uzun yolda. 100 km ortalama hıza çıkmak için 450-500 km yolda, aradaki nasıl bir sürüş farkı olduğunu tahmin edersiniz. ama o sürüş farkının yansıması sadece 0,5 lt. hadi öyle de olmasın böyle de olmasın, 115 le gidelim. o zaman yakacak 5.2 lt, ortalama hız olacak 95 km.
    bence bu dediklerimi en az bir kere de olsa deneyin hocam. 1.500 devirde maksimum torku veriyor araba akıyor diye en az yaktığı , daha doğrusu en verimli olduğu yer oralar değil bence.

Tekrar merhaba,
    Bu sabah erkenden tekrar Kumbağ'dan İstanbul'a döndüm. Çevreyoluna çıkana kadar hızım 50-70 arasındaydı.
    Tekirdağ'da CC ile hızımı 90'a sabitledim ve Mahmutbey gişelerine kadar değiştirmedim
    (Tabi tekirdağ civarlarında 4 defa kırmızıda durmam hariç).
    Gişelere gelmişken HGS yüklemek için durdum ve tüketimlerim şu şekilde :

Leon 1.4 TSI 140 hp,  120+ kullanımda yakıt tüketimi Leon 1.4 TSI 140 hp,  120+ kullanımda yakıt tüketimi Leon 1.4 TSI 140 hp,  120+ kullanımda yakıt tüketimi

Maşallah hocam. Bundan iyisi can sağlığı. Bu motoru kullanmayan biri olsam şaşırırdım:) gerçekten beygiri, torku, aktarması, şasisi ile iyi iş çıkarmışlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: one man one engine

Aracın motor gücünü torkunu iyi değerlendirip gaz pedalını da etkin ve kontrollü şekilde kullanmışsın+ yokuş aşağı inerken hız aynı pedal basışıyla artmış ve ortaya bu gibi bir değer çıkmış..Gayet güzel.Bazı arkadaşların ortalama hıza niye takıldıklarını anlamıyorum, araçla 120 km ye sabitleyip gitsen de yol üzerindeki hızlanma durma yavaşlama gibi sebeplerle bu hız ort 80-90 a düşer.Arkadaşta 120+ hızlarda kullandığı için ort hız 100 km h çıkmış.Gayet güzel...Benim mk 2 de bu değer 6-6,5 gibi olurdu.Demek ki tsi de baya güzel iyileştirmeler yapılmış....

eyvallah hocam anlayışlı mesajınız için. çok uzun yol yapan ve km,yol,hız gibi rakamlarla ilginen herkes 100 km ortalama hızın nasıl tutturulacağını az çok tahmin eder.
    Yeni nesil Tsi çok ekonomik. Uzun süre araştırmıştım 122 hp tsi tüketimini. Hatta bi tane a3 videosu var, her hızda Ölçmüş arkadaş. Beklediğimden fazlaydı. Bu arada Ben de düzlükler yakalamıştım, 120 ye sabitleyince 4.4 lt ile gitti Bir müddet. Yolda çekim yapamıyorum.

• quote:

quote:

Merhaba,

Iyi gunler.

1.4 tsi 122 hp kullanıyorum. Dediğin gibi aynı yokuşu 7. vites 2.000 devirde çıkarsam 5. vites 4.000 devire göre daha fazla yakıyor. Rampalarda düşük vites daha az yaktırıyor.

• Arkadasında işi gücü yok burada vag grubu reklamı yapacak. Ortalama hızın 120-130 görünmesi için 150+dan asağı düsmemeniz gerekir. Arkadas zaten 150+ hızlarla yolculuğu tamamladım dememis ki, yolu bulduğumda bastım demis. Bunun park alanı var, yavaşlaması var,dur-kalk ı var. Bence çok iyi bir tüketim. Bu motora dsg gelmesi şart.

• Tsi kullanmis ve tavsiye eden biri olarak yakit tuketimi bana hic dogru gelmedi.
    Oyle dipgaz 120nin ustu dizel aracimla bile 5.5 6lt goruyor.
    Tsi motor agresif kullanimda 7.5-8lt bandinda gezer

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: farukdanis

quote:

Orijinalden alıntı: gyradel

Böyle konular açınca benzinli araba aldım diye vicdan mı rahatlatılıyor anlamıyorum ki. O yazılan kullanım stiliyle bu arabanın 5.5 lt yakması im-kân-sız. 3 tane tsi motor kullanmasak inanacağız.

adam resim koyamasa size hak vereceğim de ortalama 100 km/sa 4:44 saat 5.5 litre alenen yazıyor. bu verilere göre oldukça güzel tüketimi var. arada 170 e çıkmışmı bilmem ama bu verilere göre oldukça iyi.
    bir sürü tsi motor kullanmış olabilirsiniz önemli olan yeni kasa 1,4 tsi leon kullandınız mı? kullandıysanız resim ekleyin görelim tüketiminizi.

eskiye nazaran yeni tsi larda yakıt konusunda büyük fark var. motor revize edildi.

ek olarak siz gidip tsi passat kullanmışsanız onunla bunu kıyaslayamazsınız zaten. leon un ağırlı belli.

bu da başka bir yakıt testi:http://www.youtube.com/watch?v=uO3-RHzpGF0

sizinde elinizde döküman varsa buyrun.

Hocam 5 kişi, klima açıkken 60 km yi 4.2 lt ile geçmiştim bu arabayla. gezmelik bir yoldu, sakin sakin kullanmıştım. onu bu foruma getirmiyorum bile. şu paylaşıma bile kaç tane "yemedim" diyen arkadaş çıkmış, onu söylesem "60 km lik rampayı nerde buldun da saldın aşağı" derlerdi kesin :) 475 km olunca rampadan salma , tabi bi de 100 km hızla, durumu var demiyor kimse. inanmıyorlar tabi o ayrı da, canları sağolsun :)

Hocam Seat'ın kendi sitesinden "1.4 TSI 140hp Start&Stop" model aracın teknik verilerini paylaşıyorum.

Leon 1.4 TSI 140 hp,  120+ kullanımda yakıt tüketimi

Aracın Fabrika olarak belirlenmiş şehir dışı tüketimi "4.5 litre" siz 5 kişi + klima açık 4.2 litre tüketimim oldu diyorsunuz.

Olaya birde fiziksel açıdan bakalım.

Bir aracın belirli bir hızda giderken yenmesi gerektiği kuvvetin formülü

Wa = 0,5 * ρ * Cw * A * (V±V0)2

Wa : Aerodinamik direnç kuvveti (N)

ρ : Havanın yoğunluğu (kg/m3)

Cw : Aerodinamik katsayı

A : Harekete dik izdüşüm alanı (m2)

V : Taşıtın hızı (m/s)

V0 : Hareket doğrultusundaki rüzgar hızı (m/s) (harekete karşı ise pozitif)

http://en.wikipedia.org/wiki/Drag_equation

Formulde dikkatınızı çekerim kuvvet,hızın "Karesi" ile orantılı.Yani 2008 model Nissan GTR 65 km/h hızla giderken "114 newton" 130 km/h hızla giderken "459 newton" kuvveti yenmesi gerekir.Buda yakıt tüketimini hıza bağlı olarak doğrusal olamayan bir şekilde arttırır.

Leon 1.4 TSI 140 hp,  120+ kullanımda yakıt tüketimi

Burada AutoBild dergisinin araçların yüksek hızlarda nasıl yakıt tüketimi sergilediklerine dair bir grafik var.İncelerseniz yüksek hızlarda yakıt tüketiminin nasıl arttığını görürsünüz. (Grafikte "mpg" olarak verildiği için grafiğin azalması aslında yakıt tüketiminin artması anlamına gelmektedir.)

535i touring grafiğini incelerseniz saatte 80 mil hızla giderken yaklaşık 20 mpg 140 mil ile giderken ise yaklaşık 9-9.5 mpg tüketimi var.Hız 2 katına çıkmadığı halde yakıt tüketimi 2 katından biraz fazla ??? Buda yukarıdaki rüzgar direnci formulunde kuvvetin, hızın karesi ile artmasından dolayıdır.Aracınızın ekonomik olduğunun farkındayım fakat sizin ilk mesajda yazdığınız gibi bir sürüş ile bu değerler yakalanamaz.

Scirocco 160 hp Manuel araç ile 48-50km bir güzergahta 5.5 litre ortalama yakalamışlığım vardır fakat sürüş stilini ne siz sorun ne ben yazayım. :/

http://www.greencarcongress.com/2006/05/fuel_consumptio.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gyradel -- 29 Temmuz 2014; 15:50:11 >

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: r0x

quote:

Orijinalden alıntı: Berk Erden

Zaten yol bilgisayarında 474 kmyi 4 saat 44 dk da gidilmiş yazıyor anlatılan agresiflikte ve hızda kullanılsaydı araç daha kısa bir zaman diliminde biterdi yol. Ben de yemedim yiyene de saygı duyarım

tam olarak söylemek istediğim şey buydu işte.

Tuh yakalandım:) Arkadaşlar sobeledi beni.
    Evet itiraf ediyorum, ben bilgisayar mühendisiyim. Arabaların yol bilgisayarlarının içine girip, ordaki verilerle oynayabiliyorum. Gece gece de insanları kandırıp kafa buluyorum. Seat satış elemanıyla da anlaşmam var, satışlarından % 10 hisse alıyorum. Özellikle de mübarek günlerde işliyorum böyle günahları ki cehennemde yerim garanti olsun :))
    Yapmayın arkadaşlar Allahaşkına. kime ne yalan borcum var? Arabayı gerçekten dediğim gibi 120 km hızın altına inmeden sürdüm. yolu boş gördüğümde de yüksek hızlara çıktım. Ortalama 110-115 km gösteriyordu. çünkü yolda ışık geliyordu, dur kalk yapıyordum. oralarda düşüyordu. esas düştüğü yer ise mola. çünkü dinlenme tesisine girdiğimde 5 dakka 1. viteste gidiyorum, park etmesi çıkması. çok kalabalık tesisler. ayrıca turbolu araçlarda uzun yoldan sonra motorun durmaması gerektiği için motoru da durdurmadım. arabayı bi 5,10 dakka durdurmayın, bi 5 dakka da birinci viteste gidin bakalım ortalama hızının kaç olacak :) Bir de şehir içleri çok kalabalık. Malım herkes tatile hucum etmiş durumda.
    Ekranda görmek istediğiniz değer 120 km ortalama hızdı anladığım kadarıyla. ama bu şartlarda onu tutturabilmek için sürekli 150 + da kullanmanız gerekir aracı, belki daha da fazla.

dostum baya uzun yazmışsın ayrıca ilk cümlelerde ağır saçmalamışsın o yüzden okumadım bile ama,

o sürüş tarzıyla bu değerler imkansız. hayır yani 1.4 tsi kimsenin bilmediği bir motor olsa eyvallah deriz bi düşünürüzde, aynı arabayı kullanana adam bile inanmamş sana ötesi var mı

• quote:

Orijinalden alıntı: Berk Erden

Zaten yol bilgisayarında 474 kmyi 4 saat 44 dk da gidilmiş yazıyor anlatılan agresiflikte ve hızda kullanılsaydı araç daha kısa bir zaman diliminde biterdi yol. Ben de yemedim yiyene de saygı duyarım

100 kilometre ortalamayı tutturmak için zaten 120-130 bandında gitmek gerekiyor ki arkadaşta zaten bunu belirtmiş.Nesi zorunuza gidiyor anlamadım.Bu akdar fanatiklik olur mu?Oluyormuş

BU değer havada karada suda antartikada heryerde gayet güzel bir değer.Bu değerler demek oluyorki bu araca ortalama 70-80 kilometrelerde gidilerek 4.5-5.0 rahat yaktırılır.Zaten kullananlar yakıtından çok memnun.

Herneyse.Mazda nambır van

• elde edilebilinir bir değer.

100 km ile uzun süre cc kullanarak ya da sabit sürat ile gidersiniz aradaki hızlanmalar yavaşlamalarla mümkün.
  • quote:

Orijinalden alıntı: gyradel

Böyle konular açınca benzinli araba aldım diye vicdan mı rahatlatılıyor anlamıyorum ki. O yazılan kullanım stiliyle bu arabanın 5.5 lt yakması im-kân-sız. 3 tane tsi motor kullanmasak inanacağız.

imkansızmış. Daha bu motorun yeni olduğunu bilme sonra araçta MQB platformu olduğunu ve ağırlığının düşürüldüğünü anlayama. "benim 3 tane tsi aracım var yeaa böyle gitmesi imkansız" de.

Kardeşim sen bu aracın aynını bu kombinasyonla kullandın mı?Ayrıca dediğin tsi motor ve şasi ile bu aracınki bir mi?

Sizi anlamak hakikatten güç.Adam koymuş işte veriyi.Zaten 120-130 civarı gittim genelde demiş radardan dolayı.NEyi zorunuza gidiyor bir açıklayın.

Sonra forumda vw fanatiği var yeaa diye gezersiniz.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.