Şimdi Ara

Lenovo-One Key Recovery Tuşu Power Gibi Çalışıyorsa Çözüm İçeride

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
54
Cevap
5
Favori
36.728
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar her ne sebeple olursa olsun eğer ki Lenovo marka laptop alıp hdd bölümlemesi yapmışsanız büyuk bi ihtimalle partition boyutları ıle oynadığınızdan dolayı, One Key Recovery tuşu açılışta çalışmayacaktır.

- Ha yedeğiniz olsa dahi Dvd lere atmış olduğunuz hiç bi işe yaramayacak neden ?

- Çünkü Recovery tuşunuz çalışmadığından elinizde olan Backup Dvd leriniz veya Hdd nizde bulunan Backup larınızı alamayacaksınız.
    - Çünkü proğram çalışmıyor.

- Şimdi sizlere ve forumlarda sorulan bir çok soruya yanıt bulması açısından bu konuyu açmak istedim çoğu arkadaşımıza yardımcı olacağını düşünüyorum çoğu forumlarda aynı konu açılmış ama konu çok uzatılarak farklı yerlere gitmiş.

Öncelikle ;

Soru 1-

Ben Lenovo laptopumu aldım backup dvdleri oluştırmadan hdd yi kendi kafama göre boyutlandırdım. Benim pc me bişey olduğunda Ben fabrika tarafından Hdd nin içindeki gizli Backupı kullanarak verilerimi alabilir miyim ?

Cevap 1-:

Arkadaşlar ben bizzat bu konuyu kendi bilgisayarımda (Lenovo z570-59311142 modeli yanılmıyorsam) denedim. Yedek almamıştım hiç.Ama fabrika yedeğim hdd de duruyordu.Hdd niniçindeki verilerimi ne olur ne olmaz diye bi Taşınabilir Hdd ye taşıdım. Ardından ONE KEY RECOVERY proğramını çalıştırdım ve fabrika ayarlarına geri döndüm.

Geri dönüş 15 dk. dan kısa sürüyor.Ardından Açıp baktığımda hdd kendi boyutlandırdığım şekilde kalmış yani eski haline çevrilmemiş.Ve en önemlisi içerindeki verilerim de duruyyor onlar da silinmemiş.

Önemli Not: Bi arkadaşımız farklı bi forumda aynısını denemiş fakat onda fabrika ayrlarına döndüğümde hdd eski boyutlandırmasına dönmüş ve D: deki verilerimin hepsi silinmiş diye yazmış.

Soru 2-

Ben pc yi aldım. Yine hdd yi kendi kafama göre boyutlandırdım. Yada Easeus Partition magic vb. proğramlar yada PTEDIT32 proğramları ile Hdd nizin bölümleri ile oynadınız. Bu durumda da Pc nizin power tuşunun sağında bulunan ONE KEY RECOVERY tuşu çalışmayabiliyor ve kendi görevi yerine POWER TUŞUNUN GÖREVİNİ GÖRÜYOR.Bu durumu nasl düzeltip tuşu eski haline çevirebiliriz ?

Cevap 2- :

Bunu Pc den CMD komutları ile düzelteceğiz arkadaşlar. Açıklamayı yardımcı olması açısından Ekran resmi alıp koydum daha yardımcı olması açısından.

................:::::::::::::::::::ONE KEY RECOVERY TUŞU ÇALIŞMIYORSA ;

1) Öncelikle Başlat - Çalıştır’dan cmd.exe yi açıyoruz,

2) Ardından diskpart yazıyoruz,

3) list disk yazıyoruz,

4) select disk 0 yapıyoruz sizdeki hdd de ne yazıyorsa benim pc de başka hdd yada usb olmadığından hdd 0 olarak görünüyor. sizde ne ne görünüyosa siz onu yazın.

5) ardından list part yazıyoruz. oem bölümü 14 gb olur sizde hangi numara verilmişse siz onun numarasına bakıp onu yazıcaksınız.

6) select part 3 yazıyoruz, bende 3 numara olduğu için 3 yazdım.

7) Ardından set id=12 yazıyoruz ve 5-6 sn sonra sana bi onay mesajı gelicek cmd den sonra işlem tamam herşey bu kadar.

- ÇÖZÜM 2 -

Windows 10 yükleyip tekrar 7 ye gecenler geçmek isteyenler ve OEM bölümü görünüp de aktif edemeyenler için.

quote:

Diskpart ile girdigimiz programda oem olan diski 'active' komutu ile aktiflestirmek gerekiyor. 'Detail part' ile baktiginizda zaten active olmadigini goreceksiniz..

DISKPART (to open the partition utility)
    LIST DISK (disk number(s) will be shown)
    SELECT DISK n (where n is the number of the disk - probably 0)
    LIST PARTITION (partition number(s) will be shown)
    SELECT PARTITION n (where n is the number of the Primary partition you wish to make Active)
    ACTIVE (the selected partition on the selected disk will be made Active)
    EXIT (to exit DiskPart)

Ilgili link asagida..

http://thpc.info/how/make_active.html

bilgi için teşekkürler @alaboraface

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emre4234 -- 7 Mart 2016; 13:13:40 >

• kardeşim eline sağlık lenovo thinkpad e330 edge laptopum var nasl recovery edeceğim windows gelmiyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Gabriel TR -- 20 Eylül 2013; 13:57:36 >
  • emre4234 kullanıcısına yanıt
    teşekkürler

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Gabriel TR

kardeşim eline sağlık lenovo thinkpad e330 edge laptopum var nasl recovery edeceğim windows gelmiyor

sorunun nasıl tam açık yazar mısın windows nasıl gelmiyor.
    siz de de benım pc deki gibi power tusunun yanında bi rec. tusu yok mu ?
    yada tuş varda tuşa basınca calışmıyor yada normal power tusu gibi açılma görevi mi görüyor.
  • Hayır Laptopun resimlerine bakarsanız görebilirsiniz

sadece power tusu var bazen attempting repair de kalıyor ve ilerlemiyor ve ilginç dirki hi bir lekilde ne biosa girebiliyorum nede recoverye şimdi dediğim ekranı atladı ama siyah ekranda kaldı windows 8 var orjinal şirketin laptopu yoksa basar formatı geçerdim
  • quote:

Orijinalden alıntı: Gabriel TR

Hayır Laptopun resimlerine bakarsanız görebilirsiniz

sadece power tusu var bazen attempting repair de kalıyor ve ilerlemiyor ve ilginç dirki hi bir lekilde ne biosa girebiliyorum nede recoverye şimdi dediğim ekranı atladı ama siyah ekranda kaldı windows 8 var orjinal şirketin laptopu yoksa basar formatı geçerdim

kardeşim eger windows açılışta ne bios nede rec. bölümü açılıyorsa windows ya hasar görmüştür format çekmen gerekiyor ki geçtim, format çekemiyorsan cdyi okuyup windows kurulmazsa eger bi ihtimal daha var harddisk hasar görmüş bozulmuştur dosyaları okuyamadığı için bilgisayar hiç açılmıyordur.

burada dediğim gibi bu seçenekleri dene eğer olmazsa rec. bölümüne giremezsen mecburen formatı basıcan ki şirketde ne yapsın durumu ızah edersin tekrar proğramlarını geri kurarsın.

nasıl olsa altında win8 in orj. keyi var.format attıktan sonra o keyi girersin yine orj. lisaans olur.

• oem yazmıyor bende ? nasıl sorunu çözücem
  • Bro bende oem diye birsey yok

• arkadaşlar eğer li oem bölümünüz yoksa siz hdd yi daha önceden biçimlendirip oem bölümünü silmişsinizdir. Başka bi açıklaması yoktur , ha farklı bi isim de yazabilir genelde 14-20 gb lıkbi partitiondur.
    saygılar.
  • arkadaşlar üzerinden zaman geçmiş ama aynı sorun var üsttekileri yaptım fakat yinede olmuyor.
  • Arkadaşım öncelikle selam bendede aynı sorun var ha power tuşuna basmışsın ha da recovery tuşuna basmışsın farketmiyor dediklerini Yaptım her şey söylediğin gibi oldu yanlış bir şeyle karşılaşmadım fakat hala anı problem mevcut masaüstünde basılı tutuyorum sistem kurtarma diyorum yeniden Başlıyor yine aynı

• Bu sorun bende de oldu gecenlerde

• quote:

Orijinalden alıntı: SuperPunch

Bu sorun bende de oldu gecenlerde

Peki nasıl çözdün ?

• Donanım Rehberi kullanıcısına yanıt
    Cozemedim hala burdakileride denemeye usendim

• Bilgilendirdiğin için sağol .
  • Merhaba,

Benim ekranım ekteki gibi geliyor bu durumda ne yapmak gerekir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi skizkapan -- 20 Şubat 2015; 15:35:11 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: emre4234

Arkadaşlar her ne sebeple olursa olsun eğer ki Lenovo marka laptop alıp hdd bölümlemesi yapmışsanız büyuk bi ihtimalle partition boyutları ıle oynadığınızdan dolayı, One Key Recovery tuşu açılışta çalışmayacaktır.

- Ha yedeğiniz olsa dahi Dvd lere atmış olduğunuz hiç bi işe yaramayacak neden ?

- Çünkü Recovery tuşunuz çalışmadığından elinizde olan Backup Dvd leriniz veya Hdd nizde bulunan Backup larınızı alamayacaksınız.
    - Çünkü proğram çalışmıyor.

- Şimdi sizlere ve forumlarda sorulan bir çok soruya yanıt bulması açısından bu konuyu açmak istedim çoğu arkadaşımıza yardımcı olacağını düşünüyorum çoğu forumlarda aynı konu açılmış ama konu çok uzatılarak farklı yerlere gitmiş.

Öncelikle ;

Soru 1-

Ben Lenovo laptopumu aldım backup dvdleri oluştırmadan hdd yi kendi kafama göre boyutlandırdım. Benim pc me bişey olduğunda Ben fabrika tarafından Hdd nin içindeki gizli Backupı kullanarak verilerimi alabilir miyim ?

Cevap 1-:

Arkadaşlar ben bizzat bu konuyu kendi bilgisayarımda (Lenovo z570-59311142 modeli yanılmıyorsam) denedim. Yedek almamıştım hiç.Ama fabrika yedeğim hdd de duruyordu.Hdd niniçindeki verilerimi ne olur ne olmaz diye bi Taşınabilir Hdd ye taşıdım. Ardından ONE KEY RECOVERY proğramını çalıştırdım ve fabrika ayarlarına geri döndüm.

Geri dönüş 15 dk. dan kısa sürüyor.Ardından Açıp baktığımda hdd kendi boyutlandırdığım şekilde kalmış yani eski haline çevrilmemiş.Ve en önemlisi içerindeki verilerim de duruyyor onlar da silinmemiş.

Önemli Not: Bi arkadaşımız farklı bi forumda aynısını denemiş fakat onda fabrika ayrlarına döndüğümde hdd eski boyutlandırmasına dönmüş ve D: deki verilerimin hepsi silinmiş diye yazmış.

Soru 2-

Ben pc yi aldım. Yine hdd yi kendi kafama göre boyutlandırdım. Yada Easeus Partition magic vb. proğramlar yada PTEDIT32 proğramları ile Hdd nizin bölümleri ile oynadınız. Bu durumda da Pc nizin power tuşunun sağında bulunan ONE KEY RECOVERY tuşu çalışmayabiliyor ve kendi görevi yerine POWER TUŞUNUN GÖREVİNİ GÖRÜYOR.Bu durumu nasl düzeltip tuşu eski haline çevirebiliriz ?

Cevap 2- :

Bunu Pc den CMD komutları ile düzelteceğiz arkadaşlar. Açıklamayı yardımcı olması açısından Ekran resmi alıp koydum daha yardımcı olması açısından.

................:::::::::::::::::::ONE KEY RECOVERY TUŞU ÇALIŞMIYORSA ;

1) Öncelikle Başlat - Çalıştır’dan cmd.exe yi açıyoruz,

2) Ardından diskpart yazıyoruz,

3) list disk yazıyoruz,

4) select disk 0 yapıyoruz sizdeki hdd de ne yazıyorsa benim pc de başka hdd yada usb olmadığından hdd 0 olarak görünüyor. sizde ne ne görünüyosa siz onu yazın.

5) ardından list part yazıyoruz. oem bölümü 14 gb olur sizde hangi numara verilmişse siz onun numarasına bakıp onu yazıcaksınız.

6) select part 3 yazıyoruz, bende 3 numara olduğu için 3 yazdım.

7) Ardından set id=12 yazıyoruz ve 5-6 sn sonra sana bi onay mesajı gelicek cmd den sonra işlem tamam herşey bu kadar.

kardeş ben yaptım dediklerini fakat düzelmiyor

• Benim de tuş hiç çalışmıyor. Onekey Recovery programını kurdum yeniden, program açıldı. Sistem kurtarmayı seçtim, yeniden başlıyor ama yine windows 8 geliyor. Ne yapmam gerekiyor?
  • Bende de recovery tuşu var ama ona kapalıyken bastığımda bilgisayar açılıyor,yukarıdakileri denedim ama olmadı ,başka yapabileceğim bir şeyler varmı acaba recovery için?
  • Merhaba,

Ben de emre4234'ün anlattığı DISKPART yöntemini denedim ama maalesef işe yaramadı.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.