Şimdi Ara

Lcd ve Plazmalar için Ekran Hesaplamaları + En uygun İzleme Mesafesi (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
205
Cevap
8
Favori
263.004
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: wernik

Albani'nin bir yazısında "daha büyük daha iyi" gibi bir tümce okumuştum (yani bunun ingilizcesini yazmıştı).
    İzleme mesafesi kısa olsa da alabiliyorsak büyük ekran almamız iyi olmaz mı?
    Yani mesela tabloda 46" için 4 m SD mesafesi var, benim izleme mesafem 2 m ise ne gibi bir olumsuzluk olur?

Sanırım bu, HİGHWAYMOUSE un da belirttiği gibi aldığınız yayının kalitesine ve kullandığınız kabloya da bağlı, ama tabloya göre 4m den daha yakın izlerseniz görüntülerdeki bozulmaları daha çok farkedeceksiniz.
    Ben de yakında 32" bir HD Ready LCD almayı planlıyorum. İzleme mesafem 2-3 metre civarı olacak ve en güzel görüntüyü bu boyutta alabileceğimi düşünüyorum. Hem oturma odam küçük hem de fiyatlar 32"de daha uygun. Fiyat performans olayı yani
    Tabi TVyi alınca hemen teledünya HD aboneligine da başvuracağım.

• quote:

Orjinalden alıntı: thorondor06

quote:

Orjinalden alıntı: wernik

Albani'nin bir yazısında "daha büyük daha iyi" gibi bir tümce okumuştum (yani bunun ingilizcesini yazmıştı).
    İzleme mesafesi kısa olsa da alabiliyorsak büyük ekran almamız iyi olmaz mı?
    Yani mesela tabloda 46" için 4 m SD mesafesi var, benim izleme mesafem 2 m ise ne gibi bir olumsuzluk olur?

Sanırım bu, HİGHWAYMOUSE un da belirttiği gibi aldığınız yayının kalitesine ve kullandığınız kabloya da bağlı, ama tabloya göre 4m den daha yakın izlerseniz görüntülerdeki bozulmaları daha çok farkedeceksiniz.
    Ben de yakında 32" bir HD Ready LCD almayı planlıyorum. İzleme mesafem 2-3 metre civarı olacak ve en güzel görüntüyü bu boyutta alabileceğimi düşünüyorum. Hem oturma odam küçük hem de fiyatlar 32"de daha uygun. Fiyat performans olayı yani
    Tabi TVyi alınca hemen teledünya HD aboneligine da başvuracağım.

Tabi...kullandığın kaynak cihazın görüntü işleme başarısına, ara kablonun yapısına, cinsine, kaynak görüntünün kalitesine bağlı olarak biraz değişiklik gösterebilir.

Ben de "Büyük ekran iyidir." diyenlerdenim. Ama bu demek değildir; 52" bir tv'nin verdiği görüntü, SD yayında 3m.den, 4,5m'ye nazaran daha iyidir. Uzaklaştıkça birçok görüntü kusuru kaybolur. Daha net bir görüntü elde edilir. Bu doğru...

Ama benim görüşüm: Evet yaklaştıkça veya aynı mesafede ekran büyütünce her ne kadar görüntü nispeten daha kusurlu gözüksede büyük ekranın verdiği izleme zevki, bu olumsuzluğu tolere eder şeklinde.

Bazı arkadaşların yazılarında "Büyük ekran olursa göz o mesafeden odaklanamaz" şeklinde eleştri getiriyorlar. Bu bence yanlış. Ve onların büyük ekran tecrübesi olmamasına bağlıyorum. Çünkü ben de 32" kullanırken benzer düşüncelere sahiptim.

Sinema perdeleri bu eleştiriye güzel bir örnek cevaptır. Gidipte en ön koltkukta otorulmadığı müddetçe o devasa perdelerden hiçte rahatsız olmuyoruz. Küçük ekran iyi olsaydı adamlar 2m.lik bir perde koyarlardı olur biterdi.

Tv'de küçük tercih edilmesinin iki ana sebebi olabilir:

1-Maddiyat, bütçe...
    2-Kötü yayınlardaki kusurların küçük ekranda daha belirsizleşmesi.

Yoksa o tabloda gözüküyor işte...1080p izlesek hep, 1,8m. uygun oluyor. 1080p görüntü için 3-4m.izleme mesafesine aslında 70" bile güzel olur.

• @HiGHWAYMOUSE , @thorondor06 yorumlarınıza tşkler, bütçem elverdiğince büyük alacam o zaman...

Bu arada Albani'yi de saygıyla selamlarım(artık dönse)...
  • Eline sağlık hocam çok güzel olmuş tebrik ederim...
  • Dün evide izleme mesefasini ölctüm ve 3 mt'ymiş son yorumlardan sonra artık sanırım endişelenmem. hele birde gelsin LCD Testi için kullanmalık DVD ( IRON MAN ) almıştım Hepsi burada'dan bu gun geldi elime iş yerimde HP w2408h var ama DVD de aman aman bir fark performans göremedim HD almadım ama ilk aldığım orjinal DVD ve daha yüksek bir kalite bekliyordum. Neden mi HD bir DVD almadım sorunuza DVD playerim FUll HD değil...
  • Arkadaşlar 32 almayı düşünürken 42 ye karar vermemdeki nedenlerden biri , izlediğim videolardan birindeki bu resim oldu. Aradaki farkları daha iyi anlamak için bire bir.
    [simage][/simage]

Lcd ve Plazmalar için Ekran Hesaplamaları + En uygun İzleme Mesafesi
  • @highwaymouse,

İstersen aşağıdaki resmi de ilk mesaja ekle. Görmek her zaman rakamlardan daha fazlasını ifade eder.

Sevgiler.

Lcd ve Plazmalar için Ekran Hesaplamaları + En uygun İzleme Mesafesi
  • Üstadlar,

Bulur bulmaz; Panasonic xG10 almayı düşünüyorum. Bu yararlı bilgilerden sonra 42" almayı düşünürken artık 46" olarak planlıyorum. Siz olsanız 3,5 - 4

metre izleme mesafesi %70 SD DT+ %30 Blu-Ray izleyecek biri olarak hangi ekran boyutunu tercih edersiniz?

Yorumlarınız için şimdiden tşk...

Selamlar,
  • quote:

Orjinalden alıntı: eaz

metre izleme mesafesi %70 SD DT+ %30 Blu-Ray izleyecek biri olarak hangi ekran boyutunu tercih edersiniz?

Selamlar,

Ben olsam 50" veya yukarısını tercih ederdim. Tabi bütçem el veriyorsa...

@akseaus hocam,

Süpersin ne diyeyim. Bugün zamanında bir topikte benzerini gördüğüm tabloyu (Onda alt ve yan kenar uzunlukları da vardı ama olsun bu da işe yarar) bu konuya eklemek istedim ama bulamadım. Sanki içimi okumuşsun. Teşekkürler...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HiGHWAYMOUSE -- 13 Nisan 2009; 21:18:19 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: HiGHWAYMOUSE

quote:

Selamlar,

Ben olsam 50" veya yukarısını tercih ederdim. Tabi bütçem el veriyorsa...

@akseaus hocam,

Süpersin ne diyeyim. Bugün zamanında bir topikte benzerini gördüğüm tabloyu (Onda alt ve yan kenar uzunlukları da vardı ama olsun bu da işe yarar) bu konuya eklemek istedim ama bulamadım. Sanki içimi okumuşsun. Teşekkürler...

HiGHWAYMOUSE,

Bütçem 50" olduğunda G10 yerine X10 a kayıyor, demin yazdığım mesafe ve yayınlara dayanarak; 50X10 tavsiye edermisiniz.

Kısacası, 46" Full HD veya 50" HD Ready arasında bir karar vermem gerekecek. Ne dersiniz?

• quote:

HiGHWAYMOUSE,

Bütçem 50" olduğunda G10 yerine X10 a kayıyor, demin yazdığım mesafe ve yayınlara dayanarak; 50X10 tavsiye edermisiniz.

Kısacası, 46" Full HD veya 50" HD Ready arasında bir karar vermem gerekecek. Ne dersiniz?

Dostum,

Doğrusu hiç bilemiyeceğim. G10 ile X10'u yanyana getirsen hangisi nedir bilemem. Fakat şunu biliyorum: Ebat büyüklüğü, izleme zevki için çözünürlükten daha önemli.

Model bazında tavsiye istersen Panasonic topiğinde kursad nikli arkadaştan yardım alabilirsin.
  • quote:

quote:

HiGHWAYMOUSE,

Dostum,

Doğrusu hiç bilemiyeceğim. G10 ile X10'u yanyana getirsen hangisi nedir bilemem. Fakat şunu biliyorum: Ebat büyüklüğü, izleme zevki için çözünürlükten daha önemli.

Model bazında tavsiye istersen Panasonic topiğinde kursad nikli arkadaştan yardım alabilirsin.

Bende senin gibi düşünüyorum, çok sağol bilgiler için.

• Anlayamadığım bir kısım 720p 1080p arasındaki farkı göz neredeyse algılayamıyor , 52'' seçiminde 1 metre gibi fark neden var ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Am@deus -- 14 Nisan 2009; 4:45:08 >
  • quote:

@akseaus hocam,

Rica ederim dostum. Bu görsel resim internette bir çok yerde var, ama genelde 2-3 ekranı karşılaştırırlar. Dün biraz da kafa dağıtmak için oturdum kendim hazırladım bunu.

Bu başlık güzel ve faydalı bir başlık oldu. Bölümün eksiklerinden biriydi. Zaten senin açtığın başlıkların çoğu öyle. Bizim de bir katkımız olduysa ne mutlu bize.

Teşekkürler.

• Optimum mesafe , görüntü kalitesinden bakılırsa dogrudur. Ama birde izlenen filmin etkisi açısından düşünürsek, büyük ekranın her zaman etkisi daha iyi olmazmı ? Sinemayı düşünürsek mesela
    Şimdi 2.5 mt den optimum belki 40" dir ama bir 46" de izlediğimiz keyfide alamayız. Öyle degilmi ? Yanlışmı düşünüyorum
  • Katılıyorum.
  • ya ben matematik öğretmeniyim ben bile pisagor bağıtısını bu kadar güzel anlatamıyorum. bu sayfanı adresini verecem cocuklara bakıp pisagor bagıntısını ve hayatımızın nerelerinde kullandığımızı öğrensinler. :D şimdi ben 42 inç alacam 3 mere felandır izleme mesafem. sırf bu sayfayı okudum karar verdim. yoksa 37 alacaktım. gercekten emeğinize sağlık
  • quote:

Orjinalden alıntı: Am@deus

Anlayamadığım bir kısım 720p 1080p arasındaki farkı göz neredeyse algılayamıyor , 52'' seçiminde 1 metre gibi fark neden var ?

Onu şöyle düşünmek lazım:

52" olan bir tv'de optimum izeme mesafesi 720p görüntü için 3m., 1080p için 2 m.olduğuna göre, 3m.ve daha yukarı izleme mesafesinden gözler pek fark anlamayacaktır. Ama 2m.ye inince 1080p bir görüntü, 720p'ye nazaran daha güzel gözükecektir.

Diğer bir değişle 720p bir görüntüde 3m.den aşağı inmeye başladığında bozulmalar görülürken 1080p 2m.ye kadar izin verecektir. 3m. ve yukarısından ise belirgin bir kalite farkı göze çarpmayacaktır.

Yani gözün farkı algılayıp algılaması da izleme mesafesi ile doğru orantılı.

• quote:

Orjinalden alıntı: Drizzt_tr

Optimum mesafe , görüntü kalitesinden bakılırsa dogrudur. Ama birde izlenen filmin etkisi açısından düşünürsek, büyük ekranın her zaman etkisi daha iyi olmazmı ? Sinemayı düşünürsek mesela
    Şimdi 2.5 mt den optimum belki 40" dir ama bir 46" de izlediğimiz keyfide alamayız. Öyle degilmi ? Yanlışmı düşünüyorum

Görüntü kalitesi ve yaklaştıkça görüntüdeki bozulmalar ihmal edilirse diyebilirimki: Yaklaş yakalaşabildiğin kadar. Veya al alabildiğin en büyük ekranı... (Tabi bu 1m.den git 60" izle demekte değildir. Onu da belirteyim...)

• quote:

Orjinalden alıntı: Am@deus

Anlayamadığım bir kısım 720p 1080p arasındaki farkı göz neredeyse algılayamıyor , 52'' seçiminde 1 metre gibi fark neden var ?

İşte optimum izleme mesafeleri tam da bu farkın algılanması için belirlenmiş. Verdiğin örnekteki 52 inchi 3 metreden seyrettiğinde 720p ile 1080p arasındaki fark algılanamaz. Ama 2 metreden seyredildiğinde anlaşılır.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.