Şimdi Ara

Lazerle Göz Ameliyatı ANA KONU (Lasik, i-Lasik, No Touch, Smile Lazer, Femto Lazer, Wavefront, Prk)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.288
Cevap
54
Favori
320.197
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Lazer ameliyatı oldunuz mu, memnun kaldınız mı, hangi hastaneye, hangi doktora ameliyat oldunuz, ne kadar ödediniz. Operasyon hangi yöntem ile yapıldı. Ameliyattan sonra şikayetleriniz, ameliyatın istenmeyen yan etkileri, komplikasyonları ile karşılaştınız mı. Ameliyatı tavsiye eder misiniz. Doktorunuz ameliyatla ilgili yeterli bilgilendirmeyi yaptı mı. Ameliyattan sonra görmenizle ilgili bir şikayetiniz var mı. Acı çektiniz mi, ameliyattan önce ve sonra dikkat edilmesi gerekenler nelerdir. Ameliyattan önce ve sonra göz numaralarınız ne durumda.

Not: Arkadaşlar konu sahibi 8 yıldır foruma girmediği için konu bana devredildi. Bende konuyu toparladım. Zaman bulunca daha çok bilgi ekleyeceğim, öneriniz varsa paylaşabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Why Shy -- 7 Aralık 2023; 21:12:0 >

• Ekşisözlükte bir yazar tarafından şöyle bir bilgilendirme yazısı paylaşılmış..

https://eksisozluk.com/lazerle-goz-ameliyati-olacaklara-tavsiyeler--6177870

Belki işine yarayan olur.

-------------------------------------------------------------------------------------

oncelikle affiniz siginarak avupa'nin en buyuk 3.goz lazer klinik zincirinin sahibi oldugumu belirterek yazima basliyorum ki yazdiklarimin bir agirligi olsun ha bide yazilim hatalarima goz yumun mumkunse :)

1- lazer ameliyatinda plano (0.00) hedefleriz. eski teknoloji bir lazer ve autorefractor ile herhangi birinize hic tip egitimi olmadan 1 gun icerisinde bastan sona kadar lazer ameliyati yapmayi ogretebilirim.

ameliyat sonrasinda hastlarinizin 85% i mutlu, %13'u mutsuz %2'i hapi yutmus olur.

cok ıyi bir doktor, en modern tetkik araclari ve en modern lazer cihazlari ile bu ordan 97%, %3, 0% a duser.

yani olabilecek en berbat klinik ile en iyi klinigin sonuclari arasinda 15% lik bir basari farki var aslinda. bunu niye yazdim? kayseride 500 tl'ye lazer olmayin dedigim zaman "ama benim kaynigim yegeni orda oldu cok mutlu" demeyin diye. sebebi yukarda yaziyor.

peki iyi bir klinik nasi secilir?

- abi xxx goz'e git bizim arkadas cok memnun kalmis seklinde degil.

- dr.xxx'e git cok iyi bir cerrah degil

basarili bir lazer cerrahisi icin 3 ana etmen bulunmakta

1) diagnostic (tetkik ekipmanlari)

2) ıyi bir excimer / femtosecond lazer

3) ıyi bir cerrah

simdi adim adim bakalim

ıyi tetkik ekipmanlari:

cok detaya girmeden, tetkik ekipmanlarinin ana gorevi sizin lazere uygun olup olmayacaginizi belirlemektir. hani "lazer olursam kor olma ihtimalim var mi?" diyorsunuz ya. hah iste tetkik ekipmanlari ameliyat sonrasi kerataconus (google it) olmanizi engellemek icin doktora cok degerli bilgiler verir (k values, pachy, topography vb..)

doktor bu bilgiler isiginda sizin ameliyat olup olamayacaginiza veya hangi yontemle olacaginiza karar verir.

ıyi bir klinik:

pentacam + belin ambrosio software yada sirius kullanir aldiginiz data output asagidaki gibidir: https://i.ytimg.com/vi/VjlFo7lqce4/maxresdefault.jpg

kotu bir klinik:

pakimetre ile goz merkezinin kalinligini alir. jesus take the wheel der ve bilinmeyen x y faktorlerini allah'a birakir. aldigi output asagidaki gibidir:

https://lombartinstrument.com/store/pub/media/catalog/product/cache/a2061e1459ffd1448d9b366072630af6/p/a/patient_record_printout.jpg

super bir klinik:

pentacam + ıtrace ile cift kontrol yapar. overkill olabilir ama teorik olarak en iyisi bu. turkiye'de yapan var mi sanmiyorum. asiri gerekli degil ama.

ıyi bir lazer cihazi.

lazer. adi ustunde lazer abi. teknoloji yani. ne kadar iyi bir makina o kadar iyi bir sonuc ihtimali.

cok basit bir ornek ile izzah edeyim. ameliyat sirasinda gozunu kipirdatiyorsun dogal olarak.

lazer cihazinin muhtesem bir tracker ile goz hareketini takip edip, gozunun bir kac micro saniye sonra nerede olacagini tahmin edip birdahaki atisi o noktaya yapmasi lazim. ustune o acidan dolayi lazer kirilmasini hesaplayip o lazer huzmesinin gucunu arttirip azaltmasi lazim ve bunu saniyede binlerce defa kusursuz bir sekilde yapmasi lazim.. iyi bir lazer cihazi bunu yapar. eski bir cihaz bu konuda pek iyi degildir. 90 lardaki webcam uzerinden face tracking (hareket tanima) ile bugunki face tracking'i karsilastirin ne dedigimi anlarsiniz.

bu sadece bir ornek.

gelelim lazer cihazlarina

kotu bir klinik:

elinde 15 yillik eski bir lazer vardir. 50.000 dolar'a almayani doverler. girin dotmed.com dan aratin adini, goreceksiniz zaten fiyatini. lazer teknoloji diyorduk ya hani, hah iste o lazerler ciktiginda cebinizde 3310 vardi.

bu makinalar:

- visx (kac) ,

- mel 80 - 90 (kosarak kac),

- allegretto 200 - 400 (kac),

- technolas 217 (kac)

ıyi bir klinik:

1 milyon dolarlik lazer ekipmanina sahiptir.

bu makinalar: iyiden kotuye

- schwind 1050rs (favorim)

- schwind 750

- bl teneo 317

- ex 500

-visumax (relex smile ameliyati icin) bu ayri bir kategori sonra o konuya girecegim.

su anda avrupa'da yeni satilan her 10 excimer lazerden 8'i schwind bilginiz olsun.

tedavi yontemleri:

g**ten uydurma laser yontem isimlerine inanmayin. yok ilasik,bicaksiz goz lazer, kartal goz vb..

tedavi yontemleri sunlardir :

lasek, prk, transprk, ıntralasik (femtosecond lasik), lasik, relex smile. bunun disinda duydugunuz bir isim sallamasyondur.

ozetle bu g**ten sallamasyon isimlere takilmayin.

sizin olmak isteyeceginiz 3 yontem var sadece.

1- ıntralasik (femtosecond lasik)

2- transprk

3- relexsmile

peki hangisini tercih edeceksiniz?

-1.5 ve ustu miyop (- olarak) : 1. tercih relex smile 2.tercih intralasik.

-4'e kadar astigmat : 1. tercih relex smile, 2.tercih intralasik (not: smile icin astigmatin yaninda -0.5 ve ustu miyopunuzda olmasi lazim. sadece astigmatiniz varsa ıntralasik )

-4 ve ustu astigmat: 1. tercih intralasik 2. tercih smile (smile da cylotorsion correction yok, -4 den sonra farkeder)

onemli not: turkiye'de intralasik interfaceleri tek kullanimlik olmasi gerekirken yasa disi tekrar tekrar kullaniliyor, dikkat edin.

https://media.dentalcompare.com/m/27/Article/PatientInterfaces.jpg

(bunu hemen hemen tum hastaneler yapiyor)

o camin ustunde azicik bir iz kalsa komplikasyon gelisebiliyor.

her turlu hipermetrop (+): ıntralasik

korneanizdaki problemlerden dolayi bu 2 yontemede uygun degilseniz son care transprk.

yasiniz 45 uzeri ise lazer ameliyatini 10 kez dusunun. size soylemezler muhtemelen ama gozeriniz plano (0.00) olsa bile presbyopia yuzunden omur boyu okuma gozlugu ihtiyaciniz olacak. ıdare edin 50 den sonra goz ici trifocal lens taktirirsiniz. monovizyon vb derlerse inanmayin. monovision sizin gozluk ihtiyacinizi en cok 2-3 sene ileri atar.

ama super bir doktorum var dedi ki smile test edilmemis, transprk daha guvenli vb..

gulup gecin. smile icin pahali bir visumax cihazi gerekiyor. hasta basi dunya kadar para odemeleri lazim . transprk / prk bedava ve cok hizli islerine geliyor vb..

gelelim iyi doktor - kotu doktor - ac gozlu doktor olayina

ac gozlu doktor /yonetim

ornek: hastanin kornea kalinligi 400, bu hasta icin guvenli limit 420.

ac gozlu doktor (+yada baski yapan yonetim): %1 kerotoconus ihtimali var en kotu crosslink yapariz s**tir et bisey olmaz.

ıyi doktor (+baski yapmayan yonetim): risk almaya gerek yok kardesim sen gozluk takmaya devam et.

genelde turkiyedeki lazer ameliyatlarinin %5-10'u avrupa'da yasak limitlerin altinda yapiliyor.

kotu doktor ne yapar peki?

kotu doktor subjective refraksiyonunuzu iyi yapamaz. sen gercekte -2.5 180* astigmatsindir.

acele eder, goz bebegini buyutmez hizli diye vb gider -2.0 140* olcer. ameliyat kusursuz gecse bile -0.75 -1.00 astigmatla kalirsin.

kotu doktor sonuclari yanlis okur, bu asla lazer olamaz dedigin hastayi ameliyat eder.

kotu doktor ameliyat sirasinda bir komplikasyon cikarsa sicar batirir. ustune duzeltmek icin daha yanlis kararlar verir, gormen kalici olarak b*k olur.

bonus: ıyi bir doktoru / klinigi nasil anlarim / neler sormam lazim.

1- ucuzsa direkt pas gec. biyerden kismak zorundalar. biyerden kismasinlar.

2- kullandiklari excimer laser ve femtosecond lazer'i sor yada onceden arastir oyle git.

3- duydugun unlu doktor ismlerine cok takilma. yeni nesil doktorlar canavar gibi. eski dinazorlarin devri geciyor.

(uzgunum sinan goker, bozkut sener vb..)

4- omur boyu gozluk ihtiyaciniz olup olmayacagini sorun. ıyi bir doktor 43 yasindan sonra okuma gozlugu ihtiyacinizin olacagini anlatacaktir.

5- salak gibi "dunya goz" "acibadem" diyip gitme. her subenin ekipmani farkli doktoru farkli.

6- mumkunse o markanin en buyuk subesine git. en yeni teknolojiyi dunya goz kayseriye degil mesela istanbula aliyor ilk.

7- ameliyat sonrasi 2. bir lazer ameliyati sansiniz varmi ogrenin. ameliyattan sonra -1 derece kalirsa "uzgunum 2.bir ameliyat icin korneaniz yeterince kalin degil" derler g*t gibi kalirsiniz.

Lazer göz ameliyatı hakkında yapacağınız en önemli şey, para peşinde koşmayan, hastasını terslemeyen, sorularını cevaplayıp onları rahatlatarak güven veren yerleri tercih etmeniz olsun. Önümüzdeki günlerde nasipse ben de olacağım. Bu yüzden 5 ayrı doktora gözüktüm, çok detaylı araştırmalar yaptım. Ortalık bilgi kirliliğiyle dolu ve emin ol doktorların birçoğu buna sebep. Dikkat edin,para hırsının kurbanı olmayan bu insanlar yüzünden. Buraya bir link bırakıyorum, araştırma sonuçlarım aşağıda. Dikkatli okuyun lütfen. Çünkü tüm yöntemleri araştırdım ve eksilerini artılarını yazdım. Derli toplu bir arada, hepsi de makalelere ve doktorlarla görüşme sonuçlarıma dayanıyor. Biraz uzun ama eminim bir şey kaybetmezsiniz. Gözümüz her şeyden değerli.
    https://lazerhakkinda.wordpress.com/
    Bende bunu çok düşünüyorum hatta 2 senedir aklımda ama bi türlü cesaret edemiyorum. 3.5 ve 4 numara miyop astigmatim, lens taktım 2-3 sene ama alerji yapıor bende, 2 kere uygunluk kontrolune gittim, uygundur dediler ama ben tırsıyorum, birde bu sistem cıkalı taş çatlasın 10 yıl oldu belkide, ve bundan sonraki yıllarda ne olucagını tam olarak kestiremiyoruz, hani biri çıkıp deseki bana ben 30 yıl önce ameliyat oldum şuandada bi sorunum yok içim rahat etcek ama, öyle bir insan yok, cunku yeni bi teknoloji belki gozum 40 yıl sonra kör olcak, off ben kendi kendime kafamda böle şeyler uyduruyorum işte
    Birde ameliyat olupta çok memnun olanlar var, bir yandanda biraz sorunu olanlar var, çok kararsızım bende yav
    miyop ve astigmatım vardı ama numaralarımı bilmiyorum açıkçası, tek bildiğim çok kötü gördüğümdü. şöyle ki trafikte 1 metre önümde ilerleyen aracın plakasını okuyamazdım. geçen yıldan beri tam manasıyla olmasa da gözlük kullanıyordum, baştan beri lazer düşündüğümden lens hiç kullanmadım. 24 mayıs perşembe günü bağcılar dünyagöz'de muayene oldum. hastanenin başhekimi hakan özkan muayene etti, her iki gözün de uygun olduğunu belirtti. özellikle astigmatlarda çok başarılı olduğu için ilasik tavsiye etti. zaten benim kafamdaki de ilasik'ti, smile'ın pek de öyle bir avantajını göremedim açıkçası, gözü daha çok kurcalayan bir işlem hatta.

neyse ertesi gün sabah operasyon yapıldı. bi kere şunu belirteyim bana kalırsa öyle hiç de rahat bir operasyon değil. operasyon esnasında gözümde çok fazla baskı hatta ufaktan bir acı bile hissettim. lakin operasyon biter bitmez iyi görmeye başladım, puslu ama iyi görüyordum. bir de şöyle bir şey var, anestezinin etkisi geçtiğinde hiç de öyle bahsedildiği gibi basit bir yanma, batma şeklinde geçmedi. baya baya 3-4 saat boyunca inletti beni, bir ara gözdeki ağrı o kadar şiddetliydi ki burnumun direği sızlamaya, başım çatlamaya ve ateşim yükselmeye başladı. ağrı hafifledikten sonra 2-3 saatlik bir uykuya dalmışım, uyandığımda yanma/ağrı falan tamamen geçmişti ve gözümü açabiliyordum.

ertesi gün kontrole gittim, her iki taraf da 0.25 idi, doktor %100 gördüğümü söyledi. yalnızca kşamları ev ortamında görüntü performansı düşüyor sanki astigmatım varmış gibi geliyor görüntü. belki gözüm ışığa duyarlı olduğundandır bilmiyorum. bir de yakını görmede de ufak bir sıkıntı var gibi. damlaları düzenli kullanıyorum. gözümdeki kanlanmalar hala devam ediyor.
    Aynı şekilde ben de senin gibiydim her sene bakar bakar olumsuz yorumları görünce vazgeçerdim. Ama gözlük de kullanamadığım için artık dayanamadım :) karşıdan birisi geliyor kim diye gözleri kısa kısa kim olduğunu anlamaya çalışıyorum. Birisi bir şey gösteriyor ama ben göremiyorum, bir ortama giriyorum tanıdıkları bulamıyorum :) bunlara dayanamadım artık. Yerli yabancı forumlardan araştırdım cesareti topladım oldum. Olumlu yorum kadar olumsuz yorum da var gerçekten insan şüpheye düşüyor. Ama bunun sebebi de belli 100 kişi ameliyat oluyor. 5 tanesi problem yaşıyor gelip sorununu sağda solda paylaşıyor. Başarılı olan 95 kişi ise sonuçları paylaşmıyor. Mesela adam gelip buraya şikayetini yazıyor starburst effect var diyor. Aradan 1 ay geçiyor sorunu ortadan kalkıyor. Adam bir daha konuya uğramıyor mesela. Adam yorum yapmış 3. Gün ama net göremiyorum diye. Araştırsa bilecek 3. Gün net görememesinin normal olduğunu.
    Evet arkadaslar. 21. Mayis 2018 günü saat 10´da randevu almistim muayene icin (Osmangazi Göz, Bursa). Laser Operasyon yaptirmak istedigim icin, bizim gibi hastalara ayrica bakildi. Ilk önce bana Opr. Dr. Bülent Köse ilgilenmisti. Ben aslinda Femto olmak istiyordum. Doktor bana olmaz dediginde gercekten üzülmüstüm. Sadece en yeni ve en pahali Smile oluyormus bende. Bülent bey gercekten cok tuhaf bir insandi. Ben herkez gibi normal sorular sordum. Adam bana ters ters cevap verdi. Sanki bana para kazanmak icin Smile´i önerdi gibi geldi.

Bende iste Almanyadan geldigim icin gercekten düsündüm napcagimi diye. Okadar yol geldim sonucta. Sonra esim beni umutlandirdi smile yaptirmayi.

Opr. Dr. Bülent Köse´nin asistanina gitdik ve dedik ki, biz smile lazer´i yaptiririz ama bir sartla, oda baska doktorda. Hic bir problem cikarmadan bizi Op. Dr. Mehmet Sait Günerigök yönlendirdi. Ilk kez gercekten bir doktor gözümle ilgilendi ve kendimi gercekten güvende hissettim.

Gözüme damla damladiklari icin operasyon ayni gün en erken öglenden sonra olur dedi Doktor bey. Öglenden sonra parayi ödedikten sonra (3990 TL kampanya) tekrardan muayene oldum, göz numaralara bakildi. Iste 14´den sonra baya bi bekle oldu. Biz 3 kisiydik. Ben ve bir baska bayan smile olucaktik, bi baska bayan Femto. Biz beklerden esim o sirada göz damlarari almaya gitti. Okadar para ödüyoruz, ama damlalari kendimiz ödemek zorunda kaldik. Tabi cok pahali degildi, ama baska hastanelerde direk veriliyor.

18´dan sonra galiba, pek iyi hatirlayamiyorum, bize sakinlestirici ilac verdiler. Vallah o ilac kimseye sakinlestirmedi. Ben dahada cok heycanlandim. Sonra bizi iceri aldiyor ücümüze. Ameliyatda giyilen önlükme her neyse giydirdiler. Biz beklerken 2 kisi cikti. Onlarin hali pek iyi degildi. Onlari gördükten sonra bende dahada cok korktum.

Sonra iste o an. Ben 2. olarak girdim. Beni yatirdilar. Ben gercekten heycandan ve korkudan ölüyordum ameliyat masasinda. Sonra bi hemsire gözümün etrafini kokan birseyler desinfekte etti. Sonrada zaten ameliyat basladi. Ilk önce gözlerimi acik tutmami istediler ve yukari bakmami. Sonra birseyler yapistirdilar ve sonra gözlerimi kirpmamak icin o meshur aleti kulandilar. Iste o andan sonra tamam, artik geri dönüsü yok dedim kendi kendime. Tabiki operasyon baslamadan önce damla damlatilar aci hissetmemek icin. Sonra iste Laser oldum. 2-6 mm kesildi sonra doktor metal bi aletle o kesilen seyi cikarmaya calisti. Sag gözümde baya bi zorlandim. Doktor beyaz isiga bak dedi, ama ben istemeyerek yanlis bakiyordum, cünkü beyaz isik hep yerini degistirdi. Göz yikanildi sonra diger göze sira geldi. Esim operasyon yaklasik 20-25 dakika sürdügünü söyledi. Bana gercekten daha az geldi. Sasirdim yane.

Operasyondan sonra ilk kez gözlüksüz birseyler görmeye basladim, tabi ki 100 % degil ama gercekten görüyordum. 2-3 saat gözlerim yandi ve baya göz yasi akti. Operasyondan sonrada zaten hemen damlalara baslaniyor. Ben acikcazi operasyondan sonra uyuyamadim. Sadece gözerlimi kapatip dinlendiriyordum.

Ertesi gün sanki yeni dogmus hissetim. 10 - 11 arasi doktor yine bakti ve 100% gördügümü tespit etti. O da bir gün olmadan.

Simdi 1 hafta sonra sunu söyleyebilirim. Kendimi cok iyi hissediyorum. Gözlerim Tv´ye ve bilgisayara cok baktigimda yoruluyor. Onuda hissediyorum. Isiga hassasiyet var evet, ama cok ta mühim birsey degil.

Bana sorarsaniz bende yaptirayim mi diye böyle cevap veririm. Paraniz varsa, gözlüklerden ve lenslerden biktiysaniz yapin. Gercekten cok güzel duygu.

Sorulariniz varsa, cevaplaya bilirim.

bircok kisi yeterince anlatmis zaten ama benim biraz farkli oldu bu yuzden yazmak istedim.
    1.5 astigmat vardi.
    lasek yontemi ile ameliyat oldum
    ilk 3-4 hafta heryer o kadar bulanikti ki araba bile kullanamadim.doktor bile sasirdi . senin kadar gec iyilesen gormedim dedi.
    hergecen gun daha iyiye gitsede amelyitanin 1 bucukuncu ayinda gozlerim ancak 2 derece astigmat miyop olculuyor ve
    ancak 2 numara astigmat gozlukle tam netlik saglanabiliyordu.
    15 gunde bir kontrole gittim. her gidise goz numarasi dustu.
    4.aya girecegimiz su gunlerde gorme netligimin % 90 95 lere ulastigini soyleyebilirim.
    artik boyle kalsada yeter denilecek hale gelmesi 3.5 ayi gecti.
    bunu yaziyorumki gec iyilesenler endise etmesin.
  • yugarıı
  • koca forumda kimse mi olmadı ameliyat yaw
  • Ya bnm annem OLdu.İstanbul dünya göz'de.Valla gözlüklerden kurtuldu ama 2 hafta fln güneş gözlüğüyle dolaşmak zorunda kaldı.Güneş ışığna direk temas etmemek lasımmış.Ama valla o sorunlardan başka bişey kalmadı.Oldukça iyi.Ha bu arada sürekli şu aralar baş ağrısından bahsediyo.Gözlerden şüpheleniyo.
  • bende olacam, çizdiricem gözümü ama daha zamanı var bu konunun takipçisiyim

ameliyat olanlar buraya

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi syyıldız -- 1 Mart 2008; 20:56:52 >
  • bende oldum , geceleri ışık dağılması sorunum var şimdilik, iyileşmesini umuyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bookworm -- 1 Mart 2008; 21:03:36 >
  • bende yaşım ilerleyince düşünüyorum ama burda olan 2 kişi var. 2 sinde de sorun çıkmış. birinin başı agrıyomuş birinin gece ışık dagılması olayı. korktum biraz
  • bir şey daha belirtmek isterim, gözlüklüyken görme kapasitem %85-90 iken ameliyattan sonra %100 oldu.
    Ama tabii ki her şeyin bir bedeli var benim tavsiyem düşük numaralar için ameliyat etmeye gerek yok benim numaralarım çok ileri olduğundan dolayı oldum

aklıma gelmişken eskiden 6-7 saat bilgisayar başında olurdum(eski model monitörlerde) bir rahatsızlık hissetmezdim ama şimdi 2 saatten sonra lcd monitörde bile yoruluyor gözlerim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bookworm -- 2 Mart 2008; 11:28:25 >
  • ben de oldum ilk bi kaç hafta gözlerde kuruluk batma sulanma gibi şikayetlerim olmuştu.ayrıca 4-5 ay geceleri ışık saçılmaları oluyodu ama sonradan geçti.fakat şu da bi gerçek şu anda gözlüklü halimden daha iyi görüyorum...
  • yukarı
  • babam oldu yaklaşık 1 sene önce (yaşı 82 bu arada) acaip memnun, ameliyat öncesi tvde maç izleyemezdi mesela şuan rahat rahat izleyebiliyor.dünyası değişti valla.
    çok da kolay 20 dk.falan sürüyor 1 hafta kadar bi damla var onu kullanıyorsun.
  • quote:

Orjinalden alıntı: bookworm

bir şey daha belirtmek isterim, gözlüklüyken görme kapasitem %85-90 iken ameliyattan sonra %100 oldu.
    Ama tabii ki her şeyin bir bedeli var benim tavsiyem düşük numaralar için ameliyat etmeye gerek yok benim numaralarım çok ileri olduğundan dolayı oldum

aklıma gelmişken eskiden 6-7 saat bilgisayar başında olurdum(eski model monitörlerde) bir rahatsızlık hissetmezdim ama şimdi 2 saatten sonra lcd monitörde bile yoruluyor gözlerim

kaç dereceydi gözünüz ?

bir de ameliyat görüntülerini izledim geçende pek de hoş görüntüler değildi izlerkin insanın içi sızlıyordu.operasyon sırasında bir şey hissediliyor mu ? bir de ka yaşında ameliyat oldunuz.ben 19 yaşındayım sanırım bir 3 sene daha beklemem lazım.22 yaşına kadar gözün ilerlemesinin durmasını bekliyorlar diye biliyorum.

• Evet arkadaşın dediği gibi çok yüksek numaran yoksa hiç gerek yok.
    Çünki;Sonuçta gözünü Lazarle yani yoğunlaştırlımış ışıkla kesiyorlar bu da son derece çok riskli eğerki Lazar ışının yoğunluğunda ufak bir oynama olsa ya da doktar yanlış ayarlasa birdaha belki hiç göremezsin.
    ve de sonuçta bir yapı ile oynuyorsun bu bir sorun oluştuabilir göz gibi hassas bir organ bunun için tekrar düşünmeni tavsiye ediyorum.
    Çevremde olan var şikayetleri var ama sandığınız kadar da kolay değil.
  • babam oldu 1 ay önce lazerle
    ağrı sızı yokmuş öyle diyor 15 dk da işlem tamam

yalnız onda da geceleri ışık dağılması mı ne ondan var işte
    herkeste oluyo sanırım
  • quote:

Orjinalden alıntı: Watari

Evet arkadaşın dediği gibi çok yüksek numaran yoksa hiç gerek yok.
    Çünki;Sonuçta gözünü Lazarle yani yoğunlaştırlımış ışıkla kesiyorlar bu da son derece çok riskli eğerki Lazar ışının yoğunluğunda ufak bir oynama olsa ya da doktar yanlış ayarlasa birdaha belki hiç göremezsin.
    ve de sonuçta bir yapı ile oynuyorsun bu bir sorun oluştuabilir göz gibi hassas bir organ bunun için tekrar düşünmeni tavsiye ediyorum.
    Çevremde olan var şikayetleri var ama sandığınız kadar da kolay değil.

yanlış.yeni nesil cihazlar femtosecond denilen saniyenin milyonda birinde atımlar yapan cıhazlar.bunlarla bır saç telını kesmek ıcın yüzlerce atım yapmak gerekiyor.zaten cihazda 15000 atım yapıyor saniyede..kimseyi yanlış yönlendirmek istemem ama şimdinin teknolojisi eskiye göre daha iyi bence..

• O kapakçığı kaldırıyorlar ya, ondan sonra bir daha asla tam olarak kapanmıyor, ve bakteriyel enfeksiyon riski çok fazla ,bir daha da beslenemiyor.

Bence pek iyi birşey değil ben olmayacağım lensle idare ediyorum
  • quote:

Orjinalden alıntı: paTRon

quote:

Orjinalden alıntı: bookworm

bir şey daha belirtmek isterim, gözlüklüyken görme kapasitem %85-90 iken ameliyattan sonra %100 oldu.

kaç dereceydi gözünüz ?

bir de ameliyat görüntülerini izledim geçende pek de hoş görüntüler değildi izlerkin insanın içi sızlıyordu.operasyon sırasında bir şey hissediliyor mu ? bir de ka yaşında ameliyat oldunuz.ben 19 yaşındayım sanırım bir 3 sene daha beklemem lazım.22 yaşına kadar gözün ilerlemesinin durmasını bekliyorlar diye biliyorum.

6.5 civarında miyop(tam hatırlamıyorum sayıyı ) 1 civarındada astigmat vardı.
    Operasyon sırasında bir şey hissetmiyorsun zira kornea da sinir olmadığı içiğn hissedilecek bir ağrıda olmuyor.Ama operasyon dan sonra bir kaç saat için yanma batma gibi şeyler hissediyorsun.5-6 saat sonra hiç bir şey hissetmiyorsun ağrı olarak
    Yaşdan ziyade gözün ilerleyip ilerlememesine bakılıyor doktor ona göre bir tavsiye verir zaten lumlu veya olumsuz biraz daha bekle diye

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bookworm -- 4 Mart 2008; 19:33:51 >

• quote:

Orjinalden alıntı: can30can

babam oldu 1 ay önce lazerle
    ağrı sızı yokmuş öyle diyor 15 dk da işlem tamam

yalnız onda da geceleri ışık dağılması mı ne ondan var işte
    herkeste oluyo sanırım

ben biraz araştırdım bunu bu konuyla ilgili türkçe kaynak yok pek ama bu konuyla ilgili forumlar bile kurulmuş(ingilizce)

Anladığıma göre ışık dağılması yaygın olarak gözüküyor ama hastaların 3 te birinde geçiyor 3 te 1 inden rahatsızlık yaratmayacak şekilde kalıyor 3 te 1 inde de kalıcı olarak kalıyor.

Ben geceleri cisimleri böyle görüyorum mesela

Lazerle Göz Ameliyatı ANA KONU (Lasik, i-Lasik, No Touch, Smile Lazer, Femto Lazer, Wavefront, Prk)

normalıde bu

• up...
    Daha fazla bilgi verebilcek olan varsa seviniriz
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.