Şimdi Ara

Laptop Sol Menteşe Arızası

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
459
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Fujitsu Siemens Lifebook A514 notebookumun sol alt ekran menteşesi görseldeki gibi açılma yaptı kapatırken ekran kayıyor ve kapağı kapadığımda bu açıklık iyice artıyor ittirip oturtmam gerekiyor. Ekran panelinde de açılma oluyor bu sebeple biraz. LCD ekranın sol alt köşesindeki vidayı sıkarak ekranı sıkıştırmayı denedim ama onla alakalı olmadığını fark ettim. Bu menteşe sorununu kendim halledebilir miyim video vs tavsiyeniz var mı ? Yoksa risk almayıp özel bir servise mi yönlendireyim? Bir servise sordum bunun için 150 TL istedi açıkcası çok geldi. İstanbulda bildiğiniz güvenilir kazıklanmayacağım özel servis tavsiyeniz var mıdır?

Laptop Sol Menteşe ArızasıLaptop Sol Menteşe Arızası

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kassady -- 7 Ağustos 2020; 8:48:21 >

• Muhtemelen menteşenin bağlı olduğu vidalar veya yuvalarında sorun var, menteşe değişiminden ziyade yuvaların tamiri gerekebilir, bunun için çeşitli yöntemler var fakat içini açmadan sorunu anlamak zor, bu konuda marka modele göre YouTube da videolar var, içini açıp detaylı fotoğraf atarsanız daha kolay yorum yapılabilir.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: TheArchaeologist

Muhtemelen menteşenin bağlı olduğu vidalar veya yuvalarında sorun var, menteşe değişiminden ziyade yuvaların tamiri gerekebilir, bunun için çeşitli yöntemler var fakat içini açmadan sorunu anlamak zor, bu konuda marka modele göre YouTube da videolar var, içini açıp detaylı fotoğraf atarsanız daha kolay yorum yapılabilir.
    Hocam inanır mısın bana da öyle geldi çünkü dışardan baktığımda bir çatlak kırık vs yok sadece açılma var. Vidayla alakalı bir sorun gibi geliyor. Birkaç videoya baktım açmak için baya bir şeyi çıkarmak gerekiyor açıkcası toplayamam diye tırsıyorum ama öte yandan bu özel servislere de zerre güvenmiyorum. Şuan şehir dışındayım ve bilgisayarı evden çalışmak için kullanıyorum bu sebeple bilgisayarı açıp risk almak istemiyorum. Çünkü toparlayamazsam veya açılmazsa kullanabileceğim başka bir bilgisayar yok servis vs de bekleyemem :) O yüzden ekranı hiç kapamadan açık şekilde tutmaya çalışıyorum bilgisayarı. Evden çalışma dönemi biterse bir cesaret toplayıp dediğin gibi yapıp içini açacağım. Bir de senin bildiğin istanbulda güvenilir notebook servisi var mı acaba sırf bu sorun değil başka oluşabilecek sorunlarda da destek alabilmem için. Malum servislere güven olmuyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kassady -- 7 Ağustos 2020; 9:1:19 >

• Hocam, Ankara'da olsaydı yardımcı olurdum ancak İstanbul'u bilmiyorum,elinizle kasayi destekleyip acabiliyorsaniz sorun çok yüksek ihtimalle menteşe vida yuvalarında.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TheArchaeologist -- 7 Ağustos 2020; 9:6:43 >
  • TheArchaeologist kullanıcısına yanıt
    Çok teşekkürler hocam peki bunu açmak için kullanabileceğim önerebileceğiniz hangi video var youtube da fujitsu lifebook a514 için birebir videosunu bulamadım genelde menteşe gövdedeki kasayı kaldırmıştı benim izlediğim videolarda ama benimkinin klavyenin oldugu govdede sorunu yok fakat ekran kısmında açılma yapıyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hocam aynı marka model olması şart değil genelde hepsinin sökülme mantığı aynı.

https://www.youtube.com/watch?v=MO40zRoWQXQ&feature=youtu.be

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TheArchaeologist -- 7 Ağustos 2020; 17:19:6 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: TheArchaeologist

Hocam aynı marka model olması şart değil genelde hepsinin sökülme mantığı aynı.

https://www.youtube.com/watch?v=MO40zRoWQXQ&feature=youtu.be
    Hocam selam bugun daha da kotu oldu iyice acildi orasi ve ekrani kasaya baglayan tek sey kablolar suan. Bu sekilde kullanmamin bir zarar olur mu uzun vadede? Laptop Sol Menteşe Arızası

• Kassady kullanıcısına yanıt
    Zavallı hasar almış bilgisayarınıza bunu nasıl yaparsınız? Kötü çocuk seni! Menteşesi kırılmış tek eklemi kalmış bilgisayar.. Sizin ekleminiz kırıldığında siz o kolu, bacağı aç kapamı yapıyorsunuz!! Zavallı bilgisayar!

Size tavsiyem, tamir edilmeyeceksa o kapağı mümkün mertebe hiç hareket ettirmemeniz. O şekilde o zaman 10 sene dahi kullanırsınız. Televizyoncularda veya televizyoncular kadar eski dükkanlarda gördüğünüz o menteşesi kırık bilgisayarlar böyle bugünlere geliyor. Hadi bugün de kurtuldun, seni laptop gazileri derneğine şikayet etmeyeceğim!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Karanlık Ülke -- 20 Ağustos 2020; 23:19:34 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Karanlık Ülke

Zavallı hasar almış bilgisayarınıza bunu nasıl yaparsınız? Kötü çocuk seni! Menteşesi kırılmış tek eklemi kalmış bilgisayar.. Sizin ekleminiz kırıldığında siz o kolu, bacağı aç kapamı yapıyorsunuz!! Zavallı bilgisayar!

Size tavsiyem, tamir edilmeyeceksa o kapağı mümkün mertebe hiç hareket ettirmemeniz. O şekilde o zaman 10 sene dahi kullanırsınız. Televizyoncularda veya televizyoncular kadar eski dükkanlarda gördüğünüz o menteşesi kırık bilgisayarlar böyle bugünlere geliyor. Hadi bugün de kurtuldun, seni laptop gazileri derneğine şikayet etmeyeceğim!
    Dostum yorumun güldürdü. Cidden dediğin gibi en sağlam çözüm açıp kapatmamak açık şekilde tutmak gibi görünüyor.

• Karanlık Ülke kullanıcısına yanıt
    Aslında 100 TL ye bi tamirci buldum ama paraya kıyıp yaptırsam bile tekrar aynı menteşe arıza yapacakmış gibi geliyor nedense :)
  • Kassady kullanıcısına yanıt
    Menteşeleri biraz sıkıntılı duruyor hocam, evet. Paneldeki menteşe yuvaları kırıldıysa, ekran paneli de (dış çerçevesi yani) değişmesi lazım ki bunu açmadan öğrenmek mümkün değil. Şuan ellerseniz elinizde kalabilir diğer tarafta. Laptopta mekanik olarak en önemli yerlerden biri bu menteşe mevzusu. Benim gibi masaüstünde sabit kullanıyorsanız, kapatmayın kapağı. Tabii tozlanacak klavye, monitör... Tülbent örtebilirsiniz isterseniz. Oldu da kapatıp götürmeniz gerekti. Kabloları sıkışmayacak şekilde tırnağınızla ittirip diğer menteşe de tüm yük olduğundan nazik bir şekilde destek ile kapatın, aynı şekilde açın. Bir gün tamir ettirirseniz ya ortadan parmakla açın yada iki taraftan tutarak açıp kapatın. Belli ki sağ veya soldan ittirip kapatmaya gelmiyor sizin laptop ki sağ veya soldan tek elle kapamak menteşeye baskı yapmaktan başka bir şey değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Karanlık Ülke -- 20 Ağustos 2020; 23:43:41 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Karanlık Ülke kullanıcısına yanıt
    Evet hocam yuvalar kırıldı. Ekran panelini menteşeden ayırmayı başardım (plastik çerçeveyi) O yüzden şuan zaten sadece elektronik kablolar bağlıyor ekranı kasaya. Malesef sürekli aynı yerde kullanmıyorum arada ev içerisinde farklı odalara taşımam gerekebiliyor laptopu. Dün düşündüm biraz bikaç yere de sorudm 100 TL ye yapan biyer buldum çok bir para değil yaptırayım diyorum. Öteki türlü ekrana görüntüyü veren kablolarzarar görebilir uzun vadede bu da daha yüksek maliyet oluşturur.
  • Hocam bu kasada kronik sıkıntı bu bende de aynısı olay oldu 2 senedir böyle kullanıyorum, satıcam şimdi satamıyorum da bu sebepten kimse almaz gibi geliyor :D siz ne yaptınız böyle kullanmaya devam mı hala?

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.