Şimdi Ara

#Lagunacılar Buraya# 100+Üye (790. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
27.132
Cevap
136
Favori
1.872.748
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 788789790791792
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: g_o_k_h_a_n

quote:

Orijinalden alıntı: HEPHAISTOS

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: mrtky

ayrıca şöyle bir durum da var lagunaların motorları çok uzun ömürlüdür 400-500 bin km yapar.ama bmv motorları 200-250 bin km civarlarında biter. ikinci 150000 km de bmv alacaksanız bir miktarda motor yaptırmak için kenarda paranız olsun.

200-250 de motor yiyen bir bmw gormedim daha..gecen bi ticari albea gordum km 600.000 civarindaydi..tampon taktirmaya gelmis arkadasin dukkana..motor yapilmamis ama motor istiyordu..200-250 de bmw nin motor yedigini soyluyosunuz :)) toyotanin standart bakimlari haric motoruna anahtar degmeden 1.000.000 km yaptigina sahit oldum..bmw 250.000 km motor yiyosa bmw kullananlar enayi

Sen görmemiş olabilirsin ama 96-2003 arası 5.20 lerin motorları neredeyse ki aynı motor 3.20 lerde de var 200-250 bin aralığında bitiyor. Çok sevdiğim bir doktor arkadaşımda var 2002 5.20 LPG yok bakımları hiç aksatılmaz 180 bınde motoru 1000 km de 3 LT yağ eksiltiyor. 50.000 km de almıstı bu aracı.

kusura bakmayin ben esseklik ettim..piyasadaki en iyi,hata vermeyen parcasi ucuz yakiti koklayan laguna ya haksizlik ettim..bmw nin ne haddine lagunayla eslestirilmek..motor ömrü bmwden iyi olan lagunaya öküzlük edip laf söyledim..forumdaki butun arkadaslardan özür diliyorum..ben bu konuda haksizim siz haklisiniz laguna BMW den kat be kat ustun araba..

Bu şekilde ironikçe cevap vermenize gerek yok ben Laguna en iyi arabadır demiyorum her aracın kendine has sorunları vardır ancak benim kullandığım iki LAGUNA içinde aynen şu tabiri hiç gocunmadan söyleyebilirim. SORUNSUZLUK ABİDESİ... Ki tabiki ikinci el arac alınırken bu birazda şans 2001-2003 arasında kullandığım (kullanamadığım daha dogru ifade olur belki de) 2.0 İE SW Temprada 15.000 km de inanın 3 kez kapak açmak durumunda kaldım o arabayı yapan muhendıslere de az kufretmedım. Sonuçta kötü arabamıdır sanmıyorum hepsinin öyle olduğunu, benzer seyler inanın Mercedes içinde geçerli.
    Parça fiyatlarına gelince de daha evvel yazıklarımı cok kısaca söyliyeyim her aracın bazı parcaları akıl almaz fıyatlarda olabilir bu laguna içinde geçerli, BMW içinde Mercedes içinde Ford içinde veya bir X markası içinde.
    Bu gun turkiyede doğana - şahin e 10.000 TL rakam istiyorlar kimse kusura bakmasın LAGUNA I parasına göre alınabilecek en iyi araçtır şu şartlarda varsa daha ıyısı dayanıklısı iddia eden varsa halep ordaysa arşın burda.

• quote:

Orijinalden alıntı: AntiMicrop

Arka amortisörleri değiştirmeyi düşünüyorum sağ arka amortisör patlakmış zaten. Çukurlardan geçerken çok kötü tak tuk geçiyorum valla.
    Daha önce değiştiren oldu mu hiç ne kadardır çiftinin fiyatı işçilik falan.

Unutmazsam yarın yazayım arabda fatura var geçen sene nisanda değiştirmiştim 4 ünü de
  • HEPHAISTOS; Kardesim sen haklisin konuyu uzatmanin alemi yok...
  • quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

ayrıca şöyle bir durum da var lagunaların motorları çok uzun ömürlüdür 400-500 bin km yapar.ama bmv motorları 200-250 bin km civarlarında biter. ikinci 150000 km de bmv alacaksanız bir miktarda motor yaptırmak için kenarda paranız olsun.

200-250 de motor yiyen bir bmw gormedim daha..gecen bi ticari albea gordum km 600.000 civarindaydi..tampon taktirmaya gelmis arkadasin dukkana..motor yapilmamis ama motor istiyordu..200-250 de bmw nin motor yedigini soyluyosunuz :)) toyotanin standart bakimlari haric motoruna anahtar degmeden 1.000.000 km yaptigina sahit oldum..bmw 250.000 km motor yiyosa bmw kullananlar enayi

Sen görmemiş olabilirsin ama 96-2003 arası 5.20 lerin motorları neredeyse ki aynı motor 3.20 lerde de var 200-250 bin aralığında bitiyor. Çok sevdiğim bir doktor arkadaşımda var 2002 5.20 LPG yok bakımları hiç aksatılmaz 180 bınde motoru 1000 km de 3 LT yağ eksiltiyor. 50.000 km de almıstı bu aracı.

kusura bakmayin ben esseklik ettim..piyasadaki en iyi,hata vermeyen parcasi ucuz yakiti koklayan laguna ya haksizlik ettim..bmw nin ne haddine lagunayla eslestirilmek..motor ömrü bmwden iyi olan lagunaya öküzlük edip laf söyledim..forumdaki butun arkadaslardan özür diliyorum..ben bu konuda haksizim siz haklisiniz laguna BMW den kat be kat ustun araba..

Bu şekilde ironikçe cevap vermenize gerek yok ben Laguna en iyi arabadır demiyorum her aracın kendine has sorunları vardır ancak benim kullandığım iki LAGUNA içinde aynen şu tabiri hiç gocunmadan söyleyebilirim. SORUNSUZLUK ABİDESİ... Ki tabiki ikinci el arac alınırken bu birazda şans 2001-2003 arasında kullandığım (kullanamadığım daha dogru ifade olur belki de) 2.0 İE SW Temprada 15.000 km de inanın 3 kez kapak açmak durumunda kaldım o arabayı yapan muhendıslere de az kufretmedım. Sonuçta kötü arabamıdır sanmıyorum hepsinin öyle olduğunu, benzer seyler inanın Mercedes içinde geçerli.
    Parça fiyatlarına gelince de daha evvel yazıklarımı cok kısaca söyliyeyim her aracın bazı parcaları akıl almaz fıyatlarda olabilir bu laguna içinde geçerli, BMW içinde Mercedes içinde Ford içinde veya bir X markası içinde.
    Bu gun turkiyede doğana - şahin e 10.000 TL rakam istiyorlar kimse kusura bakmasın LAGUNA I parasına göre alınabilecek en iyi araçtır şu şartlarda varsa daha ıyısı dayanıklısı iddia eden varsa halep ordaysa arşın burda.

#Lagunacılar Buraya# 100+Üye

• Arkadaşlar BMW-LAGUNA konusuna noktayı koymak istiyorum.İki aracında amacı farklıdır hitab ettiği kesimler farklıdır.Ben 28 yaşındayım sene 2012 ama 2000 yılından beri ( yani makyajlı RXT' den beri ) gözüm başka arabayı görmedi düşününki o zaman yaşım 16'ydı.O yaşta hangi genç kişiye gidip sorarsanız sorun çakal kasa bmw abi e36 bmw abi diyecektir neden ? çünkü varsın şekil yapsınlar cıfırların gözüne girsinler.Evet kız tavlamak istiyorsanız laguna iş yapmaz bunu defalarca kez denedim.Benim konuşmayı bilmeyen arkadaşım BMW si var diye sürekli kızlar tarafından aranırdı fakat hiç bir hatun bana araba almışsın benide gezdirsene demedi içine binince fikir değişiyor olsada dışardan BMW imajını yakalayamıyorsun fakat benim gözümde temiz bir RXT ( camlarda film şartı aranmaktadır ) 94-95 BMW den daha şekillidir istediği kadar temiz olsun.

2. husus şu an arkadaşım 97 3.20 coupe aracına 26 bin TL istiyor evet aracı tertemiz ama benim 26 bin TL param olsa o paraya ne yeni kasa passatlar alırım ne vectralar alırım ne laguna 2 ler dicem ama tasarımını sevmediğim için ancak ve ancak HEPHAISTOS arkadaşımızın aracı gibi motorunun güçlü olması gerekiyorki millet ıyy laguna lan alt tarafı dediğinde pedala dokunarak cevap verebilmeliyim yoksa cidden tasarım çıktığından beri beni cezbedemedi. Ha ek olarak 26 binim olsa eski meski farketmez ama bi range rover alabilirim BMW yerine ama 97 modele 26 bin vereceksem bu araç kesinlikle bmw yada mercedes olamaz en azından 26 bine jeep e biner hem bu yollarda gönül rahatlığı ile gezerim hem karda kışta yolda kalmam hem kızlarıda tavlayabilirim sadece arabam ile

Laguna derseniz HEPHAISTOS arkadaşımızın dediği gibi 15-16 bine gidip ne alabiliriz diye bakıyosunuz bora focus bile neredeyse bundan pahalı ama ne bir elektrikli koltuk ne bir koltuk ısıtma ne tam otomatik dijital klima ne bir tasarım ne sürüş rahatlığı sunuyor ben golf' e de bindim focus' a da o focus nasıl bir arabadır resmen teneke iğrenç bi tasarım ( iç mekanda acaip klima düğmeleri ) çoğu bu araçlarda 4 cam otomatiği geniş iç hacim ve tüp koysanız bile bitmeyen bir bagaj yok aklınızdan çıkarmayın.Konu BMW-LAGUNA kıyaslamasıydı ama 2005 ve sonrası 3.20 ve üstüne binemiyorsam Laguna ilk ve son tercihimdir.Her zaman şu görüşümü savunmuşumdur.Şu anda temiz bir lagunaya ( km si düşük lpg siz olursa ) param olduğu takdirde 21 vermeye hazırım ondan sonra 2010 civic full model siyah olacak ondan sonra temiz bir 2001-2002 E 200 Kompressor avantgarda gümüş gri ( bu araç geçen gün 49 bine satıldı henüz 57 bin km de garajda duruyordu bizim iş yerinin orada fiyat sıralamasına göre yazıyorum ) daha sonra Mercedes C son kasalardan beyaz olacak daha sonra 2007 ve sonrası S CLASS.Benim türkiyedeki tercihlerim bu yönde.Gerçi C nin içi bitik onun yerine land rover yada 2012 mondeo ghia 2.0 düşünebilirim.

Neyse konuyu çok dağıttım ama bence LAGUNA RXT bindiğim için diye demiyorum yarın olsada olmasada benim için değişmeyecektir kaldıki ben 1 sene arkadaşım vasıtyasıyla sene 2006 da 98 model 3.20 coupe ile yapmadığımı bırakmadım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PamirSAROS -- 3 Nisan 2012; 0:04:28 >

• quote:

HEPHAISTOS; Kardesim sen haklisin konuyu uzatmanin alemi yok...

Sevgili kardeşim inanın alınmam burda hepimiz Laguna kullanıcısıyız ve bir şekilde fikirlerimizi paylaşıyoruz doğru olanda budur. Elbetteki sizinde haklı olduğunuz noktalar yok değil amacımız zaten kırıcı olmak birbirimizi üzmek değil ki hiç bir yazımı bu şekilde yazmam sizinde yazmadığınızı bilirim.
    Güzel bir tartışma ortamında fikirlerimizi beyan ediyoruz tüm yapılan budur. Eğer sizi üzücü kelimelerim olmuş isede samimiyete binaen yazılmıştır ben herkesi kardeşim abim gibi görürüm yinede kusuruma bakmayınız derim.
  • ben haksizim..bmw'nin 250 binde motor yedigini siz degerli abilerimden kardeslerimden ögrendim..o yuzden 250 binde motor yiyen bir teneke parcasi yuzunden cene yormaya gerek yok..bilgilerinizi benimle paylastiginiz icin tskler (mrtky,HEPHAISTOS)
  • g_o_k_h_a_n abi bizzat bizim peder bey rx4 var bobini yetkili servisten değiştirdi ve benim teyzemin oğlu motorcu sanayide oda söylüyor 1000 lira atikere vericeğime giderim 350 lira daha koyarım italyan marka lpg alırım atiker yerli ve çok sıkıntılı diyor yalnış anlama gökhan abi düşünsene iki tane laguna 1 araç var ikiside 2001 model ikisininde fiyatlarını aynı olarak düşünsek birisi lovato olsun diğeri atiker olsun hangisi alınır ben lovatoyu aldım eğer saygıda kusur ettiysem özür dilerim
  • quote:

Orijinalden alıntı: efendikaptan_58

g_o_k_h_a_n abi bizzat bizim peder bey rx4 var bobini yetkili servisten değiştirdi ve benim teyzemin oğlu motorcu sanayide oda söylüyor 1000 lira atikere vericeğime giderim 350 lira daha koyarım italyan marka lpg alırım atiker yerli ve çok sıkıntılı diyor yalnış anlama gökhan abi düşünsene iki tane laguna 1 araç var ikiside 2001 model ikisininde fiyatlarını aynı olarak düşünsek birisi lovato olsun diğeri atiker olsun hangisi alınır ben lovatoyu aldım eğer saygıda kusur ettiysem özür dilerim

estagfrllh ne kusuru..ama sIKINTILI diyenlere bi sorsaydin nesi sIKINTILI diye..3 yildir atiker ustunde..bi arizasini göremedim..italyan markalarina lafim yok atikerden iyidir belkide..ama atikerin sIKINTISI ne onu anlayamadim..
  • quote:

quote:

g_o_k_h_a_n abi bizzat bizim peder bey rx4 var bobini yetkili servisten değiştirdi ve benim teyzemin oğlu motorcu sanayide oda söylüyor 1000 lira atikere vericeğime giderim 350 lira daha koyarım italyan marka lpg alırım atiker yerli ve çok sıkıntılı diyor yalnış anlama gökhan abi düşünsene iki tane laguna 1 araç var ikiside 2001 model ikisininde fiyatlarını aynı olarak düşünsek birisi lovato olsun diğeri atiker olsun hangisi alınır ben lovatoyu aldım eğer saygıda kusur ettiysem özür dilerim

estagfrllh ne kusuru..ama sIKINTILI diyenlere bi sorsaydin nesi sIKINTILI diye..3 yildir atiker ustunde..bi arizasini göremedim..italyan markalarina lafim yok atikerden iyidir belkide..ama atikerin sIKINTISI ne onu anlayamadim..

Benim ustam Atiker bayisi aynı zamanda landi ve zavolli bayiliği de mevcut ben çok fazlaca anlamam LPG işinden ama söylediği şu landi den de zavolli den de hiç bir eksiği yok hatta yer yer üstünlükleri olduğunu söyledi. Bu açıdan sırf türk markası diye atiker kötü demek bence de doğru değil.

• Selamlar, gösterge lambası alabileceğim bi yer var mı internette?
    Sipariş etsem de gelse? Var mı bilen?
    Sanırım bi ara konuşulmuştu sanırım ama bulamadım..
  • quote:

Orijinalden alıntı: ardatun

Selamlar, gösterge lambası alabileceğim bi yer var mı internette?
    Sipariş etsem de gelse? Var mı bilen?
    Sanırım bi ara konuşulmuştu sanırım ama bulamadım..

Sanırım buldum

http://www.modacar.com.tr/store/ProductDetails.aspx?productId=100854

Bu olur değil mi?

30 tane alıyım da değiştireyim hepsini, yedek de bulunsun..
    Tek tek uğraşmaktan sıkıldım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: turkce06

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

#Lagunacılar Buraya# 100+Üye

jantlara lastik takmayı unutmuşlar :)

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: saitzor

Gökhan benim araba 2001 reno motor volvo mtor olur mu? peki çıkma motor sağlam olur mu çıkma 4000 ise sıfır 7-8 bin vardır o zamn demi bana baya pahalıya gelir ya şimdi nete bakıyom biişey çıkcakmı bakalım

bende nette dolasırken şu sıteye rastladım f4r nin pek çok çesidini getirmişler sanırım. Motor Blokunuzda bulunan motor indisini ustanıza sorarak çıkarttırıp görüşebilirsiniz buraya yardımcı olurlar sanırım. kendilerini tanımıyorum ama sıfır motor daha sağlıklı olur diye düşünüyorum rektefiye yapılmasından da.

http://www.semihotomotiv.com/?sayfa=urunDetay&id=998&anaKategoriId=67&altKategoriId=378

7-8 bin den asagi degildir sifir motor..o kadar para verecegine arabayi 10.000 e satsin motora verecegi parayi ustune koysun babalar gibi vOLfswagen golf 97-99 bmw 3 serisi vs..gibi arabalara binsin daha iyi..

Orada yazan rakam gayet makul bır fıyat ve 0 motorda klıma kompresoru şarj marş dınamalorıda dahıl olmak uzere tamamen kapalı kutu gelıyor. Siz motor indisini alıp bir araştırın derim yine de sonuçta zaten 2.500 - 3.000 aralığında bir rakam vereceksiniz eğer faturalı ve ruhsata işletebilme durumunuz varsa sıfır motoru alıp takarsınız paşalar gıbıde korkusuzca binersiniz.
    Lagunaya binen bir adamı Golf kesecek mı sanıyorsunuz hadi BMW tamam da o modeldeki BMW nin başınıza açabileceği dertleri göz ardı edemezsiniz.

bmw nin mekanik parcalari ile laguna 2.0 mekanik parcalari arasinda pek bi fark yok..lagunanin parcasi hafife alinmayacak kadar pahali..o kadar para döktugumuz bu arabanin bmw den iyi oldugunu hic sanmiyorum..daha bu aksam pamir icin parca fiyati aldim sadece direksiyon mili fiyati..ne kadar biliyormusun 1725 TL..KOSKOCA 1725..KORNASI 400 TL KOSKOCA 400 TL..BIP BIP YAPICAN DIYE 400 TL ISTIYOLAR..sen motorundan bahsediyorsun dostum..parcasi en kazik araba lagunadir belkide..orjinal kapi fitiline bile 264 tl istiyorlar sadece bir KAPI ICIN 264 TL...

Korna taktırdım 15 tl yazmıştı usta fiyat :) bip biiiiip de yapıyor.

• Allah rızası için cevap verin arkadaşlar 115 lik otomatik RXE kullanan arkadaşlar lpg tüketim sarfiyatınız nedir. 100 km de kaç lt lpg harcıyorsunuz? yada km de kaç kuruş (lpg fiyatını da yazarak ) bu soruyu daha önceleri de sordum ama kafa karışıklığı var, gelen zamlarda olunca yolumu şaşırdım. Haa bu soruya platforyum üstad cevap vermsin onun durumu malum zaten ama bana öyle geliyor ki aramızda fark yok:=) otomatik kullanan arkadaşlar değerlerini yazarsa çok mu az mı öğreneceğim en azından ve ona göre ayarlarıyla uğraşacağı, yoksa alan olursa satacağım

• koku işini hallettim hortum çatlamış yaptırdık ilgine çok teşekkür ederim
  • quote:

Orijinalden alıntı: mmrtb

Allah rızası için cevap verin arkadaşlar 115 lik otomatik RXE kullanan arkadaşlar lpg tüketim sarfiyatınız nedir. 100 km de kaç lt lpg harcıyorsunuz? yada km de kaç kuruş (lpg fiyatını da yazarak ) bu soruyu daha önceleri de sordum ama kafa karışıklığı var, gelen zamlarda olunca yolumu şaşırdım. Haa bu soruya platforyum üstad cevap vermsin onun durumu malum zaten ama bana öyle geliyor ki aramızda fark yok:=) otomatik kullanan arkadaşlar değerlerini yazarsa çok mu az mı öğreneceğim en azından ve ona göre ayarlarıyla uğraşacağı, yoksa alan olursa satacağım

Bende 1998 rxe s var inan bu zamlardan sonra hesap edememz oldum al 50 lira lık git gel al 20 lira lık lpg ama hafta sonu 700 km yol yapıcam senin için hesap edicem

• İlginç
    dün akşam arabayı çalıştırdık arka silecek habire çalışıyor dur durmaz etme yapma dinlemez neyse kaldırdık bari silecekleri bitirmesin elektirkçi full abi bakamam şimdi haydaa neyse eve geri geldik geç saatte tekrar bindim arabaya ne silecek arızası var nede durmadan çalışan bi silecek
    Gecen hafta kayınbiladerin c3 de aynısı olmuştu o tamir edildi benim laguna kendi kendine sanırım
  • quote:

Orijinalden alıntı: laguna--41

quote:

Orijinalden alıntı: mmrtb

Allah rızası için cevap verin arkadaşlar 115 lik otomatik RXE kullanan arkadaşlar lpg tüketim sarfiyatınız nedir. 100 km de kaç lt lpg harcıyorsunuz? yada km de kaç kuruş (lpg fiyatını da yazarak ) bu soruyu daha önceleri de sordum ama kafa karışıklığı var, gelen zamlarda olunca yolumu şaşırdım. Haa bu soruya platforyum üstad cevap vermsin onun durumu malum zaten ama bana öyle geliyor ki aramızda fark yok:=) otomatik kullanan arkadaşlar değerlerini yazarsa çok mu az mı öğreneceğim en azından ve ona göre ayarlarıyla uğraşacağı, yoksa alan olursa satacağım

Bende 1998 rxe s var inan bu zamlardan sonra hesap edememz oldum al 50 lira lık git gel al 20 lira lık lpg ama hafta sonu 700 km yol yapıcam senin için hesap edicem

sevinirim arkadaşım ben 30 tl lik gaz alıyorum 2,67 den yaptığı km 65 civarı, akıllara zarar, ama şehir dışı miktarını hiç ölçemedim, geçen 15 dakikada gittiğim yolu bir buçuk saatte geri döndüm, malum istnbul...

• quote:

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: koyuncusan

merhaba arkadaşlar
    yeni 2005 model laguan II 1.6 16 valf eksp. plus modelini aldım. lpg taktırmak istiyorum. atiker takan bir yer ile görüştüm. bu laguanın 2 modellerinde belli bir süre sonra arıza çıktığını söylüyor. lpg ile alakası yok diyor. enjeksiyon yok kelepek yok arıza göstergeleri falan yanmaya başlıyor demekte. ne kadar doğru bilmiyorum.
    lpg taktırmak mantıklı mı? acaba ganhi markayı takmak lazım.
    daha önce bu modele takan arkadaşlar yorumlarını yazar ise sevinirim. açıksası lpg hakkında ne yapacağıma karar veremedim.
    tşkler

arkadaşım yazını okudum eğer büteyi biraz zorlayabilirsen brc,lovato taktırabilirsin benim lpg nin markası lovato ben memnunum aracımdan gayet sağlıklı randıman alıyorum gazda 200 ü çok rahat görüyorum kendimi ve arabayı kasmadan ama bi marka daha var oçok iyi prins diye bi marka çok kaliteli çok methederler bu markayı fiyatı 2.200 civarında ben araç alırken araştırma yaptım ama bulamadım lovatoda güzel kötü bi marka değil ama sakın atiker alım deme sıkıntı yaşarsın iyi sürüşler dilerim saygılar..

atikerde ne gibi sIkInti yasayabilir kaptan..bende atiker var.ben 2 senedir biniyorum benden onceki shibide 1 yil kullandi.daha beni gazciya gotur demedi..sadece 1 kere lpg filtresi degisti oda milletin demesine gore gittim degistirtdim yinede sIKInti yoktu..

ben yazacaktım ama benden önce cevap vermişler.benim tanıdığımda var 520 190000 km de motor yaptırdı.laguna süper bir araç değildir ama parasına göre çok çok iyidir.ben zaten bmv ile kıyaslanmasına karşıyım.avensis vectra gibi araçlarla kıyaslarım.aynı ayardaki vectra cd 22000 tl avensis 20000 tl laguna 17000 tl.hepsine bindim en güzeli laguna en sorunsuzu avensis çok yaksada en iyi motor vectra.vectranın sorunu lagunadan fazladır iç kokpit de çok demode.avensisin albenisi yok.laguna hem konforlu hem uzun ömürlü hemde tasarımı çok güzel.bmv de güzel arabadır ama motor ömrü kısadır.bunu arabadan anlayan herkes bilir.

• 
Sayfa: önceki 788789790791792
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.