Şimdi Ara

kyk ödeyemeyen 5 milyon öğrenci var (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
214
Cevap
1
Favori
9.032
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
122 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Gençler yanlış anlamayın affedilsin isterim ama biz zamanında vuruştuk o paralarla ödedik sizde ödersiniz bence öderken o güzel günler aklınıza gelsin.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Biraz'da çocuklar yesin sürekli kaytan bıyıklılar yiyecek değil ya kyk ödeyemeyen 5 milyon öğrenci var 

• Millet zannediyor ki devletten aylık 5000 tl aldık.

• fsh77 kullanıcısına yanıt
    kyk ödeyemeyen 5 milyon öğrenci var

"O tablo boş. Birazdan bahsedeceğim şeylerin kaynağı sürprizbozandaki Instagram hesabının paylaştığı o gönderi. Ama doğrudur yani.

Gönderi yerleşen kişi sayısının sıfır olduğu mühendislik bölümlerini söylüyor. Ben bunu anlatayım ama sen bölümün dolmadığı mühendislikleri de öyle düşün.

Hepsine tek tek mazeret bulup çöp diyeceğim. Başlıyoruz.

Afyon, okul ve bölüm çöp.

Ankara, bölüm çöp.

Atatürk, bölüm çöp, okul iş görür.

Bartın, öyle bir şehir mi var ?

Çankırı, okul ve bölüm çöp.

Çukurova, bölüm çöp, okul iş görür.

Çukurova, bölüm çöp, okul iş görür.

Düzce, okul konumu yüzünden puanı nispeten iyi. Yani normalde daha kötü olmalı. Bölüm ise iş görür olsa da ülkede bölümün anasını ağlattılar bu yüzden çöp.

Erciyes, okul iş görür bölüm çöp.

Harran, okul çöp, bölümde adam akıllı hoca bile yoktur. İstersen sonra değerlendirebiliriz.

Kafkas, okul çöp.

Kafkas, okul çöp.

Karabük, Düzce gibi konum yüzünden, bölüm de aynı kader.

KTÜ, okul iş görürden bi' tık yukarıda ama bölüm çöp.

Kilis, okul ve bölüm çöp.

Munzur, okul çöp.

Nevşehir, okul ve bölüm çöp.

Pamukkale, okul çöptür muhtemelen, bölüm çöp.

Süleyman Demirel, bölüm çöp.

Üstteki bölüm ile aynı sandım, düşünün vaziyeti.

Bölümler zaten kabaca aynı. Jeoloji boş bir bölüm değildir ama bu kadar mezunu olursa boş olur. Aynı şey listedeki neredeyse tüm bölümler için geçerli. Okul sayısı çok fazla. Gereksizce fazla. Bir de utanmadan barajları düşürüyorlar. Mühendislik barajının 240 binden 300 bine gerilemesi değil, 200, hatta 150 bine çekilmesi gerekiyor. Söylemekten nefret ettiğim bir gerçek var. 50 diploma puanı olan birisi sınavda soruların yarısını yapsa sayısalda 120 bin civarı sıralama elde ediyor. Ama sınava 2,5 milyon lise mezunu giriyor. Bu lise mezunları mümkün olan en düşük diploma puanı olan 50'yi yapmış, yani gördükleri her 2 sorudan 1'ini yapabilecek kişiler. Ama gerçek öyle değil.

Bu paylaştığın tablonun 100 bin ve üzeri sıralama yapan kişiler halini bul ve ona bak. Bulabileceğini sanmıyorum bu arada.

Bak bu yılın istatistiklerine göz atalım. Daha değerlendirme raporu yayınlanmadı gördüğüm kadarıyla ama bununla idare edelim.

2.436.958 kişi başvurmuş. Bu saatten sonra 2,4m diyeceğim.

Bunların 1,745m kadarı tercih yapma hakkına sahipmiş. Yanlış hatırlamıyorsam 150 ham puan gerekiyordu onun için. 100 puanı sistem kendisi veriyor zaten. 400 puanlık kısımdan 50 puancık yer çıkartamayan kişilerden bahsediyoruz. 691.316 kişi barajı geçememiş. %28 ya. Sınava girenlerin %28'i süzme mal diyebiliriz. Belki bunun dediğim için ceza alacağım ama değer.

1,115m kişi terih yapmış. 120 bin muhabbetini hatırla. Bu kişileri işe alır mısın sen?

Bak zaten o boş boş okullarımızla bile toplamda 838 bin kişilik kontenjanımız varmış. Utanmadan bunların 781 binini doldurmuşlar.

Lisansta 458 binlik kontenjana 431 bin kişi yerleşmiş.

Önlisansta ise 380 binlik yere 349 bin kişi yerleşmiş.

Bir de Açık Öğretim Fakültesi var. Ben pek işe yarar bölüm göremeyorum orada. Ona da 29 bin lisans, 111 bin önlisans olmak üzere 140 bin kişi yerleşmiş.

Sen bu başarı ile bu kadar kişiyi yerleştirirsen paylaştığın tabloyu elde etmen kaçınılmaz olur. Utanmadan benzer bölümleri okuyup 2-3 üniversite okuyup işsizim diyenler var bir de.

Sen güzel bir okula girersen işsizlik kaygın olmaz. Bak şimdi vereceğim örneği Boğaziçiden vermiyorum. Ankara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun olmanla Batman Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun olman arasında dağlar kadar fark var.

Bu fark Boğaziçi ile Ankara arasındaki farktan çok daha küçük. Boğaziçi mezununu kaparlar ama Ankara mezunu beyni varsa işsiz kalmaz."

Alıntıdır.

Boş üniversitelerde, boş eğitim alıp üstüne kredi çekiyorsunuz. Müstahak.

• Bir öğrenci olarak zerre umurumda değil.

1- bankalardan kredi çekerken imzayı atıp o parayı alıyorsan ve günü gelince ödüyorsan yada haciz geliyorsa aynısını devlettende bekliyeceksin.

2- üniversite zorunlu eğitim değil. Durumun yoksa okumayacaksın bu kadar açık ve net. Derece yapan adamlar burslu okuyor ve üstüne para alabiliyor. Sende derece yap paran yoksa.

3- parayı cafede karı kızla yemen, yada kızların kıyafet makyaj malzemeleri vs alması ve yahut kiraya,ulaşıma, yemeğe vs harcamanda kimsenin umrunda olamaz. İstersen krediyi aldığın gibi yak.

4- iş garantisi olmayan bölümleri okumayacaksın. Bu yoruma ithafen üniversiteler iş bulma yeri değil bilim öğrenme yeri diyeceklere hiçbir şey demiyorum. Türkiye'de yaşıyorsun İsviçrede değil.

5- bölümün ile ilgili iş bulamadiysan başka işleri yapicaksin.

Abi gerçekten ülkemiz mal dolu. Eleman osuruktan bir bölüm okuyor özel sektörde iş bulabilmesi imkansız tek çaresi kpssyi kazanıp devlette çalışmak.
    Elemanlar(kız erkek) üniversitesi 2 de 3 de

• Bir öğrenci olarak zerre umurumda değil.

1- bankalardan kredi çekerken imzayı atıp o parayı alıyorsan ve günü gelince ödüyorsan yada haciz geliyorsa aynısını devlettende bekliyeceksin.

2- üniversite zorunlu eğitim değil. Durumun yoksa okumayacaksın bu kadar açık ve net. Derece yapan adamlar burslu okuyor ve üstüne para alabiliyor. Sende derece yap paran yoksa.

3- parayı cafede karı kızla yemen, yada kızların kıyafet makyaj malzemeleri vs alması ve yahut kiraya,ulaşıma, yemeğe vs harcamanda kimsenin umrunda olamaz. İstersen krediyi aldığın gibi yak.

4- iş garantisi olmayan bölümleri okumayacaksın. Bu yoruma ithafen üniversiteler iş bulma yeri değil bilim öğrenme yeri diyeceklere hiçbir şey demiyorum. Türkiye'de yaşıyorsun İsviçrede değil.

5- bölümün ile ilgili iş bulamadiysan başka işleri yapicaksin.

6- x,y,z şirketlerinin vergi borcu siliniyor bizimkide silinsin demek doğru değil. Şirketlerin vergi borcu silinmesi benim cebime zarar, kyk silinmesi yine bana zarar.

Abi gerçekten ülkemiz mal dolu. Eleman osuruktan bir bölüm okuyor özel sektörde iş bulabilmesi imkansız tek çaresi kpssyi kazanıp devlette çalışmak.
    Elemanlar(kız erkek) üniversitesi 2 de 3 de başlıyor kpss çalışmaya. Okul bitiyor kazanamiyor 1 2 sene daha uğraşıyor. La salak üniversite başında kpss çalışacağına git üni sınavına hazırlan iş imkanı daha bol olan bir bölüme geç.

• Daha durun gençler sırada GSS var

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: teknoCat

Aslında acı gerçek şu :

Devlette iyi üniversiteler dışında son 20 yılda açılan çoğu kötü. Yayın yapmıyor hocası bilmiyor öğrencisi bilmiyor

Özel de durum aynı. Adam apartmana üniversite açmış sende ordan mezun olunca üniversite mezunu oldum sanacaksın yok öyle ya

Koç sabancı bilkent bunlar çok iyi üniversiteler. Hem öğrensin hem network yaparsın hemde iş bulursun dipolama diploma.

Yeditepe bilgi bahçeşehir kadir Has bunlarda iyi ama çok iyi değil. İş bulması garanti değil. Bu okullarında hocası iyi hatta neredeyse çoğu devletten kat ve kat iyi ortamı hocası VS var. Ancak gel gör ki okulu okul yapan öğrencisi genelde çöp.

80 kişi sınıf. 60ı derste telefona bakıyor. Herkes ödevi arkadaşından alıyor. Hukuk yup hariç konuşuyorum dostlar.

Kimse İngilizce bilmiyor ama bölüm İngilizce. Anlamıyorlar hiç bişey Türkçe anlatıyor hoca dinlemiyorlar.

Çoğu et beyinli.

Bu saydıklarımın altındaki özel okullar = ÇÖP

Eskort mu dersin amele mi dersin işte o ucuz herkesin gitti alakasız okullar onlar çöp

Devlette de vizyon yok hoca kalitesi düşük

Ortam kötü

Hoca iyi olamadı yeter mi? Yetmez. Sınıf amele ise senden de bişey olmaz.

Zaten çoğu okulda ülkücü solculuk gibi miladı dolmuş kimseye faydası olmayan çeteleşmeye giden yapılar var. Adam okumaya gelmiyor ki. İnstagram foto atmaya kız kesmeye geliyor. Kız da ortam yapmaya vs

Yani her sene 2 milyon kişiyi okula sokuyorsun ama bunun yüzde kaçı kaliteli öğrenci?

Herkes üniversite okumamalı. Sektörde bunu karşılayacak büyüklük yok

Nasıl herkes öğretmem Olcam diye Anadolu öğretmen lisesi VS okudu kimse atanamıyor. İhtiyaç belli. Hükümet oy alacam diye heryere plansız okul açtı

Her işleri gibi bu da plansız.
    Şimdi işsiz avukat ordusu geliyor durum siz

ODTÜ Boğaziçi İÜ itü yıldız bu okullar cidden iyi. Hacettepe Sakarya Marmara da 2. Lig desek iyi okullar. Ama geneli kötü arkadaşlar

Kendinizi kandırmayın. Saydığım 1.tier özel veya devletten çıkan ile aynı OLAMAZSINIZ.

Üniversite çok önemli. Ondan önce lise geliyor.

Adamın dünyadan haberi yok. Ekonomi iyi diyor ekonomi okumuş arz talebi öğrenenemiş. Nasıl mezun oldun sen

YÖK bölüm bitirme sınavı getirecek ÖSYM gibi. Herkes okuduğu bölümün derslerinin yarısı kadar min şuan alamazsa mezun olamayacak. Adam türevi bilmiyor mühendislik okuyor

Ben bu insanları gördüm arkadaşlar sayıları çokça

Bu Sabahattin Zaim, altunbaş VS b okullar okul değil. O diplomayı alın yakın ne diyim.

Öyle tipler gidiyor ki oralara yazıktır olum. Meslek lisesine gidin usta olun. Herkes ego trip içinde. Okuyor da anlıyor mu? Yok. Hemen hocayı suçluyor.lan kitap bedava İnternete herşey var otur çalış. Yok karı kız kovalayım vucut yapayım.
    Senin derdin okumak değil

İşin aslı bu dostlar kimse kendini kandırmasın.

Puanlar sıralamalar boş yere yok

Dikko okul mezunu adam Amazon da işe giremiyor neden giremiyor az düşünün.

Trde amazona giren çalışanlar hangi okul mezunu donanımı nasıl bakım. 2. Tier bile olsa adamlar kendini geliştiriyor vizyonu oluyor.

İTÜ boğazici buralarda boş insan yok mu var. Tanıdım. Ama onların boşu inanın vasat okuldaki hocaya denk.

Hayatta herşeyin bir bedeli var. Madde kullanır cenneti yaşarsan bağımlı olursun düşersin.

İyi okula gidersen kafan basıyorsa başarılı olursun o alanda iş öğrenirsin. Yok ben hem salağım hem tembel işletme okut dönerci de çalışırsın aile şirketin varsa sa batırırsın.

Diyeceklerim bu kadar

Kyk kısmına gelince de kapatısın okullar. Okullara yayın hoca sayısı oranına bakılsın. Bu oranlar kaliteyi gösteriyor. 2000 sornası açılan devlet ve özeller sıfıra yakın. 1. okul ise koç üniversitesi

Dandik okulu kapatsınlar. Kontenjan zorunlu azalsın. Adamın işsiz kalacağı tercih yaptığı günden belli. Ona 25bin TL kredi veriyorsun ile giremiyor haliyle ödeyemez. Okumasın üniversite zaten okumuyor kendini kandırıyor. Kantinde yiyor o parayı mecburen.

Ekonomi 2 yıldır krizde işsizlik tarihin rekoru ama inanın şu ekonomi düzelse ali Babacan başbakan olsa bile bu üniversite mezunu sayısı tutmaz.

İhtiyaç senede 120 bin öğrenci ama 1 milyon kişi mezun oluyor. Tutmuyor bu hesap.

Neyse siz kendinizi kandırın gençler.

gördüğüm en haklı yorum sizin ama hatanız tüm hükümetin yaptığı kansızlıkları 18 yaşında kyk kredisi alan öğrencilere yüklemeniz.

Kyk kredisi her üniversite okuyan kişiye çıkıyor böyle birşey olmamalı

Dediğiniz gibi dandik üniversiteler kapatılmalı veya kontenjanlar aşırı azaltılmalı.

Bunları yapması gereken hükümet ve eminim ki hiçbirini yapmıcak çok daha korkunç kararlar almaya devam edicekler

• Leon FR kullanıcısına yanıt

''Önünü az çok görebilir insan''

Başladığımızda dolar 2.5'du şuan 7.5 alooo. :)

• geçen sene açım diyerek kendini öldüren bir kız vardı...

• devlet her zaman oldugu gibi yine siler diyip catir cutur alkole, sigaraya harcayan insanlar gordum benkyk ödeyemeyen 5 milyon öğrenci var 

• Madem ödeme imkanı yok ödenemiyor borçlar da sıfırlanamıyor o zaman devlet belediyelerde özel kadro açıp bu insanları çalıştırıp borçlarını ödemelerini sağlayacak. Borcu biten de işten ayrılacak. Tabi bu esnada kendi işini bulursa şartsız o işine geçebilecek ve oradan aldığı maaş ile borcunu ödeyecek.

• borcumuzun yarısını silin diye bağırmadan önce memleketi ne hale getirdi diye önce babanızdan hesap sorun gençler.

• Offfff paraya bak beeee, her öğrenci 75 lira verse 50 milyon dolar yapar.
    Hemen tank fabrikasını araplardan geri satın alırız.

• Devletin en büyük yanlışı şu, borcu mezun olur olmaz iki sene sonra geri istemesi. İşe girince kes babacım istediğin kadar. Tamam borçlandık ama boğazımıza sarılma. 7 bin veriyorsun 8 bin alıyorsun ses etmiyoruz ama ödeyemeyen adama zam koyunca olmuyor.

Bakın ben Dikey Geçiş Sınavıyla lisansımı tamamlıyorum. Krediyi iki yıl alıp iptal ettim devam etmez diye şuan gecikme zammı işliyor. Toplam 7 bin civarı para aldım (almak zorundaydım, evimiz var diye zenginmişiz, 400 alıyor, 350 kira, bana kalan 50 liraydı), şuan oldu 10 bin ertelemeyle. Ertelemeyen benim durumdaki zeki arkdaşım 9 bin olmuş.

Eğitimim daha bitmemiş, iş bulsam alacağım en fazla 500 lira, ders mi halledeyim iş mi?

Devletimin bunu düzeltmesi gerek. Aldık ödeyeceğiz ama boğazımıza da yapışmasın.

Kyk borcu silinsin diye bir derdimiz yok, kolaylık gelsin. Zam silinsin, ana parayı ödeyelim.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Borç silinmesini istemek aptallık. Olmayacak şey için ses çıkartmak yerine ödeme kolaylığı sağlanmasını istemek lazım. Faiz'e ertelemeye vs düzenleme gelsin borcunu ödeyemeyene haciz gitmesin vs.. Benim de geri ödemem başladı corona döneminde iş olmadığı için çalışıp ödeyemiyorum nasıl ödeyeyim? Devlet bilmiyor mu bu durumu? Biliyor. E neden özellikle bu dönemde faiz işletiyor ve işsiz adamı icraya veriyor?.. Devletin büyüklüğü milyarlarca zenginin kaçırdığı vergiye göz yumup işsiz adama icra yollamak mı? Devlet niye beniö yanımda değil de karşımda?..!!

• Seçim zamanı yine yapılandırma gelir diye 2 senedir az bir kısmını ödeyip bıraktım. Ödemeyen daha karlı oluyor diye düşünüyorum.

Edit: Tabi neyin karlı olduğunu zaman gösterecek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CTTAA -- 4 Eylül 2020; 13:52:33 >
  • besttrr kullanıcısına yanıt
    Boş yapıyo işte herkes işe gireceğinin garantisi mi var yazmış sana arkadaş sanki şeyimizin keyfine okuyoruz Üniyi tabii işe gireceğimizi düşünerek okuyoruz. 2 senelik süre uzatılsın faiz olmasın iş bulana kadar şimdi adam 3-4 seneye iş bulamıyo Nası ödeyecek. Borç silinmesi saçma zatende işe girse herkes öder borcunu, sana cevap yazan arkadaş gibilerde muhattap almaya gerek yok kendine dert olmuş zamanında büyük ihtimal bide başkalarının kötü durumu zor durumda olması bizim insanımızın hoşuna gidiyo bu kadar karaktersiz bi milletiz yok adam zamanında içki içmiş nargile içmiş içer kardeşim lüks ya o şimdi sürünsün nargile içki içdi diye pazarcılık yapsın, kafaya bak. 4 sene ünisini okuyan adam sürünsün istiyorlar kendi bölümünü pazarcılık tezgahcılık yapsın diye okudu adam zaten. Bide 70-80 up almış yukarda biri neyde diyecek çok şey varda yeter

• berkcombil B kullanıcısına yanıt
    Empati yoksunluğu değil hocam iq düşüklüğü, bencillik ve en önemlisi kıskançlık. Ülkede hiç bir insan başkasının iyiliğini istemiyor kendi başına ne geldiyse başkalarının 10 katı gelsin mesela bu borçları devlet 10 katı istesin yukardaki arkadaşın keyfi öyle bi yerine gelirki havaya uçar zevkten. Ödemek isteyen pazarcılık yaparmış yoruma bak şuna bile 70 up vermişler herkes bu kafada işte :)

• 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.