Şimdi Ara

Kuru Akü hakkında Yardım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
1
Favori
6.241
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba Arkadaşlar Benim Çocuğun Akülü Araba Bataryası bitti bende yenisini alayım dedim Fakat yanlış ürün almışım Arabadaki akü 6V 12Ah 20HR Ben 6V 7AH Almışım Bu Akü Kullansam Sorun olur mu ?

birde başka bir Arabanın pili 6v 4,5Ah Bunu 6V 7AH değerinde akü taksam sorun olur mu aracın motoruna falan ?

• quote:

Orijinalden alıntı: meselem

Merhaba Arkadaşlar Benim Çocuğun Akülü Araba Bataryası bitti bende yenisini alayım dedim Fakat yanlış ürün almışım Arabadaki akü 6V 12Ah 20HR Ben 6V 7AH Almışım Bu Akü Kullansam Sorun olur mu ?

birde başka bir Arabanın pili 6v 4,5Ah Bunu 6V 7AH değerinde akü taksam sorun olur mu aracın motoruna falan ?

İlk dediginizi yaparsaniz sorun olmaz sadece araba daha az sure calisir. İki akuyu paralel baglamak istiyorsunuz galiba. Paralel baglarsaniz sirkulasyon akimindan dolayi birbirini bozar akuler. Farkli tip piller asla paralel baglanmamalidir.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Merhaba hayır paralel bağlama olmayacak 6V 4.5ah olan akü sökülüp yerine 6v7ah akü takmak istiyorum bunun sorunu olur mu diye sormak istemiştim ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: meselem

Merhaba hayır paralel bağlama olmayacak 6V 4.5ah olan akü sökülüp yerine 6v7ah akü takmak istiyorum bunun sorunu olur mu diye sormak istemiştim ?

Takacaginiz cihaz nedir ? Yine akulu araba ise sorun olmaz. 2 saat calisan araba 3 saat calisir.

• Aynen Akülü Araba çocuklar oynasın diye çıkarttım depodan :) pilleri bitikti değiştireyim dedim anladığım kadarı ile amper olayı saat içine yarıyor sanırım Peki 20 Hr Ne anlama Geliyor ?
  • meselem M kullanıcısına yanıt
    Hr hour rate demek. 20hr ise bu akuden 350ma akim cekerken 20 saat dayanacagi manasina geliyor. Mesela 12v 12ah 10hr yazsaydi 1200ma akim cekerken 10 saat dayanacagi manasina geliyor. Ama bunlar dogru orantili degildir. Yani 1200ma cekerken 10 saat gidiyosa 2400ma cekerken 4 saat gider (mesela tahmini degerler) cunku akuden yuksek akim cekerken yorulacaktir.

Sizin akude de durum hemen hemen ayni. 350ma yerine 700ma cekerseniz 9 saat filan gider (tahmin) belki de 8 saat :)

Ama 350ma yerine 175 ma cekerseniz 40 saat degil 42-45 saat aku calisir. Cunku akuye fazla yuk binmeyecegi icin kendini rahatlikla toparlayacaktir.

• Anladım Teşekkürler Hayırlı Ramazanlar
  • Merhaba akülü arabadaki 6v 4.5 ah akü yerine 6v 12ah 20hr bir akü aldım.arabanın daha fazla kullanılması için.Yeni akü için nasıl bir şarj cihazı olmalı.
  • Slm benim sorum su akülü arabaya 12v 7ah akü yerine 12v 12ah akü takarsam ne olur yada olur mu arabaya zarar verir mi vermez se aynı adaptörle şarj edilebilir mi teşekkürler

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Tzniso T kullanıcısına yanıt

Merhaba, sığıyorsa herhangi bir zarar vermez.

Kullanım süreniz ve şarj süreniz uzar.

Bu soruyu okuyan başka kişiler olursa şunu da ekleyeyim, UPS gibi çok fazla akım tüketen, kartın ısınmasına sebep olan cihazlar hariç, hemen hemen tüm cihazlarınıza daha yüksek kapasiteli pil / akü takabilirsiniz. Cihazınız zarar görmez, fazla akım çekmez.

Ah yani kapasite dediğimiz şey "depodur" A yani amper dediğimiz ise musluktur. Kapasite artsa da musluktan ihtiyacımız oranında akım çekeriz. Ups'te biraz özel bir durum var, o farklı.

Sonuç, 12V 12 Ah akü takabilirsiniz.

• mehmetbak M kullanıcısına yanıt

2016'daki soruya cevap vermek tuhaf olacak ama aynı şeyi merak eden varsa diye cevap yazayım.

Hiçbir şey yapmanıza gerek yok, eski şarj cihazını kullanabilirsiniz.

Şarj cihazınız yoksa akü kapasitesinin %10-%30'u kadar akım veren bir şarj cihazı kullanabilirsiniz. Yani 12 Ah akü için en uygunu 1.2 A'lık şarj cihazıdır. Yok ben daha hızlı şarj etmek isterim diyenler için 3.6 Ampere kadar olan şarj cihazları da uygundur.

• @piladam vermiş olduğunuz bilgi için çok teşekkür ediyorum

• piladam kullanıcısına yanıt
    Merhaba, oğlumun akülü motorunun üzerinde 6v7ah akü vardı, çok yavaş gittiği için 12v 7ah akü ile değiştirdim. Bu mesajınızda zararı olmaz gibi anladım ama yine de sormak istiyorum: Motora herhangi bir zarar verir miyiz, yardımcı olur musunuz lütfen ?
    Teşekkürler.

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • Hubifrit H kullanıcısına yanıt

Merhaba, siz voltajı arttırmışsınız. Bu motor için zararlı olabilir. Bu hızı bayağı arttırır ama dediğim gibi zararlı olabilir.

6 volt 7 Ah yerine 6 volt 14 Ah alsaydınız çok problem olmazdı. Ancak siz;

6 volt yerine 12 volt almışsınız. Bu zararlı olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi piladam -- 24 Temmuz 2021; 13:33:18 >
    Öncelikle verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim. 12v aküyü taktım ama henüz çalıştırmadım. Eğer motora kesin zararı olursa hiç kullanmadan sökeyim. Peki bu akülü motorun hızını başka türlü nasıl arttırabiliriz ?

• Hubifrit H kullanıcısına yanıt

Voltaj artmadan, motor değişmeden hızın artması mümkün değil.

Voltajın 2 katına çıkması oldukça fazla, ancak "kesin" olarak zarar verir diyemem.

Akü değil de farklı bir pil olsaydı, 6 volt yerine, 8.4 volt yapabilsek ya da li-ion pil kullanıp 7.4 volt yapabilsek daha iyi olurdu, hem motora zararı olmazdı hem de hızlandırdı ama şarj sistemi de değişirdi o zaman.

Bende 12v akülü araba da vardı, onu çok kullanmadığı için onun aküsünü söküp motora takmıştım. Şimdi siz öyle söyleyince akülü motoru hiç çalıştırmadım. Netten 12v motor baktım, pahalı değil ancak uyumlu olur mu bilmiyorum. Şarj olayı sorun olmuyor çünkü; akülü arabanın şarjını takıyorum, sorunsuz şarj ediyor.
    Tekrar teşekkür ederim, çok yardımcı oldunuz.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.