Şimdi Ara

Kaynak makinasi kullanimi acill

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
10.545
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar kolay gelsin. Konuyu dogru yere mi actim bilmiyorum ama acil yardim lazim. Ben geçenlerde araştirmalar sonucu italyan modeli fimer x176 inverter kaynak makinasi aldim. Kullanim da acemiyim. Baglantilari tam anlami ile yapiyorum. 2.5 elektot kullaniyorum. Ayarinida 2.5 ayarliyorum ama kaynak elektrotu yapıştiriyo birakmiyor. O anda makina kapanmaya geciyor. Biraz sert cekince makina calismaya devam ediyor sebebi ne olabilir. Makinada bi sorunmu var acaba yoksa baska bi elektrot mu denemeliyim. Tecrubeli arkadaslar Cevaplarsaniz cok işime yaricaktir. Tesekkuler simdiden..
     Kaynak makinasi kullanimi acill Kaynak makinasi kullanimi acill

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Kaynak yaptığın malzemeye ve eloktroduna göre amper ayarlaman gerekir anladığım kadarıyla senin amper artirman gerekiyor. Amper artirirsan yapışma olmaz
  • Aynı kanaatteyim. Eğer kaynak makinanızın beslemesini güzel yapıyor ve buna rağmen yapışıyorsa amperi artırın

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Eyvallah sagolun arkadaşlar. Yalniz amper cok hassas normalmi bu. Cok ince bi ayar tutturunca kaynak yapiyor.

• kaynak işinde tecrübe önemlidir. amperi düşük olsada kaynak yaparsın ince saç yada metalde delme oluşmaması için daha düşük amper kullanırsın.kaynak yaparken elektrodu dik bir şekilde temas ettirme ortalama 45 derecelik bir açı ile çok fazla baskı uygulamadan kaynak yapmaya çalış zamanla alışıp daha iyi kaynaklar yaparsın. sakın olaki gözlüksüz kaynak yapma gece soluğu acilde alırsın
  • Aslinda basit kaynak isi biraz cesaret ve tabu deneyim gerekli diyelim.

Elektrotun kalin ise 2,5 eger kalin bir demir kaynaklayacaksan akimi arttir atiyorum 100 skalasi varsa sona dayama skalayi 85 yap yeter hafif egik bir aciyla diger timsah agzini demire iletken bir noktadan bagla kaynaga basla ilk temas icin elektrotu dik bir sekilde ufak tempolarla kaynak yapacagin yere vur surt ki kaynagi algilasin isin hizlansin zaten yakaladimi tamamdir fazla bekletmeden isini hallet kaynagin oldugunu dusundugunde 1 2 dk sonra cekic ile kaynakladigin parcaya vur ustundeki kurumlari at onlar tutmayan kaynaklar kirilmazsa zaten olmustur kirilirsa tekrarlarsin.

Eger ince sac vb bir demir ise kaynagin ayarini dusur yoksa delersin. Onda da mantik ayni ozel bir olayi yok ama benim tavsiyem yaptiktan sonra cekiclemek ben cekiclerim tutmayan kaynaklari temizler ustune bir kez daha cekerim

• Konu bayağı eski ama belki ihtiyacı olan olur.Kaynakta akım değeri kaynak yapacağın metalin kalınlığına ve kullandığın elektrot çapına ve kullandığın kaynak makinasının verimlilik değerine göre değişir en iyi yöntem hurdacıdan bol miktarda küçük hurda değişik tiplerde metaller temin edip değişik kalınlık ve açılarda kaynak antremanı yapmaktır.Elektrot yapışma olayına gelince ilk kaynak yapacağın zaman metal yüzeyi soğuktur fakat verimli bir kaynak için yüzeyin ısınması gereklidir.ilk önce küçük darbelerle elektrotun orta kısmında bulunan ve esas kaynak işini yapan metal kısmı kaynak yapılacak yüzeye temas ettirerek ilk ark akabinde ısı oluşturulur bu esnada yapışma olması muhtemeldir yapışma olması halinde hızlıca elektrot sağa sola bükülerek yapışması sonlandırılır aynı işlem birkaç defa tekrarlanınca yüzey ısınır artık elektrot 45 derecelik açı ile yüzeye birkaç milimetre mesafeden tutularak ark atlaması sağlanır işte bu kaynak işlemidir.kaynak işleminde kesinlikle metal orta kısım kaynak yüzeyine temas ettirilmez.Acemi arkadaşlar elektrotu birkaç milim uzakta tutmakta zorlanabilir pratik bilgi olarak elektrotun ortasındaki metal bolümü temas ettirmemek için kaynak yüzeyine açılı olarak elektrotun dışındaki örtü kaplama kısmını sürterek kaynak antremanına başlayabilirler en azından acemiliklerini atmak ve güven kazanmak için düz bir kaynak yüzeyinde bu işlemi yapabilirler.Ama aslolan kaynak yüzeyi ile elektrot arasında boşluk olmasıdır.

• bazı makinelerde yapışma akım koruması diye bir özellik var. elektrod yapıştığında akımı kesiyor. siz de ; doğru amper ayarlamadıysanız, malzeme ortam çok soğuksa, elektrod nem kaptıysa yada makineye uygun olmayan (selülozik elektrod gibi) bir elektrod seçtiyseniz ark almayıp elektrod ısınamadığından yapışır. makine de kendini korumaya alınca elektrod soğur ve ayırması daha zor olur. bazı makinelerde hotstart diye özellik vardır. ilk tutuşmada ayarladığınız amperin üzerinde kısa süreli akım vererek başlangıcı kolaylaştırır. elektrod ve malzeme ısınınca gerisi gelir zaten. bu özelliğe sahip makineleri seçmek daha faydalı. eğer bu özelliğe sahip olmayan makineye sahipseniz elektrodu kaynak masası üzerindeki bir hurda malzemeye sürterek ark yaparak ısıtmak, asıl kaynatacağınız malzemeye başladığınızda işinizi kolaylaştıracaktır. kimileri elektrodu toprak pensesine değdirir ama ben tavsiye etmem. pense zarar görüyor. umarım faydalı olmuştur.

• Donanımhaber'in kalitesi işte... Aradan yıllar da geçse karşılaştığım bir problemin çözümü bu forumda mutlaka oluyor. Ben de acemiyim, dün ilk denememi yaptım ve direk yapıştı. 45 derece açıyla yaptım ama ben değdirdim sürekli, arada boşluk olması gerektiğini bilmiyordum. Teşekkürler bilgi veren herkese...

• Allah razı olsun buraya yazıp bilgi verenlerden. Geçen hafta aldığım magmaweld megastick modeli invertör kaynak makinesini bugün ilk kez denedim hurda demirlerle. Daha önce hiç kaynak yapmadım. Ama tamir ve el işlerini seviyorum. Hobi olarak yapıyorum. Bugün ilke denemde elektrot yapıştı.Biraz da moralimi bozdu doğrusu. Meğer şimdi daha iyi anlıyorum. Hem elektrot soguktu, hem demirler soguktu, hemde amper ayarını az tutmuşum. Donanım haber birkez daha imdadıma yetişti. Bu arada konuyu açan arkadaşımız da herhalde baya baya ustalaşmıştır artık bu işlerde. Herkese gönül dolusu sevgilerimi sunuyorum

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.