Şimdi Ara

kumandalı anfim olsun :)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
925
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • arkadaşlar bende ev anfisi war. buna sesi kısmak ve yahult açmak için devre yapmak istiyorum.

elinde kumanda devresi olan warmi? ve ya nasıl olur bu iş?

• Potansiyometreye bir motor takarsak güzel olabilir oldukça.Eski müzik setlerinde görmüştüm(biraz saçma da olsa bir görüş)
  • Ucuz bir kumandalı araba al.Alıcı devreyi çıkar.Motorunuda çıkar.Motoru uygun bir mekanik düzenekle ses açıp kısma potuna bağla.(Tabi döndürmeli pot ise)
    Daha sonra kumandadan ileri-geri veya sağa-sola tuşu ile(hangisini bağladıysan)sesi açıp kapayabilirsin.
    Bu sistemi bir çok müzik setinde gördüm.Ama onlar IR kumanda.Bu RF.Yani evin başka bir odasından dahi sesi açıp kapayabilirsin.
  • arkadaşlar bana göre şöyle birşey yapsa daha güzel olurr..

bak kardeş önce müzik setinin ses açıp kısma kısmı(potasiyometre) dijital ise yani
    bir tuşa basınca ses açılıyor ötekine basınca azalıyor ise süper olur.
    bak şimi eğer böyleyse bir uzaktan kumandalı arabaya veya böyle çirkin olur sanki araba mı sürecem diyorsan da bir tane sony kumanda ve onun alıcı devresi vardı internette ama bende yok şu anda arattır. neyse

sonra işte o müzik setindeki düğmelerden çıkışlar al ve o çıkışları verici devreye bir röle takarak tetikleye bilirsin bana göre bu daha kolay tabi dijital potansiometre ise
  • bence en pratik yol: LM1036

Voltaj kontrollü ton ve volüm kontrol entegresi

http://www.xinqi.cn/chanpin/yy/pdf/lm1036.PDF

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OzanGazi -- 27 Kasım 2006; 19:07:19 >
  • ustalar benim ev anfisinin volumü potlu. oyuncak araba fikri aslında fena değil ama sorun o da değil. sonuçta bi çark sistemi gibi bişi olması lazım. gözünüzde bi canlandırın: ufak motoru nasıl pota montaj edecemki?
  • Pic li bir devre yapma imkanin var mı??
  • pic ne onu bile anlamadım kardeş kusura bakma. eğer açarsan cvp yazabilirim
  • quote:

Orjinalden alıntı: DRAGci

pic ne onu bile anlamadım kardeş kusura bakma. eğer açarsan cvp yazabilirim

o zaman boşver kardeş hiçbişey yazmadım farz et
  • quote:

Orjinalden alıntı: OzanGazi

quote:

pic ne onu bile anlamadım kardeş kusura bakma. eğer açarsan cvp yazabilirim

o zaman boşver kardeş hiçbişey yazmadım farz et

evet pic biz amatörler için biraz uzak bir şey
    o yüzden başka fikirler bekliyoruz konuyu takip edeceğim
  • quote:

ustalar benim ev anfisinin volumü potlu. oyuncak araba fikri aslında fena değil ama sorun o da değil. sonuçta bi çark sistemi gibi bişi olması lazım. gözünüzde bi canlandırın: ufak motoru nasıl pota montaj edecemki?

İki tane teyp mekaniğinden çıkma kasnak bulacaksın.Biri büyük biri küçük olsun.Teyp mekaniğindeki motoru da kullanabilirsin.Onun ucunda ufak bir kasnak vardır.Birde onun 5-6 kat büyüğünü vardır kaset mekanizmasının oralarda.Böyle olunca hem tork alırsın hem de ince ayar yapabilirsin.Yani kumandadan tuşa basıp bırakınca küçük biraz döner,büyük ise daha az döner ve ses azar azar açılır ya da kapanır.Tersi olursa ses birden ya sonuna kadar açılır ya da sonuna kadar kapanır.Bunu zaten ayarlarsın.
    Pota kasnağı takmak için kasnağın ortasındaki mil deliğini potun mili girecek kadar büyütmen gerekir.Bunu da ufak bir çiviyi ısıtarak yapabilirsin.Yalnız tam ortalı olmalı ki yalpa yapmasın.Kasnağı pota geçirdikten sonra biraz japon yapıştırıcısı ile sabitledimi olur.
    Daha sonra motoruda uygun bir yere ya yapıştır ya da motorun üzerindeki vida delikleri ile vidala.Bu sistemin durumuna göre ayarlanır.
    İki kasnak arasındaki hareketide uygun bir lastik ile sağlarsın.
    Zaten potu döndürmek için çok bir kuvvet gerekmez.
    Dişli ile de yapılabilir ama dişleri tutturmak zor.Kasnak ve kayış ile daha kolay.

Kumanda biraz büyük olabilir.Onun içinde biraz küçük bir kumanda tercih edebilirsin ya da uygun bir kutu yapıp sadece iki tuşu kullanabilirsin.

İkisi içinde anten gerekmez.Alıcı için ufak bir tel parçası yeter.Verici için ise kumandanın içine biraz tel takarsın anten yerine.Evin içinde başka odalardan dahi çeker.Normalde 7-8 metre çeker bu alıcı-vericiler.Oda için yeter de artar bile.
    Ben bu ucuz 27 MHz oyuncak arabaların kumandalarına modifikasyon yaptım.İki pil ile çalışıyordu,9 V pil taktım.Devrede de biraz değişiklik oldu.
    Evin içinde duvarlar varken bile rahat çekiyor.Açık havada ise yaklaşık 100 metre çekim mesafesi oldu.Pil biraz zayıftı.Pil iyi olsa 100 metreyi de geçer.Topik vardı.İstersen yardımcı olurum.

Yani anlayacağın banyo yaparken sesi açıp kapayabilirsi.Tabi kumanda su geçirmez olacak.
    Arkadaşın dediği PIC'li,uzaktan kumandalı,LCD ekranlı,ton kontrollü bir sistem.
    Ama bu ilk etapta işini rahat görür.

• dijital pot lar var bulabilirsen onlardan kullanabilirsin benim aklımda kalan ds1669 du sanırım bu entegreyi kullanarak dertten kurtulabilirsiniz
  • quote:

Orjinalden alıntı: sezer1247

dijital pot lar var bulabilirsen onlardan kullanabilirsin benim aklımda kalan ds1669 du sanırım bu entegreyi kullanarak dertten kurtulabilirsiniz

ds1669 zonguldakda yokki :(
  • http://www.elektrotekno.com/about4934.html

arkadaşlar üyeliği olan bu linkte olan ekteki dosyayı açıp bana yardımcı olabilirmi. belki bu devre işime yarar
  • quote:

http://www.elektrotekno.com/about4934.html

arkadaşlar üyeliği olan bu linkte olan ekteki dosyayı açıp bana yardımcı olabilirmi. belki bu devre işime yarar

dostum dosyayı indirdim ama içinde sadece bu jpeg resmi var o da dandik bişeye benzettim ama belki iş görür

kumandalı anfim olsun :)

saygılar..

• saol kardeş. bende ekteki dosyada bişi war sandıydım :D bu işte yattı:(
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.