Şimdi Ara

kredi tutari

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
801
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

bi ev bakiyoruz degeri 480 bin tl. emlakciyla konusuyorum buraya en fazla 200 bin kredi cikiyor diyor bu cikan kredi tutari nasil hesaplaniyor neye gore belirleniyor benim bu evi almam icin 350 bin cekmem lazim bilen biri yardimci olablir mi

tesekkurler

• Merhaba hocam.Bahsi geçen ev sıfır bir yer ise yapan müteahhit o kadar fatura kesmiştir fazlasını size kredi olarak kullandırmaz..

2.el bir konut ise tapu sahibi 5 yılı doldurmamıştır ve evin rayiç bedeli düşüktür.Siz eğer ki 200 bin tl üzeri kredi çekerseniz evin rayiç bedeli(devlet gözünde evin gerçek değeri) mülk sahibine değer artış vergisi adı altında vergi çıkacaktır.

Kaba bir hesap yapmak gerekirse;

Mülk sahibi 200 bin tl kredi kullandırıyor ve siz 350 bin tl kredi kullanmak istiyorsunuz.Arada 150 bin tl bir fark var.Vergi dairesi gözünde mülk sahibi 150 bin tl kar yapmış görünüyor.Ortalama 150 bin Tl değer artışının %18 vergi kesintisi demek
    ortalama 25 30 bin tl kadar ek vergi ödemesi demek.O açıdan bir çok kişi yanaşmıyor maalesef.

Sıfır bir daire için siz arada ki vergi farkını verseniz dahi o daireyi yine size vermeyecektir.Çünkü emsalleri(aynı bina yada sitede) 200 bin tl olduğu için vergi kaçırıldığını görecek ve hepsi için ayrı ayrı ceza kesecektir.

Evin tapusu 5 yıl'ı doldurdukdan sonra vergi muafiyetinden faydalanıyor ve dilediğiniz kadar kredi çekebilyorsunuz.Satıcıya hiç bir ek değer artış vergisi çıkmıyor.

Siz bu durumda 2 seçeneğiniz var;

Ya tapusu 5 yılı doldurmuş bir konut alacaksnız yada rayiç bedeli 350 bin tl olan dairelere bakacaksnız.

• Antalya.Gayrimenkul kullanıcısına yanıt
    cevap icin tesekkurler cok bilgilendim
  • blueeyes638 B kullanıcısına yanıt
    Rica ederim hocam.Takıldığınız husus olursa ben her zaman buralardayım
    Hocam, bakacağım ev, 0 otuurulmamış. Fakat yarın bakacağız kısmetse, ev direkt mütahitten mi, yoksa biri mi aldı satıyor bilmiyorum şu an.

Biri alıp satmış olduğunu farzedersek, ev 0 olduğu halde, krediyi 0.64 ten yani sıfır ev kredisinden mi verirler, yoksa 2. el ev kredisi oranı olan, 0.74 ten mi verirler?
  • quote:

Orijinalden alıntı: vollkan59

Hocam, bakacağım ev, 0 otuurulmamış. Fakat yarın bakacağız kısmetse, ev direkt mütahitten mi, yoksa biri mi aldı satıyor bilmiyorum şu an.

Biri alıp satmış olduğunu farzedersek, ev 0 olduğu halde, krediyi 0.64 ten yani sıfır ev kredisinden mi verirler, yoksa 2. el ev kredisi oranı olan, 0.74 ten mi verirler?
    Kısaca anlatmak gerekire;yapan müteahhitden almış olman gerekiyor.İnşaat sonrası ilk tapu sahibi olman gereyor.Mesela toprakdan tapu alıp o şekilde sıfır satarsa olmuyor.İllaki müteahhit yapacak müteahhit satacak o zaman oluyor.
    Hocam, 01.01.2019 dan sonra satis gormus konutlara 0.64 veya 0.74 faiz oranlı kredi çıkmadığı dogrumudur

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: hakanxcoc

Hocam, 01.01.2019 dan sonra satis gormus konutlara 0.64 veya 0.74 faiz oranlı kredi çıkmadığı dogrumudur
    Evet doğrudur hocam.O tarih sonrası satışlar için bu kredi oranları geçerli değil maalesef.

Kaynak:
    www.emlak365.com/konut-kredisi/vakifbank-halkbank-ve-ziraat-bankasi-064-faizle-1-sene-ertelemeli-h31622.html
  • Sağolun hocam

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Rica ederim hocam
  • hocam ben de bır daıre aldım tapuda 140 bın tl gosterdı muteahıt toplu donusumden aldıgım ıcın tapu odemedım sımdı eve halıyle kredı cekılemıyor aradakı satıs fgarkı bana vergı cezası doguracak ne yapmalıyım ve bana malıyetı ne olur fıkrınız nedır bu konuyla alakalı
  • keremdaras K kullanıcısına yanıt
    Hocam o iş çok zor.Evin değerini yükseltebilirsin ancak 2 tarafa extra vergi çıkar.Ev sahibi müteahhit olduğu için diğer evlerinde fiyatını yükseltmek zorunda.Sadece senin evin yükseltirse diğer evlerin rayiç bedeli 140 lira oldugu için vergi kaçırdığı ortaya çıkacaktır.Kısaca ya hepsini yükselmesi gerekir yada hiçbiri

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Antalya.Gayrimenkul -- 30 Temmuz 2020; 16:22:3 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    tesekkurler hocam en ıyısı evın 180 bınlık kısmına kredı cıkartmak kalanını arac takası ya da nakıt almak sanırım bu sekılde en azında takıpe takılmayız
  • keremdaras K kullanıcısına yanıt
    Aynen o şekilde hocam. Konut+ihtiyaç şeklinde de olabilir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.