Şimdi Ara

Kredi Masrafı Geri Ödemesi (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.311
Cevap
71
Favori
146.287
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • iş bankası ankara dikimevi şubesi son 10 yıl kredi bilgisi vermek için arşiv çalışması adı altında 100 TL işlem üçreti talep ediyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: episilon

iş bankası ankara dikimevi şubesi son 10 yıl kredi bilgisi vermek için arşiv çalışması adı altında 100 TL işlem üçreti talep ediyor.

Bu da güzelmiş Bence bunu yazılı isteyin. Elinizde bir yazılı olsun ne olur ne olmaz
  • quote:

Orijinalden alıntı: episilon

iş bankası ankara dikimevi şubesi son 10 yıl kredi bilgisi vermek için arşiv çalışması adı altında 100 TL işlem üçreti talep ediyor.

visayı ödemek için normal hesaba para atar atmaz normal hesaptan yıllık para alan bir banka iş bankası. Bu yüzden nefret ediyorum iş bankasından. Normal hesaptan bile para alabilen bankadan kesinlikle uzak duracaksın. Varsa maaş hesabına ait bankanınkini kullanacaksın ki bişey alamıyorlar.
  • dün akşam bir mail attım kredi iade ile alakalı işbankası internet sitesinden bu bankaya yazılı başvuru olarak yeterlimidir yoksa ayrıyetten krediyi çektiğim şbeye gitsem mi ?
  • Bu sabah kredi çektiğim 3 bankayada yazılı dilekçemi verdim hepside genel müdürlüğe yollayacaklarını söylediler..Finansbank cep telefonuma referans numarası yollayıp bu numaradan takip etmemi söyledi diğer bankalar iş bankası ve halkbankasıydı iadeli taahhüt yollamadım 5 TL ücreti varmış onlarında postadan yollamanın eğer bankadan cevap gelmezse postaneden genel müdürlüğe yollucam sonucu paylaşırım arkadaşlar..
  • işbankasına gittim ev kredi sözleşmemi ve kredi masrafları için alınan paranın dekontunu aldım

orda çekilen krediden alınan masraf için dilekçe yazdım ve aynı dakka dilkçenin cevabını elden aldım, arkadaş sanırım şefti görüştüğüm direk bekletmden

bankanın cevabını red cevabını elden verdi.

geriye şimdi tüketici hakem heyetine gitmek kaldı..

elimde kredi sözleşmesi, masraf dekontu ve banka yazılı cevabı var .. ve forumda bu şekilde tüketici hakem heyetine gidip parasını alan varmı ?

bankadaki elemanın biri aynen söyle dedi şehir efsanesi tabi o sırada çalan telefonlardan 3te biri bu konu ile alakalı idi haberi duyan banaları arıyor..

bu şehir efsanesi ise bu çıkan kararlar nedir bu alanlar kimlerdir şu işi bi çözselerde uraşmadan halletsek
  • beyler hsbc ye mail attım.kredi çektiğimde ödediğim masraf 350tl imiş.maille geri döndüler.hesap işletim ücretlerinide sordum.şubeye yönlendirdiler.acaba ikisi içinde başvursak sonuç alırmıyız.hsbc de bu işleme başlayan sonuç alan oldumu aramızda.
    saygılar
  • İş bankası, Halk bank, Ak Bank, İng bank son 5 senede de hepsinden ihtiyaç kredisi çektim şimdi gelde al bu adamların elinden paranı.
  • Devam eden krediyle ilgili banka sorun çıkartabilirmi cevap veren olmamış
    Bilgisi olan varmı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: gezincis

Devam eden krediyle ilgili banka sorun çıkartabilirmi cevap veren olmamış
    Bilgisi olan varmı?

Benim devam eden kredim var Finansbank dan aldım ve dün dilekçemi verdim ve bayan bişey demeden aldı dilekçemi eğer sorun olsaydı derlerdi..Bence verin dilekçenizi..
  • quote:

Bilgisi olan varmı?

"Devam eden kredi" olması önemli değil hocam!
    Önemli olan sizden "DOSYA MASRAFI" adı altında bir kuruş dahi almış olmalarıdır. İsterseniz bugün kredi çekin, yarın dosya masrafı dekontunuzu Tüketici Sorunları Hakem Heyetine götürün. Dilekçeniz hemen işleme alınır!
  • 5 yıl önce garanti bankasından 35 milyar konut kredisi çekmişti babam.sizce tahmini olarak ne kadar geri alabiliriz? ne kadar para almışlardır tahmini?
  • Bankalar BDDK'nın çıkardığı yönetmelikler gereği müşteri geçmişe dönük belge isterse vermek zorundadır.

Ben kredi kartımın 4-3-2-1 yıl önceki 4 adet hesap ekstresini (denizbank) e-postayla istedim. Yazılı olarak istesem sayfa başı para isteme hakları var ve kredi kartı aidatını geri isterken internet çıktıları dahi kabul ediliyor. 3 tanesini PDF olarak, birini de SCANNER ile tarayıp göndermişlerdi.

Belge vermezlerse, yokuş yaparlarsa BDDK'nın sitesinde şikayet yönergeleri var, onlara uyup şikayetinizi yapın. BiMER'e de şikayet edin.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • son 7 yıl içerisinde bikaç defa kredi çektim son olarak geçen ay iş bankasından 13 bin çektim şimdi bunların dosya masraflarını geri alabilirsem ilaç gibi gelicek bayada yüklü bişey gelir gerekirse mahkemeyede veririm sonuç alıcaksam
  • quote:

Orijinalden alıntı: Twonokta

quote:

Bilgisi olan varmı?

Benim devam eden kredim var Finansbank dan aldım ve dün dilekçemi verdim ve bayan bişey demeden aldı dilekçemi eğer sorun olsaydı derlerdi..Bence verin dilekçenizi..

benimde finansbanka devam eden kredim var. rica etsem dilekçe örneğini paylaşabilr misiniz .
  • Tamam özel mesaj atıcam kardeş..
  • ziraat bankasının mailime yazdığı klasik cevap aşağıda.buna göre sanırım sırada tüketici hakları masasına başvuru var!!

Türk Ticaret Kanunu’nun "Ücret isteme hakkı" başlıklı 22'nci maddesinde, Tacir olan veya olmayan bir kimseye, ticari işletmesiyle ilgili bir iş veya hizmet görmüş olan tacir, münasip bir ücret isteyebilir hükmü bulunmaktadır. Bankaların Türk Ticaret Kanunu’na göre tacir olması nedeniyle yukarıda belirtildiği şekilde ücret alma hakkı bulunmaktadır.

Diğer taraftan, Bankacılık Kanununun 144. maddesi hükmü ile yetkili kılınan Bakanlar Kurulu’nun 16.10.2006 tarih ve 2006/11188 sayılı karara dayanarak T.C.Merkez Bankasınca çıkartılan ve 9 Aralık 2006 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan 2006/1 sayılı Tebliğ de; Bankalarca sağlanacak diğer menfaatlerin ve tahsil olunacak masrafların nitelikleri ve sınırları serbestçe belirlenir hükmü yer almaktadır.

Dolayısıyla, hizmetlerinin devamlılığı için kaynaklarını en etkin ve en verimli biçimde kullanmaya çalışan Bankamız, bu çerçevede müşterilerine verdiği hizmetler karşılığında operasyon maliyetleri ve piyasa koşullarını da dikkate alarak fiyatlama yapmaktadır.

Kullanmış olduğunuz kredi işlemi esnasında Tahsil edilen Komisyon ve Masraflar da bahsi geçen esasa göre fiyatlandırılmıştır. Ayrıca, Bankamız ve şahsınız arasında müzakere edilerek imzalamış olduğunuz Bireysel Kredi Sözleşmesinde de, müşteriden tahsil edilebilecek masraf ve komisyonlar açıkça belirtilmiş ve bu kapsamda tahsilât yapılmıştır.

Bu çerçevede, kredi kullandırım / yeniden yapılandırma aşamasında tahsil edilen komisyon ve masrafların iadesine yönelik talebinizin olumlu karşılanması mümkün bulunmamaktadır

• Banada bu cevap geldi. şimdi ne yapmak lazım acaba. bilgisi olan varmı.Sayın Mehmet Halil ÜNLÜ ,

Bankamıza 5 Eylül 2012 tarihinde ulaşan itirazınız ile ilgili gerekli
    incelemelerin tamamlandığını bilgilerinize sunarız.

Kredi başvuruları ve kullanımları sırasında masraf, komisyon ve faiz
    oranları hakkında müşterilerimize Şubelerimiz tarafından bilgi
    verilmektedir. Ayrıca, itiraza konu edilen masraflar Bankamızla imzalamış
    olduğunuz kredi sözleşmesi uyarınca talep edilmiş olup bu sözleşmelerde
    vergi ve masrafların müşteriye ait olacağı açıkça belirtilmiştir. Bu
    durumda aşağıda belirttiğimiz kanuni düzenlemenin de kabul etmiş olduğu
    üzere itiraz edilen masraflar aramızdaki sözleşmeye dayanılarak vadesiz
    mevduat hesabınıza yansıtılmaktadır.

5411 sayılı Bankacılık Kanunu'nun 144. maddesiyle; bankaların ödünç para
    verme işlemleri ve mevduat kabulünde uygulanacak azami faiz oranlarını,
    özel cari hesaplar dahil sağlanacak diğer menfaatlerin nitelikleri ile
    azami miktar ya da oranlarını tespit etmeye, bunları kısmen veya tamamen
    serbest bırakmaya Bakanlar Kurulu yetkili kılınmıştır. Aynı madde ile
    Bakanlar Kurulunun bu yetkilerini Merkez Bankasına devredebileceği
    öngörülmüştür.

Bakanlar Kurulu, bu yetki üzerine 22 Kasım 2006 tarihli Resmi Gazetede
    yayımlanarak yürürlüğe giren 16 Ekim 2006 tarih ve 2006/11188 sayılı
    "Mevduat ve Kredi Faiz Oranları ve Katılma Hesapları Kâr ve Zarara Katılma
    Oranları ile Özel Cari Hesaplar Dahil Bu İşlemlerde Sağlanacak Diğer
    Menfaatler Hakkında Karar" ve bu konudaki TCMB tebliği ile alınacak ücret
    ve masrafların Bankalarca serbestçe belirlenebileceği kabul edilmiştir.

Bu ücretin belirlenmesinin ve alınmasının hukuki dayanaklarından bir
    diğeri de Türk Ticaret Kanununun "Ücret İsteme Hakkı" başlıklı 20 inci
    maddesidir. Maddede," Tacir olan veya olmayan bir kimseye, ticari
    işletmesiyle ilgili bir iş veya hizmet görmüş olan tacir, uygun bir ücret
    isteyebilir. Ayrıca, tacir, verdiği avanslar veya yaptığı giderler için
    ödeme tarihinden itibaren faize hak kazanır." denilmektedir. Bu yasal
    düzenlemeden kaynaklanan hak ve yetki ile aynı zamanda bir tacir olan
    bankamız, verdiği hizmetlerin karşılığında oluşan masraflar için belirli
    bir gider karşılığı veya hizmetin parasal boyutuyla orantılı bir
    ücret/komisyon tahsil etmektedir.

Bankamızca kredi kullandırım öncesinde müşterilerimize masraflar hakkında
    detaylı bilgi verilmesi ve imzalanmış olan sözleşmede her türlü masraf ve
    ücretin müşterilerimize ait olduğu bilgisinin yer alması nedeni ile
    talebinize yönelik olumlu yanıt verilemediğini bilgilerinize sunarız.

Konuya açıklık getirdiğimizi umar, çalışmalarınızda başarılar, sağlıklı ve
    mutlu günler dileriz.

Saygılarımızla,

• quote:

Orijinalden alıntı: gkhncnk

Arkadaşlar garanti bankasından toplam üç ihtiyaç kredisinden 700 tl aldım.Toplamda beş ay sürdü ama değdi.Yaptığım işlemler sırayla.
    1.Bankaya gidip ilgili kredilerin dosya masraflarını gösteren hesap özetlerini almak.
    2.Sonra bu özetlerdeki tarihlere ve tutar lara göre bankaya dilekçe yazmak.Masrafların iadesi ana konu olacak
    3.En geç bir hafta içinde bankada kayıtlı e mail adresinize Olumsuz cevap gelir.Bu mail in çıktısı ile birlikte bankadan aldığınız hesap özetlerini üst üste koyup en üstede yeni bir dilekçe yazıyorsunuz.:)
    Yeni dilekçe hakem heyetine olacak.Bunun ana konusu ise masrafların iadesini bankadan istediğiniz ancak bankanın olumsuz cevap verdiği olacak.
    Olumsuz cevabı ve hesap özetini bu dilekçeye ekleyip hakem heyetine vereceksiniz.
    Işlemler bu kadar bundan sonrası beklemek.Benim tamı tamına beş ay sürdü ama bir kuruş eksiksiz aldım bu yöntemle.Inşallah kimsenin bir kuruşu kalmaz bankalarda.
    Dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım sabah sabah umarım yardımı dokunur.
    Kolay gelsin herkese

kardes cok acık anlatmıssın sagol

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.