Binbaşı
09 Şubat 2012
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme
Toplam: 33 (Bu ay: 0)
360325 Gün Cezalı
357021 gün 22 s. 38 dk. kaldı
Gönderileri
Bu konuyu bilgi alma ve teyit amaçlı açtım. Ortada bir hata veya çifte standart var gibi geldi... Lütfen konuyu polemik haline dönüştürmeyelim.

- Bundan 1,5 yıl kadar önce PRINS sıralı sistem LPG kullanırken ustalara sorduğumuzda bakım aralığı için "ilk montajdan 20-25 bin kilometre sonra bir kez filtreler değişir, daha sonraki filtre bakımları her 75 bin kilometrede bir yapılır" derlerdi.

- Şu an itibariyle üreticinin (PRINS) resmi internet sitesinde alttaki resimde de görebileceğiniz gibi) Prins sıralı sistem VSI ve VSI-2 kitlerde kullanılan filtreler için "ilk değişim 25 bin kilometre sonra, ve sonraki her 75 bin kilometrede bir değişir" diyor. Sanırım "Silverline" sıralı sistem de aynı filtreyi kullanıyor, diğer bir konuda bir usta öyle demişti.

- Türkiye'de ise nedense son aylarda Prins bayilerinin "Her 20 bin kilometrede bir filtrelerin değişmesi lazım!" dediğini görüyoruz. Filtre aynı filtre, hiç değişmedi.

Bu çifte standardın mantıklı bir açıklaması var mı? Neden "Türkiye şartlarında" filtre bakım aralıkları yaklaşık 3,5 ya da 4 kat daha az? Neden bu rakamlar bir kaç yılda aşağılara çekildi? 75 bin kilometre nere, 20 bin kilometre nere...

PRINS resmi sitesi: http://www.prinsautogas.com/en/products/components/filter/filter.html

(Büyütmek için resmin üzerine tıklayın)

Merhaba arkadaşlar ve değerli ustalar...
Bir sorum olacak: PRINS sıralı sistemlerin tamamı bu yukarıdaki filtreyi mi kullanıyor? VSI, VSI-2, SILVERLINE...

ŞU ANA KADAR BU KONUYA HİÇ BİR LPG MARKASI BİR AÇIKLAMA YAZMADIĞI İÇİN ŞUNU ANLIYORUZ: "HİÇ BİR LPG FİRMASI TAM MOTOR GARANSİ VERMEZ! "
(Eğer bunun aksini söyleyen firma olursa yani tam motor garantisi veren olursa buraya yazılacaktır)

MARKALAR VE GARANTİ ŞARTLARI:

1- BRC LPG kitinin Mayıs-20123 itibariyle motor garanti şartlarını paylaşan @Faruksevgili ustanın mesajı için lütfen buraya tıklayınız.

Bu konu sifir veya belli bir kilometreyi asmamis yeni araclara ''MOTOR GARANTiSi VEREN LPG SiSTEMi'' montaji yapan firmalar ile yeni arac sahiplerini bulusturmak ve bu arac sahiplerinin marka bazinda garanti kapsamlari hakkinda bilgi sahibi olmalarini saglamak amaciyla acilmistir.

Aslinda bu bolumde tuketicilere ''motor garantisi'' konusunda yanlis ve eksik bilgiler verildigine defalarca sahitlik ettim. Bunlarin bir daha yasanmamasi adina tek baslik altinda tuketici sorusunu sorsun, firma garanti kapsamina dair bilgi versin... Boyle bir konu sayesinde musteriye yanlis bilgi veren servislerin biraz olsun diger servisleri zor duruma dusurmesinin de onune gecilecektir.

Bu mesajimi sadece belli bir markaya ozel olarak degil tum LPG markalarina hitaben yaziyorum:
''Bundan sonra lpg marka tavsiyesi isteyenlere kendi urunlerini onerip reklam yapan firmalar 'sanki motor garantisini tamamen ayni kapsamda kendileri devraliyormus gibi' sozler sarfetmemeli!''

Motorunda sorun yasadigini soyleyen arkadaslara verilen cevaplardan ben sunu anliyorum: ''LPG markalarinin verdikleri motor garantisi sadece lpg kaynakli sorunlarda gecerlidir.''

''Lpg Donusumu'' bolumunde marka tavsiyesi isteyenlere yazilan reklam mesajlarindan ise sunu anliyorum: ''Araci ureten firmanin motora verdigi garantiyi tamamen biz devraliyoruz.''
(Bir kac firma disinda geneli boyle yaziyor)

Gordugunuz gibi ikisi ayni sey degil sayin ustalarim. Lutfen tanitim yaparken dogru cumlelerle markanizi tanitin. Garantinin kapsami neyse acikca belirtin lutfen.

Ornekler vereyim, SORULAR SORAYIM:
- Garanti kapsamindaki bir arac motor alt muhafazasi (motoru taslardan, sudan vs koruyan bakalit malzeme) zarar gormeksizin su borusunu patlatsa ve motor zarar gorse uretici firma o zarari garanti kapsaminda karsilar. Motora garanti veriyorum diyen LPG markasi bu zarari karsilar mi?

- Garanti kapsamindaki bir arac motor kapaginda catlama olmaksizin (yag kacagi yok) egzantrik milini kirsa uretici bunu garantiden degistirir. LPG markasi bunu yapar mi?

- Garantili bir arac motor blogunda catlama olmaksizin (yag kacagi yok) krank mili, biyel kolu, sekman ya da piston yese arac uretici firma bunlari garantiden degistirir. LPG markasi bunu yapar mi?

- Garantili bir aracta triger kayisi dis atladi ya da koptu, pistonlarla subaplar birbirine girdi, 4000tl masraf, araci ureten firma bunlari ucretsiz degistirir. LPG markasi bu masrafi karsilar mi?

Eger bu sorulara cevap olarak ''EVET'' diyebiliyorsaniz sizin sattiginiz LPG markasi ''Toyota, Opel, Ford, Fiat, Hyundai vs. tarafindan iptal edilen motor garantisini veriyor'' demektir.

''HAYIR'' diyorsaniz kisitli bir motor garantiniz var demektir.
Aracin bozulan motor garantisini aslinda siz tam olarak vermiyorsunuz demektir.
Bugune kadar marka tavsiyesi isteyenlere sadece ''bozulan motor garantinizi LPG markamiz devraliyor ve 2 yil/bilmem kac bin kilometre motor garantisi veriyor'' diyenler kusura bakmasinlar ama aslinda yalan soyluyor ve musteriye tam bilgi vermiyor demektir.

Lutfen su meseleyi tam olarak aciklayin:

Hangi marka tam motor garantisi veriyor?
Hangi marka hangi aksama garanti veriyor?
Hangi marka hangi sartlarla garanti veriyor?
Arkadaşlar, haziran sonunda evlenmeyi düşünen arkadaşım için buzdolabı araştırması yapıyorum. Alman BSH grubundan yani "BOSCH, SIEMENS, PROFILO" grubundan bir ürün almayı düşünüyoruz.
Maksimum bütçe 1900 TL,
1000-1900 TL arası her türlü önerinize açığız.

Buzluk-derin dondurucu kısmı altta olanlar tercih nedeni...

Özellikle BOSH-SIEMENS ikilisi arasında muadil modeller var sanırım, yani teknik olarak birbirinin aynısı. Bu modelleri de ayrı ayrı yazabilirseniz çok memnun olurum. Teknik olarak aynı olsa da işin içine bayanlar girince görsellik ön plana çıkabiliyor.
Haziran sonunda evlenecek bir arkadaşımız için SOLO çamaşır ve bulaşık makinesi alacağız. En geç 15 Haziran'a kadar almamız gerekiyor. İstenilen "olmazsa olmaz" ve "opsiyonel" özellikler aşağıda yazılmıştır değerli arkadaşlarım.

Her iki cihazın da "BSH Grup" markaları olması isteniyor. Yani BOSCH, SIEMENS, PROFILO üçlüsünden biri olacak.

Lütfen asgari olarak bu isteklere uyan çamaşır ve bulaşık makinesi tavsiyenlerinizi model numarası belirterek veriniz. Değerli tavsiyelerinizi esirgemeyin.
Özellikle birbirinin muadili olan BOSCH-SIEMENS ve varsa PROFILO ürünlerinin tümünü birden yazın lütfen.
Malum; bayanlar özellikten çok tipine önem veriyor.

ÇAMAŞIR MAKİNESİ
Mutlaka olması gerekenler:
- En az 8 KG çamaşır yıkama kapasitesi
- En az A(+) enerji sınıfı (fazla fark yoksa A++++ da olur :)
- Çocuk kilidi
- Az miktardaki çamaşır yıkamalar için "yarım yük yıkama" veya "çamaşır miktarına göre otomatik su miktarı belirleme" özelliği
- Ön yıkamalı programlarda asla 40 derece gibi bir sınır olmamalı, Türk tipi () makine isteniyor yani.
- Toz ya da sıvı deterjan kullanılabilir olmalı. Sadece sıvı deterjana mahkum olmamalı.
- Fırçasız (sessiz) motorlu olmalı

Opsiyonel istekler:
- Deterjan miktarını çamaşıra göre otomatik ayarlama (tabi bunu toz/sıvı deterjanlarla yapabiliyorsa)

BULAŞIK MAKİNESİ
Mutlaka olması gerekenler:
- En az A(+) enerji sınıfı
- Yarım yük seçeneği olmalı (veya hangi bölüme bulaşık konursa otomatik o bölümü yıkamalı)
- En azından alt sepet (sele) tamamen sabit olmamalı, tencere vb. geniş şeyler konacağı zaman "katlanır" cinsten olmalı
- Hızlı yıkama programı

Opsiyonel istekler:
- Çatal-kaşık-bıçaklar ve fincanlar için "Üçüncü sepet"
IGO PRIMO yazılımında çözünürlük arttıkça (ekran boyutundan bağımsız olarak) aynı anda ekranda görülebilen alan değişir... Yani düşük çözünürlüklü ekranda haritada aynı anda görebildiğiniz alan daha düşüktür, yüksek çözünürlüklü yazılımda daha yüksektir.

Aynı ekran boyutunda ise (diyelim ki 5") çözünürlük arttıkça hem aynı anda görülebilen alan hem de (birim alan düşen nokta sayısı artacağından dolayı) "görüntü keskinliği" değişir.

Altta değişik çözünürlüklerdeki PRIMO görünümleri var. Hepsinde de yazılım ayarları aynı, "default". Bir ara fırsat bulabilirsem seyir esnasındaki ekran görüntülerini de koymaya çalışacağım.

480x272 çözünürlüklü ekrandaki görünüm (5")

800x480 çözünürlüklü ekrandaki görünüm (5")

1280x800 çözünürlüklü ekranda görünüm (10")
Arkadaşıma Kit.MTM takılı bir Toyota Corolla 2011 tam otomatik araç satın aldık. LPG montajı çok değil 3-4 ay önce Ankara'da bir Kit.MTM yetkili servisinde yapılmış, ürün garantili yani...

Depoyu LPG ile dolduruyorsunuz, sakin sakin giderken problem yok... Ne zamanki "dip gaz" yaptınız, özellikle 30-40km hızda giderken gaza dibine kadar bastınız, şanzıman bir alt vitese ve motor yüksek devre geçip bağırmaya başladığı anda LPG ile ilerleyen araç bir anda kendini benzine atıyor. Tekrar LPG'ye alıyorsunuz ve dip gaz yapmadığınız sürece 300-350km daha yol alabiliyorsunuz.

Sırf bu sorun yüzünden ve regülatörden ilk gaza basışta gelen geçici uğultu yüzünden montajı yapan yetkili servise bir kez gittik.
Regülatör değişti, kalibrasyon yapıldı.
Yine dip gaz problemi başladı... Yine aynı problem... (başka bir problem yok)

Sorun nereden kaynaklanabilir ustalarım? Aklıma bir şey geliyor ama sizlerin yorumları benim için daha değerli...

Arkadaşlar geçen günlerde teknomarketlerin birinde ilk defa GOLDSMAR NAV-505 diye bir navigasyon cihazı gördüm. Bunu kullanan arkadaşımız var mı?
Özellikle ekran parlaklığı, ilk uydu bağlantı süresi ve stabilite ile ilgili yorumlar yaparsanız memenun olurum.

Cihazın kutusunu açıp fotoğraf çekmeme izin verdiler. Fakat bataryası boş olduğu için ekran parlaklığını ve menüsünü inceleyemedim. FİYAT 139 TL.

Teknosa, Darty, Gold ve NT mağazaları gibi çeşitli yerlerde satılıyor. Fiyat genelde aynı.
Özellikle kampanyaya girerse sırf fiyat/performans yönüyle süper bir ürün haline gelir.
139 TL bile 5" bir cihaz için güzel denilebilecek bir fiyat.

5" ekran
500mhz işlemci
128MB ram
IGO8.3 yazılımlı ve Başarsoft haritalı (ömür boyu güncelleme)
Malzeme kalitesi vasat üstü, tasarımı hoşuma gitti. Kötü değil yani...

IGO8 yazılımı ilk göz ağrım. Çok severim. 500mhz işlemciyle en doğru yazılım seçimi yapılmış bence... PRIMO olsa bu cihaz kağnı gibi çalışırdı. IGO My Way (8.3) doğru bir seçim olmuş. Klasik sevenlere...

ÇEKTİĞİM FOTOĞRAFLAR:

FLASH LUBE (Bu markanın Prins Valve Care uyumlu bir ürünleri var, altta fotoğrafı var)

Bu ürün nasıldır arkadaşlar/ustalar? Orjinal PRINS Valve Care sıvısının yerini tutar mı? Fiyat olarak cazip. Fakat aynı derecede koruyucu mudur?

Arkadaşlardan birinin aracı için bir kaç hafta içerisinde Prins Valve Care sıvısı almamız lazım, bazı ustalarımızın yağ dediği malzeme.
(Ustalarımızın dediğine göre VALVE CARE sarf malzemesi 8-10 bin kilometre dayanıyormuş. Bu kadarcık kilometrede 80 TL orjinal ürüne para vermek çok geliyor.)

Yeri burası değil çok iyi biliyorum ancak,
forumun en çok alışverişe hazır kitlesi burada. Lütfen bugün "KREDİ KARTIYLA ya da BANKA HAVALESİ (EFT) İLE" alışveriş yapmayalım arkadaşlar. Bu boykottan maalesef daha 1 saat önce haberim oldu. Sıkın dişinizi, en kral fırsatta gelse bugün alışveriş yapmayın arkadaşlar.
Aracıma yakıt alacaktım, sırf bundan dolayı gece 00:00 sonrasına erteledim! Bir şey alacaksam da nakitle alıp geçeceğim...

http://www.tuketicihaklari.org.tr/
Hakkında
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 9 yıl önce
Son Mesaj Zamanı: 9 yıl
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 2.783
İkinci El Bölümü Mesajları: 19
Konularının görüntülenme sayısı: 368.173 (Bu ay: 107)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 41 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Sıcak Fırsatlar
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.