Şimdi Ara

KREDI KARTI BORCU VE FAIZI

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
9.731
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Beyler bonus kart kullanıyorum. Son ödemesi 7 ekim olan 700 milyonluk bir ekstrem var. Şimdi minimum ödeme diye bir olay var onu biliyorum. Bir arkadaşın dediğine göre minimum ödemesini yaparsan faiz gelmiyormuş. Bu ne kadar doğru? Birde faiz ne zaman gelir? Ne kadar? Aylık mı, günlük mü? Garantiden okudum ama kafam karıştı. Yani ben bu borcun tamamını ödeyemeceğim...

• benimde YKB var, 700-800 arası borcum değişiyo, minimum tutarı (700 milyona ykbde 105 milyon oluyo genelde) ödersen faiz gelir, ama ilerde eve haciz filan gelmez, yani minimumu ödemezsen, haciz filan işleri var.
    Minimum u ödersen faiz var ama 50-55 milyon sanırım.O da şöyle oluyor.Sen min. tutarı (100-110 arası) yatırıyorsun.Bir dahaki extre de 50-60 milyon dönem faizi diye geçiriyorlar sana.
  • arkadaşım borcunun asgari ödemesini ister istemez yapıcak yoksa hakkında tahkikat açılır ve icra kanalıyla hertürlü alırlar:(( ama asgari ödemeyi yaparsan sorun olmaz OK? geri kalan kısmınada aylık % 10 yakın bi faiz yersin gelecek aydaki ekstrene bu yansır ve atıyorum borc 700
    asgariside 100

100 nü yatırdım 600 kaldı
    600 ede %10 faiz geldi bidahaki ay 660 yatırmak zorundasın ok?
  • Şimdi beyler borcum 700 küsürat. Benim yatırabileceğim tutar 400 milyon. Şimdi geriye kalan 300 milyona 1 aylık %10 faiz mi uygulanıyor? Sadece bu kadar mı? Yani faiz günlük felan değil değil mi?
  • günlük felan degil aylık % 10 yakın bi şey gelir okadar rahat ol yani? ok
  • vay sağol dostum oh be içim rahatladı
  • quote:

Orjinalden alıntı: hull

günlük felan degil aylık % 10 yakın bi şey gelir okadar rahat ol yani? ok

kradi kartlarında faizler günlüktür. Tabi günlük derken günlük %10 olarak hesaplanmaz. Aylık %10'dur ama günlük olarak hesaplanır.

ÖRNEK: Ödenmesi gereken en az tutarı ödedikten sonra 100 lira borcunuz kaldı. Bunu 30 gün sonra öderseniz 110 Lira olmuş olur borcunuz. Ama 15 gün sonra elinize para geçer ve öderseniz 105 milyon ödersiniz.

1996'dan beri kredi kartı kullanıyorum ve bu konuda kesin eminim. (Belki tek tük bazı bankalar bir gün bile geçirseniz komple aylık faizi işletiyorlarsa bilemeyeceğim)

Bir de %10 rakamını yüksek vermişsiniz. Şuan Kredi kartını kullandığım bankanın kredi kartına işlettiği faiz %6.75

• borç yüksek olunca minimum ödeme yapsan bile,fazi de minimum ödeme kadar oluyor genellikle,öbür ay bakıyorsun gene aynı düzeyde borç.kısırdöngü yani,en iyisi hepsini bir anda kapatmak
  • arkadaşlar bende 9 senedir kullanıyorum kredi kartlarını suan en düşükj maximum bile 8,65 dir haberiniz olsun

sözde 6,45 diyolar fakat
    işlem parası ,ıvır zıvır derken yüzde 8,65 buluyor haberiniz olsun
  • @hull;

Evet haklısın. Gelen ekstrelerde faiz oranlarının yanında parantez içinde vergi ve fon hariç yazıyor) Acaba bunun vergi oranı kaç? Faiz tutarının üstüne bir de %18 mi ekleniyor ki?

Bu ay 6.25'e düşmüş benim kredi kartı faiz oranım. Ama zaten son ödemelerde tüm borcu ödediğim için pek de işim olmuyor bu oranlar ile.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vozer -- 4 Ekim 2004, 11:07:20 >
  • Arkadaşlar kredi kartları ile iligi faiz ödemeleri her bankanın anlayışına göre değişir...

Mesela benim çalıştığım bankanın kredi kartı uygulaması şu şekildedir..
    Aylık fazi oranı 6.25 dir..Diyelim 1 milyar borcunuz var ve bunun tamamını alışverişde kullandınız yani nakit çekimi yapmadınız...
    Bu tutarın %10'unu asgari tutar olarak ödeyebilrisiniz..Ancak geriye kalan tutara aylık faiz işlenir...yani 1milyarın yüzde 10 u 100 milyon...Bunu ödediniz kalan 900 milyon için aylık 6.25 faiz uygulanır...

Bazı bankalarda siz o 1 milyarlık borcu ödeyene kadar anapara üzerinden faiz işletirler...Yani diyelim 1 milyarlık borcumuzun 900 ünü ödedik 100 milyon kaldı diyelim... Benim bankamda kalan 100 milyona faiz işler ve 6.25 den 6250000 faiz ödersiniz bir ayda...uygulaması farklı bankalarda ise 1 milyarlım borcunuzu kapatmadıgınız için 1 milyara faiz işletirler ve faiz oranı %5 olsa bile sizin aylık ödeyeceğiniz faiz tutarı 50 milyon olur...

Şimdi DroID arkadaşımızın sorusuna cevap verelim..Eğer borcunuzun içinde nakit çekim varsa ,nakit çekim tutarına günlük faiz uygulanır..Hepsi alışveriş borcu ise aylık faiz uygulanır..Siz son ödeme tarihinde asgari tutarı öderseniz , kalan tutar üzerine aylık faiz uygulanır..(bu uygulama bankadan bankaya değişiyor yukarıda anlattığım gibi)..

Benim tavsiyem kredi kartlarınızı alışverişlerde kullanın..çünkü nakit çekim esnasında , bankalara hem günlük faiz ödersiniz , hemd e nakit çekim ücreti...

• Günlük faizin de açılı şudur arkadaşlar...Diyelim bankanın Aylık faiz oranı %5...Bu bankanın günlük faiz oranı da %5 anlamına gelmiyor...Aylık faizin günlük bileşeni alınır...

Aylık faizi yüzde 5 olan bir banka oldugunu düşünelim...Bu bankadan 100 milyon çekelim...Şimdi bu bankanın faizi aylık yüzde 5 diye ödeyeceğimiz faiz 5 milyon lira değildir...Günlük bileşeni alınıyor dedğim gibi o da yüzde 10 u bulur..hatta 11 12 de olabiir kafadan hesaplayamadım şimdi :) o zaman ödeyeceğimiz para 11 12 milyonu bulur artı buna bir de nakit çekim ücretini eklerseniz...ödeyeceğiniz mebla belli olur...

İşin özeti nakit çekimlerde ödemenizi yaparken ödeyeceğiniz para , ayın 21 inde farklı 22 sinde farklıdır...Nakit çekime hiç bir banka ilk günden aylık faiz koymaz bu konuda korkunuz olmasın :P
  • JeremY aşmış bilgilendirme için saol
  • yasal günlük ceza faizi
    binde 7
    gibi bişey
    bunu hesapla aylık ne gelir zaten öğrenirsin
    bana sorarsan sözün geçen birinden borç bul (dolar euro altın vs )ve tamamını öde boşuna faiz verme
    sonraki sefere borcunu ödersin
  • quote:

Orjinalden alıntı: mehmetmetingülcan

yasal günlük ceza faizi
    binde 7
    gibi bişey
    bunu hesapla aylık ne gelir zaten öğrenirsin
    bana sorarsan sözün geçen birinden borç bul (dolar euro altın vs )ve tamamını öde boşuna faiz verme
    sonraki sefere borcunu ödersin

ZAten kredi kartı nı nakit çekim için kullanıyorsanız bir bakıma boyunuz aşan yerde yüzüyorsunuz demektir...Boğulmamak için kontrolü elden bırakmamanız lazım...Kendiniz alışverişden alıkoyamasınız bile nakit çekimden uzak tutabilirsiniz
  • 2.8 genel aylık faiz oranı. İş bankasının aylık faiz oranı 2.34 mesela.
  • quote:

Orijinalden alıntı: K.B.V.

2.8 genel aylık faiz oranı. İş bankasının aylık faiz oranı 2.34 mesela.

Günlük değilmiydi hocam o.Aylıksa çok az çünküde
  • quote:

?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: theblackside

quote:

Günlük değilmiydi hocam o.Aylıksa çok az çünküde

Asgari tutarı yatıracaksın. Geriye kalan tutara, hesap kesim tarihinden itibaren aylık 2.34 faiz uygulanıyor.

Ben de günlük sanıyordum sordum bankaya aylıkmıs. Bankalar borçlarda günlük ve bilesik faiz uygulamıyormus.

Gerçi yalansa ocagımıza incir agacını dikecekler ya hadi bakalım

• 2004 mü görüyorum yoksa uyku vakti mi geldi
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.