Şimdi Ara

Kozlusan Pelet Sobası (24. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
677
Cevap
26
Favori
193.258
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2223242526
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Malum uzun süre kullanılmayacak sobalar.. Her zaman yaptığımız haricinde yapmamız gereken bir temizlik işlemi var mı? Boru, alt taraftaki kulakçık vidalı yer vb gibi?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Kaç sezondur kullaniyorsunuz? Bir ya da 2 sezonsa bunkeri tamamen boşaltıp temizleyin, yanma odasını ve kül haznesini en iyi şekilde temizleyip kışa kadar öyle bırakın.
    Eğer 3 veya daha uzun süredir kullanıyorsanız duman borularını, türbilatörleri ve baca fanınıda temizliğe dahil etmenizi tavsiye ederim.
    Birol Usta 'nın yaklaşık 20 ton pellet yakan Slimpel kazana yaptığı detaylı bakımında videosunu aşağıya bırakıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Uriel -- 25 Nisan 2020; 21:25:37 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Uriel kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler,Ekim ayında almıştım. İç mekan Kozlusan Lidya 25 kullandığım marka.

• dsgtan D kullanıcısına yanıt
    Daha ilk sezonunuz. Bunker kısmını tamamen boşaltıp elektrik süpürgesi ile iyice besleyici kısmını ve diğer temizlikleri de yapıp bırakın. Su basıncı 1 bar da kalsın. Petekleri boşaltmayın vanalarını kapatmayın. Fişini çekin. Bu kadar yeterlidir.

Tekrar teşekkür ediyorum, iyi geceler.

• Hocam Ağrı / Patnos'tan yazıyorum . Arazide 240 metrekare müstakil ev yaptırdım. Isı yalıtımı mevcut. Kazan konusunda bir türlü karar veremedim yaklaşık 13 metre petek olucak. Sizce nasıl bir seçim yapmalıyım. Gerekirse Kazan daireside yapabilirim.
  • Patnoslee P kullanıcısına yanıt
    Hayırlı olsun. Öncelikle 240m2, evin net iç alanı ise 13 metre petek çok çok az. Yalıtımınız nedir kaç cm detay verebilir misiniz?
    Size tam kazan tipi olan Kozlusan Slimpel veya Propel kazan tavsiye ediyorum. Sıcak su için boyler kullanacak mısınız? Yalıtımınız iyi ise Propel in 25kw lık modeli yeterli gelebilir ama Slimpel olursa boyler kullanmasanız bile 40kw tavsiye edeceğim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Uriel -- 4 Mayıs 2020; 12:2:34 >
  • arkadaşlar peteklı sıstem için ortalama ne kadar yakıt yakılır, kuşadasında 5 ay yakılsa ayda 1 ton yetermı acaba ?
  • social kullanıcısına yanıt
    Evin büyüklüğü, yalıtım durumu, petek metrajı ve istenen ev sıcaklığını bilibirse daha iyi tahmin yapılabilinir.

ev 3 kat toplam 120m2 falandır, petek 13m toplamda ve 23 derece olsa yetecektir.Bir yalıtım yok evde
  • quote:

Orijinalden alıntı: social

ev 3 kat toplam 120m2 falandır, petek 13m toplamda ve 23 derece olsa yetecektir.Bir yalıtım yok evde
    Kuşadası'nda yalitimsiz tripleks için Aralık, Ocak, Şubat ta 1 er ton yakariniz var. Kasım ve mart ta altta kalmaz. 120 m2 için 13 metre petek gayet iyi. Ev içi mi yoksa dış ortam kazan mı düşünüyorsunuz? Kozlusan tavsiye edeceğim tek marka. Videoyu izleyin. Sorularınız olursa tekrar buraya yazın.
    https://www.youtube.com/watch?v=RSoYDaioq8s&feature=youtu.be

Peletin ton fiyati ortalama nedir acaba

Kışın 1000-1200₺ arasındaydı. 4 senedir haziran sonu temmuz veya en geç ağustosta alım yapıyoruz. Eylül den itibaren her ay fiyat artar. Alınacaksa temmuz veya ağustos ayında alınmalı.

Ama cok pahalliya geliyor ne avantaji kaliyor ki peletin. Kati yakit daha uyguna gelir. 5 ay yaksak 5-6 bin arasi yakit gideri olur. Bu kadar cok fazla bence

Madem öyle önce ekonomik yönünden bahsedelim. Ben size kış fiyatlarını söyledim. Yazın alırsanız çok daha uygun olur. Biz 6 kişi temmuz ayında 26 ton pellet aldık. Nakliye dahil tonu 850₺ den geldi. Siz 3-5 ton bireysel alacaksınız biraz daha pahalıya gelir. Mutlaka yazın alın. Bu arada doğalgaz apartmanımın önüne kadar geldi. Yinede doğalgaz bağlamayacağım. Gelin kömürle karşılaştırma yapalım;
    Sanırım Kuşadası'ndasınız. Büyük bir ihtimalle Soma kömürü yakacaksınız. Tonu kışın 1000-1100₺ idi. Biz 1000₺ den alalım. Kalorisi ise 4800kcal olsun. Kül en fazla %25 nemde en fazla %25 yazar torbanın üzerinde. Yani bu kömürü tam yakar iseniz 1kg kömürden sadece yarısı ısıya dönüşür. Yani 2400 hadi olsun 2500kcal ısı elde edersiniz. 2500kcal ısı almak için ise 1₺ ödemiş olursunuz.
    Pellete gelirsek; Tonu 1200₺ olsun. Kalori değeri de ortalama 4600kcal/kg. %1 kül ve %9 civarı nem vardır. Geriye kalan %90 ısıya dönüşür. Ne kadar verimli bir yakıt görüyor musunuz? 4600/0.9= 4140 biz 4000kcal diyelim. 4000 kcal ısı elde etmek için sadece 1.2₺ harcadık. Kömürden 4000 kcal elde etmek için ise 4000/2500= 1.6 kg kömür yakmalısınız. Oda 1.6₺ eder. 4000kcal ısı elde etmek için pellette 1.2₺ kömürde ise 1.6₺ harcamanız lazım. Kazan verimleri ve diğer etmenleri göz ardı ediyorum. Kazan veriminide katarsak fark daha da açılır. Bu sadece ekonomik yönü. Temizlik, güvenlik, çevrecilik ve daha az zahmetli olmasından bahsetmiyorum bile.

• Arkadaşlar, benimde bu soba hakkında bazi yol gösterici fikirlere ihtiyacım var.

Ön cephe yalıtımlı, sol cephe yalıtımsız binanın üst katındayım 105 metre kare evim var. Pelet sobamı cam balkona koyacağım.

Bu durumda, nasıl bir makina almalıyım ( iç, dış mekan ? )

Sorum şu: Sobanın çıkışını camı açıp versem olur mu ? Duman ne kadar yoğunlukta çıkıyor ? Kimseye dumandan dolayı sıkıntı yaşamak istemem... ( Camı açıp vermekten kastım, cam balkonun kullanılmayan cam kısmına küçük yumruk kadar bir delik açabilirim bu kafi olur mu ? Ya da minimum çap ne olmalı boru çıkısı için ? Birde borulardaki sıcaklık, cama zarar verir mi ? )

Birde aylık yakıt kullanımı Ege bölgesi için ne kadar olur ? Devamlı yaşıyoruz evde küçük evladımız var.

Çok teşekkürler..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tour Guide -- 27 Mayıs 2020; 17:48:49 >
  • Tour Guide kullanıcısına yanıt
    İyi akşamlar. Tamda sizin cam balkona göre harika bir kazan var. Kozlusan Lidya Compact 25kw. Video tamda sizin için çekilmiş gibi.
    https://www.youtube.com/watch?v=5IWdg7wF5w0&feature=youtu.be

Sobanın baca çapı 8 cm. Cam balkonlara zarar vereceğini düşünmüyorum ancak yinede cam ile baca arasına öncede olsa ısı yalıtımı yapılsa iyi olur. Zaten soba A+ verimli. Baca çıkış sıcaklığı 100° nin üstüne çok fazla çıkmıyor.

Yakıt durumu birçok değişkene bağlı; Bulunduğunuz il, evinizin konumu, yalıtım durumu, tesisat kalitesi, petek boyu ve istenen iç ortam sıcaklığı gibi etkenlere bağlı. Ben İzmir'in kuzeyinde altı boş dükkan yalıtımsız doğu ve güney cepheli evimde 85m2 yi 23-24° ev sıcaklığında geçen sene 4 ton bu senede 3.5 ton Pellet yakarak geçirdim. Benim kazanım B sınıfı enerji verimliliğine sahip bir kazan. Petek boylarim yaklaşık 10m2 ye 1 metre petek olacak şekilde.

https://www.youtube.com/watch?v=RSoYDaioq8s&feature=youtu.be

Üstteki de Kozlusan' ın video kataloğu. Lidya Compact ın pro plus modeli var ki tam otomatiktir. Herşeyi kendi yapar.

• Cevabınız için teşekkür ederim yer konusunda sıkıntımız yok balkon geniş. Compakt model harici bir şeyde bakılabilir. Ancak duman çıkışı yok mu var mı hiç onu göremedim ben.
  • Tour Guide kullanıcısına yanıt
    Tutuşurken 15-20 sn duman olur. Tutuştuktan sonra duman çıkışı görülmez. Videoda denk gelmemiş olabilir.

• iyi günler izmirin dikili ilcesinde oturmaktayım 2 katlı mantolamalı 75+75 m2 2 katlı ev için pelet kazan tavsiyesi istiyorum

evin her katında 5 li kollektör ve bu kollektörlere bağlı toplamda 11 metre petek var petekler demir dokum dd plus 33 hatve

her 3 petekten ikisinde danfos gazlı otomatik termostat var kazan olarak 25 binlik kozlusan veya daiwa pelet kazan almayı

planlamaktayım konu hakkında yardımcı olurmusnuz.
  • 
Sayfa: önceki 2223242526
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.