Şimdi Ara

KOSGEB'ten 50000TL hibe ve 100000TL destek nasıl alınır? 'Girişimci rehberi'

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
62
Cevap
4
Favori
2.487
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • KOSGEB, her türlü girişim için 50000TL hibe ve 100000TL destek verebiliyor. Bu videomuzda destek ve hibeden yararlanmak için yapmanız gerekenleri anlatıyoruz.

• Güya her esnafa 30000tl kredi veriyorlardı, başvuru yaptım, evinize ipotek koyacağız dediler. 30bin için 500bin TL'lik eve ipotek koyacak, sizden gelecek hayır Allah'tan gelsin deyip kapıyı çarpıp çıktım. Velhasıl kendi adamlarına veriyorlar, şartları yerine getiren arkadaşıma, para kalmadı 1 ay sonra gelin deyip yolladılar. KOSGEB kredisi almak isteyenlere tavsiyem, başvurmadan önce AKP gençlik kollarına kayıt yapıp, üye kartıyla gidin yoksa finito
  • bayağı meşakkatliymiş...

• Tubitak 2209 a, b destek programlarını anlatmanız çok daha mantıklı olur,alması daha kolay ve forumun çoğunluğu öğrenci

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • -Çabuk atlamışsınız bazı yerleri kosgeb başvurulunca lap diye adamlar seni almıyor ilk önce sınava giriyorsun 70 üstü alıyorsun sonra onlar seni çağırıyor

-Faturanın tamamını size tahsil etmiyorlar belli bi kısmı Üniversitesideki kosgeb bürosu ve kosgebin binasına gittiğimde söylenen bunlar

-Kosgeb eğer sizi çağırdıysa git gel yol parasıda veriyor (yanlış bilmiyorsam 25-30tl) ayriyeten tabi bu anlatan ticari olarak baktığı için bunları söylemiyor çünkü o buradan para kazanmıyor o danışmanlık diye insanlardan para alıyor muhtemel tahminim bir mali müşavir işletme hesabına defter tutan için 100tl civarı arıyorken bunlar 300 400 TL alıyordur tahminimce (yeni açılan işletmeler işletme hesabına göre defter tutar)

Ve sonuç olarak 87 aldım sınavdan 2 aydır sıra gelmesini bekliyorum böyle kısa sürede olup biten şey değil bu.

• Arçelik bu paraları ne yapıyor acaba...

• Çok fazla yanlış bilgi verildi düzeltelim.

Girişimcilik eğitimine gitmiş biri olarak işin detaylarını bilerek yazayım.

Girişimcilik desteği almak için öncelikle girişimcilik eğitimi sertifikasını almanız gerekiyor. Bu sertifikayı almadan bir gün önce işinizi açarsanız destek almanız imkansız.

Bu eğitimleri işkur, üniversiteler, tobb gibi kuruluşlar açıyor. Talep aşırı fazla eğitim sayısı çok az her gün takip edip hemen başvurmanız gerekiyor. Bunu suistimal eden çok fazla dolandırıcı var. Sizi eğitime alacağız dosya yolluyoruz ptt ödemeli vs yollayıp tokatlıyorlar kesinlikle ayık olun. Bir kuruş para vermiyorsunuz.

Eğitim dedikleri destek almak için yapmanız gerekenleri formları vs anlatmaktan ibaret. Kesinlikle devamsızlık alınıyor. 9 gündü bizim eğitim 1 gün gelmeme hakkın var.

Ender avantajlarından biri kursa katılınca sigortanız işkur vb yerler tarafından yatırılıyor. Ve gittiğiniz her gün başına 20 tl devlet size para veriyor. İban vermiştik sonraki ay 180tl yatmıştı.

Kurs bitti. Form vs nasıl yapacağınızı öğrendiniz. İşinizi açıyorsunuz. Kosgeb in nelere destek verdiğini öğrendiniz ona göre harcama yapıyorsunuz. Pastane için sabit dolaplara destek var ama portatif dolaplara destek zor çıkıyor demişti anlatan kişi. Öyle herşeye destek alamazsınız. İşiniz pastane ise bilgisayar alırsanız destek çıkmaz.

Önceden hiçbir para almazsınız. Kuruluş parası vs veren yok. İşini kurarsın formları iş fikrini vs.yazarsın. Aldıklarını faturalandırır kurula sunarsın. Birkaç ay içinde belli olur. Ödeme ne zaman gelir belli değil. 6 ay ila 1 yıl demişti.

30 binlik malzeme yardımı için değerlendirme yaparsak 50 liralık harcamanız onaylandı. Ankaradasınız. %60lık dilime girersiniz. 50nin %60ı 30 liradır. Buradaki limit 30 bin olduğu için tamamını alırsınız. Mesela 30 liralık harcamanız onaylandı. Bunun %60ı 18 lira. Sadece bu kadarını alırsınız. Misal 100 lira harcadınız. %60ı 60 lira. Üst sınır 30 lirayı alırsınız. Bu aldıklarını demirbaş yaparsınız. Satamazsınız. Teftişe gelip göremezlerse geçmiş olsun.

18 binlik teşvik kısmında da çalıştırdığın adamın sigorta ve maaşına destek veriyorlar. Aylık olarak toplu yada her ay bir miktarı veriliyor. Kira için artık verilmeyecek denmişti eğitimde.

En önemli konu iş yerini 3 sene açık tutacaksınız. Eğer kapatırsanız tüm teşviği faizi ile alırlar.

Sıfır faizli kredi ise aynı şekilde işinizle ilgili olacak rapor yazıp kurula çıkacaksınız Onaylanacak. Burada sıfır faiz ama ya ipotek istiyor güvence yada teminat mektubu istiyor. Teminat mektunu pahalı bir olay. Ve kredi kullancağınız hizmet yada ürünü de demirbaş yapıp satamıyorsunuz.

Ortada ne girerken nede kurs sonrasında sınav vardı. Zaten eğitim dediği form doldurmayı öğretmek

Kısacası işini kuracak adam bunlarla uğraşmaz. Girişimcilik desteğini ilk yıllarında zeki türk halkı baya tokatladı devleti. Artık çok sıkı bu işler. Plan kurmaya başlamadan iyi düşünün.

Kursa başlamadan mülakat yaptılar. Çünkü devlet para dağıtıyor sanıp gelen insanları elemek için. Ev hanımı teyzeler vardı. İş fikri vs yok ortada. Ne yapacaksın teyze diyorlar. Ev yemeği yapacağım parayı ne zaman alıyoruz diyenler vardı akla zarar

Bunu görüp sıcak fırsatlara devlet para dağıtıyor diye konu açmayın

Saygılar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cancan_burak -- 10 Nisan 2016; 9:09:50 >

• Güya her esnafa 30000tl kredi veriyorlardı, başvuru yaptım, evinize ipotek koyacağız dediler. 30bin için 500bin TL'lik eve ipotek koyacak, sizden gelecek hayır Allah'tan gelsin deyip kapıyı çarpıp çıktım. Velhasıl kendi adamlarına veriyorlar, şartları yerine getiren arkadaşıma, para kalmadı 1 ay sonra gelin deyip yolladılar. KOSGEB kredisi almak isteyenlere tavsiyem, başvurmadan önce AKP gençlik kollarına kayıt yapıp, üye kartıyla gidin yoksa finito

• Nedendir bilmiyorum ama devlet sizden 2 TL almadan 1 tl vermez. Diye düşünüyorum.. Videoyu da BTK tarafından çok sıkı bir şekilde incelenen ve adeta sürekli tüketiciyi düşünen interneti bol veren operatörlerimiz yüzünden izleyemedim..

• Bir fikir var arkadaşımla beraber ama o çalışıyor ben okuyorum araya freelance işler falan geliyor ve biz sadece projeyi şöyle yaparız böyle yaparız demekten başka bir şey yapamıyoruz.

Bize küçük bir ofis ve genel ihtiyaçlarımız karşılayacak bir getiri lazım diye düşünüyoruz ama lisans mezunu olayı bizde yok. 5 senedir yeni bir şeyler yapmak için düşünüyoruz ama yapabileceğimiz en iyi fikiri son 1 senedir proje olarak görüyoruz.

Ben kosgeb hibe ve desteğinden haberdardım ve araştırma içerisinde olacaktım. Tubitak'ın hibesi ve ofis açma olayı daha cazip geldi bana ama lisans mezunluğumuz yok. Böyle bir projeye lisans mezunu arkadaşı dahil edip şirketi kendi üzerimize açabilir miyiz?

• quote:

Orijinalden alıntı: hawloo

Bir fikir var arkadaşımla beraber ama o çalışıyor ben okuyorum araya freelance işler falan geliyor ve biz sadece projeyi şöyle yaparız böyle yaparız demekten başka bir şey yapamıyoruz.

Bize küçük bir ofis ve genel ihtiyaçlarımız karşılayacak bir getiri lazım diye düşünüyoruz ama lisans mezunu olayı bizde yok. 5 senedir yeni bir şeyler yapmak için düşünüyoruz ama yapabileceğimiz en iyi fikiri son 1 senedir proje olarak görüyoruz.

Ben kosgeb hibe ve desteğinden haberdardım ve araştırma içerisinde olacaktım. Tubitak'ın hibesi ve ofis açma olayı daha cazip geldi bana ama lisans mezunluğumuz yok. Böyle bir projeye lisans mezunu arkadaşı dahil edip şirketi kendi üzerimize açabilir miyiz?

Tubitak için, şirketi lisans mezunu açabilir yalnızca

• Yapmayı düşündüğünüz işe çok iyi hakim olmanız gerekiyor ve en son hiç bir şekilde bu işi kurabilmek içşn para bulamayanlar için çok önemli bir imkan benim bir yakınım bir kaç yıl önce aldı tüm aşamaları geçerek ve yaklaşık 4 yıl oluyor sanırım işleri çok iyi yanlız çok çok iyi hazırlık ve takip gerekiyor iş kurmak akşam rüya gördüm diyip sabah işkura gelen gördüm

• General. kullanıcısına yanıt
    500.000!!! liralik eve ipotek koyuyorlar 30.000 lira için...

• Eşekten dusmus biri olarak söylüyorum. şiddetle kacin derim. kesinlikle gözüktügu gibi degil. 3 yil sirket kapattirmiyorlar.is bankasinin verdigi kagit uzrindr dekont yazmiyor diye 2.5 ay surundum. hayatimin hatasidir kosgeb.inanmyan girsin de gorsun.

• kosgeb.gov.tr ye girer girmez danışmanlık adı altında dolandırıcılık yapanlardan uzak durun uyarısını alacaksınız.kurs başladığında danışmanlık firmasından gelen var mı diye soracaklar sonra kosgeb para dağıtıyormuş diye gelen var mı diye soracaklar.paran yoksa girme diyecekler çünkü önce harcamayı yapıyorsunuz sonra kosgeb parayı veriyor.hibe yi almak için açtığınız işletmenin 3 (üç) sene içinde kapatamazsınız devredemezsiniz.kilit nokta burası aksi halinde kosgeb demirbaşları geri alıp parayı da faiziyle geri alabilir.

Eğer bildiğiniz işi yapacaksanız ve biraz da paranız varsa güzel destek.Üstüne düşündüğünüz zaman aslında devletin size yeni bir işletme açtırarak harcama yaptırıp hem de istihdam yaratıp karlı çıktığını görebilirsiniz.zaten verdiği hibe ürünün net fiyatının %60 ı karşılıyor,bir nevi kdv almıyor denebilir.yani devlet 2? almayacağı yere 1? vermez durumu var.kredi de yeni açılmış şirketin kosgeb desteğine başvurduktan sonra başlıyor ve 2 sene sonra ödemeye başlıyorsunuz üçer ayda bir taksitlerle 8 taksitte ödeyebiliyorsunuz.Ayrıca kredi garanti fonu yardımıyla daha kolay teminat mektubu almaya yardımcı oluyor.100 00? lik krediyi teminatsız almak bu devirde imkansız.

Ben ise sertifika mı aldım ve hala işletme üstüne plan,araştırma yapıyorum tabi bir kenardan da çalışıyorum.

• türkiye devleti hiçbir zaman halkın ararkasında olduğunu görmedim,bu devlet halkı nasıl düdüklerim onun peşinde,bu olayda da arkadaşların başına geldiği gibi, bu projelerin başlarındaki şahıslar kendi adamlarına kolaylık sağlarken sıradan vatandaşa engel olmak için ellerinden geleni yapıyolar,hiçbir devlet görevlisine güvenmedim bundan sonrada güvenmem..

• swat882 kullanıcısına yanıt
    Lisans mezunu arkadaşım var. Onunla birlikte başvurarak şirketi kendi üzerimize kurabilir miyiz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: General.

Güya her esnafa 30000tl kredi veriyorlardı, başvuru yaptım, evinize ipotek koyacağız dediler. 30bin için 500bin TLlik eve ipotek koyacak, sizden gelecek hayır Allahtan gelsin deyip kapıyı çarpıp çıktım. Velhasıl kendi adamlarına veriyorlar, şartları yerine getiren arkadaşıma, para kalmadı 1 ay sonra gelin deyip yolladılar. KOSGEB kredisi almak isteyenlere tavsiyem, başvurmadan önce AKP gençlik kollarına kayıt yapıp, üye kartıyla gidin yoksa finito

Buna bile kulp takmak için amma takla atmışsın. Bi günde AKP iyi bi iş yaptı diyemeyecek kadar gönlünüz körelmiş. İş kurma gücü olmayanlara destek olmak için kurulmuş sistemede 500K lık evi olup başvuran kişinin kendince AKP yi kötülemeye çalışmasıda ayrı bir ironi.

• Ayakkabı kutusu hmm olmadı, hayvanat bahçesi müdürü hmm olmadı. En iyisi bu konuya yorum atmayayım.

• bu sitelere girildiği zaman otomatik video başlamasını engelleyen bir extension yada 3. parti uygulama var mı arkadaslar
    veya videoyu yarıya kadar yukledik işimiz tamam ama yuklenmesini istemioz kalanın durdurmamız lazım downloadu.

• alması çok zordur, insanı vazgeçirtir. Çevremde deneyen iş insanları olmuştu.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.