Şimdi Ara

Köpeğe yedirmek için domuz beslenir mi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
33
Cevap
0
Favori
1.950
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Soru başlıkta, forumun din alimlerinden bu konunun islam açısından incelenmesini rica ediyorum saygılar

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• domuz köpeği yer

• Yav şimdi dinliyi dinsizi birbirine düşürmeye gerek yok.

Ama bilgi olsun diye yazıyorum, domuzun "faydalanmak amacı ile" elde edilen herşeyi haramdır deniyor. Kullandığın traş fırçasında bile domuz kılı varsa haram bu mantaliteye göre. Bir ara çinden domuz kıllı fırça geliyor haberleri vardı oraya atfen şeyettim.

Ama ben köpeğime yediricem?

Onu bilemem.
  • Hocalarım şimdi dini tartışma değil böyle bir soru geldi aklıma internetten bulamadım. Burda herkes prof. dr. olduğu için konuyu buraya taşıdım. Ama faydalanmak bizim için değil köpeğimiz için

• quote:

Orijinalden alıntı: AlliedSL

Hocalarım şimdi dini tartışma değil böyle bir soru geldi aklıma internetten bulamadım. Burda herkes prof. dr. olduğu için konuyu buraya taşıdım. Ama faydalanmak bizim için değil köpeğimiz için
    Peki, o zaman şöyle yapalım...

Köpeği avda kullanıyor musun ve getirdiği avın etinden yiyor musun?

Yanıt evet ise ağzına bulaşmış domuz eti, sana getirdiği avı "mundar" kılacaktır. Ama köğeğin leş ve "kaka" yediğini de gözönüne alırsak ortada yine bir belirsizlik var.

Köpeği evde besliyor musun? diye soralım bu defa....

Evde besliyorsan halıya kilime neye salyası bulaşacak, domuz bulaşıkları evi mundar edecek...

Sen işi garantiye alıp domuzun etini ya da canlısını avluna sokmamaya bak.

Kur'anda domuz yasaklanırken, cümle sonunda "zorunlu kalınırsa, aşırıya kaçmamak şartıyla yenebilir" deniyor. Yani kıtlık çıktı, ya da çöle düştün, acından ölmemek için, canını korumak için, karnın doyana kadar değil de, hayatta kalmak için yiyebiliyorsun.

Köpek beslemek zorunlu bir hal olmadığına göre... şeklinde bir mantık yürütürsek, -bana göre- hayır, domuz beslememen/yedirmemen gerekiyor gibi bir sonuç çıkıyor ortaya.

Kasaptan kemik artığı ve köpek maması alabilirsin, bunlar piyasada kıtlığı bulunan şeyler değil. bunu da hesaba katarsan, trişin paraziti bulaştırma riski de olan bu hayvanı bahçende ya da evinde beslemek istemezsin sanırım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KendiİsteğiyleAyrıldı -- 18 Ocak 2020; 0:39:1 >

• Hocam benim eski köpeğim domuz etine bayılıyordu oturduğum yerde ingiliz çok olduğu için her yerde domuz eti bulunabiliyor yanlız pişirerek vermek gerek pişirmezseniz hastalık yapıyor

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Teşekkür ederim güzel açıklamışsın hocam

• Domuz etli köpek mamaları var piyasada sana bana haram olabilir ama köpeğe haram değil ki

• Şimdi şunu düşündüm biz mundar olmuş büyükbaş hayvanlarımızı köpeklerin önüne atıyoruz ziyan olmasın diye. O zaman mundar yiyen köpek aynı mantıkla sıkıntılı olmuyor mu?

• quote:

Orijinalden alıntı: KendiİsteğiyleAyrıldı

Peki, o zaman şöyle yapalım...

Köpeği avda kullanıyor musun ve getirdiği avın etinden yiyor musun?

Yanıt evet ise ağzına bulaşmış domuz eti, sana getirdiği avı "mundar" kılacaktır. Ama köğeğin leş ve "kaka" yediğini de gözönüne alırsak ortada yine bir belirsizlik var.

Köpeği evde besliyor musun? diye soralım bu defa....

Evde besliyorsan halıya kilime neye salyası bulaşacak, domuz bulaşıkları evi mundar edecek...

Sen işi garantiye alıp domuzun etini ya da canlısını avluna sokmamaya bak.

Kur'anda domuz yasaklanırken, cümle sonunda "zorunlu kalınırsa, aşırıya kaçmamak şartıyla yenebilir" deniyor. Yani kıtlık çıktı, ya da çöle düştün, acından ölmemek için, canını korumak için, karnın doyana kadar değil de, hayatta kalmak için yiyebiliyorsun.

Köpek beslemek zorunlu bir hal olmadığına göre... şeklinde bir mantık yürütürsek, -bana göre- hayır, domuz beslememen/yedirmemen gerekiyor gibi bir sonuç çıkıyor ortaya.

Kasaptan kemik artığı ve köpek maması alabilirsin, bunlar piyasada kıtlığı bulunan şeyler değil. bunu da hesaba katarsan, trişin paraziti bulaştırma riski de olan bu hayvanı bahçende ya da evinde beslemek istemezsin sanırım.

Alıntıları Göster
    Bu yanlış bir bakış açısı direk olarak yemeniz gerekir domuzu domuz nehire düşse ve parçalanıp gitse nehir suyu necis mi oluyor

• Domuz kelimesinin geçtiği ayetlere bakıp kendin karar verebilirsin. Apaçık yazıyor.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Köpek domuz eti yerse eğer, müslüman topraklarını terk etmek zorunda kalır.

• quote:

Orijinalden alıntı: Teknode

Köpek domuz eti yerse eğer, müslüman topraklarını terk etmek zorunda kalır.
    ne gereksiz guldum ya khkhjdjcjd

• Tanri'nin kelaminda "domuzun faydalanmak amacı ile elde edilen herşeyi haramdır" diye bir sey geçmiyor. Inananlar icin Tanrı der ki "Allah size yalnızca murdar eti, kanı, domuz etini ve Allah’tan başkasının adına kesilmiş olanı haram kıldı". Okuyan herkesin anlayacagi uzere haram kilinan domuz etinin insan tarafindan tuketilmesidir. Otesini diyen varsa, Islam'a sonradan insan tarafindan eklenen hadis, sunnet, gibi kul yazısı şeylere ya da fıkıh adi verilen kul yazisi yorumlara dayaniyordur.

• Köpek müslüman mı kardeş

• domuzu besliyceğine kopegı beslene neden ıkı ıs yapıyorsun
  • beslenir ama yaratıcının normal şartlar altında günah yazması lazım adaletli ya hani.
  • Bu sadece bir düşünce, git köpeği besle diyen arkadaş. Dalga geçenleri de anlamıyorum bir dine inanıyoruz onun gerektirdiklerini yapmaya çalışıyoruz neyin kafası bu anlamadım.

• quote:

Orijinalden alıntı: ÖlüyenYörüler

Köpek müslüman mı kardeş
  • Domuz yiyen köpeği beslemek günah
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.