Şimdi Ara

(Konut Kredisi) Beraberinde Yapılan Sigorta İptalleri 2021 TBB OLUMLU KARAR ÇIKTI

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
46
Cevap
9
Favori
9.483
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Sadece konut kredisi adına yapılan sigorta iptalleri hakkında konu bulunmamakta olup başka konularda yazışmalar karışıyor. Hangi bankadan Konut kredisi kullanıp yanında hangi sigortalar yapıldığını ve sonrasında nasıl iptal ettirildiğini yazarsanız seviniriz.

benim sorum şöyle,

15 yıl ziraat bankasından annem (55 yaşında) adına 215.000 tl konut kredisi çektik.

BANKA- ZİRAAT BANKASI

Çekilen Tutar 215.000 TL

Yapılan Sigortalar

1-Bes

2-Ailem Güvende Sigortası 110 TL

3-Özel Konut Sigortası 330 TL

4-Kredi Hayat Sigortası 1.830 TL

Bunların hepsi peşin verildi ve bu ay sonu poliçeler bitiyor. Bankacı ile görüştüğümüzde ailem güvende sigortası zorunlu değil fakat hayat sigortası ve özel konut sigortası 15 yıl boyunca zorunludur dedi resminide ekledim. Kredi taksit tutarını anca ödeyebileceğimiz için bu iki sigortayı iptal ettirmem gerekiyor. Muhtemelen bu ay sonu hesaptan otomatik kesecekler, bende makbuzları ile mahkeme heyetine başvuracağım. Başvurmadan önce bankaya iptali konusunda dilekçe yazmamı önerirmisiniz ? Nasıl bir yol izlemeliyiz biz şimdi her sene bunlar poliçe kesecek her sene heyetemi vereceğiz.

Basit bir hesap ile hayat sigortası 15x1.830 TL 27.430 TL ediyor.(Önemli bir sigorta fakat çok fazla)

Özel Konut Sigortası 4.950 tl

(Konut Kredisi) Beraberinde Yapılan Sigorta İptalleri 2021 TBB OLUMLU KARAR ÇIKTI

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -PoseidoN- -- 13 Aralık 2021; 11:32:52 >

• -PoseidoN- kullanıcısına yanıt
    Merhaba Eylül ayında Halkbanktan konut kredisi kullandık bize de
    1. BES
    2. Dask
    3. Yangın Sigortası yapıldı.
    4. Hayat Sigortası
    Bes’te sözleşmeyi açıp okudum 14 gün olması lazım
    cayma hakkımız bulunuyordu onu kullanarak kapattık.
    Bankacımız arayıp yaptırmamız konusunda ısrar etsede tekrar yaptırmadık. Diğerleri ise zaten gerekli olduğu için duruyor.
    Siz iptal etmek istediğiniz sigortalar için şöyle yapabilirsiniz; poliçe için tutar kesildiğinde bankacınızı değil sigorta şirketini arayıp iptal talebi girin bu şekilde iptal edebileceğinizi düşünüyorum. Ayrıca hayat sigortasını onlardan yaptırmak zorunda değilsiniz başka şirketleri araştırabilirsiniz.
  • bende aynı durumdayım var mıdır ziraat bankanın sömürüsünden kurtulmanın bir yolu

• Eylül ayında VakıfBank'tan 290BinTL konut kredisi kullandık. Aşağıda yazdığım kesintiler yapıldı. Bunun sonucunda dask hariç diğerleri için bugün itibari ile vakıfbank'a yazarak süreci başlattım. Süreç ilerledikçe buradan mesajı güncelleyeceğim.

DASK: 214,54

SARI PANJUR KONUT PAKET SİGORTASİ: 627,36

KREDİ TAHSİS ÜCRETİ: 1450,00

HAYAT SİGORTASI: 2343,34

KAZANDIRAN TARİFE: 1176,00

EDİT 1: Merhabalar, 06.01.2022 tarihinde vakıfbank tarafından Hayat Sigortası tutarı (2105 TL) ve Kazandıran Tarife adı altında alınan (1176 TL) hesabıma yatırılmıştır. Bankalar Birliği Tüketici Hakem Heyetinden başvurumun sonuçlandığına dair bir bilgi gelmedi henüz, şuan kararın heyette ve ilgili bankaya iletildi olarak görünüyor başvurum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tRoya06 -- 16 Ocak 2022; 12:15:18 >
  • tRoya06 kullanıcısına yanıt

Süreçle ilgili bir gelişme oldu mu hocam?

• etrenjit E kullanıcısına yanıt

Bankadan red cevabı geldi, akabinde e-devlet üzerinden Bankalar Birliği Bireysel Tüketici Hakem Heyetine başvuruda bulundum, şuan beklemedeyim.

Üstadım sonuç aldınız mı?

• adk80 A kullanıcısına yanıt

Şuan beklemedeyiz, başvurum henüz sonuçlanmadı.

• Bende ayni durundayım durumdan haberdar ederseniz sevinirim

Yanıt alabildiniz mi?

Biz de bir kaç gün önce konut kredisi kullandık. (200 bin TL)

Sarı panjur konut paket sigortası

DASK

Ferdi kaza sigortası

Yıllık hayat sigortası

Kredili hayat sigortası

olmak üzere tam 5 adet sigorta yapıldı.

DASK zorunlu ve fiyatları sabit o tamam.

Konut sigortası da zaten yaptıracaktım biraz tutarı fazla ama çok sorun değil.

Ama bu son 3 yazdığım sigortayı anlamadım zorunlu olan sadece yıllık hayat sigortası sanırım onun için de hali hazırda hayat sigortası mevcut ona daimi mürtein ekletip bankaya başvuracağız. Ferdi kaza ve kredili hayat sigortası neler oluyor, iptal edilebilir mi tam çözemedim.

• munchausenbyproxy kullanıcısına yanıt

Merhaba, bankalar birliğine başvuralı 2 aya yakın oldu. Başvurudan yaklaşık 1 ay sonra, bilgi mesajı geldi. Talebiniz inceleniyor diye, ama henüz bir sonuç bilgisi gelmedi. Yani süreç devam ediyor.

Daha önceki başvuran arkadaşlardan anladığım kadarıyla Kredi Tahsis Ücreti ve Dask haricindeki kesintileri geri alabiliyoruz.

• Merhaba,

biz 6 ay sonra yanıt aldık.

• Merhaba,

Banka söz konusu para iadesini hesabımıza geri yaptı.

• Hayırlı olsun hocam bankalar birliğine mi başvurdunuz? Daha evvel özel bankalardan birçok kez sigortaları bankalar birliği ile geri aldım ancak son konut kredisinde halkbank'tan aldıkları için şüpheliyim. riskli hastalıklar sigortası ve ferdi kaza sigortasının iadesini istedim türkiye sigorta ve banka reddetti. Hayat sigortasına razıyım zaten de konut ve diğer sigortalar gereksiz. 4 kaza sigortam ve sağlık sigortalarım zaten var kredi ile gelen bunlar oldukça külfet oluyor. Ayrıca paket satışı ve 200 bin konut kredi bedelinin satıcıya eft'si için kestikleri 242 TL eft ücreti de çok yüksekti.

• adk80 A kullanıcısına yanıt
    Yeni kredi çektim, aynı dertlerden ben de muzdarip oldum. Var mı sizde bir gelişme? Meslek gereği teminat verilmeyen Ferdi kaza sigortası bile yapmış düzenbaz bankacı, hiç bir poliçeyi de vermedi. tek tek poliçeleri çıkarıp Türkiye sigortaya mail atayım diyorum, sonra da bankalar Birliği ya da tüketici hakem heyetine giderim
  • ztalan kullanıcısına yanıt

Uğraşmak istemedim bu sefer. Başımı ağrıtmaları muhtemel, sineye çektim.

• ihtiyaç kredisi beraberinde yapılan ev eşya ve ferdi kaza yı geri alan var mı ? ziraate yazılı başvurdum olumsuz cevap aldım.

• Arkadaşlar bugün vakıfbanktan 500.000 tl konut kredisi kullandım 4814,20 TL hayat sigortası, 676,91 TL sarı panjur konut sigortası, 117,22 TL dask, 2500 tl kredi tahsis ücreti ve 3 gün sonra 441 TL kazandıran tarife(En çokta buna uyuz oldum zaten maaş müşterisiyim eft havale vs ücretsiz) ve 158 TL ferdi kaza sigortası kesildi. Bunlardan hangilerini alabilirim. Hayat sigortası şart mı sizce krediyi 6-7 ay sonra kapatma durumu olabilir çünkü.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oktay1910 -- 23 Mayıs 2022; 19:41:39 >
  • Hayat Sigortasını ve Konut Sigortasını iptal ettirmeye çalışıyorum. Hayat Sigortası olmasa bile en azından aylık 300 lira olan konut sigortasını iptal ettirmeye çalışıyorum.

• konut sigortasını iptal ettirebildiniz mi ?
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.