Şimdi Ara

Konsolda oyun oynarken oluşan göz yorgunluğumun nedeni

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir (1 Mobil) - 1 Masaüstü1 Mobil
5 sn
17
Cevap
0
Favori
2.804
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhabalar! Normalde tv izlerken hiçbir sıkıntı yok ama Xbox One X ana menüde bile gözlerimi rahatsız ediyor. Oyunda ise gözlerim çok daha fazla yoruluyor, kızarıyor ve oyunu bıraktıktan sonra baş ağrısı yapıyor.

Yabancı forumlarda hem Ps4 hem Xbox hem de Hdr filmlerdeki aşırı parlaklığın göz yorgunlugu yaptığından şikayet eden insanlara rastladım ama herkesi rahatsiz etmiyor mesela küçük kardeşimi rahatsız etmiyor

Bu sorun hdr dan alakasız ve tamamen konsollara bağlı bir durum da olabilir emin değilim. Emin olduğum tek bişey var o da tv'yi kapatıp konsolu açınca güneş gibi parladığı ve konsol parlaklığı ile tv parlaklığı arasinda dag kadar fark olduğu :) Kontrast en yüksek seviyede 100 deydi. Kontrastin yüksek olmasının da gözü yorduğu söyleyenler var. Nitekim kontrastı düşürünce aşırı parlaklıktan kurtuldum ama uzun süreli deneme şansım olmadı.(Çünkü gözüm 2 haftadır kızarık ve telefon tv gibi yerlere odaklanınca acıyor. Doktorun verdiği damlalari kullaniyorum şimdilik)

Bu aşırı parlaklık hdr dan mı kaynaklanıyor yoksa konsollarin kendisinden mi? Bu konuda bilgisi olan var mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Siyah kuğu -- 21 Ekim 2018; 21:48:58 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Siyah kuğu

Merhabalar! Normalde tv izlerken hiçbir sıkıntı yok ama Xbox One X ana menüde bile gözlerimi rahatsız ediyor. Oyunda ise gözlerim çok daha fazla yoruluyor, kızarıyor ve oyunu bıraktıktan sonra baş ağrısı yapıyor.

Yabancı forumlarda hem Ps4 hem Xbox hem de Hdr filmlerdeki aşırı parlaklığın göz yorgunlugu yaptığından şikayet eden insanlara rastladım ama herkesi rahatsiz etmiyor mesela küçük kardeşimi rahatsız etmiyor

Bu sorun hdr dan alakasız ve tamamen konsollara bağlı bir durum da olabilir emin değilim. Emin olduğum tek bişey var o da tv'yi kapatıp konsolu açınca güneş gibi parladığı ve konsol parlaklığı ile tv parlaklığı arasinda dag kadar fark olduğu :) Kontrast en yüksek seviyede 100 deydi. Kontrastin yüksek olmasının da gözü yorduğu söyleyenler var. Nitekim kontrastı düşürünce aşırı parlaklıktan kurtuldum ama uzun süreli deneme şansım olmadı.(Çünkü gözüm 2 haftadır kızarık ve telefon tv gibi yerlere odaklanınca acıyor. Doktorun verdiği damlalari kullaniyorum şimdilik)

Bu aşırı parlaklık hdr dan mı kaynaklanıyor yoksa konsollarin kendisinden mi? Bu konuda bilgisi olan var mı?

HDR’de aşırı parlaklık olmuyor hatta karanlık bile görünüyor. Ben One X’i aldığım gün TV’nin oyun modunu denedim, renkleri ve parlaklığı beğenmediğim için kendime göre ayar yaptım, şimdi oyunlar tam istediğim gibi ancak oyunlardan aldığım ekran görüntüleri tablette biraz karanlık görünüyor.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• göz doktoruna görünün, biraz abartı sizinki
    kontrats artınca, renk doygunluğu artınca kalite artar ve gözü daha çok yorar, metinlerde ve renk köşelerinde bu daha belirgin
    karanlık ortamlarda göz daha çok yorulur
    gece parlaklığı ve gamma yı kısın, keskinliği düşürün
    15 dakika da bir en azından sağa sola bakın göz tembelliğe alışmasın
    mümkünse gündüz uzak yerlere bakın dağ tepesine
    şehirdeyseniz yıldızlara
  • quote:

Orijinalden alıntı: aschil

göz doktoruna görünün, biraz abartı sizinki
    kontrats artınca, renk doygunluğu artınca kalite artar ve gözü daha çok yorar, metinlerde ve renk köşelerinde bu daha belirgin
    karanlık ortamlarda göz daha çok yorulur
    gece parlaklığı ve gamma yı kısın, keskinliği düşürün
    15 dakika da bir en azından sağa sola bakın göz tembelliğe alışmasın
    mümkünse gündüz uzak yerlere bakın dağ tepesine
    şehirdeyseniz yıldızlara
    Hocam renk doygunluğunun göz yorgunluğuna yol açabildigini bilmiyordum sağolun bunu deneyeceğim. Malum internette bu konuda kaynak az. Benim xboxta hissettigim şey aynı bu videodaki xbox görüntüsü gibi. beyazlar o kadar parlak ki gözümü alıyor bakamıyorum.

https://youtu.be/Y3hJOzNvQAk

Bu arada damla bitti ama gözüm hala hassas :/

• Valla bi ara bendede vardı o şey. Telefon ekranına vs odaklanamıyordum fakat o donem ps4 oynarken sorun olmuyordu. Ps4 u sadece geceleri karanlık ortamda oynardım ama. Telefon ise gunduz. Binbir çeşit sağlık sorunu var. Telefonu artık parlaklık kısık kullanıyorum uzun zamandır ve artık etkilemiyor diyebilirim. Bi ara öyle olmuştuki gunduz gozumu dahi açamıyordum. Çok can sıkıcı bu tur şeyler. Umarım en kısa zamanda çozersiniz bu sorunu.

• Benim TV'de tam aksine HDR aktif olduğunda parlaklık daha da azalıyor ve gözü daha az rahatsız edecek seviyeye geliyor.
    LG Oled kullanıyorum bu arada
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-21ACA9A9D

Valla bi ara bendede vardı o şey. Telefon ekranına vs odaklanamıyordum fakat o donem ps4 oynarken sorun olmuyordu. Ps4 u sadece geceleri karanlık ortamda oynardım ama. Telefon ise gunduz. Binbir çeşit sağlık sorunu var. Telefonu artık parlaklık kısık kullanıyorum uzun zamandır ve artık etkilemiyor diyebilirim. Bi ara öyle olmuştuki gunduz gozumu dahi açamıyordum. Çok can sıkıcı bu tur şeyler. Umarım en kısa zamanda çozersiniz bu sorunu.
    Sagolun hocam yani açıkçası ben de sorunun tam olarak ne olduğunu anlayamadım parlakliktan da olmayabilir. Hdr parlaklık kontrasti açıp kapatıp denedim her birinde ayni şekilde agrimaya devam ediyor. Yani parlaklık değil de odaklanma güçlüğü var. 😕

Odaklanmakta zorluk çekiyorum Bi gözüm ağrıyor öteki ağrımıyor. Ağrıyınca da o gözü kapatma ihtiyacı duyuyorum o denli acıyor. Bide şakak kısımlarına derinden bir ağrı vuruyor Gözlük kullanmama rağmen çok net göremiyorum yazıları acaba ondan mi 😕

55 inç tv vardı evde. Rahat rahat oynayayim diye büyük hevesle konsol aldım. Bu sıkıntı beni üzdü :)

Doktor göz numaram büyümesin diye 0.25 daha küçük vermiş acaba ondan mi? Yakından oynuyorum gözüm acıyor. Salonun en uzak köşesinden oynuyorum yine acıyor 😐 Anlayacağınız kafamda deli sorular 😕

• quote:

Orijinalden alıntı: Siyah kuğu

Sagolun hocam yani açıkçası ben de sorunun tam olarak ne olduğunu anlayamadım parlakliktan da olmayabilir. Hdr parlaklık kontrasti açıp kapatıp denedim her birinde ayni şekilde agrimaya devam ediyor. Yani parlaklık değil de odaklanma güçlüğü var. 😕

Odaklanmakta zorluk çekiyorum Bi gözüm ağrıyor öteki ağrımıyor. Ağrıyınca da o gözü kapatma ihtiyacı duyuyorum o denli acıyor. Bide şakak kısımlarına derinden bir ağrı vuruyor Gözlük kullanmama rağmen çok net göremiyorum yazıları acaba ondan mi 😕

55 inç tv vardı evde. Rahat rahat oynayayim diye büyük hevesle konsol aldım. Bu sıkıntı beni üzdü :)

Doktor göz numaram büyümesin diye 0.25 daha küçük vermiş acaba ondan mi? Yakından oynuyorum gözüm acıyor. Salonun en uzak köşesinden oynuyorum yine acıyor 😐 Anlayacağınız kafamda deli sorular 😕

Alıntıları Göster
    Benim sorunda odaklanmakla ilgiliydi. Yazıları vs okuyamıyordum. Dediğiniz gibi hocam binbir turlu sağlık sorunu var. Nedeni nedir anlaması bazen çok güç oluyor. Benim sorunum tam olarak neydi hala çözemedim mesela. İlginç

Belki vitamin eksikliği kaynaklı bile olabilir. Sıkıntılı bi surec. İnsanın yaşam kalitesini çok duşuruyor. Tekrardan sağlık diliyorum.

• Gözünüz mavi ışığa (UV ışık) karşı reaksiyon verebilir ki bu UV ışık zaten gözleri bozan cinsten bir ışıktır. Günümüzün teknolojisinin çoğu ürünlerinde TV, monitör, telefon vs. Hepsinde mavi ışık yayıyor.

Mavi ışığa karşı korumalı gözlük camları üretiliyor artık. Bu camlar mavi ışığın tamamını bloke etmiyor ama sadece size zarar veren ışığı bloke ediyor. Ben kendim aldım ve gözlerimin artık çok daha az rahatsızlandığını fark ettim. Artık günlük hayatta da gözlüklerimi takıyorum. Eğer böyle bir şey almak isterseniz kaliteli ve markalı olanlardan almanızda fayda var. Zira ucuz ve kalitesiz olanların mavi ışığını bloke ettiği yok.

Ben şahsen Hoya Blue Control markasından aldım. Gözlükçü tavsiye etmişti. Şimdiye kadar hiçbir sıkıntı yaşamadım. Yalnız şunu da unutmamanız gerekiyor. Özellikle TV izlerken veya Monitöre bakarken, TV ve Monitörün parlaklık ayarını düşürmeniz size oldukça fayda sağlayacaktır. Ayrıca kullandığınız cihazlarda renk sıcaklığını sıcak veya en yakın 6500k değerine getirmeniz hem gözlerinize iyi gelecektir hemde standart ve olması gereken ayarda zaten budur.

• quote:

Orijinalden alıntı: LordMurat55

Gözünüz mavi ışığa (UV ışık) karşı reaksiyon verebilir ki bu UV ışık zaten gözleri bozan cinsten bir ışıktır. Günümüzün teknolojisinin çoğu ürünlerinde TV, monitör, telefon vs. Hepsinde mavi ışık yayıyor.

Mavi ışığa karşı korumalı gözlük camları üretiliyor artık. Bu camlar mavi ışığın tamamını bloke etmiyor ama sadece size zarar veren ışığı bloke ediyor. Ben kendim aldım ve gözlerimin artık çok daha az rahatsızlandığını fark ettim. Artık günlük hayatta da gözlüklerimi takıyorum. Eğer böyle bir şey almak isterseniz kaliteli ve markalı olanlardan almanızda fayda var. Zira ucuz ve kalitesiz olanların mavi ışığını bloke ettiği yok.

Ben şahsen Hoya Blue Control markasından aldım. Gözlükçü tavsiye etmişti. Şimdiye kadar hiçbir sıkıntı yaşamadım. Yalnız şunu da unutmamanız gerekiyor. Özellikle TV izlerken veya Monitöre bakarken, TV ve Monitörün parlaklık ayarını düşürmeniz size oldukça fayda sağlayacaktır. Ayrıca kullandığınız cihazlarda renk sıcaklığını sıcak veya en yakın 6500k değerine getirmeniz hem gözlerinize iyi gelecektir hemde standart ve olması gereken ayarda zaten budur.
    Belki de 55 inç tvde her şeyi görebileceğimi düşünerek gereğinden fazla odaklanıyorum. Sadece oyunda olduğu için sorunumun odaklanmayla alakalı düşünüyorum . Bir de tv 2 metre yüksekliğe monteli. Yatarak oynasam da bu açı odaklanmamı mı zorlaştırıyor acaba. Bilemiyorum 😓 araba yarışında arabanın güzelliğini izleyim diyorum yok zorlanıyor. Darksiders GoW gibi üçüncü kişi bakış açısı olan oyunlarda yönettiğim karakteri bi inceleyim diyorum yok olmuyor. Zorlanıyor gözüm. Dedigim gibi belki de 55 inç tv beni bi illuzyona ugratiyor ve gereğinden fazla odaklanıyorum😞

• bir noktayi unutuyorsunuz ! yaslanmak ,gözlerimiz yasimiz ilerledikce eski gücünü ve performansini kaybeder bunu 35 ve yukarisi icin söyluyorum ayrica yine arkadaslarin dedigi gibi parlaklik ayarlari önemli
  • Arkadaşlar sorun çözüldü çok şükür. Yabancı sitelerde göz yorgunluğunu azaltmak için ekranın üst noktasının göz hizasına yakın olması gerektiğini söylüyorlardı. Dikkate almamıştım.

Bizim tv de yerden 1,5 metre yukarı duvara monteliydi(alt noktası) ve zaten yatarak oynadığım için bakış açımın durumu tolere edebildigini saniyordum. Yanılıyormuşum. İster oturun ister yatın göz belli açıdan yukarı bakınca acayip yoruluyor ve bunun üstüne bir de odaklanmaya çalışırsanız o zaman gözleriniz dumura uğruyor.

Yatarak telefonu yukari kaldirip bakmaya calisinca dediğimi anlarsiniz. Yatsanız da bakış açısı kurtarmiyor. Gözün kendi yapısıyla alakali bişey heralde. Bunu anlamam niye uzun sürdü çünkü filmleri izlerken sıkıntı olmuyordu.

Çünkü filmler odaklanma gerektirmiyordu odak noktasını film zaten kendisi verip geri kalan görüntüyü bulaniklastiriyodu ve surekli hareketli görüntülerden oluşuyordu boylelikle odaklanmaya ne vakit ne de ihtiyaç duyuyoruz film izlerken. Ama oyunlar filmlerden farklı olarak olağanüstü odaklanma istiyor. Bunu gözden kaçırmışım...

Bu arada tv sehpası alıp tv yi aşağı indirdim hem sorun çözüldü hem de tv büyüdü evet bildiğiniz büyüdü yeni bi tv almış gibi oldum. Gözlerim bi de burdan bayram etti ve rahatladı. Tv yle aynı hizada olmak lazımmış. Yoksa açı daralıyor ve tv yi daha küçük görüyoruz 😊

• Gecmis olsun

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Oyuna dalıp gözlerinizi kırpmayı unutunca da göz kuruluğuna yol açar. Bu da gözde yanma ve kızarıklığa neden olur. Bunu da ihmal etmemek gerek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dynamic09 -- 23 Ekim 2018; 18:45:0 >
  • Eğer bütçe ayırabiliriz doktora çıkıp bir gözlerinizi ölcturun. +0.25 +0.50 astigmatiniz çıkabilir . Eğer çıkmazsa bile Vp (yani hiçbir görme sorunu olmayan) bir gözlük çerçevesi cami alabilirsiniz. Onerebilecegim gözlük camları prevencia cam biraz pahalıdır ama monitör ve telefondan gelen mavi isiklari çok büyük ölçüde keser . Bir diğer cam ise Blue Cut bu biraz daha uygun bir camdır. Bu camda prevencia cam kadar olmasa da mavi isiklari kesiyor. Arasındaki fiyat farkı 1.5 2 katına çıkabilir ama faydasını görürsün .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ado1231 -- 30 Ekim 2018; 12:23:39 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.