Şimdi Ara

Komunizm'i anlatan ve Sosyalizm Rusyasını Anlatan kitap Önerir misiniz ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
1
Favori
1.326
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhabalar, ben öncelikle komunizm sisteminin nasıl işleyeceğini öğrenmek istiyorum, bunun hakkında kitap önerebilecek varmı ? Şöyle şöyle olacak vs. diye anlatan bir kitap.

Ve tarafsız şekilde Sovyetler birliğini anlatacak kitap varmıdır ? Kısacası lennin, stalin zamanı rusyasını anlatan. Bu adamlar neler yapmışlar vs.

Teşekkür Ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Patrick Yıldız -- 18 Mart 2017; 14:28:48 >

• orwell- animal farm
  • quote:

Orijinalden alıntı: QuuTaMo

orwell- animal farm

Okudum , 1984üde okudum

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bulabilirsen Tony Cliff-Lenin Biyografisi

Moshe Lewin-Sovyet Yüzyılı

Arch Getty-Stalinizm Hükmederken

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: HarveyBullock

Bulabilirsen Tony Cliff-Lenin Biyografisi

Hepsini okuyacağım da bunları okuduktan sonra sovyet rusyayı anlarım değil mi ? sovyet rusya tarihini =?
  • quote:

Orijinalden alıntı: HarveyBullock

Bulabilirsen Tony Cliff-Lenin Biyografisi

Bu arada sırasıyla nasıl gitmemi önerirsiniz ? Tony Cliff - Lenin Biyografisi bulamadım ama troçki serisini buldum onuda okuyacağım.
  • Patrick Yıldız kullanıcısına yanıt
    Lenin biyografisini bulamadıysanız Hallett Carr Bolşevik Devrimi serisini ekleyebilirsiniz. Önce bu seriyi okuyun sonra Stalinizm Hükmederken en son Sovyet Yüzyılı eserini.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Leo Huberman - Sosyalizmin Alfabesi

Sovyet Rusya ile ilgili de şu uzun yazıyı okumanı tavsiye ederim;http://kutuphane.halkcephesi.net/Trocki/sovyetler%20yalanlar.htm
    Stalin'i fazla övmüşler ama onun dışında yazılanların çoğu doğru.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-C0963D60D -- 24 Mart 2017; 21:35:2 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Vasili Grossman'in Yasam ve Yazgi adli romanini okuyabilirsin. Herhalde modern zamanlarin, yani 20. Yuzyilin en iyi Rus romanidir. Tam bir Ikinci Dunya Savasi ve Sovyetler portresi sunuyor. Komunizmle birlikte gelen yozlasmayi cok iyi anlatiyor. Bizzat sistemin icindeki birinden sosyalizm eleştirilerini ve sistemin carkindaki problemleri dinlemek o donemi yasiyormus gibi hissettiriyor insana. Ayni zamanda Hitlerin nasyonalizmine de cok saglam elestiriler getiriyor. Yalniz okurken sabirli olmak lazim. Bu şaheserde yazar anlatacagi konuyu ince ince işliyor ve cok fazla karakter var. O doneme merakliysan kesinlikle sikilmazsin. Savaş romanlarının şahidir bu kitap insana cok sey katar. Ayrica yazarin annesi de Yahydi soykiriminda katledilenlereen birisi. Bu acidan yazar hislerini mukemmel sekilde kitaba aktariyor.Keske daha fazla eser biraksaydi. Dostoyevski Tolstoy vb. Yazarlarla ayni klasmanda anilmayi hak ediyor. Ayrica gazeteci oldugu icin siyasi acidan olaylara bakislari cok kuvvetli. Doneminin en taninmis simalarindan biri olmasi vesilesiyle kitabini okumak icin baska bir neden. Neyse fazla uzatmayim eger bu konulara ilgin varsa hayatinda okuyabilecegin en iyi roman olabilir.

• Edward Hallet Carr okumalısın.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: birisiyimx

Edward Hallet Carr okumalısın.

Bu sovyet tarihi içindi. Konuyu okumadan direkt yazdım.

Komunizm ve soyalizm üzerinde okuma yapacaksan bu kurucu kişilerin yazdığı eserleri okumalısın önce. Eleştirebilmek veya benimsemek için bu kişilerin yazdığı eserleri okumak şart. Ayrıca onların eleştiri yönelttiği liberal düşünürleri de okumak gerek. İlk bakışta zorlu bir uğraş gözükebilir ama objektif değerlendirme yapabilmek için okumak zorundayız. Konu hakkında bir temel oluşturmak için muhakkak okunması gereken yazarlar;

Karl Marx

Mihail Bakunin

Engels

Karl Polanyi

Proudhon

Max Weber

İmmanuel Wallerstein

Daha birçok yazar var ama bunlar temel için yeterli. Geneli anlaşılır bir dilde yazar. Ama iktisat ağırlıklı 'Kapital' gibi kitaplar biraz ağırdır. Ağır kitapları internette kitaplar hakkında yazılan yorumlara bakarak tespit edebilirsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi birisiyimx -- 25 Mart 2017; 11:55:22 >

• bu çok işine yarayabilir, tam aradığım şey hatta, kaçırma derim bu fiyata, 3-5 lira da kargo, en fazla 15e gelir bu iki kitap sana

http://www.nadirkitap.com/bugunku-sovyet-ideolojisi-cilt-1-2-takim-gusstav-a-wetter-wolfgang-leonhard-kitap4547675.html
  • Hocam dediğiniz kategoride değil ama Maksim Gorki - Ana isimli roman tam sizin dediğiniz dönemleri anlatıyor.
  • Selam Yoldaşlar 👍

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kabus87 -- 3 Nisan 2017; 10:26:17 >
  • Çok güzel öneriler var, bende değerlendirdim.
  • Neler dönüyor burada.Sanada selam yoldaş. Denizlerin dalgasıyız.
  • Antocio kullanıcısına yanıt
    Hocam linkini verdiğim kitabı siz almışsınız sanırım hayırlı olsun. Konuyu açan değerlendirmedi size nasip oldu demek

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.