Şimdi Ara

kombi oda termostatı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
1
Favori
19.539
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • http://urun.gittigidiyor.com/Dijital-Kablosuz-Oda-Termostati-Promosyon-Fiyat_W0QQidZZ35603071

öncelikle merhabalar sayın forum üyeleri. kombime yukarda linkini verdigim oda termostatını alacagım ama bu kombiye giden elektrigi direk kesiyor hesaplarıma görede gunde en az 50 kez elektirik gidip gelicek kombiye yani sürekli bi elektrik kesilmesine ugruycak acaba bunun kombiye bi zararı olurmu? yokda diger oda termostatlarına göre çok uygun ve montajını kendim yapabilcegim bi ürün bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim iyi forumlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: mastor1

quote:

Orijinalden alıntı: halleycem

http://urun.gittigidiyor.com/Dijital-Kablosuz-Oda-Termostati-Promosyon-Fiyat_W0QQidZZ35603071

öncelikle merhabalar sayın forum üyeleri. kombime yukarda linkini verdigim oda termostatını alacagım ama bu kombiye giden elektrigi direk kesiyor hesaplarıma görede gunde en az 50 kez elektirik gidip gelicek kombiye yani sürekli bi elektrik kesilmesine ugruycak acaba bunun kombiye bi zararı olurmu? yokda diger oda termostatlarına göre çok uygun ve montajını kendim yapabilcegim bi ürün bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim iyi forumlar.

Bu ürün kombi için uygun değil elektrikli ısıtıcı cinsi cihazlar içindir, kombinize uygun termostat almanız tavsiye edilir

satıcıya sordum kombinin oda termostatı takılan yere takılıyormus yani direk kombinin elektrigini kesmiyormus yinede uygun degilmidir?
  • oda termostatı fuzuli bir cihazdır tabiri caizse tembeller için yapılmıştır tasarruf falanda ölçümlerimizde gördük hiç sağlamıyor paran cebinde kalsın..
  • anladım arkadaslar tesekkür ederim ozama biraz daha para bayılıp iyisini almak en makbulu.

tasarruf konusuna gelirsek öyle çok fazla bi tasarruf saglamıyor daha önceden de kullandım 20 tl felan oynuyor ama adam akıllı ısınmanızı saglıyor öyle çok fazla bi tasarruf beklemesin alanlar adam akıllı ısınmanızı saglıyor okadar belki 15 20tl de fatura düşürürtabi bu evden evede değişir yani eviniz iyi izoleli ise sorun yok ;) camların pimapen olmadıgı üst katın alt katın boş olması dış duvarlarda ısı yalıtımı yoksa felaketiniz olur oda termostatı ;)
  • Bu mesajı bilerekmi yazdınız anlamadım !!

Oda termostatı izolasyonlu dairelerde çok iyi sonuç vermektedir.
    Eğer hava sürekli soğuk olursa termostat işe yaramaz çünkü kombi normal çalışmasına devam eder. Esas faydası hava sıcaklığının dengesiz olduğu sonbahar ve ilkbaharda olmaktadır. Oturduğum ev müstakil, ikiz biçimde yapılmış, dıştan foamboard'larla yalıtım yapılmış, camlar pimapen, Kombi Viesmann, Siemensin dijital termostatını kullanıyorum, yan komşumda termostat yok ve benden %20-30 civarı fazla fatura ödüyor.

Termostat yaşam konforu için gereklidir, hava soğudu kombinin derecesini artır, güneş açtı dereceyi düşür vs. uğraşmazsınız, soluduğunuz hava sürekli aynı sıcaklıktadır.

quote:

Orijinalden alıntı: abd1984
    oda termostatı fuzuli bir cihazdır tabiri caizse tembeller için yapılmıştır tasarruf falanda ölçümlerimizde gördük hiç sağlamıyor paran cebinde kalsın..
  • oda termostatı bir aksesuardır otomobile çelik jant takmak gibi veya araca alarm takmak gibi bir şey eğer çok gerekli biz cihaz olsaydı bir çok marka cihazla birlikte satardı tabii buda benim teknik görüşüm tabi kombinizin ısı sensörü yani ntc si bozuk sa aynı dereceyi her zaman tutturamazsınız ama yine de ben alıcam ve kombim balkonda derseniz eyw..
  • quote:

Hocam aklına esen yazıyor

Oda termostatı kötü yalıtım vs her durumda da işe yarıyor, eğer o odada insan yaşayacaksa ve düzgün ayarı yaparsan her halükarda işe yarıyor,

dostum sen termostat satıcısısın heralde bizede iyi fiyat ver düşünürüz hangi markalar var elinde
  • Ben satıcı değilim

Sen İgdaşçı falan mısın gaz faturaları düşük geliyor termostatları söküp atalım istersen

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mastor1 -- 21 Şubat 2011; 15:36:49 >
  • quote:

Hocam aklına esen yazıyor

Oda termostatı kötü yalıtım vs her durumda da işe yarıyor, eğer o odada insan yaşayacaksa ve düzgün ayarı yaparsan her halükarda işe yarıyor,

maddiyatını düşünen insanlar için gereksizdir yalıtımsız evlerde işe yaramaz dememin sebebi faturası yüksek gelir durumu çok çok iyi olan insanlar bu durumu düşünmezler ama orta sınıf aileler bu durumu düşünerek alıyor zaten
  • Beretta servisin bile oda termostatının "fazla doğalgaz harcanmasına yol açabilir" demesiyle ilk yıllarda almayanlardanım. Ancak ne kadar hata yaptığımı 6 yıl sonra aldıktan ve bilinçli kullandıkça anladım.
    İlki, alacaksanız iyi bir termostat alın. Özelliği az olsa da iyi bir marka olmasını tercih edin. Ben 100 TL ye Siemens RDE10.1 aldım. Haftalık, günlük program yapıyor ve donma önleme fonksiyonu var. Yarım derecelik ayarlar yapabiliyorsunuz. Belirlediğiniz ısının yarım derece altında kombiyi çalıştırıyor, yarım derece üstünde kapatıyor. Özellikle bahar geçiş dönemlerinde çok tasarruflu. Gündüz gereksiz yakmıyor, gece hava soğuduğunda sizi üşütmüyor. Tasarruf %25 i buluyor. Hastalık riskini azaltması, ölçülemez. 20 TL ye sadece mekanik, markalı(Demirdöküm vs) modeller var. Bunlar da her marka ve model kombiye takılabilir. Ancak mekanik termostat önermem.
    Kışa gelince, teknik bir konu. Çoğu firma "termostat kullanırken kombi ısısını 65-70 dereceye getirin" dese de, siz aldırmayın. 52-55 derece arasında bir sıcaklık seçin. ANkara'da bile yetiyor. Hem uzun süre çalışıp ısıyı stabil tutuyor. Psikolojik olarak rahatlatıyor. Hem de çok yakmıyor. Tasarruf %10-15 civarında. Burda tasarruftan öte, insan sağlığı açısından gerekli ısıyı belirli düzeyde tutmak. Aynı harcama düzeyinde olsa bile...
    Termostat konulacak yer çok önemli. Petek üzerine, güneşin karşısına koymayın. Tek bir delikle mutfaktan yan odaya yada ilk koridora bağlayın. 1,5 metre yüksekte olsun. Ondan sonra keyfinize bakın. Evinizin özelliğine ve keyfinize göre dereceyi ayarlarsınız. Servis bir örnek verdi "kadın mutfağa monte ettirmiş, hiç çalışmamış, diğer odalarda donuyorlarmış, mutfak sıcak tabi, kombi devreye girmiyor" Bir örnek daha verdi "adam en soğuk odaya koymuş, 25 dereceye almış, gece gündüz çalışıyormuş, bir türlü durmuyormuş, gaz desen almış başını gitmiş". Kışın 25 derece oldukça yüksek ısı.
    Kış günü memlekete 1 haftalık tatile giderken 17 dereceye ayarlayın gidin. Eviniz döndüğünüzde donmasın. Yada GSM ile komuta eden cihazlardan almalısınız. Çocuğunuz varsa bunun çok yararını görürsünüz. Döndüğünüzde eşiniz mızmızlanmaz. Ben kazak adamım diyorsanız, donma fonksiyonuna alın 8 derecenin altında çalışsın yada dereceyi biraz daha yükseltirsiniz. Keyif sizin.
    Her elektronik cihaza gereksiz damgasını vurmadan önce kullanıcı görüşlerine değer verin. İstemeyen alıp, kullanmaz o başka.
    Unutmadan, geçenlerde 10 yıllık bacalı kombim arızalandığı için servisi çağırdım. 50 TL lik bir parça değiştirirken termostatı fark ettiler. "Nasıl yararını gördünüz mü?" diye sordular. Ben de anlattım: Geceleri yatarken 21,5 dereceye getiriyorum, gündüzleri 22, akşam 22,5 dereceye dediğimde "biz gece yükseltiyorduk, mantıklı biz de uygulayalım" demeye başladılar. Yattığınızda çok fazla ısıya ihtiyacınız olmaz. Gerekmezse daha da düşürün. Benim yan odada 22 olduğunda en soğuk oda 20 olduğu için bu yöntemi uyguluyorum. Siz konforunuza göre değiştirin. Kapalı peteğim yok. Yalnız az kullandığım misafir odası kısıkta çalışıyor, o kadar.
    Almak isteyenler tereddüt etmesin bence. Montaj için adam gibi bir usta bulun. İsteyene ucuz termostat bulmasında yardımcı da olurum. Buna gerek yok zaten. Google a yazın karşınıza çıkar. İstediğiniz yerden alın. Bu arada satıcı da değilim. Amacım burdaki iyi niyetli insanlara uygun fiyatlısını almasını sağlamak. Böyle bir damga vurulmasından da rahatsız olmam. Herkes başkasını kendisi gibi görmelidir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sserin -- 4 Şubat 2011; 0:30:02 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: sserin

Beretta servisin bile oda termostatının "fazla doğalgaz harcanmasına yol açabilir" demesiyle ilk yıllarda almayanlardanım. Ancak ne kadar hata yaptığımı 6 yıl sonra aldıktan ve bilinçli kullandıkça anladım.
    İlki, alacaksanız iyi bir termostat alın. Özelliği az olsa da iyi bir marka olmasını tercih edin. Ben 100 TL ye Siemens RDE10.1 aldım. Haftalık, günlük program yapıyor ve donma önleme fonksiyonu var. Yarım derecelik ayarlar yapabiliyorsunuz. Belirlediğiniz ısının yarım derece altında kombiyi çalıştırıyor, yarım derece üstünde kapatıyor. Özellikle bahar geçiş dönemlerinde çok tasarruflu. Gündüz gereksiz yakmıyor, gece hava soğuduğunda sizi üşütmüyor. Tasarruf %25 i buluyor. Hastalık riskini azaltması, ölçülemez. 20 TL ye sadece mekanik, markalı(Demirdöküm vs) modeller var. Bunlar da her marka ve model kombiye takılabilir. Ancak mekanik termostat önermem.
    Kışa gelince, teknik bir konu. Çoğu firma "termostat kullanırken kombi ısısını 65-70 dereceye getirin" dese de, siz aldırmayın. 52-55 derece arasında bir sıcaklık seçin. ANkara'da bile yetiyor. Hem uzun süre çalışıp ısıyı stabil tutuyor. Psikolojik olarak rahatlatıyor. Hem de çok yakmıyor. Tasarruf %10-15 civarında. Burda tasarruftan öte, insan sağlığı açısından gerekli ısıyı belirli düzeyde tutmak. Aynı harcama düzeyinde olsa bile...
    Termostat konulacak yer çok önemli. Petek üzerine, güneşin karşısına koymayın. Tek bir delikle mutfaktan yan odaya yada ilk koridora bağlayın. 1,5 metre yüksekte olsun. Ondan sonra keyfinize bakın. Evinizin özelliğine ve keyfinize göre dereceyi ayarlarsınız. Servis bir örnek verdi "kadın mutfağa monte ettirmiş, hiç çalışmamış, diğer odalarda donuyorlarmış, mutfak sıcak tabi, kombi devreye girmiyor" Bir örnek daha verdi "adam en soğuk odaya koymuş, 25 dereceye almış, gece gündüz çalışıyormuş, bir türlü durmuyormuş, gaz desen almış başını gitmiş". Kışın 25 derece oldukça yüksek ısı.
    Kış günü memlekete 1 haftalık tatile giderken 17 dereceye ayarlayın gidin. Eviniz döndüğünüzde donmasın. Yada GSM ile komuta eden cihazlardan almalısınız. Çocuğunuz varsa bunun çok yararını görürsünüz. Döndüğünüzde eşiniz mızmızlanmaz. Ben kazak adamım diyorsanız, donma fonksiyonuna alın 8 derecenin altında çalışsın yada dereceyi biraz daha yükseltirsiniz. Keyif sizin.
    Her elektronik cihaza gereksiz damgasını vurmadan önce kullanıcı görüşlerine değer verin. İstemeyen alıp, kullanmaz o başka.
    Unutmadan, geçenlerde 10 yıllık bacalı kombim arızalandığı için servisi çağırdım. 50 TL lik bir parça değiştirirken termostatı fark ettiler. "Nasıl yararını gördünüz mü?" diye sordular. Ben de anlattım: Geceleri yatarken 21,5 dereceye getiriyorum, gündüzleri 22, akşam 22,5 dereceye dediğimde "biz gece yükseltiyorduk, mantıklı biz de uygulayalım" demeye başladılar. Yattığınızda çok fazla ısıya ihtiyacınız olmaz. Gerekmezse daha da düşürün. Benim yan odada 22 olduğunda en soğuk oda 20 olduğu için bu yöntemi uyguluyorum. Siz konforunuza göre değiştirin. Kapalı peteğim yok. Yalnız az kullandığım misafir odası kısıkta çalışıyor, o kadar.
    Almak isteyenler tereddüt etmesin bence. Montaj için adam gibi bir usta bulun. İsteyene ucuz termostat bulmasında yardımcı da olurum. Buna gerek yok zaten. Google a yazın karşınıza çıkar. İstediğiniz yerden alın. Bu arada satıcı da değilim. Amacım burdaki iyi niyetli insanlara uygun fiyatlısını almasını sağlamak. Böyle bir damga vurulmasından da rahatsız olmam. Herkes başkasını kendisi gibi görmelidir.

çok güzel acıklamışsınız tebriklerrrrr
  • Ellerinize sağlık, çok güzel yazmışsınız
    benimde yazmak istediklerimde bunlardı ama üşendim biraz

Termostat kullanırken sıcaklık için gece gündüz ayrımı yapmıyorum çünkü iki tane çocuğum var ve uyurken üstlerini açtıkları için üşümelerini istemiyorum.

Termostat alacaklar mutlaka dijital alsın çok hassas çünkü diğer mekanik olanlarda 1,5°-2° 'ye kadar sapma olabiliyormuş, zaten bizim istediğimiz hassasiyet olduğu için bence analog almak istenilen tasarrufu sağlamaz.

Termostat takılı kombinin normal ısıtma sıcaklığını artırmayın, atıyorum eskiden 2'de çalıştırıyorsanız yine 2'de olsun, 45° 'deyse 45° 'te kalsın.

quote:

Beretta servisin bile oda termostatının "fazla doğalgaz harcanmasına yol açabilir" demesiyle ilk yıllarda almayanlardanım. Ancak ne kadar hata yaptığımı 6 yıl sonra aldıktan ve bilinçli kullandıkça anladım.
  • 95 m2 yeni yapılmış bir dairede oturuyorum. alt kat boş. kombim viessman hermetik. mutfakta takılı. başka bir odaya termostad bağladım, siemens marka mekanik olanlardan. montajını kendim yaptım. ben kombiyi de termostadı da yeni kullanmaya başlayanlardanım. yani çok teknik ve tecrübeli bi bilgim yok bu konuda. soracağım şey şudur. daha önce kombiyi 6 sıcaklık kademesinden 1,5 - 2 arasında tutuyordum. şimdi termostadı taktım 20-21 derecede tutuyorum. akşamları 19-20 ye alıyorum. kombinin sıcaklık derecesini değiştirmem faydalı olurmu, çünkü kombi sıcaklık derecesini 1,5 ta tuttuğumda odayı 21 dereceye getirebilmek için kombi çok uzun süre çalışıyor. 2 yada 3'e getirdiğimde petekler daha sıcak oluyor dolayısıyla oda daha çabuk ısındığından kombi daha az çalışmış oluyor.

Kısacası kafam biraz karışık, en iyi verimi alabilmem için kombiyi hangi sıcaklık düzeyinde tutmalıyım, tecrübe ve bilgisiyle yardımcı olabilecek arkadaşlar varmı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: msezer

95 m2 yeni yapılmış bir dairede oturuyorum. alt kat boş. kombim viessman hermetik. mutfakta takılı. başka bir odaya termostad bağladım, siemens marka mekanik olanlardan. montajını kendim yaptım. ben kombiyi de termostadı da yeni kullanmaya başlayanlardanım. yani çok teknik ve tecrübeli bi bilgim yok bu konuda. soracağım şey şudur. daha önce kombiyi 6 sıcaklık kademesinden 1,5 - 2 arasında tutuyordum. şimdi termostadı taktım 20-21 derecede tutuyorum. akşamları 19-20 ye alıyorum. kombinin sıcaklık derecesini değiştirmem faydalı olurmu, çünkü kombi sıcaklık derecesini 1,5 ta tuttuğumda odayı 21 dereceye getirebilmek için kombi çok uzun süre çalışıyor. 2 yada 3'e getirdiğimde petekler daha sıcak oluyor dolayısıyla oda daha çabuk ısındığından kombi daha az çalışmış oluyor.

Kısacası kafam biraz karışık, en iyi verimi alabilmem için kombiyi hangi sıcaklık düzeyinde tutmalıyım, tecrübe ve bilgisiyle yardımcı olabilecek arkadaşlar varmı?

Odanın gerçek ısısını başka bir termometre ile ölçün. Beklediğiniz ve ayarladığınız ölçüde ise sorun yok. En soğuk odanın 20 dereceden aşağı olması sıhhi olmaz. 1,5 yada 2. kademede daha uzunca bir sürede ısınması psikolojik bakımdan da iyidir. Yakıt sarfiyatı konusunda ise olumsuzluk yaratmaz. Viessman'ın yakıt sarfiyatı konusunda problemleri olduğunu okuyorum. Oda termostatı ile bu sorunu en aza indirdiğinizi düşünüyorum. Viessman, 2. kademede sanırım 50 dereceye kadar ısıtır, 36 dereceye indiğinde tekrar çalışır. Yaşadığınız kenti, şu günlerdeki ortalama ısıyı belirtirseniz daha yararlı bilgi verebilirim.
    Gece yatarken 1 derece indirip yatabilirsiniz. Yorgan üzerinizdeyken (üstünü açan çocuk yoksa) fazla ısıya ihtiyaç olmaz. AKşam hava karardığında ısıyı 1 derece arttırın. Daha hızlı ısınayım derseniz kombiyi 2. kademeye getirin deneyin. Bünyenize en uygun ısıyı bulacaksınız. Sarfiyat ise makul ölçülerde olacaktır.
  • Kombi oda termostatı almayı düşünenler, değişik yerlerden fiyat almakla aşağıdaki siteye de baksınlar. Fiyatları oldukça uygun.
    UYGUN ODA TERMOSTATI LİNKİ
  • 2010 yılında bir arkadaşımızın oda termostatı ile ilgili tespitlerini aşağıya almak istiyorum. Bu şahıs, çok daha önce bu işin yararını tespit etmiş. Tasarruf miktarı, yoğuşmalı kombiyle birlikte inanılmaz. Bu metin yaşadıklarının özeti.

2006 Oda termostatı tespitleri

""Evim güney cephe ve yalıtımlı... Kombim yoğuşmalı... Geçen yıl 1500 metreküp gazla girmiştim kışa, kış çıktığında 100 metreküp gazım kalmıştı. Bu yıl da yine 1500 metreküp gazla girdim, termostat hariç tüm şartlar aynıyken, halen sayacımda 765 metreküp gazım var. Geçen yıl iyi hava koşullarında (dışarı sıcaklığı 6-7 derece iken) 7-8 metreküp gaz yakarken bu yıl 4-5 metreküp gaz yaktım. Hatta dışarıda hava 10 derece iken 2-3 metreküp aralığına kadar düştü günlük sarfiyatım. Tüm evi ısıtıyorum ve sıcak su da sürekli kullanılıyor. Evim 110 mertekare ve üst komşum ve alt komşum mutfak, oturma odası ve yatak odası dışında diğer bölümleri ısıtmıyor. Ben salonda oturuyorum ve evi 20 dereceye ısıtıyorum. Evimi ısıtma koşullarım bunlar...

Geçen yıl kombiyi termostatsız kullandım. Kombi termostatsız kullanımda sürekli ayarladığınız sıcaklık aralığında çalışıyor. Yani diyelim ki 40 dereceye ayarladık, kombi kalorifer suyunu 45’e kadar ısıtıyor alevi kapatıyor, 35 dereceye kadar soğuyor ve yeniden ateşliyor. Dolayısıyla güneşli günlerde bile, eğer işe giderken kapatmamışsanız kombi sürekli çalışıyor. Gündüz evde kimse olmuyor. Evin ısısı gündüz bazen 22-23 dereceye ulaşıyor, kombi buna rağmen çalışıyor. Kombiyi kapatamıyoruz çünkü gün içerisinde havanın nasıl olacağını bilemiyoruz, bir diğer neden ise eve saat 18.00 gibi geliyoruz; hava saat 4 gibi kararmış oluyor. Dolayısıyla biz eve gelene kadar ev iyice soğumuş oluyor. Evi ısıtmak için gündüz tasarruf ettiğiniz gazdan fazlasını zaten birkaç saatte yakıyorsunuz. Ev de ancak saat 21.00 gibi homojen bir ısıya ulaşıyor, ondan önce dalga dalga soğuk esiyor evin içinde. Yani ısınamadığınız da yanınıza kar kalıyor.

Termostatlı kullanımda ise siz sadece ayarlıyorsunuz. (Benim termostatım haftalık programlı) Diyelim sabah saat 5 ile 9 arasında ve saat 16’dan 23.30’a kadar, yani ev halkının evde ve ayakta olduğu saatlerde evin ısısının 20 derece olmasını, diğer saat aralıklarında yani evde olmadığınızda ve gece yatarken ise 19.5 olmasını istiyoruz. Termostat kombiyi bu programa göre çalıştırıyor ve kalorifer suyu çıkış sıcaklığını ise buna göre ayarlıyor. Şöyle ki: Diyelim ki saat 16 oldu ve evin ısısı 19.5 derece. Termostat saat 16’dan sonra evin ısısını 20 dereceye getirmek için ısıtmaya başlıyor. İlk etapta kalorifer suyunu 45-50 dereceye kadar ısıtıyor. Sonra kapatıyor ve devir daime devam ediyor. Evin ısısı biraz yükselmişse bu sefer biraz daha aşağı bir değerde, yani 40-45 aralığında bir değerde kalorifer suyunu ısıtmayı kesiyor. Böyle böyle, evin ısısı arttıkça, istenen değere yaklaştıkça termostat kademe kademe kalorifer suyu ısıtma üst değerini aşağıya çekiyor. Ortam ısısı 20.2-20.3 derece değerlerine ulaştığında ise kombi, kalorifer suyu ısıtma sıcaklığı aralığını 27-28 derecelerde alevleyip 36-37 derecede kapatacak şekilde çalışıyor. Yani termostatsız kullanımda kombiyi sanki 31-32 dereceye ayarlamışsınız gibi çalışıyor. Yukarıda belirttiğim gaz sarfiyatlarını da göz önünde bulundurursak, en azından benim açımdan termostatın verimsiz olduğunu söylemek mümkün değildir.

Diğer taraftan, termostatlı kullanım bana elektrik faturasından da aylık 15-20 TL tasarruf yaptırdı. Termostat kış içerisinde değişime gitmişti. Yaklaşık 20 gün termostatsız kullandım kombiyi. Bu ayda elektrik faturam 20 TL fazla geldi. Termostatsız kullanırken kombi sürekli çalışıyor. Termostatlı kullanımda ise ortam ısısı istenen değere, benim kullanımıma göre 20 dereceye ulaşmışsa ve bir miktar da üzerine çıkmışsa (20.2-20.3 derece değerlerine) kombi bir müddet devirdaime devam ediyor. Eğer ortam ısısı düşmüyorsa veya çok ufak bir kıpırdanma varsa kombi stand-by konumuna geçiyor ve duruyor. Taaa ki 19.8-19.9 derece değerini görene kadar çalışmıyor. Bu değerleri görünce yine çalışıyor. Düşük sıcaklıklarda, yani kalorifer suyunun 37-38 derece çıkış sıcaklığında yanmayı kapatıp, 30-32 değerine soğuyunca yeniden alevleyerek (bunu özellikle belirtmek istiyorum, evin ısısı yükselene kadar kombi sürekli yanmıyor; kalorifer suyunu kademe kademe belli değerler arasında ısıtarak ortam ısısını yükseltiyor) ortam ısısını yine 20.2-20.3 değerlerine ulaştırıyor ve kombiyi yine kapatıyor. Sabah 9’dan akşam 16’ya kadar güneşli günlerde çoğu zaman kombi hiç çalışmıyor bile. Akşam 23.30’dan sonra da çok soğuk günlerde gece saat 2’ye kadar evin ısısı ancak 19.5 dereceye düştüğü için bu saate kadar kombi çalışmıyor. Dolayısıyla da elektrik sarfiyatı olmuyor.

Tüm bu avantajlarını görmüşken, yaşamışken oda termostatının verimsiz olduğunu söylemem haksızlık olur. Oda termostatının verimli çalıştığını söyleyen gerçek bilgi sahiplerine, bu ürünleri nice testlerden geçirerek üretenlere, verilen emeklere haksızlık olur. Kombi tercihi yaparken yoğuşmalı kombi hakkında olduğu gibi termostat kararı verirken de doğru bildiğini sanarak yanlış bilgiler verenleri yüceltmek olur. Bu da doğru bilgi sahiplerine haksızlık olur.

Ben teknik bilgi sahibi değilim ama mantıklı düşünmeye çalışan birisiyim. Kombi tercihi yaparken çok araştırdım. Fiyatları arasındaki farklardan dolayı yoğuşmalı kombiyle klasik kombi arasında karar vermede çok zorlandım. Bu kadar parayı verip verim alamamaktan korktum. Bu korku mu da yoğuşmalı kombi hakkında yanlış bildiklerini doğruymuş gibi anlatan birçok kombi satıcısı verdiği bilgilerle iyice artırmıştı. Taa ki birkaç makine mühendisi kombi satıcısı ve birkaç markanın Ankara bölge müdürlüğünden makine mühendisi yetkililer ile görüşene kadar. “Bilenle bilmeyen bir olur mu?” sözünün doğruluğunu kombi terciğim sürecinde bir kez daha anladım.

Kafasında kombi terciği şekillendirmek için kombi satıcılarını gezenler bilirler... Yoğuşmalı kombiler hakkında iki tür bilgi verilir:

Birincisinde: Hemen evin metrekaresi sorulur ve hemen bir hesap yapılır. Ev 110 metrekare ve daha küçük ise klasik kombiye göre 7-8 metre arasında bir petek boyu hesaplanır. Bu petek boyuna göre yoğuşmalı kombinin olamayacağı, çünkü bu petek boyuyla yoğuşmalı kombinin yoğuşma yapamayacağı, dolayısıyla klasik kombi gibi çalışacağı söylenir. “Yoğuşmalı kombiyi klasik kombi gibi kullanacaksan bunca parayı niye vereceksin” denir.

İkincisinde: Bu bilgi eğer makine mühendisi bir kombi satıcısına denk gelmişseniz ve size mutlaka bir kombi satmak amacını taşımayan birisi tarafından verilir. Çünkü yoğuşmalı kombi biraz pahalıya çıktığı için müşteriyi kaçırma riski yüksektir. Bu seçenekteki kişi, yoğuşmayı kombinin, ısıtmayı peteklerin yaptığını, dolayısıyla yoğuşma olayının peteklerle alakasının olmadığını anlatarak başlar söze. Yoğuşmalı kombiyle petek boyu arasındaki bağlantının ise yoğuşmanın olması açısından değil evin ısıtılmasıyla alakalı olduğunu anlatır. Yoğuşmalı kombilerin petek suyu ısıtma sıcaklığının düşük sıcaklıklarda olduğunu, klasik kombilerde ise bu sıcaklığın 60 derece ve üzerinde olacağını bu nedenle de bir mekanın aynı petek boyuyla ısıtılamayacağını belirtir. Dolayısıyla örneğin klasik kombiyle 1.5 metrelik petekle ısıtılan bir mekanın yoğuşmalı kombiyle 2 metre veya daha büyük bir petekle ısıtılabileceği bilgisini verir ve arkasından da “anlaşılacağı üzere petek boyunun yoğuşmayla değil evin ısıtılmasıyla alakalıdır; yoğuşmalı kombilerde petek boyu klasik kombilere göre biraz büyük tutulur ki ev ısıtılabilsin, yoksa kombi yoğuşma yapabilsin diye değildir” diye ekler. Ve de ne güzel eder.

Yoğuşmalı kombi kullanan bir kişi olarak, karar verme aşamasında yaşadığım bu süreci anlattım, çünkü; kombi kararı aşamasında olan, oda termostat kullanmanın tasarruf sağlar mı sağlamaz mı araştırması yapan arkadaşlara, araştırma sürecinde bilgi sahibidir diyerek görüşlerine başvurdukları kişilerin aslında doğru bildiğini sandığı yanlışlarla kafalarını karıştırabileceklerini anlatmak istedim. Mühendisliğin de doğru söyleyebileceğine, bunca araştırmanın ve testlerin sonucunda çıkan ürünlerin de faydalı olabileceğine ihtimal vermelerini istedim...

Bir de şu mühendislerimiz ve doktorlarımız dinlemesini öğreniverse... Sanırım "iyi biliyor olma"nın sırrı da dinlemekten geçiyor. Vatandaş da, derdini iyi anlatabildiği, derdini iyi dinleyene "çok bilgili" madalyonunu takıyor... Anlayan anlamıştır herhalde... ""

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sserin -- 11 Şubat 2011; 14:24:08 >
  • süper bi yazı tebrikler
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: msezer

95 m2 yeni yapılmış bir dairede oturuyorum. alt kat boş. kombim viessman hermetik. mutfakta takılı. başka bir odaya termostad bağladım, siemens marka mekanik olanlardan. montajını kendim yaptım. ben kombiyi de termostadı da yeni kullanmaya başlayanlardanım. yani çok teknik ve tecrübeli bi bilgim yok bu konuda. soracağım şey şudur. daha önce kombiyi 6 sıcaklık kademesinden 1,5 - 2 arasında tutuyordum. şimdi termostadı taktım 20-21 derecede tutuyorum. akşamları 19-20 ye alıyorum. kombinin sıcaklık derecesini değiştirmem faydalı olurmu, çünkü kombi sıcaklık derecesini 1,5 ta tuttuğumda odayı 21 dereceye getirebilmek için kombi çok uzun süre çalışıyor. 2 yada 3'e getirdiğimde petekler daha sıcak oluyor dolayısıyla oda daha çabuk ısındığından kombi daha az çalışmış oluyor.

Odanın gerçek ısısını başka bir termometre ile ölçün. Beklediğiniz ve ayarladığınız ölçüde ise sorun yok. En soğuk odanın 20 dereceden aşağı olması sıhhi olmaz. 1,5 yada 2. kademede daha uzunca bir sürede ısınması psikolojik bakımdan da iyidir. Yakıt sarfiyatı konusunda ise olumsuzluk yaratmaz. Viessman'ın yakıt sarfiyatı konusunda problemleri olduğunu okuyorum. Oda termostatı ile bu sorunu en aza indirdiğinizi düşünüyorum. Viessman, 2. kademede sanırım 50 dereceye kadar ısıtır, 36 dereceye indiğinde tekrar çalışır. Yaşadığınız kenti, şu günlerdeki ortalama ısıyı belirtirseniz daha yararlı bilgi verebilirim.
    Gece yatarken 1 derece indirip yatabilirsiniz. Yorgan üzerinizdeyken (üstünü açan çocuk yoksa) fazla ısıya ihtiyaç olmaz. AKşam hava karardığında ısıyı 1 derece arttırın. Daha hızlı ısınayım derseniz kombiyi 2. kademeye getirin deneyin. Bünyenize en uygun ısıyı bulacaksınız. Sarfiyat ise makul ölçülerde olacaktır.

Bilgiler ve ilginiz için teşekkür ederim. Termostadı taktığım günden beri sayacı takip ediyorum. Takmadan önce istisnasız her gün 10m3 sarfiyat vardı. şimdi 2 günde 15m3 gibi bir sarfiyat söz konusu. sanırım işe yarıyor. Bu arada Bursa'da oturuyorum ancak oturduğum yer Teleferik semti. Yani uludağın eteği sayılır. Dolayısıyla merkezden daha soğuk bir hava oluyor. Kombi sıcaklığı 1,5 civarında termostat ise 20-21 derece gündüz, gece 19 derece de tutuyorum. Termostat işe yaramaz diyen arkadaşlara da uygulanmış bir örnektir benimkisi..
  • Sizin adınıza sevindim. Tasarruf bakımından en etkilisi oda termostatıdır. Özellikle Mart-Nisan aylarında çok yararını göreceksiniz. Tasarrufunuz bu duruma bakılırsa %25 i geçecektir. Çünkü gündüzleri gerekmedikçe kesinlikle kombiyi çalıştırmayacaktır. Yakmıyor gibi bir şey olacak. Sizin kombi aç-kapa-ısısını arttır gibi işlerle oynamanıza bile gerek olmayacak.
    Bursa Uludağ eteklerini bilirim. Çekirge bile Merkezden daha soğuk olur ki, Teleferik 1-2 derece daha fark eder. Rüzgarı da fazladır.
    Gündüzleri çalışıyor, evde bulunmuyorsanız; gece yatarken 20 ye getirip akşama kadar bu ısıda tutup, akşam hava karardığında eve geldiğinizde 21-22 ye getirebilirsiniz.
    Kuzey ülkelerinde bile ev ısısının 20 derece, banyo-tuvalet ısısının ise 22 derece olması sağlığa uygun (normal) kabul ediliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sserin -- 15 Şubat 2011; 20:26:12 >
  • quote:

Bende de beretta kombi var kablosuz oda termostatı düşünüyorum Ankaradayım ne önerirsiniz?
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.