Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (839. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
7 Misafir - 7 Masaüstü
5 sn
57.242
Cevap
703
Favori
4.432.073
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
82 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 837838839840841
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: trlizard

quote:

Orijinalden alıntı: kocausta*

quote:

Orijinalden alıntı: trlizard

Merhaba arkadaşlar,
    Kamu Gıda Laboratuvarında çalışıyorum.
    Laboratuvarımıza 24000 btu klima almamız gerekiyor.
    Yardımcı olursanız memnun oluruz.

Bizi araştırmalarımız sonucu iki klima seçtik;

Sharp plasmacluster inverter duvar tipi AY-XP24LR
    Mitsubishi inverter duvar tipi DXK24Z4-S

Teşekkürler...

Orada alet devamlı olarak çalışacak ve arıza durumunda da hemen tekrar çalışır duruma getirilmesi önemli olacaktır, tahminime göre.

Bu durumda hem kaliteli hem de ciddi servisi olan bir alet almanız gerekir.
    Seçtiklerinizin servis durumu pek parlak değil, ama yakınınızdaki servisleriyle kişisel olarak bağlantı kurabildiyseniz orası ayrı.

Bu ikisi arasında Mitsubishi daha mantıklı görünüyor.

Sizin önerebileceğiniz bir marka var mı?

DXK24Z4-S kardeş bu klimanın srk71 ze-s1 e göre değerleri düşüktür. srk71 ze-s1 bu klima daha eski bir model yıllar öncesi iklimsada gene vardı. şuanda var.. çok baba klimadır. bence tercihiniz bu yönde olsun.

• quote:

Orijinalden alıntı: schumi35

quote:

Orijinalden alıntı: 9köy

quote:

arkadaşlar merhaba 2 gün önce yazdığıma cevap yazan arkadaşımız çıkmadı bende biraz daha araştırma yaptım ve kaliteli bir klima almanın ilerisi için daha iyi olacağına karar verdim.

izmir de yaşıyorum 20 m2 salonumda kullanacagım yalıtımsız çatı katı.hem yazın hem kışın kullanacağım.

sizce bu modellerden hangisi daha iyidir ve parasının hakkını en iyi sekilde verir. hepsi arasında kıyas yaparsak.modellerin hepsi inverter

sıralama nasıl olmalıdır.fayda maliyet acisindan. yardımcı olabilecek arkadaslara şimdiden tesekkurler...

1- DAIKIN FTX35JV

2- TOSHIBA RAS13 SKVR

3- TOSHIBA RAS13 SKV

4- MITSUBISHI SRK 35ZJP-S

5- MITSUBISHI SRK35ZJX-S

6- DAIKIN FTXN 35L

birde 4. ve 5. arasındaki fark nedir?

bence toshiba skvr serisi en iyisi sonra mhi srk 35zjx.

ama madem kalite arıyorsunuz mitsubishi elcetric i de dahil edin. daikinleri geçin. hele ftknl serisine hiç bulaşmayın.

toshiba skv ve mhi zjp-s serisi tam inverter klima değildir. daikinlerde öyle. daikinin tam inverter modelleri çok pahalıdır ama üstünlükleri tartışılmaz. 4.ve 5. arasındaki farkıda açıklamış oldum bu arada:))

günler süren araştırmalardan sonra toshiba ras13skrv modelini bugun satın aldım. serviside ayarlattım bir

sekilde insallah yarın klimam getirilip kurulacak... karar vermemde yardımcı olan ve forumda degerli goruslerini

esirgemeyen herkese tesekkurler... klima takıldıktan sonrada ilk izlenimlerimi paylaşırım... herkese serin

geceler...

hayırlı olsun kardeşim aman vakum durumunu ihmal ettirmeyin.

• quote:

Orijinalden alıntı: metldlkl

1 haftadır başlığı okuyup duruyorum ve bir türlü karar veremedim.
    Kahramanmaraş yaşıyorum, ev çatı katı, yalıtım gayet iyi, oda 20 m2 direkt güneş almıyor. Almam gereken klima 9000 yoksa 12000 likmi?

12000lik araştırdığım klimalar;
    1.http://www.akakce.com/klima/en-ucuz-samsung-boracay-aq12tsmnand-fiyati,447606.html
    2.www.akakce.com/klima/en-ucuz-airfel-as12-0930r2-green-fiyati,441954.html
    3.http://www.praktiker.com.tr/klimalar/zass-12000btu-r410a-gazli-a-enerji-sinifi-duvar-tipi-klima/15827.html

bütçem maksimum 1000tl eğer 9000lik yeter diyorsanız tavsiyeniz ne olur yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler

Mekanı tam bilemiyoruz, 9 bin de 12 bin de olabilir.

İleride servis/parça durumu açısından Airfel-Zass avantajlı.
    Samsung'da bu durumlar sakat ama aletler daha sessiz.

Karar sizin.

• quote:

Orijinalden alıntı: svevo

Salon ve mutfak toplam 20m2 bir alanı soğutmak istiyoruz. Batı cephe ve günün çoğunda güneş alır durumda.
    Camlar ve dış cephe yalıtımı iyi ama bu bölgeden evin diğer odalarına sık giriş çıkışlar olması muhtemel.

Satıcı keşfe geldi ve 10K BTU'luk cihaz yeterli olur dedi. Bende Toshiba 10SKVR almaya karar verdim. Yarın da alacağım esasında.
    Ancak hem odamız hem de ilerisi için 400TL daha verip 13SKVR almak daha mı iyi olur emin değilim?

Önerileriniz için şimdiden teşekkürler.

Alacağınız klima inverter olduğu için büyük olanı almak daha iyi.
    O fazladan 400 lirayı birkaç yılda ceryan kullanımından kurtarır.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: svevo

Salon ve mutfak toplam 20m2 bir alanı soğutmak istiyoruz. Batı cephe ve günün çoğunda güneş alır durumda.
    Camlar ve dış cephe yalıtımı iyi ama bu bölgeden evin diğer odalarına sık giriş çıkışlar olması muhtemel.

Satıcı keşfe geldi ve 10K BTU'luk cihaz yeterli olur dedi. Bende Toshiba 10SKVR almaya karar verdim. Yarın da alacağım esasında.
    Ancak hem odamız hem de ilerisi için 400TL daha verip 13SKVR almak daha mı iyi olur emin değilim?

Önerileriniz için şimdiden teşekkürler.

Alacağınız klima inverter olduğu için büyük olanı almak daha iyi.
    O fazladan 400 lirayı birkaç yılda ceryan kullanımından kurtarır.

Teşekkür ederim.

• arkadaslar 90m^2 torna atolyemde bir malzeme işlemek icin klimalı ortama ihtiyac duyuyorum. ikinci el cihaz almak istedim ama derdinle ugrasmak istemiyorum. 48000lik bir klima sanırım tezgahlarım calıssa bile icerisini sabit bir sıcaklıkta tutabilecek. salon tipi klimalardan hangisini tavsiye edersiniz? tronic marka 48binlik klimalar 2400TL civarında. 26000lik olanlar ise 2bin TL civarında. bunun yanında 2500-3000TL maks butcem ile alınabilecek baska model ve marka tavsiye ederseniz sevinirim. midea,sigma,regal ve tronic bu fiyat bantında cihazlar. sizce hangisi? izmirde en ucuz nereden alırım? ve son olarak, 90m^2 ve iceride 5tezgah var. yukseklik 3.40 civarı. 26000 mi 42000 mi daha uygun olur?
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: metldlkl

1 haftadır başlığı okuyup duruyorum ve bir türlü karar veremedim.
    Kahramanmaraş yaşıyorum, ev çatı katı, yalıtım gayet iyi, oda 20 m2 direkt güneş almıyor. Almam gereken klima 9000 yoksa 12000 likmi?

12000lik araştırdığım klimalar;
    1.http://www.akakce.com/klima/en-ucuz-samsung-boracay-aq12tsmnand-fiyati,447606.html
    2.www.akakce.com/klima/en-ucuz-airfel-as12-0930r2-green-fiyati,441954.html
    3.http://www.praktiker.com.tr/klimalar/zass-12000btu-r410a-gazli-a-enerji-sinifi-duvar-tipi-klima/15827.html

bütçem maksimum 1000tl eğer 9000lik yeter diyorsanız tavsiyeniz ne olur yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler

Mekanı tam bilemiyoruz, 9 bin de 12 bin de olabilir.

İleride servis/parça durumu açısından Airfel-Zass avantajlı.
    Samsung'da bu durumlar sakat ama aletler daha sessiz.

Karar sizin.

Teşekkürler. Hızlıaldan samsung almaya karar verdim.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: albani

USTA hürmetler

yaw şu çakma "Inverter" olayı nedir kardeşim,piyasa paso A sınıfı ve Inverter diye mal doldu

Gene vatandaşı "yiyor" uyanık çakallar!!!

++
    "VAKUM" meselesi artık ciddi can sıkıcı duruma geldi; hala birisi gerekli derken birisi yok abi gerekmez diyor
    ülen şunun bir standardı yokmu yaw,Servis ise klima montajından üç kuruş para kazandığı için çoğu şeyi atlıyor!!
    Bir sıkıntıda burada var ve Dist/Üreticici firmalar Servislere çok düşük takma bedeli ödedikleri için de bu herifler de işi
    şişirme yapıp kaçıp gidiyor,kim uğraşacak 20/30dk.Vakumlama ile

ülen memlekette her bir işin boku çıkmış ama kimilerine göre herşey süper
    vatandaş sürekli şikayetçi ama haklı olarak şikayetçi,ama kimin umurunda

Hani bir ara bir cep tel. reklamı vardı, "abi bu mal DOĞAL bant, teknoloji harikası, garantisi de benim..." falan.

Şimdilerde de her değişken devirli kompresör kullanan inverter diye dayıyor.
    İnverter mi, evet doğru.
    Ama kullanımda sonuç nasıl?
    "Abicim yanlış kapasite seçilmiş, yanlış yere montajlanmış, ceryanlarınız düzensiz..." mazeretlerini söyler çamura yatarsın.

Koçklima Volkan birkaç ay önce sattığı DD inverterin sadece kompresörü değişken devirli olduğu için üst kapasitelerde kompresörün gereksiz zorlanıp bağırdığını yazmıştı (yani alet şişiyor demektir); geçen hafta ise "güzel makinalar" demeye başladı.
    İnsanın aklına, firmanın verdiği iskonto oranını arttırdığı gibi şeyler geliyor, günahını almayalım ama...

Eskiden bir ara Alarko vakum yapmayanların servisliklerini iptal ediyordu, onlar bile yumuşamış sanki

Ya bana denk gelenler öyleydi, ya da firma kontrolü iyi; Arçelik ve DD servisleri gerçekten ciddi montaj yapıyorlar.
    Haa, DD'nin klimalarının kalite sorunu olması ayrı mesele.

hocam şimdi gördüm bu mesajınızı.. dd durumuna felan karışmak istemiyorumda.. bendede biliyorsunuz benzer bir inverter var. bu şişme durumunu anlayamadım. mesajı görseydim keşke özellikle soraradım volkan ustaya. önemli çünkü.

zamanında ama volkan ama birol ama tekirdağlı hatırladığım kadarıyla. şişen klima termik açar sözlerini söylemişlerdi. yani çalışmaz soğutmaz vs..

daha evvel konuşurken bu yarım veya giriş seviyesi inverter meselesinde sadece inverterde kompresör kendini kıstığında fan kısmaz veya tam hızlanmaz sözünü söylemişti volkan bu tür klimalar için. eğer dediğiniz gibiyse. affedin moku yedik demek lazım. takıldığından beri kompresör bağırıyor:((

• quote:

Orijinalden alıntı: _OxoskvA_

quote:

quote:

quote:

quote:

Klimaya kaç Amperlik sigorta bağlamamız gerekir?

Bu soru aynı "arabaya hangi ölçüde lastik takalım" gibi bir soru.

Klimayı görmediğim için ve merak da ettiğimden ortalama bi değeri vardır diye sordum, sigorta değerlerinden anlıyorum.

Birader, 7 bin btu dan 24 bin btu ya kadar değişik güçte duvar tipi klima var.
    Zaten klimanın üstünde veya kitapçığında kaçlık sigorta gerektiği yazar.

Sağolasın,dedim ya klimayı henüz görmedim ondan yani.

7000 btu dan 18000 btu ya kadar 16 , 24000-25000 btu ya 20 amper

• Maddi durumun iyiyse Sharp al yoksa tuzlu gelebilir
  • quote:

Orijinalden alıntı: darkbeer

arkadaslar 90m^2 torna atolyemde bir malzeme işlemek icin klimalı ortama ihtiyac duyuyorum. ikinci el cihaz almak istedim ama derdinle ugrasmak istemiyorum. 48000lik bir klima sanırım tezgahlarım calıssa bile icerisini sabit bir sıcaklıkta tutabilecek. salon tipi klimalardan hangisini tavsiye edersiniz? tronic marka 48binlik klimalar 2400TL civarında. 26000lik olanlar ise 2bin TL civarında. bunun yanında 2500-3000TL maks butcem ile alınabilecek baska model ve marka tavsiye ederseniz sevinirim. midea,sigma,regal ve tronic bu fiyat bantında cihazlar. sizce hangisi? izmirde en ucuz nereden alırım? ve son olarak, 90m^2 ve iceride 5tezgah var. yukseklik 3.40 civarı. 26000 mi 42000 mi daha uygun olur?

En az 42 binlik olmalı.

Midea, Sigma olabilir, Airfel'e, Electra'ya da bakın.
    Etrafınızdaki servisi iyi olanı alın.

• quote:

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: albani

USTA hürmetler

yaw şu çakma "Inverter" olayı nedir kardeşim,piyasa paso A sınıfı ve Inverter diye mal doldu

Gene vatandaşı "yiyor" uyanık çakallar!!!

++
    "VAKUM" meselesi artık ciddi can sıkıcı duruma geldi; hala birisi gerekli derken birisi yok abi gerekmez diyor
    ülen şunun bir standardı yokmu yaw,Servis ise klima montajından üç kuruş para kazandığı için çoğu şeyi atlıyor!!
    Bir sıkıntıda burada var ve Dist/Üreticici firmalar Servislere çok düşük takma bedeli ödedikleri için de bu herifler de işi
    şişirme yapıp kaçıp gidiyor,kim uğraşacak 20/30dk.Vakumlama ile

ülen memlekette her bir işin boku çıkmış ama kimilerine göre herşey süper
    vatandaş sürekli şikayetçi ama haklı olarak şikayetçi,ama kimin umurunda

Hani bir ara bir cep tel. reklamı vardı, "abi bu mal DOĞAL bant, teknoloji harikası, garantisi de benim..." falan.

Şimdilerde de her değişken devirli kompresör kullanan inverter diye dayıyor.
    İnverter mi, evet doğru.
    Ama kullanımda sonuç nasıl?
    "Abicim yanlış kapasite seçilmiş, yanlış yere montajlanmış, ceryanlarınız düzensiz..." mazeretlerini söyler çamura yatarsın.

Koçklima Volkan birkaç ay önce sattığı DD inverterin sadece kompresörü değişken devirli olduğu için üst kapasitelerde kompresörün gereksiz zorlanıp bağırdığını yazmıştı (yani alet şişiyor demektir); geçen hafta ise "güzel makinalar" demeye başladı.
    İnsanın aklına, firmanın verdiği iskonto oranını arttırdığı gibi şeyler geliyor, günahını almayalım ama...

Eskiden bir ara Alarko vakum yapmayanların servisliklerini iptal ediyordu, onlar bile yumuşamış sanki

Ya bana denk gelenler öyleydi, ya da firma kontrolü iyi; Arçelik ve DD servisleri gerçekten ciddi montaj yapıyorlar.
    Haa, DD'nin klimalarının kalite sorunu olması ayrı mesele.

hocam şimdi gördüm bu mesajınızı.. dd durumuna felan karışmak istemiyorumda.. bendede biliyorsunuz benzer bir inverter var. bu şişme durumunu anlayamadım. mesajı görseydim keşke özellikle soraradım volkan ustaya. önemli çünkü.

zamanında ama volkan ama birol ama tekirdağlı hatırladığım kadarıyla. şişen klima termik açar sözlerini söylemişlerdi. yani çalışmaz soğutmaz vs..

daha evvel konuşurken bu yarım veya giriş seviyesi inverter meselesinde sadece inverterde kompresör kendini kıstığında fan kısmaz veya tam hızlanmaz sözünü söylemişti volkan bu tür klimalar için. eğer dediğiniz gibiyse. affedin moku yedik demek lazım. takıldığından beri kompresör bağırıyor:((

Köylü, öyle her invertör ile inverterli (değişken devirli) kompresör konunca olmuyor işte.
    Kompresör ile dış fan çok iyi koordineli çalışması lazım.
    Aksi durumda bahsedilen durum çıkıyor ortaya.

Şimdi "çakma" tabir edilen inverterlerin farkı burada işte.

• quote:

kocaustam ya yani resmen çok affette gözüne sok diyip. basit cevaplar veriyorsun evet ben hala iddia ediyorum. bu cihazlarda pam ve pwm modülü yoktur diyorum.

ölçsün bir klimacı bu modüllerin çalışıp çalışmadığını. veya için açsın inanim. kimseninde mcburiyeti yok tabi bu dediklerime.. evet ben geçende volkanla konuştum. şuanda konuşmamı inceledim. adamla baya konuşmuşuz gayet iyi bir konuşma olmuş burdan kendisine teşekkür ederim. adam ban aynen şunu demiş. skv ac lerde pam ve pwm modülü olduğunu bilmiyorum ama zannetmiyorum demiş.. ben burdan iyice pekiştirdim kendi düşüncemi. şimdide aradım dedim ya ben yanılırsam daha evvel özür dileyeceğimide yazdım foruma birkez daha konuşalım.

volkan bana abi fazla takmayın pam pwm durumuna her keze göre farklı bir durum.. evet alarkoda bu broşür ve değerler varsa aynen vardır. bunun iddiasını yapmak yanlış olur dedi.. ancak ben onu ölçerek anlarım dedi.. ben aynen yazdım buraya şuan volkandan aldığım bilgiyi aktardım.

aslında siz şununla bununla yapılan dedikoduya inanmasam desenizde, biz birkez dedikodu felan etmedik. sadece bir arkadaş olarak bilmediğim bir şeyleri uzun zaman önce sormuştum bugünde doğruladım ufak bir eksiğim varmış.. ve ben orda kalmışım. ha ben şimdi özür diliyorum ama volkandan aldığımı sadece 2 kelimeyi net hatırlamadığım için özür diliyorum. çünkü hak var ortada sadece içini açıp bakmadım dediğini atlamışım..

mellkor arkadaşa verilen cevap mevap yüzündenden kimseden özür dileyecek değilim böyle bir sorumluluğumda yok. ayrıca ona verilen cevap benim burda yazdıklarımdan farklı değil... sanki yazılarım okunmuş gibi..

ben resmen dedim ben bir ara eurovent olayını gördüm ama net hatırlamıyorum yazdım.. ya aynı cevap verilmiş.. siz gördünüzmü carrierin euroventte olduğunu?

bana dayak atmak yerine euroventide birkez sorgulayabilseniz
    .....

bu duruma benim yüksek tahmini cevabım verilirken. ben nerden bilim şimdi birkez o klimada pam ve pwm modülünün olup olmadığını broşürde geçsede. aynı broşürler yurt dışındada var..

sonra herkezin affına sığınarak.. alarko kerizmi 18 lik bana göre tam inverter olan bir klimayı. (açim burda tam inverter deyince ben pam ve pwm modüllerini aklıma kazımışım. buda göreceli bir kavrammış inverterin sonu yok çünkü diyor volkan biraderim.) yani alarko toshiba 18 liği 2500-2600 e verecek kendi sitesinde yüksek olsada.. bunlar hep satış stratejisi.. üst serilerde ve daikinin üst serilerinde oynasın bakalım fiyatlar çok fazla. aynı durum mhi dede vardı biliyorsunuz popüler serisi..

buyrun bakın birol internette klima satıyor. 2600 e 65 serisi 18 lik. ya bu klima toshibanın yanında ne olaki bukadar rakam olsun. ozaman alarko keriz pvg kaskalcı yani.. buarada unutulmasın 65 serisindede pam ve pwm modülü felan yoktur. gree içinde direkt kötü demem. ama bu modelr toshiba ve carrierin yanına bile yaklaşamaz. ben pam ve pvm ac ve tosh larda yok desemde. daha öncede yazdım bu firmalar teknolojilerini konuşturarak hepsinden sesiz klima yapabilirler.

18

benim kimseyi inandırma şartım felanda yok. sonra ben sizin gibi demiyorumda klimacılardan daha iyi anlarım yerine göre bu işi. anlarsınız eğitimini gördüm diyorsunuz ama. siz bana göre genede bir klimacı değilsiniz.

sonra zamanında siz ac lerin burda üretildiğini bile yazdınız.http://forum.donanimhaber.com/fb.asp?m=55020266

"Alarko-Carrier" markalı inverter ürünler, halen Toshiba Suzumi teknolojisi kullanılarak Tayland'da, Brezilya'da ve TC'de üretiliyor, bildiğim kadarıyla.
    SKV'den farkı, performans biraz kısılmış ve aletler dışsal etkilere daha fazla korunmuş durumda, bu da altyapısı düzensiz ülkelerde daha emin kullanım için.
    Halen TC'de gördüğüm kadarıyla, AC inverter serisi "muhafazakar" bir şekilde, teknolojik olarak çok ileri değil, ama malzeme kalitesi ve konfor (özellikle sessizlik) dan taviz vermeyen mallar üretip satıyorlar.

hiç alakası yoktu. ben hep alçak gönüllükle birçok cevabımda olduğu gibi.. bizdeki ac lerde thailand da üretiliyor dedim.. daha doğru yerlerini yazdım yanlış biliyorsunuz demedim hiç.. ama siz beni daha yakın zamanda hak yemeyi hak bilmekle bile itham ettiniz.. şuanda daha yeni bazı yazılarımı cımbızlarken sebep anlatıyorum hala üstüme geliyorsunuz. anlam veremiyorum bunu belli bir kocaustalık (nickiniz gibi) çerçevesinde yapsanız canım feda.

üstet renklendirdiğim yazınızdaki maddelerden elektrik konusunu sordum size ne avantajı varmış diye onada cevap vermediniz zamanında. yani thailandda üretilen ürünün türkiyeye göre ne avantajı olacaksa.. ama şunu diyebilirdiniz daha açıkça ben anlıyorum ama herkez anlamaz türkiyede üretiliyorsa cereyan durumu gözetilmiştir der. evet basit inverter herzaman daha mantıklıdır daha az sorun çıkartır.

Ustad aman yanlis anlama ben sana laf sokma yada tartisma yaratmak gibi bir niyetim yoktu anlattiklarindan sonra kafam bulandi ayrica yazilarinizi (cogunuzun) takip ediyorum o yuzden senin anlattiklarindan sonra kafama takilan sorulari sordum ve direkt yetkili kisilerden cevabini aldim. Dogru bilgi verdiklerine inaniyorum. Kendi bilgim isiginda tabiki

Ozur dileme falan boyle beklentim yok kaldiki dusunmedim bile. Ne ozuru herkes bildigini paylasiyor bende ogrendiklerimi yaziyorum yanlisim varsa affola.

Cihazi aldim cokda memnun kaldim hem servis hemde kendisinden suana kadar aradigim tum ozellikler var. Sessiz iyi sogutuyor ayarlari ve gorunumu gayet yakisikli vs vs vs

Bilgilendirmeler icin hepinize tesekkurler tekrar

iyi forumlar

• Merhaba,

Bugün 9000 btu klimanın montajı yapıldı ama özellikle zoraki yapılan vakumlama işlemi hiç içime sinmedi. Doğru yapıldığını hiç zannetmiyorum, bu nedenle sizden görüş almak istiyorum.

Vakum pompasını ve iki göstergeli ara parçayı (adı neyse artık) bağladılar. Önce 5 dakika sonra motoru kapattılar, ben "5 dakikada oluyor mu bu iş, en az 15-20 dakika olması gerekmez mi" deyince, bana göstergeleri işaret edip "bakın ikisi de sıfır gösteriyor, birşey kalmadı artık boşa çalışıyor" dedi ama ben ısrar edince tekrar çalıştırdı ve 10 dakika daha çalıştı.

Ayrıca vakumlama esnasında klimanın elektriğini bağladılar ve kanat hareket edip durdu, ekranında derece gözüktü ama hava üflemeye başlamadı.

Şimdi klimayı 18 dereceye aldım, 1 saattir çalışıyor ama 16-17 m2 oda üşüyeceğim kadar soğuk olmadı, hatta belirgin şekilde soğuk bile olmadı. Üflediği hava da öyle buz gibi değil.

Hadi vakumlamanın düzgün olup olmamasından geçtim, klimanın doğru çalışıp çalışmadığından nasıl emin olabilirim ?

• quote:

Orijinalden alıntı: signore

Merhaba,

Bugün 9000 btu klimanın montajı yapıldı ama özellikle zoraki yapılan vakumlama işlemi hiç içime sinmedi. Doğru yapıldığını hiç zannetmiyorum, bu nedenle sizden görüş almak istiyorum.

Vakum pompasını ve iki göstergeli ara parçayı (adı neyse artık) bağladılar. Önce 5 dakika sonra motoru kapattılar, ben "5 dakikada oluyor mu bu iş, en az 15-20 dakika olması gerekmez mi" deyince, bana göstergeleri işaret edip "bakın ikisi de sıfır gösteriyor, birşey kalmadı artık boşa çalışıyor" dedi ama ben ısrar edince tekrar çalıştırdı ve 10 dakika daha çalıştı.

Ayrıca vakumlama esnasında klimanın elektriğini bağladılar ve kanat hareket edip durdu, ekranında derece gözüktü ama hava üflemeye başlamadı.

Şimdi klimayı 18 dereceye aldım, 1 saattir çalışıyor ama 16-17 m2 oda üşüyeceğim kadar soğuk olmadı, hatta belirgin şekilde soğuk bile olmadı. Üflediği hava da öyle buz gibi değil.

Hadi vakumlamanın düzgün olup olmamasından geçtim, klimanın doğru çalışıp çalışmadığından nasıl emin olabilirim ?

klimanızın markası nedir ?

dış ünitenin bağlantı vanaları var. 2 tane boru dış üniteye takılıyor hani ... oradaki borularda bir süre sonrası bembeyaz karlanma var ise gazı kaçmıştır. yanlış çalışmaya örnektir.

o ara parça manifold'dur. size dereceyi gösterdiğinde , derece kaç gösteriyordu ? -2 olması lazım.

• quote:

Orijinalden alıntı: klima5505

dış ünitenin bağlantı vanaları var. 2 tane boru dış üniteye takılıyor hani ... oradaki borularda bir süre sonrası bembeyaz karlanma var ise gazı kaçmıştır. yanlış çalışmaya örnektir.

o ara parça manifold'dur. size dereceyi gösterdiğinde , derece kaç gösteriyordu ? -2 olması lazım.

Vestel'in en ekonomik serisi. Vanalara şimdi baktım, alttaki üzerinde aşırı su damlası var, su gibi ve biriken damlalar aşağı damlıyor.

Göstergeye o şekilde dikkat etmedim ama eğer işlemin tamam olduğunu anlamak için dereceye bakmak gerekiyorsa, ona baktıklarını sanmıyorum. Hal hareketleri, laf olsun diye pompayı bağlayıp biraz çalıştırıp kapatmak gibiydi. Derece kontrol ettiklerini görmedim. Bir de "pompanın sesi bile değişti, daha fazla çalışması gereksiz, faydası yok" dedi.

Ama bu haliyle (18 derece en yüksek fan hızında) üflediği hava soğuk değil. Yapı marketlerde gördüğüm mobil klimalara elimi tuttuğum zaman hissettiğim buz gibi soğukluğun yanında bu klimanın üflediği ancak "hafif soğuk" olarak adlandırılabilir. Olmadı bir termometre alıp oda sıcaklığını ölçerim.

• quote:

Orijinalden alıntı: signore

quote:

Orijinalden alıntı: klima5505

Vestel'in en ekonomik serisi. Vanalara şimdi baktım, alttaki üzerinde aşırı su damlası var, su gibi ve biriken damlalar aşağı damlıyor.

Göstergeye o şekilde dikkat etmedim ama eğer işlemin tamam olduğunu anlamak için dereceye bakmak gerekiyorsa, ona baktıklarını sanmıyorum. Hal hareketleri, laf olsun diye pompayı bağlayıp biraz çalıştırıp kapatmak gibiydi. Derece kontrol ettiklerini görmedim. Bir de "pompanın sesi bile değişti, daha fazla çalışması gereksiz, faydası yok" dedi.

Ama bu haliyle (18 derece en yüksek fan hızında) üflediği hava soğuk değil. Yapı marketlerde gördüğüm mobil klimalara elimi tuttuğum zaman hissettiğim buz gibi soğukluğun yanında bu klimanın üflediği ancak "hafif soğuk" olarak adlandırılabilir. Olmadı bir termometre alıp oda sıcaklığını ölçerim.

su damlası terlemedir. bu doğru çalışmasıdır. siz en iyisi sıcaklığı ölçün. ona göre değerlendirelim

• Bende Klima almaya karar verdim, arkadaşlarım bu siteye bakmadan bir cihaz almamam gerektiğini söyledi. Yorumların bir çoğunu okudum. Yalnız benim aklımda Baymak elite 12 chs modeli var. Fiyat = Performans da iyi olduğu söylendi. Ne dersiniz almam mantıklı olur mu _? + 7 yıl Garantili imiş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi promentus23 -- 23 Haziran 2012; 16:19:30 >
  • Signore Hocam

Vestel bende de vardır(bir ara 4 tane vardı,sonra ikisini şutladım)

Kardeş o klima 16/17m2 de çuvallar!! hele hele bahsettiğin en alt seviye cihaz ise hepten çuvallar!

9luk Vestel(senin aldığın seviyedekiler) 8/10m2 içindir!! bak benim arka oturma odasında yaklaşık 10m2 de var ve iş görüyor ama 15m2 deki aynen çuvallıyor!!

Piyasadaki bu seviye ve bu kalitedeki(Markası da çok önemli değildir)9luk cihazlar kesinlikle 15/16/17m2 için yetersizdir

Eskiden beri ağız birliği edilmişçesine,15m2 yer için 9luk yeter deniyor ama yetmiyor çünkü cihazlar özellikle 9 luklarda ciddi düşük performanslıdır!
    "MARKA" veya adam gibi cihazlardan bahsemiyorum tabiki!

Sen oraya Koçtaş tan GREE nin 11 lik olanını takacaktın olay bitecekti!

Sana yine tavsiyem performans almak istiyorsan VESTEL in o serisinden,12 lik taktır!

Ayrıca 18derece ile de başlama;önce 25/24 ile başla 30/60dk.böyle çalışsın sonra gerekiyorsa 23/22 ye al ve daha aşağıya alma!

Yine de 16/17m2 de o cihaz pek iş görmeyecektir!en azından değiştirme imkanın varsa 12lik farkını ver ve değiştir,Serviside Merkeze bildir
    ve başka bir Servis gelsin+

CAN++

• quote:

quote:

quote:

quote:

arkadaşlar merhaba 2 gün önce yazdığıma cevap yazan arkadaşımız çıkmadı bende biraz daha araştırma yaptım ve kaliteli bir klima almanın ilerisi için daha iyi olacağına karar verdim.

izmir de yaşıyorum 20 m2 salonumda kullanacagım yalıtımsız çatı katı.hem yazın hem kışın kullanacağım.

sizce bu modellerden hangisi daha iyidir ve parasının hakkını en iyi sekilde verir. hepsi arasında kıyas yaparsak.modellerin hepsi inverter

sıralama nasıl olmalıdır.fayda maliyet acisindan. yardımcı olabilecek arkadaslara şimdiden tesekkurler...

1- DAIKIN FTX35JV

2- TOSHIBA RAS13 SKVR

3- TOSHIBA RAS13 SKV

4- MITSUBISHI SRK 35ZJP-S

5- MITSUBISHI SRK35ZJX-S

6- DAIKIN FTXN 35L

birde 4. ve 5. arasındaki fark nedir?

bence toshiba skvr serisi en iyisi sonra mhi srk 35zjx.

ama madem kalite arıyorsunuz mitsubishi elcetric i de dahil edin. daikinleri geçin. hele ftknl serisine hiç bulaşmayın.

toshiba skv ve mhi zjp-s serisi tam inverter klima değildir. daikinlerde öyle. daikinin tam inverter modelleri çok pahalıdır ama üstünlükleri tartışılmaz. 4.ve 5. arasındaki farkıda açıklamış oldum bu arada:))

günler süren araştırmalardan sonra toshiba ras13skrv modelini bugun satın aldım. serviside ayarlattım bir

sekilde insallah yarın klimam getirilip kurulacak... karar vermemde yardımcı olan ve forumda degerli goruslerini

esirgemeyen herkese tesekkurler... klima takıldıktan sonrada ilk izlenimlerimi paylaşırım... herkese serin

geceler...

hayırlı olsun kardeşim aman vakum durumunu ihmal ettirmeyin.

klimanin montajı yapıldı vakumlamayıda özellikle rica ettim bi 10 dakika kadar yaptılar.

elektriginide bağlattım.yaklaşık yarım saattir açık klima en sessiz en düşük modda 26derece de çalışıyo şuan

bariz üşüdüm...

bu kadar iyi olacağını düşünmemiştim.

herkese tavsiye ederim. hepinize serin günler....

• 
Sayfa: önceki 837838839840841
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.