Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (2254. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
15 Misafir - 15 Masaüstü
5 sn
57.230
Cevap
703
Favori
4.431.513
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
82 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 22522253225422552256
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: klima5505

Merhaba hocam.

Keysmart,Arçelik'in BİM'e üretmiş olduğu bir marka.

Vestel'in Koçtaş'a ürettiği Blyss gibi.

Altus ile aynı özelliklere sahip bir cihaz.

Altus 1220 ile fiyatını ve taksit durumlarını kıyaslayıp tercih yapmanızı tavsiye ederim. Ancak bu cihaz bütçenize uygun ise tavsiye edebilirim.

Saygılarımla...

Alıntıları Göster
    hocam selamlar,

gaz ile ilgili bir bilgi bulamadım ben r32 mi yoksa 410 mu bilginiz var mı acaba?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Merhabalar

38m2 Salonum için klima almak istiyorum.Doğalgaz geldi gelecek ama salgın sonrası işler belirsiz olduğu için hem ısıtma hemde soğutma amacı ile kullanılacak.Akdeniz bölgesinde ikamet ediyorum.Ev Doğu -Güney cepheli.Çatı dublex.Çatı Ytong ile örülmüş.Salon dublexin alt katında.2 tane büyük Cam kapı var. 4m biri 4,5 m birisi.Bu oda için sizin daha önceki yorumlarınıza istinaden Gree markayı araştırdım.Önce 18k'lık uCrown düşünüyordum ama maliyet çok yüksek olunca Amber ve Fairy arasında kaldım.Teknik Özelliklerinde Aşağıya resimde ekledim ama

Fairy için

Soğutma Enerji Tüketimi (Min~Nominal~Maks.) W 1.260 ~ 5.200 ~ 6.600
    Isıtma Enerji Tüketimi (Min~Nominal~Maks.) W 1.120 ~ 5.300 ~ 6.800

Amber için

Soğutma Enerji Tüketimi (Min~Nominal~Maks.) W 380~1.500~2.450
    Isıtma Enerji Tüketimi (Min~Nominal~Maks.) W 350~1.410~2.600

Buradaki güç tüketimleri biraz kafamı karıştırdı.Klima Tavsiyeleri [ANA KONU]

Fairy için 5800 TL fiyat aldım ama enerji tüketimi bu kadar fazla ise amber tercih etmeliyim yoksa bu teknik verilerde bir yanlışlıkmı var.

Fiyat aldığım yer eğer başka marka tercih edeceksem ME'den başka markaya bakmamamı söyledi.ME için siz hangi modeli önerirsiniz.

Şimdiden teşekkürler

SAYGILARLA

• Arkadaşlar Merhaba,

Az önce klimanin ana kartının yandıgini öğrendim gelen servis ekiplerinden. GE marka idi klimam. Anakart değişimi gerekiyor ve 1700 TL tutabilir dediler. O da ne zaman yapılır ne zaman gelir belli olmaz dedi arkadaş. 8 yıllık makina.

O yüzden yeni bir klima almaya karar verdim. Teknosa hediye çekim olduğu için oradan alacağım. Şu an kullandığım 18.000 btu inverter idi. Çok ta memnundum. Servis elemani benim salonu (28m2) soğutma için 12.000 btu Mitsubishi yeter dedi ama benim kullandığım ge 18000 bütün evi sogutuyordu. O yüzden 12000 az gelir dusuncesindeyim. 18.000 btu için max. 6000 TL ye kadar ne tavsiye edersiniz? Unutmayın teknosada satılan bir marka olmalı. Baymak, Samsung, LG Vs.

Şimdiden teşekkürler.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Merhaba hocam

Hayırlı olsun.

Dış ünitenin yerde olması,içeri taşınacak ses miktarını minimum'a indiriyor.

Ancak dış üniteyi 1 defaya mahsus yerinden oynatacaksanız sakıncası olmaz.

Yani monte ettiririm,sonrasında biraz yerini kaydırırım derseniz mümkündür.

Ancak sürekli olarak her ihtiyaç olduğunda oynatma imkanınız malesef olmaz.

Çünkü ara tesisat borusu esnek değildir. Oynattıkça rakor kısımları gevşeyebilir ve cihaz kaçak verebilir.

Sadece Airtel için değil,tüm markalar için geçerlidir. Çünkü temel mantık aynıdır. Bu nedenle dış ünitenin yerinde sabit olması gerekmektedir.

Balkonunuzun önü-yanı duvar ise veya çok sağlam demirden yapılmış ise balkon duvarına da artırabilirsiniz,eviniz açısından uygun ise. Bu sayede yer de kaplamaz,ıçeri ses de iletmez veya asgari seviyede bir ses iletimi olur.

Saygılarımla....

Alıntıları Göster
    Hocam teşekkürler bilgilendirmeniz için. Klima elime ulaştı, Cuma günü servis gelecek. Balkon zeminine şu şekilde koymak istiyorum bir problem çıkar mı acaba?

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU]

• Rock_Rage R kullanıcısına yanıt
    Üstat Teknik bilgileri yanlış yerden almışsın. Dğrusunu tlc sitesinden bulabilirsin. Yanlız gree üretimi klimalarda ısıtma konusunda yazılımsal sıkıntılar olabiliyor biraz şans işişi sanırım. Benim sigmaplus12mg serisi klimam dış sıcaklık 10 derecenin üstüne çıkınca afallıyor şaşırtıyor. Klima bi türlü performanslı çalışmıyor. Servis arkadaşta inverter bu! kendini kısar yükseltir ayarlar deyip duruyor

Model Kodu Birim GWH18ACD-K6
    DNA1D
    Güç Kaynağı Besleme Dış Üniteden
    Faz/Gerilim/Frekans F/V/Hz 1/220/50
    Besleme Kablosu Damar Adedi ve Kesiti adet x mm2 3×2,5
    Soğutma Kapasitesi (Min.~Nominal~Maks.) BTU/h 4.299 ~ 17.742 ~ 22.519
    Soğutma Kapasitesi (Min.~Nominal~Maks.) W 1.260 ~ 5.200 ~ 6.600
    Isıtma Kapasitesi (Min.~ Nominal~Maks.) BTU/h 3.821 ~ 18.084 ~ 23.202
    Isıtma Kapasitesi (Min.~ Nominal~Maks.) W 1.120 ~ 5.300 ~ 6.800
    Soğutma Enerji Tüketimi (Min~Nominal~Maks.) W 380 ~ 1.528 ~ 2.450
    Isıtma Enerji Tüketimi (Min~Nominal~Maks.) W 350 ~ 1.410 ~ 2.600
    Nominal Akım (Soğutma / Isıtma) A 6,8 / 6,3
    Otomatik Sigorta Akımı A 20
    EER W/W 3,40
    COP W/W 3,76
    SEER — 7,00
    SCOP — 4,00
    Sezonsal Enerji Sınıfı (SEER / SCOP) — Soğutma : A++
    Isıtma : A+/A+++(daha sıcak iklimde)
    Nem Alma Kapasitesi L/h 1,80
    İç Ünite İç Ünite Model Kodu — GWH18ACD-K6
    DNA1D/I
    Hava Debisi m3/h 800/720/650/610/570/520/470
    Ses Basınç Seviyesi dB (A) 45/43/41/38/35/34/31
    Ses Güç Seviyesi dB (A) 59/57/55/52/49/48/45
    Net Ölçüleri (G×Y×D) mm 1013×307×221
    Net Ağırlık kg 13.5
    Dış Ünite Dış Ünite Model Kodu — GWH18ACD-K6
    DNA1D/O
    D.Ü. Hava Debisi m3/h 3200
    Soğutmada Dış Hava Çalışma Sıcaklık Aralığı °C -15 ~ 48
    Isıtmada Dış Hava Çalışma Sıcaklık Aralığı °C -15 ~ 24
    Ses Basınç Seviyesi dB (A) 57
    Ses Güç Seviyesi dB (A) 64
    Net Ölçüleri (W×H×D) mm 965×700×396
    Net Ağırlık kg 45
    Şarj Edilen Soğutkan Miktarı kg 1
    Ara Tesisat Ara Tesisat Kablosu Damar Adedi ve Kesiti adet x mm2 4×1,5
    Şarj Gerektirmeyen Ara Tesisat Uzunluğu m 5
    Ek Soğutkan Miktarı g/m 16
    Bakır Boru Çapı (Sıvı) mm (in) Φ 6 (1/4″)
    Bakır Boru Çapı (Gaz) mm (in) Φ 12 (3/8″)
    İç-Dış Ünite Arasındaki Maksimum Kot Farkı m 10
    İç-Dış Ünite Arasındaki Maksimum

• Teşekkürler

Siz haklısınız TLC sitesindeki veri doğru ben Gree den almıştım verileri.Isıtma sorunu için konu sahibi üstat daha net bilgi verecektir bizlere.Uygun görürse alırız görmezse artık yapacak bir şey yok.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Rock_Rage

Teşekkürler

Siz haklısınız TLC sitesindeki veri doğru ben Gree den almıştım verileri.Isıtma sorunu için konu sahibi üstat daha net bilgi verecektir bizlere.Uygun görürse alırız görmezse artık yapacak bir şey yok.
    Rica ederim.

Forumda malesef bu konu hakkında klimalar bölümünde olumsuz bir konu mevcut. Benim klimam kapasitesini yükseltip ortamı ıstenen sıcaklığa getirip kısma yapması lazımken bir türlü kapasitesini yükseltemiyor. Inverterin özelliği zaten klima çalışmaya başladığında yüksek kapasiteden başlayıp sonra ortam ısısıni yakalayınca kısması ısıyı sabitlemesi demek

• 12000 BTU bir klima almayı düşünüyoruz. Şu 3 adet 12000 lik ürün arasında kaldık:

Sigma Comfort SGM12INVDMS (3400 TL)

Vestel FLORA DOĞA (2968 TL)

Arçelik Ekolojik 12325 (3403 TL)

Öncelikle bu 3 klimadan hangisini tercih etmeliyiz acaba? Vestel fiyat olarak bir hayli uygun fakat ses ve kalite açısından Sigma ile aynı mıdır? Birde tüm bu fiyatlar internet üzerinden HB vb. yerlerden aldığım fiyatlar. İnternet üzerinden klima almakta bir sıkıntı yaşar mıyız? Yetkili servislerin hepsi 500-600 TL fazla rakam istiyor.

Teşekkürler.
  • quote:

Rica ederim hocam.

Fujitsu'nun LT serisi nispeten iyi olan serilerden biri. LGC serisi hakkında çok şikayet mevcut idi.

Diğer Japon markalar kadar ülkemizde popüler olan bir marka değil. Ancak LG'den daha iyi olduğunu söylemek mümkündür. LG sonraki tercih olabilir.

Eco ile Plus arasında,Plus serisinin Standart Wi-Fi özelliğinin olması ve sağ-sol salınımın da kumandadan ayarlanabilir olması farkı mevcuttur.

18000 Btu olarak alternatif,Mitsubishi Heavy ZS-S veya ZS-W serisini önerebilirim,bu cihaz için bayiden de fiyat almanızı tavsiye ederim.

Saygılarımla...

Alıntıları Göster
    Fiyatı çok yüksek olmasın diye araya araya dayanamadık gidip legendera aldık tasaarrufsa tam tasarruf olsun diye. Ya enviro ya legendera alacaktık arada 4000tl'ye yakın fark vardı bizde 4000tl daha verip legendera almış olduk.

Hocam birde aldığımız yerdeki satıcı elimizde hiç dış ünite kalmamış bir müşterimiz boş eve taktıracakmış onun dış üniteyi size takabiliriz beklemek istemiyorsanız dedi ama galiba müşteri ikna olmadı (müşterinin klimasının hangi model olduğunu söylemedi) . Birde diğer elemana dış ünite var mı yok mu sorarken "zaten hepsinin dış ünitesi aynı değilmi" dedi (bence burada hepsi dediği 18000btu olan mitsubishiler)

13310 tlye aldık fiyatın bu kadar düşük olması dış üniteleri akıllarına göre taktıklarından dolayı olabilir mi diye düşünüyorum. Sizce başka bir 18000lik modelin dış ünitesini takabilirler mi ve zararı olur mu? Ben kendi modelimin dış ünitesinin takılmasını istiyorum eğer başka modelin dış ünitesini takarlarsa nereye şikayet edebilirim?

• Merhaba Antalya'da Güney cephede çok penereli yalıtımsız salon + mutfağımız için daha çok soğutma amaçlı klima bakıyoruz
    planı şu şekilde toplam 33 34 m2 gibi, 18 000 btu klima bakıyorum sizce uygun mudur? daikin eco shira 8000 tl civarı bu fiyat aralığında mitsubishi enviro serisi alternatif olarak biliyorum. bu fiyat aralığında soğutma amaçlı sessizlik tasarım ve verimlilik açısından önerileriz olabilir mi ?
    Klima Tavsiyeleri [ANA KONU]

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ThumpS -- 1 Temmuz 2020; 22:21:10 >

• Arkadaslar merhaba
    5000-6000 tl arasında toshiba, mitsubishi marka klima tavsiyesi istiyorum. Yaklasik 30m2 salon icin düşünüyorum sanirim 12000 veya 13000btu yeterli gibi duruyor. Devamli calistirmayacagim ama japon markalarindan almak istiyorum. Toshiba veya mitsubishi gibi markalarin ürünleri ile diger markalar arasinda cok fark var midir? Almisken sorunsuza yakin kaliteli bir cihaz almak istiyorum.

Toshiba seiya 13000btu bayiden fiyat aldim 4950tl dedi. Sizce bu fiyat uygun mu?
    Mitsubishi bayiden 12000 btu fiyati ise 5500 tl idi.

Bu fiyat civarlarinda en iyi ve kaliteli cihazi bulmaya çalışıyorum ve sizce diger markalara yonelmem gerekir mi?

Alarko markasi sa toshiba markasi altinda sanirim esdeger olarak alarko da tercih edilebilir mi? Ayrica hicbir üründe model yili yazmiyor. Eski senelerin modellerini de almak istemiyorum. Sorunca hepsi 2020 diyorlar. Bunun bir önemi var midir?

Onerebileceginiz cihazlari paylasirsaniz sevinirim.

Teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi enomania -- 2 Temmuz 2020; 0:13:16 >

• Selamlar, yaklaşık 30 m iş yerimiz için, airfel LTXN71U A++ 24000 almayı düşünüyoruz.
    Salon Tipi iyi olabilirdi, fakat dış ünite için uygun alan mevcut değil.
    Bu arada cephe tamamen açık, sonraki süreçte hava perdesi alabiliriz.
    Bütçemiz değişebilir ama 6 bin-7 bin bandına çıkabiliriz.

Önerinizi merak ediyoruz, cevap için şimdiden teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sauthern Man -- 2 Temmuz 2020; 3:49:48 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • enomania E kullanıcısına yanıt
    2020 Mayıs ayında aldığımız klimanın üretim yılı 2019 yazıyordu. 2018 mart ayında aldığımız diğer klimanında üretim yılı 2017 yazıyordu.

Yani aldığınız klima 2020 yılında üretilmemiş olabilir zaten ve sanmıyorum 2018 yılın klimasını vereceklerini.

10.000 btu seiyayı 4250 tl ye aldık. 13.000 btu için 4950 tl bence iyi fiyat.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • siyahprenses28 S kullanıcısına yanıt
    merhaba hayırlı olsun bende haziran başında almıştım. Aldığınız fiyat kaç btu için. Bir de forumda bi arkadaş daha siyah Legendera sahibi benim montajda krom ayak kullanıldı. Onda kullanılmamış. gelen servise biraz diretin. Legenderaların tümünde krom ayak kullanılıyormuş. Bilginiz olsun.
  • Biraz önce bir kaç markayı gezdim ve fiyat aldım.Üstteki mesajıma istinaden fiyat performans olarak değerlendirmenizi rica ederim.

Gree U-Crown 18 - en düşük 8000 TL Alabildim.
    Gree Fairy 18 - 6250 TL
    Panasonic BE 50 18 - 6500 TL
    Panasonic Etherea 18 - 7500 TL
    Mi Electric Hare 18 MSZ-HR50VF - 8400 TL
    Mi Electric Enviro 18 MSZ-AP60VG - 9500 TL
    Mi Electric Confort 22 MSZ-HJ60VA - 9700 TL
    Mi Heavy 18 SRK50ZS-W R32 Gazlı - 8300 TL

SAYGILARLA
  • Selamlar, yeni taşındığım yerde borular sıva altından yürütüldüğü için daha önce kullandığım Daikin marka 12.000btu inverter klimamı kullanamayacağımı söylediler.Salona takılacak iç ünitenin arka balkona dış ünitesi kurulacak ve aradaki mesafe 8-10 metre civarında.

Borular 24lük boru olduğu için 12lik klima verimli çalışmaz dendi.

Şimdi 18 ya da 24lük arayışa girdim.Önerebileceğiniz marka model var mıdır?

Daikin, Mitsubishi ve Toshiba can yakıyor ancak tasarruf konusunda Daikin den aşırı derecede memnundum.Geçen yıl günde 12 saat aralıksız çalıştığı ayda faturaya 100TL gibi bir fark yansımıştı
  • Peki toshibayi onerir misiniz diger markalara gore? Performans ve enerji tuketimi acisindan nasil degerlendirirsiniz?

• quote:

Orijinalden alıntı: Ayazay

Teşekkür ederim.

Alıntıları Göster
    Rica ederim.

Saygılarımla...

• quote:

Orijinalden alıntı: afanesavo

bu fiyat bandı uygun. 12000 yeterli olacaktır diye düşünüyorum.

Arçelik 12325 12.000 btu olan modeli diye anlıyorum? yanılıyor muyum?

bunun için fiyat kovalayacağım. çok yoğun kullanım olmayacağını düşündüğümden üsti modellere çıkma gereği duymuyorum. bilmiyorum yanlış mı düşünüyorum?

teşekkürler bilgilendirme için...

Alıntıları Göster
    Merhaba.

Doğrudur,12325 12000 Btu'luk modeli. 28m² için 12000 Btu sınırda kalıyor. Güneş alımı fazla ise daha büyük kapasiteler gerekli olur.

Ancak yoğun bir kullanım olmayacaksa 12000 tercih edilebilir.

Saygılarımla...

• quote:

Orijinalden alıntı: dasarum

Üstadım, dün gece baktığımda NX25 stokta 3 tane idi. (3,499 TL - KK 9 taksit) Bugün öğlen baktığımda stok 1'e düşmüştü. Son ana kadar NJGB modelini zorladım ancak hem aradığım bayilerin NJGB modeli için en erken Ağustos sonu teslim tarihi vermesi, hem de en ucuz online satıcı fiyatı 5,150 TL fiyat, tek ödeme şartı üstüne NX25 stoktaki son cihaz olunca N11.com dan aceleyle satın aldım. Umarım acele işe şeytan karışmamıştır.

24000 BTU için NX25 kurulup performansını gördükten sonra karar vermeyi düşünüyorum. NX70 aynı satıcıda şu an 3 tane var, umarım o stoklar ben karar verene kadar tükenmez.

Şu ana kadar verdiğiniz destek ve hiçbir mesajımı cevapsız bırakmadığınız için teşekkür ederim.

Alıntıları Göster
    Merhaba hocam. Hayırlı olsun. Vakti gelince izlenimlerinizi paylaşırsanız memnun olurum.

NX de güzel,tavsiye edebileceğim bir cihaz. Yine de bir test edin,beğenirseniz karar vermeniz daha doğru olur,iyi düşünmüşsünüz.

Rica ederim.

Saygılarımla...

• 
Sayfa: önceki 22522253225422552256
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.