Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (2252. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
15 Misafir - 15 Masaüstü
5 sn
57.230
Cevap
703
Favori
4.431.598
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
82 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 22502251225222532254
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: methamz

Hocam tekrar merhaba, sizin tavsiyenizle Airfel LTXN25U 9000 BTU siparişi verdim. Size montajla ilgili bir soru sormak istiyorum.

İç ünitenin takılacağı duvarın arkası balkon, dış üniteyi balkon zeminine koymak istiyorum ancak biraz yer problemi var. Acaba dış üniteyi istediğim zaman 50 cm civarı hareket ettirebilir miyim? Bir sorun olur mu?
    Merhaba hocam

Hayırlı olsun.

Dış ünitenin yerde olması,içeri taşınacak ses miktarını minimum'a indiriyor.

Ancak dış üniteyi 1 defaya mahsus yerinden oynatacaksanız sakıncası olmaz.

Yani monte ettiririm,sonrasında biraz yerini kaydırırım derseniz mümkündür.

Ancak sürekli olarak her ihtiyaç olduğunda oynatma imkanınız malesef olmaz.

Çünkü ara tesisat borusu esnek değildir. Oynattıkça rakor kısımları gevşeyebilir ve cihaz kaçak verebilir.

Sadece Airtel için değil,tüm markalar için geçerlidir. Çünkü temel mantık aynıdır. Bu nedenle dış ünitenin yerinde sabit olması gerekmektedir.

Balkonunuzun önü-yanı duvar ise veya çok sağlam demirden yapılmış ise balkon duvarına da artırabilirsiniz,eviniz açısından uygun ise. Bu sayede yer de kaplamaz,ıçeri ses de iletmez veya asgari seviyede bir ses iletimi olur.

Saygılarımla....

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: dasarum

Üstadım nihai karar verdim. 24000 BTU tek seçenek olduğu için GES NX70. Ancak 9000 için NX25 ile NJGB25 arasında kararsız kaldım.
    NJGB25 rengi siyah ve 3D motor var, bir de wifi standard. 3D motorun NX seri motorla farkı nedir, seçmek için önemli bir kriter mi? Üstelik NX 1200 TL civarı daha ucuz. Dış üniteler balkonda olacak ve odaya ses gelmiyor.

Alıntıları Göster
    Merhaba hocam.

Şimdiden hayırlı olsun.

Kompresör kısmına hiç kafanız takılmasın.

NX serisi Prime+ serisidir. R410A gazlıdır.

NJGB Future serisi ise R32 gazlıdır. Bir miktar daha verimlidir.

Bu aşamada renk,ekstra özellik bakımından tercih yapmanızı tavsiye ederim. Future serisi daha verimlidir. Bunu da eklemek isterim.

Bu bağlamda bir cihazın beyaz,diğerinin siyah olması sizin için görsel acıdan sorun oluşturmuyorsa,bütçeniz açısından uygunsa Future serisini öneririm.

Aksi halde Prime+ serisi aldığınızda bir kaybınız olmaz.

Saygılarımla...

• quote:

Orijinalden alıntı: ugurcan709

Merhaba, hiç fikrim yok klimalarla ilgili. Adana sıcağında tek kat, 25 metrekare salon. Tüm gün Tepeden güneş görüyor diyebilirim. Diğer cephelerden çok bir etkisi yok sanırım. Duvarlarda veya kapılarda sı yalıtımı yok. Salona açılan 5 kapı var. Hani bi mekanı soğutmak ancak bu kadar zor olur sanıyorum. Bütçe 7-8 bine kadar çıkabilirim. Bir defa alayım ama uzun ömürlü ve iyi tasarruflu olsun istiyorum. Günde 8-10 saat çalışır 4 ay boyunca. Sessiz olması da önemli tabi. Ne önerirsiniz ? Teşekkürler şimdiden
    Merhaba.

Mitsubishi Heavy ZS-W(S)50 için bulunduğunuz bölgedeki bir bayiden fiyat almanızı tavsiye ederim

Bütçenize uygun bir fiyat verirlerse alınabilir.

Alternatif olarak Sigma Plus INVDMG serisini önerebilirim. 18000 Btu bir cihaz yeterli olacaktır. Bu cihaz bütçenizin altında,memnun kalacağınızı düşünmekteyim. 2. Seçenek olarak düşünülebilir.

Saygılarımla...

• quote:

Orijinalden alıntı: ilker3581

Merhaba,
    klima5505 üstada söz verdiğim için mart ayında alıp elektrik bağlantısını henüz yaptırdığım ECA Niobe klima hakkında izlenimlerimi aktarıyorum.
    Klima kapasitem 9000btu ve bu klima 16 metrekare alanı çok rahat ve hızlı bir biçimde soğutuyor. Haier üretimi ve orta sınıf bir ürün. Bakın orta sınıf diye altını çizmek istiyorum zira konuştuğunuz çoğu klima giriş sınıfıdır. Şu anda 18bin kapasite olanı tükendi sanırım. ECA spylos serisi giriş seviyesi iken niobe orta sınıftır. Bu nedenle değerlendirin derim. Gürültülü çalıştığını söyleyemem ancak aşırı sessiz bir cihaz da değil. Tasarımı çok hoş dijital ekranı ve kumandası kullanışlı. Sadece nem alma moduyla bile kısa sürede ortam buz gibi oluyor. Eğer dileyen olursa iç ve dış ünitenin fotoğraflarını paylaşırım.
    Merhaba hocam.

Fotoğrafları paylaşabilirseniz çok memnun olurum. Ses konusunda görüşünüz nedir? Yani ikisinin arası ancak sesi rahatsız ediyor mu?

İzlenimlerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim.

Saygılarımla...

• quote:

Orijinalden alıntı: KeManCI78

öncelikle özenli cevabınız için teşekkür ederim.

doğru iklimlendirme size yazdığım türlerden sizce hangisi olmalı? tek odaya takmak veya iki ayrı odaya takmak gibi?

daikin gerçekten ısıtma ve konfor anlamında 5800 tl değerinde Arçelik 18565 ile Beko 51865 klimalara göre yanlış görmediysem 10.500tl fiyatı hemen hemen 5000 tl farka değer mi? gerek malzeme kalitesi gerek ısıtma ve yetkili servis performansları açısından. lütfen yanlış anlamayın araç kliması hariç tecrübemiz hiç olmadı. sadece annem ve babam üstlerine üflemesini istemezler klimanın.

ayrıca klimalar astım vb gibi durumlarda tetikleyici durumlar yaratabilir mi? ve hava kuruluğu yapar mı?

Alıntıları Göster
    Rica ederim.

Benim tavsiyem 2 ayrı klima tercih etmeniz yönünde olurdu. Çünkü tek klimayı açtığınızda diğer alanlara ve hedef alana etki etmesi zaman alacaktır. 2.cihazı en yoğun kullanılan alanda bulundurarak bu süreyi kısaltmış olursunuz.

Aradaki fiyat farkı az değil. Bir klima daha alabilecek bir fiyat farkı mevcut.

Ancak diğer yanda da Daikin'in üst sınıf cihazlarından biri var.

Aradaki fiyat farkı,sessizlik,artan konfor,uzun ömür,servis hizmet kalitesi,görsel açıdan avantaj sağlar.

Otomobiller gibi düşünebiliriz. En uygun fiyatlı araç da,en pahalı araç da sürücü ve yolcuları hedefe götürür. Ancak biri kısa zamanda ön takımı dağıtır. Diğerinin sadece yağını suyunu değiştirirsiniz. Gibi gibi...

Tabi burada Arçelik'i de yerin dibine geçirme amacımız olamaz. Eskiye nazaran daha iyi ürünler çıkarıyor. Ancak bu yüksek fiyat farkına rağmen Daikin daha iyi bir tercih olur. Marka itibarıyla fiyat katlansa da yine de göz ardı edilemeyecek bir kalite farkı da mevcut.

Bakımları zamanı gelince düzenli olarak yapılırsa hastalığa sebep olmayacağını,mevcut hastalıkları artırmayacağını söyleyebilirim.

Havayla yapılan ısıtmada ister istemez hava kurur. Ancak bu yine cihazın kalitesiyle oranlıdır. Çünkü hava kalitesine etki eder

Havanın nemine karşı çok duyarlı olunmuyorsa rahatsız etmez. Ancak bir miktar havayı kuruyacaktır.

Özetlemem gerekirse,aradaki fiyat farkına bütçeniz yetişebilir durumda ise Daikin'i tavsiye ederim.

Aksi durumlarda mümkünü yok ise alternatiflere yönelmeniz uygun olur.

Saygılarımla...

• quote:

Orijinalden alıntı: dasarum

Almayı düşündüğüm cihaz için yorum ararken birçok marka model içeren 2018 Haziran fiyat listesini buldum. http://klimamerkezi.com.tr/FiyatListesi.pdf

Benim ilgilendiğim GES NX serii ürünler için liste fiyatına göre şu anki piyasa fiyatları %10 düşük, kampanyalı fiyata göre ise % 10 artmış gibi.
    Ayrıca yaklaşık kurlar şöyle:

2018 Haziran ortalama EUR kuru : 5,45
    2020 Haziran ortalama EUR kuru : 7,50

Bu rakamlara göre şu anki indirimli kampanyalı vs fiyatlar çok uygun duruyor. Sanırım diğer modeller için de benzer rakamlar vardır. Bana biraz garip geldi, ne dersiniz?
    Merhaba.

Ürünlere gösterilen ilgi azalınca mecburen indirime gidiyorlar. Şu an internet sitesindeki üstü çizili olan fiyatlar bir dönem geçerli idi. Ancak ederinden çok yüksek bir fiyat mevcuttu. Bu nedenle kimse bu cihazların yüzüne bakmadı. Şimdi ortada bir anlaşma var,ithalat devam ediyor. Ancak stoklar erimiyor. Hal böyle olunca rağbetin artması için böyle bir uygulamaya gidiyorlar.

Saygılarımla...

• quote:

Orijinalden alıntı: Alicanarslann

Öncelikle yaptığınız katkılar için teşekkürler.
    3500 tl lik bütçe için 4 tane model arasında kaldım.
    1- demirdöküm a5(performans olmayan )
    2-sigma comfort invdms
    3 -demirdöküm kion (mediamarkette gördüm yeni serisi dediler)
    4 baymak elegant prime ( arkadaş tavsiyesi)
    Sadece soğutma amaçlı kullanılacak .
    Şimdiden teşekkürler

Alıntıları Göster
    Merhaba. Güzel yorumlarınız için ben teşekkür ederim.

Demirdöküm A5 - Sigma Comfort eşdeğerdir. İkisi arasında uygun fiyatlı olanı tercih edebilirsiniz. Bu cihazlar 1. Maddede yer alabilir.

Demirdöküm Kion,Arçelik üretimidir. Altus cihazlar ile aynı özelliklere sahiptir,kumandası küçük tiptir. 2. Maddede yer alabilir.

AUX üretimi Baymak'ı ise 3. Sıraya yazabiliriz.

Bu sırayla tercih etmenizi tavsiye ederim.

Saygılarımla...

• quote:

Orijinalden alıntı: Alicanarslann

Öncelikle yaptığınız katkılar için teşekkürler.
    3500 tl lik bütçe için 4 tane model arasında kaldım.
    1- demirdöküm a5(performans olmayan )
    2-sigma comfort invdms
    3 -demirdöküm kion (mediamarkette gördüm yeni serisi dediler)
    4 baymak elegant prime ( arkadaş tavsiyesi)
    Sadece soğutma amaçlı kullanılacak .
    Şimdiden teşekkürler

Alıntıları Göster
    Merhaba. Güzel yorumlarınız için ben teşekkür ederim.

Demirdöküm A5 - Sigma Comfort eşdeğerdir. İkisi arasında uygun fiyatlı olanı tercih edebilirsiniz. Bu cihazlar 1. Maddede yer alabilir.

Demirdöküm Kion,Arçelik üretimidir. Altus cihazlar ile aynı özelliklere sahiptir,kumandası küçük tiptir. 2. Maddede yer alabilir.

AUX üretimi Baymak'ı ise 3. Sıraya yazabiliriz.

Bu sırayla tercih etmenizi tavsiye ederim.

Saygılarımla...

• quote:

Orijinalden alıntı: arnold3528

Zamanında 300 belki 400 liraya aldığım Rubenis marka klima hakkın rahmetine kavuştu. Uygun fiyata, yine buradan araştırıp almıştım. Yıllar boyunca neredeyse sıfır bakımla idare etti. O zaman ısıtma için almıştım, ama soğutması da üzmedi.

5K'ya kadar 18000 klima bakıyorum. Yazın soğutma, kışın soğutma için kullanılacak. Yine yıllar boyu beni idare etsin istiyorum. Dikkatimi Sigma Comfort, Demirdöküm A5, Airfel LTXN50U, Vestfrost VF 18K çekti buradaki mesajlarda. O zamanlar çok araştırmıştım ama şu an klimalar hakkında hiçbir bilgim yok. Hangisi ön plana çıkar? Bir de bir mesaj vardı, artık montaj için ücret mi alınıyor?

Edit: Ev Bodrum Güllük'te ve salon 24m2.
    Merhaba.

Sigma Comfort INVDMS ile DD A5 eşdeğer cihazlardır. Fiyatı uygun olanı tercih edebilirsiniz. Airfel LTXN de bu cihazlarla eşdeğerdir. Sadece DD ve Sigma nispeten daha güncel cihazlar. Airfel'in ise servisi daha yaygın.

Vestfrost da bu cihazların ardından gelir. Arada çok ciddi bir fiyat farkı varsa direkt alınabilir. Diğer türlü sırayla fiyat,servis durumuna göre tercih etmenizi tavsiye ederim.

Bölgenizde servis ağı yaygın ise Sigma veya DD A5'i tercih edebilirsiniz. Aksi halde Airfel'i tavsiye ederim. Bu öncelik sırasının memnun edeceğini düsünmekteyim.

Montaj ise ücretsizdir.

Saygılarımla...

• quote:

Orijinalden alıntı: klima5505

Merhaba. 18'lik Plus için normal bir fiyat hocam. Tabi şu an aynı fiyata bulmak önemli. Bulabilirseniz iyi denk gelmiş olacaktır.

Saygılarımla...

Alıntıları Göster
    Sigma plus 18'lik 5900 tl (yarın son gün, sonra yuzde zamlı)
    Mitsubishi heavy premıum srk50zs-w 18'lik 8300 tl
    Mitsubishi Elektric Enviro Ap 18'lik 92500
    Fiyatları aldım bayilerden. Gree fairy alamazsam bunlardan birini alacam.Hangisi mantıklı bir tercih olur?
  • quote:

Orijinalden alıntı: afanesavo

hocam selamlar,
    İstanbul için 28m^2 kuzey cephe genelde serin bir ev toplasan bir ay anca soğutmak için kullanılacak,

çok üst segment olmasına gerek yok ama sorun da çıkarmasın hangi marka model tercih edersiniz.

3000 tl civarı bütçe düşünüyorum. ama duruma göre artabilir.

12.000 btu yeterli olacaktır diye düşünüyorum.

iyi forumlar.
    Merhaba. 28m² için çok az güneş alan bir mekân ise 12000 Btu yeterli olur. Aksi halde ara kapasite için 14000,ara kapasite olmayan markalar için 18000 daha sağlıklı olur.

Ancak mevcut fiyatlar bu cihazlar için daha yukarılarda.

Arçelik 15325 serisini 14500 Btu olarak örnek gösterebilirim. Bütçenizi artırma imkanınız varsa bu modeli düşünmenizi tavsiye ederim. Diğer alternatiflere de görüşlerinize göre bakabiliriz.

Saygılarımla...

• quote:

Orijinalden alıntı: Ayazay

Sigma plus 18'lik 5900 tl (yarın son gün, sonra yuzde zamlı)
    Mitsubishi heavy premıum srk50zs-w 18'lik 8300 tl
    Mitsubishi Elektric Enviro Ap 18'lik 92500
    Fiyatları aldım bayilerden. Gree fairy alamazsam bunlardan birini alacam.Hangisi mantıklı bir tercih olur?

Alıntıları Göster
    Merhaba.

Enviro için bütçeniz yeterli ise Enviro'yu öncelikle tavsiye edebilirim.

Aradaki fark bütçenizi aşıyor ise Heavy Premium serisi da rahatlıkla tercih edilebilir.

Sigma için ise iyi bir fiyat vermişler. Indirim bitmeden alacaksanız bu cihazı da nispeten uygun fiyatlı kategoride tavsiye edebilirim.
    Diğer türlü baştan sona sırayla tercih etmenizi tavsiye ederim.

Saygılarımla...

• quote:

Merhaba.

Enviro için bütçeniz yeterli ise Enviro'yu öncelikle tavsiye edebilirim.

Aradaki fark bütçenizi aşıyor ise Heavy Premium serisi da rahatlıkla tercih edilebilir.

Sigma için ise iyi bir fiyat vermişler. Indirim bitmeden alacaksanız bu cihazı da nispeten uygun fiyatlı kategoride tavsiye edebilirim.
    Diğer türlü baştan sona sırayla tercih etmenizi tavsiye ederim.

Saygılarımla...

Alıntıları Göster
    Teşekkür ederim.
  • quote:

Merhaba. 28m² için çok az güneş alan bir mekân ise 12000 Btu yeterli olur. Aksi halde ara kapasite için 14000,ara kapasite olmayan markalar için 18000 daha sağlıklı olur.

Ancak mevcut fiyatlar bu cihazlar için daha yukarılarda.

Arçelik 15325 serisini 14500 Btu olarak örnek gösterebilirim. Bütçenizi artırma imkanınız varsa bu modeli düşünmenizi tavsiye ederim. Diğer alternatiflere de görüşlerinize göre bakabiliriz.

Saygılarımla...

Alıntıları Göster
    bu fiyat bandı uygun. 12000 yeterli olacaktır diye düşünüyorum.

Arçelik 12325 12.000 btu olan modeli diye anlıyorum? yanılıyor muyum?

bunun için fiyat kovalayacağım. çok yoğun kullanım olmayacağını düşündüğümden üsti modellere çıkma gereği duymuyorum. bilmiyorum yanlış mı düşünüyorum?

teşekkürler bilgilendirme için...

• quote:

Merhaba hocam.

Şimdiden hayırlı olsun.

Kompresör kısmına hiç kafanız takılmasın.

NX serisi Prime+ serisidir. R410A gazlıdır.

NJGB Future serisi ise R32 gazlıdır. Bir miktar daha verimlidir.

Bu aşamada renk,ekstra özellik bakımından tercih yapmanızı tavsiye ederim. Future serisi daha verimlidir. Bunu da eklemek isterim.

Bu bağlamda bir cihazın beyaz,diğerinin siyah olması sizin için görsel acıdan sorun oluşturmuyorsa,bütçeniz açısından uygunsa Future serisini öneririm.

Aksi halde Prime+ serisi aldığınızda bir kaybınız olmaz.

Saygılarımla...

Alıntıları Göster
    Üstadım, dün gece baktığımda NX25 stokta 3 tane idi. (3,499 TL - KK 9 taksit) Bugün öğlen baktığımda stok 1'e düşmüştü. Son ana kadar NJGB modelini zorladım ancak hem aradığım bayilerin NJGB modeli için en erken Ağustos sonu teslim tarihi vermesi, hem de en ucuz online satıcı fiyatı 5,150 TL fiyat, tek ödeme şartı üstüne NX25 stoktaki son cihaz olunca N11.com dan aceleyle satın aldım. Umarım acele işe şeytan karışmamıştır.

24000 BTU için NX25 kurulup performansını gördükten sonra karar vermeyi düşünüyorum. NX70 aynı satıcıda şu an 3 tane var, umarım o stoklar ben karar verene kadar tükenmez.

Şu ana kadar verdiğiniz destek ve hiçbir mesajımı cevapsız bırakmadığınız için teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dasarum -- 29 Haziran 2020; 18:29:51 >

• klima5505 kullanıcısına yanıt
    Yardımlarınız için çok teşekkürler. Yazdığım tüm malzemeler ve elektrik tesisatı dahil bugün 500 liraya montaj yapıldı. Şimdilik hiç bir sorun yok.

• @klima5505

Merhaba, biraz okudum geçmiş mesajları ama gene de size danışmak istedi.

Yaklaşık 40 m2 salon amerikan mutfak ısıtacak ve soğutacak iyi bir klima arıyoruz. Muğla Datça'da kullanılacaktır ve daha çok ısıtma önceliklidir. evin tek ısıtması olacaktır, diğer iki odayı da kısmen ısıtması faydalı olur verimsiz de olsa.

18000 BTU düşünmekteyiz, bütçe 5000 TL max. sessiz çalışması ve enerji verimliliği çok önemli.

Demirdöküm A5, airfel ltxn, baymak elegant plus ( siz önermiyorsunuz sanırım ) gibi bir kaç model arasındayız. farklı modellere açığız, datçada servis edilebilirliği de önemli onu ayrıca araştırırım önerinize istinaden.

yorum ve tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkür ederim.
  • klima5505 kullanıcısına yanıt
    Hocam bir kaç gündür ev taşınma telaşına ilgilenemedim nasipse bu bir iki gün içinde klimayı alacağım. En son dediğine geldim Sharp Tokyo AY-XP12VHK A+++ 12000 5,350 gibi bir fiyat aldım enerjisa bayiden. Mevzuyu sonlandırmadan f/p olarak değerlendirisen eğer;

Sharp Tokyonun bu cihazını mı tavsiye edersin Mitsubishi Heavy SRK35ZS-W(S) Premium 12.000' i mi tavsiye edersin ? Arasında Bin lira oynuyor evet ama önceki konuşmalarımda markanında tercih sebeplerimden biri olacağını söylemiştim :) Yada 5,350'lik Sharp Tokyo'ya f/p olarak üstün gelecek tavsiye edeceğin bir cihaz olur mu? Belki de senden gelecek son cevaba istinaden cihazı alma işlem sürecini başlatacağım :)

Bilgine emeğine sağlık, Saygılarımla.
  • quote:

Merhaba.

Mitsubishi Heavy ZS-W(S)50 için bulunduğunuz bölgedeki bir bayiden fiyat almanızı tavsiye ederim

Bütçenize uygun bir fiyat verirlerse alınabilir.

Alternatif olarak Sigma Plus INVDMG serisini önerebilirim. 18000 Btu bir cihaz yeterli olacaktır. Bu cihaz bütçenizin altında,memnun kalacağınızı düşünmekteyim. 2. Seçenek olarak düşünülebilir.

Saygılarımla...

Alıntıları Göster
    Teşekkürler yanıtınız için. Bayilerde bu modellerden vardır değil mi ? Çünkü ben Mitsubishi’nün bahsettiğiniz modelini internette bulamadım. Sigma’nın ise 12 binliği var sadece internette. Ama Epey sitesinde Sigma’nın özellikleri vs yazıyor tabi

• Bugün 2 tane 12lik sharp tokyo model aldım 36 ay taksit 10bin tl

• 
Sayfa: önceki 22502251225222532254
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.