Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

Klima Tavsiyesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: mrkb, abukan Daha Az
2 Kayıtlı Üye, 3 Misafir Kullanıcı, 2 Mobil Kullanıcı  ( 2 Mobil Cihaz  )
39.200
Cevap
328
Favori
3.174.130
Tıklama
Giriş
      6 Mesaj
      20 Temmuz 2018 21:00:22
      Bugün Arçelik Bayisine uğradım ve sanırım Arçelik 12345 Wifi Prosmart modellini alacağım.
      Samsunglar pek tatmin edici olmadı fiyat 12 lik için 2900 18lik için 3900 tl ve indirim mümkün değilmiş Arçelik bunların ortasında ve bence daha iyi bir ürüne benziyor.
      @forzaGilles bu Arçelik 12345 modellin kondenseri hakkında bilgin var mı?
      20 Temmuz 2018 23:32:07
      quote:

Orijinalden alıntı: forzaGilles

@Kumiyumi
      Bakır daha iyi bir iletkendir(altından sonraki en iyi iletken)., ısıyı her bölgeye eşit dağıtır., alüminyum ise kötü bir iletkendir sıcağı veya soğuğu iyi dağıtamaz., sıcaklık iyi dağıtılımazsa kondenser homejen ısı dağılımı yapamaz.,

midea klima üretir., lg önüne gelen herşeyi üretmeye çabalar., her gazın kendi içinde olumlu-olumsuz yönleri vardır., r32 yeni gaz diye en iyisi demek değildir.,

r410a veya r32 gazdan çok.,klimada kondenserin bakır olması 20 kat daha önemli bir konudur.!
      @forzaGilles

bugün LG merkeze mail attım ve "S3NW12JA3AA numaralı klima ürününüzde bakır kondenser mi kullanılıyor?" dediğimde, evet cevabını mail olarak attılar.
      Baymak ta ise bakır kondenser mi kullanılıyor bunu bilmiyorum. Bilginiz var mı acaba?

Aynı zamanda eger midea (2700 tl), baymak (2100tl) ve LG(2500 tl) arasında kalsaydınız siz hangisini tercih ederdiniz.
      fiyat performans olarak sıralamanız ne olurdu?
      |
      |

• Kurmay Yarbay
      3959 Mesaj
      20 Temmuz 2018 23:53:24 Konu Sahibi
      quote:

Orijinalden alıntı: realtuerk

Bugün Arçelik Bayisine uğradım ve sanırım Arçelik 12345 Wifi Prosmart modellini alacağım.
      Samsunglar pek tatmin edici olmadı fiyat 12 lik için 2900 18lik için 3900 tl ve indirim mümkün değilmiş Arçelik bunların ortasında ve bence daha iyi bir ürüne benziyor.
      @forzaGilles bu Arçelik 12345 modellin kondenseri hakkında bilgin var mı?
      Merhabalar. Arçelik alüminyum kullanmaktadır.
      |
      |
      21 Temmuz 2018 11:29:07
      Arkadaşlar 1 yıldır samsung kullanıyordum. Klima çalışırken borulardan herhangi bir ses gelmiyordu. Borusu 5 metre.

Şimdi iki tane baymak aldım. Birisi 4 metre borulu, diğerine ekstra 4 metrelik kit eklenip 8 metreye çıkarıldı.

8 metreye çıkartılan borulardan çok aşırı bir akış sesi geliyor klima çalışırken. Borular mutfaktan geçiyor ve sanki mutfakta musluk açıkmış gibi ses çıkarıyor. Diğer baymak’ın boruları da samsunga kıyasen ses çıkarıyor ancak o kadar yüksek değil.

Acaba boruların montajını mı yapamadılar yoksa gaz falan mı eklemeleri gerekirken eklemediler? Bu arada ilk seferinde ben bu durumu fark ettiğim için boruları kesip baştan kaynak yaptılar. Ama yine herhangi bir gaz eklenmedi. Gazın azalmış olması nedeniyle eklemeleri gerekmez miydi?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

Video: Epson TW-9100W | Epson TW-5910
      Audio: Pioneer LX-85 | Monitor Audio RX Silver | Samsung Soundbar
      Photo: Sony a7 ii | 35 f:1.4 | 24-70 | 55-210
      Media: MacBook Pro | Playstation 4 Pro | Xbox 360 | Chromecast | Pioneer BDP 140
      Mobile: Huawei Mate 20 Pro | iPhone 7
    • Yarbay
      3612 Mesaj
      21 Temmuz 2018 11:47:08

kutu içersindeki küt 4 metre ve cihaz içersine 4 metrelik gaz basılıyor ilave boruda gaz basılması gerekir.

Boru içerisinden akışkan sesi geliyorsa ya bir yerde sert kıvrım yada çapak vardır.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
      |
      |
      the_gunner kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
      21 Temmuz 2018 12:38:22
      merhaba 18 bin btu klima bakıyorum verilen fiyatlar ve modelleri yazıyorum kullanılan boru mesafesi 8.5 metre ve boruyu duvara gömme işi dahil aldığım fiyatlar

Midea Blanc MSMAAU-18HRDN1 3750 tl

Sigma Comfort SGM18INVDMR 4000 tl

Arçelik Ekolojik 18325 (r32) 3850 tl

hangi model almam mantıklı olur

21 Temmuz 2018 13:52:25
      Merhaba arkadaşlar.

İzmirde yaşıyorum. 29 metrekare salonum var. Gün içinde evde yokuz çalıştıgımızdan dolayı. Tek sorun gece sıcaktan uyuyamamak.akşamdan akşama birkaç saat ve haftasonları sogutma amaclı kullanılacak. Isıtmada herhangi bir problemimiz yok. Bir çok kişiden farklı farklı yorumlar aldım. Son olarak sizlerin tavsiyesini istiyorum. Sadece soğutma amaçlı klimada model farketmez istediğini alabilirsin diyolsr. Bu ne kadar dogru? 29 metrekare salona 18.000 btu rahat yeter evet ancak fiyatlar ortada. Sadece soğutma kullanılacak klima için 12.000 btu gercekten işimi görmezmi? Yardımcı olabilirmisiniz lütfen. Şimdiden cok teşekkür ederim

21 Temmuz 2018 15:09:26 Konu Sahibi
      quote:

Orijinalden alıntı: emrhermn

Merhaba arkadaşlar.

İzmirde yaşıyorum. 29 metrekare salonum var. Gün içinde evde yokuz çalıştıgımızdan dolayı. Tek sorun gece sıcaktan uyuyamamak.akşamdan akşama birkaç saat ve haftasonları sogutma amaclı kullanılacak. Isıtmada herhangi bir problemimiz yok. Bir çok kişiden farklı farklı yorumlar aldım. Son olarak sizlerin tavsiyesini istiyorum. Sadece soğutma amaçlı klimada model farketmez istediğini alabilirsin diyolsr. Bu ne kadar dogru? 29 metrekare salona 18.000 btu rahat yeter evet ancak fiyatlar ortada. Sadece soğutma kullanılacak klima için 12.000 btu gercekten işimi görmezmi? Yardımcı olabilirmisiniz lütfen. Şimdiden cok teşekkür ederim
      Merhabalar.Gece sıcaktan uyutmayacak boyutta ısınan bir mekanda 29m2 alanda malesef 12.000 ile verim alamazsınız... 18.000 btu almanız gerekir. 12.000 daha uygun haklısınız ancak,sarfiyat olarak sürekli bir fazla tüketime sebep olacaktır. Soğutmayı hemen hemen her klima yapabilir.Bütçeye uygun olan bir klima alınabilir. Isıtmadaki gibi derin bir araştırma gerektirmez.

Bütçeniz nedir ?

• Kurmay Yarbay
      3959 Mesaj
      21 Temmuz 2018 15:11:37 Konu Sahibi
      quote:

Orijinalden alıntı: bicer79

merhaba 18 bin btu klima bakıyorum verilen fiyatlar ve modelleri yazıyorum kullanılan boru mesafesi 8.5 metre ve boruyu duvara gömme işi dahil aldığım fiyatlar

Midea Blanc MSMAAU-18HRDN1 3750 tl

Sigma Comfort SGM18INVDMR 4000 tl

Arçelik Ekolojik 18325 (r32) 3850 tl

hangi model almam mantıklı olur
      Merhabalar.

1-Midea Blanc
      2-Sigma Comfort
      3-Arçelik Ekolojik şeklinde sıralanabilir.

Ancak Sigma Plus alma imkanınız varsa

1-Sigma Plus
      2-Midea Blanc
      3-Arçelik diyebilirim.
      Saygılarımla...
      21 Temmuz 2018 15:15:50 Konu Sahibi
      quote:

Orijinalden alıntı: the_gunner

Arkadaşlar 1 yıldır samsung kullanıyordum. Klima çalışırken borulardan herhangi bir ses gelmiyordu. Borusu 5 metre.

Şimdi iki tane baymak aldım. Birisi 4 metre borulu, diğerine ekstra 4 metrelik kit eklenip 8 metreye çıkarıldı.

8 metreye çıkartılan borulardan çok aşırı bir akış sesi geliyor klima çalışırken. Borular mutfaktan geçiyor ve sanki mutfakta musluk açıkmış gibi ses çıkarıyor. Diğer baymak’ın boruları da samsunga kıyasen ses çıkarıyor ancak o kadar yüksek değil.

Acaba boruların montajını mı yapamadılar yoksa gaz falan mı eklemeleri gerekirken eklemediler? Bu arada ilk seferinde ben bu durumu fark ettiğim için boruları kesip baştan kaynak yaptılar. Ama yine herhangi bir gaz eklenmedi. Gazın azalmış olması nedeniyle eklemeleri gerekmez miydi?
      Merhabalar. Klimalarda genelde 7 metreye kadar ek akışkan şarjı gerekmez. Ondan sonraki her 1 metrede üreticinin belirttiği miktarda (her bir metreye 10 gram 20 gram vs.) akışkan şarj edilmelidir. 8 metre borulamayı aslında ek yerine 8 metre yekpare bakır boruyla taşımak çok daha uygun olurdu. Hangi durumu fark ettiğinizde kaynak yaptılar acaba ? Eğer klimanın gazı/soğutucu akışkanı kaçtıysa gazın tamamen atılıp yeniden gaz eklenmesi gereklidir. R410A gibi gazlarda eksilen miktarın üstüne ekleme yapmak mümkün değildir.
      |
      |

• Teğmen
      155 Mesaj
      21 Temmuz 2018 15:18:00

hepsi manisa da üretiliyor kafa yormaya gerek yok.
      Ben ECA Spylos 18.000 btu aldım evin koridoruna montaj ettirdim. Nereye ihtiyacım varsa oraya kullanıyorum yatak odası, oturma odası, salon... Gayet de memnunum.
      "Daikin , mitsubishi alamayacaksan gerisi hiç önemli değil ne alırsan al.."
      Baymak servisinin dediği ve ECA servisinin de onayladığı bir cümledir.
      |
      |
      klima5505 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
      21 Temmuz 2018 15:32:18
      quote:

Orijinalden alıntı: klima5505

Merhabalar.

1-Midea Blanc
      2-Sigma Comfort
      3-Arçelik Ekolojik şeklinde sıralanabilir.

Ancak Sigma Plus alma imkanınız varsa

1-Sigma Plus
      2-Midea Blanc
      3-Arçelik diyebilirim.
      Saygılarımla...

Alıntıları Göster
      Hocam Sigma plus almaya kalkarsam bana 5 bin bulur diye düşünüyorum.

Midea Blanc ta kumanda ile sağa sola ve yukarı aşağı yön de hava akışını ayarlanabiliyormu yoksa sadece aşağı yukarı yöndendemi ayar yapılabiliyor

Teşekkür ederim cevap verdiğin için

• Kurmay Yarbay
      3959 Mesaj
      21 Temmuz 2018 16:00:28 Konu Sahibi
      quote:

Orijinalden alıntı: bicer79

Hocam Sigma plus almaya kalkarsam bana 5 bin bulur diye düşünüyorum.

Midea Blanc ta kumanda ile sağa sola ve yukarı aşağı yön de hava akışını ayarlanabiliyormu yoksa sadece aşağı yukarı yöndendemi ayar yapılabiliyor

Teşekkür ederim cevap verdiğin için

Alıntıları Göster
      Doğrudur Hocam,fiyat artıyor...

Yukarı aşağı kumandadan,sağ sol manuel şekildedir.

Saygılarımla...
      |
      |
      21 Temmuz 2018 16:13:58
      quote:

Orijinalden alıntı: NitroNos

Ayrıca fluo ile kıyasladım lg gene yıllık tüketimde fluodan daha düşük çıkıyor a+++ olmasına rağmen acaba bilerek mi lg düşük yazdı yoksa r32 gazı gerçekten iyi midir ?
      Merhaba aşağıda fluo klimanın katalog değerlerini paylaşıyorum

Model FGS-101EI/JLM1-N2 FGS-121EI/JLM1-N2 FGS-181EI/JLM1-N2
      Fabrika Model GWH09QB-K3DNA1C GWH12QB-K3DNA1C GWH18QD-K3DNA1C
      Operation Soğutma Isıtma Soğutma Isıtma Soğutma Isıtma
      Kapasite kW 2,50 2,80 3,20 3,40 4,60 5,00
      Kapasite Btu/h 8.530 9.554 10.918 11.601 15.695 17.060
      Tasarım Kapasitesi (D/O/Y)* kW 2,50 4,00/2,50/2,50 3,20 4,80/3,20/3,20 4,60 5,00/3,30/3,30
      Kapasite Aralığı kW 0,6-2,8 0,6-3,20 0,6-3,6 0,6-3,8 0,65-5,20 0,7-5,275
      Kapasite Aralığı Btu/h 2.047 – 9.553 2.047 – 10.920 2.047 – 12.280 2.047 – 12.280 2.028 – 17.740 2.389 – 17.980
      Çekilen Güç (minimum-nominal-maksimum) W 120-780-1.300 120-775-1400 120-997-1400 120-942-1500 150-1430-1860 160-1380-1680
      Çekilen Akım (nominal) A 3,6 3,5 4,50 4,40 6,34 6,12
      Yıllık Tüketim kWh/ann 143 2.545/875/686 184 3.055/1.120/878 264 3.182/1.155/906
      SEER-SCOP(Soğuk/Ortalama/Isıtma)-Enerji Sınıfı W/W 6,1 A++ 3,3B/4,0A+/5,1A+++ 6,10 A++ 3,30B/4,00A+/5,10A+++ 6,10 Α++ 3,30B/4,00A+/5,10A+++

A+++ işi hikaye inanmayın , Türkiye iklim haritasına göre sadece Akdeniz bölgesi kıyı şeritleri için geçerli ama yinede ben etiket değerlerinin gerçek olduğuna inanmıyorum . Kim nerede nasıl bir ortamda test etmiş hiç bir bilgi yok hiç bir geçerli sertifika yok kafalarına göre etiket yazıyorlar. Ayrıca dikkat ederseniz aynı klimalar soğuk iklimde B sınıfı etiket almış Türkiye'nin neredeyse %80 i iklim etiketine göre soğuk iklim ve ortalama iklime göre A+ etiketi almış . Diğer bir konu da Türkiye'de satılan diğer marka klimalar ortalama iklim etiket değerlerini referans alıyor ve o değerleri yayınlıyorlar .
      Fluo markası burada bile uyanıklık yapıp sıcak iklim etiket değerlerini reklam ediyor ve görsel olarak kullanıyor . Bu işlerden anlamayan tüketicilerde Fluo marka klimalar A+++ sanıyor .
      Zaten dikkat edin hiç bir markada Soğutma etiketi A++ olup ısıtma etiketi A+++ olan bir klima göremezsiniz ,işin kötü yani yine bir çok tüketici soğutma etiketi ayrı ısıtma etikti aynı diye de bakmadan anlamadan bilmeden bu klimaları A+++ diye alıyor .
      Yahu arkadaş insan hiç mi sorgulamaz araştırmaz üreticiler Mitsubishi Electric, Daikin gibi markalar A+ etiketli klimaları bile 5.000 TL ye satarken Fluo nasıl A+++ etiketli klimayı neredeyse yarı fiyatına satıyor ? Bu
      |
      |

• Yüzbaşı
      890 Mesaj
      21 Temmuz 2018 17:09:57
      Mideanın servis olayı gerçekten son derece berbat. Onun dışında cihaz fena değil.

İlk aldığımda gayet sessizdi. Sonraları açtıktan sonra ilk 5-10 dk cızırtı sesi verip düzelmeye başladı. Şimdi de arıza var ama servis yok maalesef. Öyle duvarda duruyor.

Orası bakır burası bilmemne diye aldım ama servisi yok maalesef. Ona göre düşünün taşının.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi extra34 -- 21 Temmuz 2018; 17:23:1 >
      |
      |
      21 Temmuz 2018 19:22:03

3.000 tl bütçem var. Aslına bakarsak ne kadar uygun olursa o kadar iyi olur. 2. El bile düşünmeye başladım ama riske girmek istemiyorum. Bi magazada baymak alt yapısındaki aux marka 18 btu ya 3,500 fiyat verdiler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emrhermn -- 21 Temmuz 2018; 19:27:58 >
      |
      |
      klima5505 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    • Yüzbaşı
      844 Mesaj
      21 Temmuz 2018 21:02:10
      Merhabalar.

İlk kez klima almaya kalktığım için hiç bilgim yok desem yeridir. Samsung AR5400 12 BTU almaya heveslenmiştim ancak alüminyum iç ünitelerden uzak durmam söylendi.

Forumda biraz inceleme fırsatım oldu ancak o kadar fazla marka/etken varmış ki konunun beni aştığını fark ettim. Paramı da yanlış harcamak istemiyorum. 3000 TL'ye kadar önerileriniz nelerdir acaba?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Khashoggi -- 21 Temmuz 2018; 21:2:49 >
      21 Temmuz 2018 22:51:20 Konu Sahibi
      quote:

Orijinalden alıntı: emrhermn

3.000 tl bütçem var. Aslına bakarsak ne kadar uygun olursa o kadar iyi olur. 2. El bile düşünmeye başladım ama riske girmek istemiyorum. Bi magazada baymak alt yapısındaki aux marka 18 btu ya 3,500 fiyat verdiler
      Merhabalar. Aux ile Baymak aynıdır. Daha doğrusu Baymak klimalar,AUX firmasına üretilmektedir.

Alternatif olarak LG Dual ECO modelini tavsiye edebilirim. AUX ise Baymak olarak değerlendirilebilir...
      |
      |
      21 Temmuz 2018 23:00:31 Konu Sahibi
      quote:

Orijinalden alıntı: Khashoggi

Merhabalar.

İlk kez klima almaya kalktığım için hiç bilgim yok desem yeridir. Samsung AR5400 12 BTU almaya heveslenmiştim ancak alüminyum iç ünitelerden uzak durmam söylendi.

Forumda biraz inceleme fırsatım oldu ancak o kadar fazla marka/etken varmış ki konunun beni aştığını fark ettim. Paramı da yanlış harcamak istemiyorum. 3000 TL'ye kadar önerileriniz nelerdir acaba?
      Merhabalar. Alüminyum,dış etkenlere,korozyona vb. bakıra göre daha az dayanıklıdır. Erime sıcaklığı düşüktür. Bir gaz kaçağı halinde kaynak/lehim yapılabilmesi için sağlam usta gerektirir. Çünkü alüminyum malzemeye lehim/kaynak yapmak ciddi iştir. Bakırı alüminyuma kaynatmak lehimlemek ise meşakkat zinciri. O sebeple hem servislik olarak,hem de ömür bakımından sıkıntı. Ama üreticinin ve servisin işine geliyor tabii. Maliyet az. Ömür kısa,parası olan atıp yenisini alıyor. Yoksa servis ücreti kapıyor vs... O sebeple alüminyum klima sıkıntıdır. İç üniteden ziyade dış ünitede alüminyum kullanımı sıkıntı.

Marka Model olarak sizlere "bakır elemanlı olarak" tavsiye edebileceğim ;

LG Dual ECO
      LG Dual Plus
      Sigma Plus
      Gree Amber
      Gree Lomo

Marka ve modellerini tavsiye edebilirim.

Saygılarımla...

• Er
      8 Mesaj
      22 Temmuz 2018 00:20:44
      quote:

Orijinalden alıntı: klima5505

Merhabalar. Alüminyum,dış etkenlere,korozyona vb. bakıra göre daha az dayanıklıdır. Erime sıcaklığı düşüktür. Bir gaz kaçağı halinde kaynak/lehim yapılabilmesi için sağlam usta gerektirir. Çünkü alüminyum malzemeye lehim/kaynak yapmak ciddi iştir. Bakırı alüminyuma kaynatmak lehimlemek ise meşakkat zinciri. O sebeple hem servislik olarak,hem de ömür bakımından sıkıntı. Ama üreticinin ve servisin işine geliyor tabii. Maliyet az. Ömür kısa,parası olan atıp yenisini alıyor. Yoksa servis ücreti kapıyor vs... O sebeple alüminyum klima sıkıntıdır. İç üniteden ziyade dış ünitede alüminyum kullanımı sıkıntı.

Marka Model olarak sizlere "bakır elemanlı olarak" tavsiye edebileceğim ;

LG Dual ECO
      LG Dual Plus
      Sigma Plus
      Gree Amber
      Gree Lomo

Marka ve modellerini tavsiye edebilirim.

Saygılarımla...

Alıntıları Göster
      Peki baymak elegant plus 12000 btu da bakir kondenser mi kullaniliyor? Bilginiz var mi? Bu bilgiye hic bi yerden ulasamadim.

Hızlı Cevap

Reklamlar
sohbet
Blogio
son dakika
SEO
Satılık Köpek
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

DHBR1
0,532
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.