Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (2373. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
25 Misafir (5 Mobil) - 20 Masaüstü5 Mobil
5 sn
57.221
Cevap
701
Favori
4.430.396
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
82 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23712372237323742375
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: eggemenn

Hocam cok tesekkurler hesaplamalar 15-18k btu bandinda cikiyordu ama tecrubenize istinaden 24k oneriyorsunuz diye dusunuyorum bunu uygulayacagiz.

Cok cok tesekkurler tekrardan

Rica ederim hocam.

15k,iyi yalıtımlı bir 30m^2 alanda iş görecektir.

18k cihaz da ara kat için ortalama bir mekanda tercih edilebilir.

Ancak çatı katta ısı kazancı daha fazla olacaktır.

Eğer klimayı açtığınızda 8-10 saat garanti çalışacaksa 18000 Btu tercih edebilirsiniz. Ancak bu kaygıları taşımadan rahatça kullanabilmek için 24000 Btu tercih etmeniz uygun olacaktır.

Hesaplama araçları düz mantık olarak m^2 başına gereken Btu/h değerini ve ek ısı kaynaklarının oluşturduğu ısıyı hesaba katarak sonuç çıkardığı için yetersiz kalabilmektedir.

Saygılarımla...

• quote:

Orijinalden alıntı: natbolad

3 ay önce toshba multi klima alarak (M16+M13) bu ii kapattım.

montajında çok sorunlar yaşadım sonradan çözülse de, sadece ısınmasını deneyimleyebildim ve biraz geç ısıtsa da dışarısı 10 dereceyken dahi oldukça memnunuz.

ısıtma kapasitesi a+++, soğutması a++, r32 gazlı, tayland malı, sesi az (çatırdama hariç) fan ayarları gayet iyi (bir tık büyük btu seçmeme rağmen).

şu ana kadarki tek eksi diyeceğim kısım kumandasının ışıklı olmaması. ha bir de tip olarak çok güncel durmuyor.

detay istenirse yardımcı olurum.

Merhaba. İzlenimlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Genel anlamda memnun kalmanıza sevindim. Araştırma halinde olan forumdaşlarımıza rehber olacaktır.

Saygılarımla...

• quote:

Orijinalden alıntı: niskaji

Çok teşekkür ediyorum tavsiyeleriniz için. Araştırıcam. Hayırlı akşamlar diliyorum

Alıntıları Göster

Rica ederim.

Hayırlı akşamlar dilerim.

Saygılarımla...

• natbolad kullanıcısına yanıt

Hayırlı olsun güle güle kullanın iki iç üniteyi aynı anda açarsanız geç ısıtma sorunu olabilir normaldir.

Çatırdaması plastik kalitesine bağlı durum maalesef Toshiba gibi bir markaya yakıştıramadım ben bir Mitsubishi Electric in en alt modelinde bile böyle durum yokken.

Kumanda çok da önemli değil öyle şeylere çok önem verilmiyor genelde. Genel olarak ürün kalitesi stabilitesi daha önemli bence.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • klima5505 kullanıcısına yanıt

Hocam Merhaba,

Son durumda Samsung Ar35 ve Arçelik/Beko arasında kalıp, ısıtma performansı, fiyat, bölgemdeki servis kalitesi ve değerli yorumlarınız neticesinde Arçelik Ekolojik 12 + Ekolojik 18 olarak kararımı vermiş bulunmaktayım. Hem Ekolojik serisinde indirim olması hem de sola-sağa kumandadan hava yönlendirme ve ionizer özelliklerinin benim için önemli olmaması sebebiyle Prosmart'a aradaki farkı vermeye gerek görmedim. Prosmart kombinasyonu 12.300 TL, Ekolojik Inverter kombinasyonu ek wi-fi modülleri ile beraber (adeti 150 TL) şu an 9.400 TL'ye geliyor. 3.000 lira farka diğer odaya da klima alarak değerlendirebileceğimi düşündüm.

Bu arada Toshiba opsiyonu ile ilgili Alarko Carrier ile görüştüm, lakin 2+1 kampanyalı seçenekte ki 11.000 TL civarı bir fiyatı var, dış ünite kapasitesinin 18.000btu olması ihtiyacıma pek cevap vermedi ve bayii'deki yetkili mühendis arkadaş da yetersiz kalacağını belirtti. Dış üniteyi yükseltince fiyat 16.000 TL civarına çıkıyor ki bu da bütçemin bir hayli üstünde. Alarko Flair seçeneğini de tavsiye üzerine inceledim, GREE Fairy ayarında olduğunu gördüm.

Keşif için Arçelik teknik servisi çağırdım, sonuca göre elektrik tesisatlarını hallettirip muhtemelen Pazartesi'ye kurulumu gerçekleştireceğim. Deneyimlerimi yol gösterici olması açısından buradan paylaşmaya devam ederim.

İncelediğim kadarıyla kurulum sırasında vakumlama isteğimi özellikle belirtmem gerektiğini gördüm, sanırım servisler bu konuda istek olmazsa vakumlama yapmıyorlar. Bunun dışında kurulum sırasında dikkat etmem gereken kısımlar varsa tavsiyelerinizden memnun olurum.

Saygılar

• quote:

Orijinalden alıntı: estellion

Hocam Merhaba,

Son durumda Samsung Ar35 ve Arçelik/Beko arasında kalıp, ısıtma performansı, fiyat, bölgemdeki servis kalitesi ve değerli yorumlarınız neticesinde Arçelik Ekolojik 12 + Ekolojik 18 olarak kararımı vermiş bulunmaktayım. Hem Ekolojik serisinde indirim olması hem de sola-sağa kumandadan hava yönlendirme ve ionizer özelliklerinin benim için önemli olmaması sebebiyle Prosmart'a aradaki farkı vermeye gerek görmedim. Prosmart kombinasyonu 12.300 TL, Ekolojik Inverter kombinasyonu ek wi-fi modülleri ile beraber (adeti 150 TL) şu an 9.400 TL'ye geliyor. 3.000 lira farka diğer odaya da klima alarak değerlendirebileceğimi düşündüm.

Bu arada Toshiba opsiyonu ile ilgili Alarko Carrier ile görüştüm, lakin 2+1 kampanyalı seçenekte ki 11.000 TL civarı bir fiyatı var, dış ünite kapasitesinin 18.000btu olması ihtiyacıma pek cevap vermedi ve bayii'deki yetkili mühendis arkadaş da yetersiz kalacağını belirtti. Dış üniteyi yükseltince fiyat 16.000 TL civarına çıkıyor ki bu da bütçemin bir hayli üstünde. Alarko Flair seçeneğini de tavsiye üzerine inceledim, GREE Fairy ayarında olduğunu gördüm.

Keşif için Arçelik teknik servisi çağırdım, sonuca göre elektrik tesisatlarını hallettirip muhtemelen Pazartesi'ye kurulumu gerçekleştireceğim. Deneyimlerimi yol gösterici olması açısından buradan paylaşmaya devam ederim.

İncelediğim kadarıyla kurulum sırasında vakumlama isteğimi özellikle belirtmem gerektiğini gördüm, sanırım servisler bu konuda istek olmazsa vakumlama yapmıyorlar. Bunun dışında kurulum sırasında dikkat etmem gereken kısımlar varsa tavsiyelerinizden memnun olurum.

Saygılar

Merhaba hocam. Şimdiden hayırlı olmasını temenni ediyorum. Güle güle kullanınız.

İşlemler bitince montaja ve cihaza dair izlenimlerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum.

Vakum olmazsa olmazdır. Ancak maalesef servis elemanlarının çoğu bu işlemi atlıyorlar.

Hatırlatmanız da bazen yeterli olmayabiliyor. Yeni cihaza gerekmez,fabrikada vakumlanıyor,bunun gazı yeni vakum yapılmaz vs. vs. türlü bahanelerle gereksiz olduğuna inandırmaya çalışabilirler. Bence servisle görüşüp daha montaja gelmeden onlara tembihleyin derim. Sonrasında bahane üretme imkanları olmasın.

İki cihaz için de vakum kesin olarak gereklidir.

Bunun dışında özellikle borulamada estetik önemlidir. Bu konuda tabiri caizse "sallama" bir iş yapmalarına izin vermeyiniz. Bu sözüm yanlış anlaşılmasın,montaja gelen elemanlar da emek veriyorlar tabi ki. Ancak üstünkörü özensiz bir montaj olmasına izin vermemenizi tavsiye ederim.

İç-dış üniteler düzgünce monte edilirse,borulama güzel yapılıp vakum da ihmal edilmezse sorun yaşamayacağınız bir cihaz elde etmiş olursunuz.

Saygılarımla...

• Merhaba yazlıkta ısınma amaçlı klima ihtiyacım var.
    Ev dubleks. Her kat 23-24 metrekare oturum alanı var.
    Çatıya kadar çıkan Geniş bir merdiven boşluğu var.
    1-Klima gücü ne olmalı?
    2- fotodaki merdiven boşluğundaki duvara, yani iki kat arasına monte edilse her iki kata da hava akımı sağlayıp ısıtabilir mi?
    3- merdiven boşluğundaki duvara değil de tam karşısındaki duvara monte etsek flaplar hafif yukarı doğru meyilli olarak hava akımı yaparak ısıtma yapar mı?
    4- bütçe 6-9 bin tl arası Tavsivelerinizi alabilir miyim?
    Teşekkürler

• quote:

Orijinalden alıntı: uyumyasasi

Merhaba yazlıkta ısınma amaçlı klima ihtiyacım var.
    Ev dubleks. Her kat 23-24 metrekare oturum alanı var.
    Çatıya kadar çıkan Geniş bir merdiven boşluğu var.
    1-Klima gücü ne olmalı?
    2- fotodaki merdiven boşluğundaki duvara, yani iki kat arasına monte edilse her iki kata da hava akımı sağlayıp ısıtabilir mi?
    3- merdiven boşluğundaki duvara değil de tam karşısındaki duvara monte etsek flaplar hafif yukarı doğru meyilli olarak hava akımı yaparak ısıtma yapar mı?
    4- bütçe 6-9 bin tl arası Tavsivelerinizi alabilir miyim?
    Teşekkürler

Merhaba.

1-Klima tek bir alana takılacaksa 12000 Btu,ara kapasite bulunan markada 14000-15000 Btu uygundur. 15000 fazla gelmez,12000 de yeterli olur.

2-Isınan hava,yoğunluğu azalarak yukarı çıkacaktır. Bu nedenle bu tarz bir uygulama hedeflediğinizde,klimanın tam ortalanarak veya alt kata daha yakın olacak şekilde konumlandırılması ve üfleme kanadı (flap) swing (aşağı-yukarı salınım) açık halde veya tam aşağı bakacak şekilde konumlandırılması uygun olacaktır.

Cihaz her ne kadar aşağı doğru üflese de sıcak hava üflediği için üflenen havanın bir kısmı üst kata çıkacaktır. Veya salınım modunda hem yukarı hem aşağı üfleme sağlayabilirsiniz.

Kapasite seçimi yine aynı kalabilir. Ancak verim alabilmeniz adına cihazı mümkün mertebe hiç kapatmadan çalıştırmanız gerekecektir.

3-Bahsettiğiniz kısım hangisi acaba ? En verimli kullanım şekli fotoğrafa göre tam karşıda,lamba düğmesinin/anahtarının olduğu duvarda konumlandırıldığında olacaktır.

4-Mitsubishi Electric Enviro serisini 9000TL bandı için tavsiye edebilirim. 35 ve 42 kodlu (12000 ve 14000 Btu) kapasiteler için fiyat almanızı tavsiye ederim.

2.Seçenek olarak Daikin Shira Eco tercih edilebilir.

6000TL Bandında doğru ise Arçelik 12660 serisini tavsiye edebilirim. Özellikle bu modeli,fiyatını hak eden performansa sahiptir.

Saygılarımla...

• Öncelikle yanıtınınız için teşekkür ederim.

bulunduğumuz bölge edirneye bağlı saros mevkii,

ek olarak bina yalıtımı yok, tadilat yarım kaldı, mayısa kadar yapılamayacak. Bu nedenle çatıya çıkan kapı altında boşluk var ve çatıdaki banyoda kapı olsa bile 20 cm karelik pencere boşluğu var.(geçici naylonla kapatılmış)

Bu bilgileri de hesaba katarsanız klima btu tekrar değerlendirir misiniz?

ayrıca 3. Maddede bahsettiğim fotoğraftaki merdiven boşluğundaki duvar değil, merdiven boşluğuna bakan ve kadrajda olmayan karşı duvarı kastetmiştim. Yani sizinde bahsettiğiniz elektrik lamba anahtarının 4 metre karşısındaki bir duvar. (Fotoyu çekerken durduğum noktaya göre sırtımda kalıyor)

Bu duvara montaj yapılırsa, flaplar 90 derecenin de üstüne çıkarak yukarı meyilli üfleme yapabilir mi? Bu sayede üst kata da üflemesini amaçlıyorum. Bahsettiğiniz elekrik anahtarındaki duvara montaj yapılırsa alan darlığından merdiven iniş çıkışına engel olabilir diye düşünüyorum

sizin de yorumunuzu alabilir miyim?

• Merhaba;

Bugün daikin servisinden keşif için geldiklerinde 18000 btu önerdiler. Daha önce beko servisi de 18000 önermişti.

Her kat 23-24 metrekare toplamda 50 metrekareye yakın bir alan mevcut.

sizin 12000 veya 15000 btu önermeniz sebebi neydi?

teşekkürler

• Uzun yıllardır Toshiba daiseikai 8 alma isteğim vardı. Alarko Türkiyeye oldukça geç getirdi, yurtdışında 9un satılmaya başladığını ve Türkiyede 8in RAS-13G2KVP-TR modelinin liste fiyatı 17.363₺ olduğunu görünce, ikisi arasında kararsız kaldığım Mitsubishi HI SRK35ZSX-W modelini tereddütsüz satın aldım. Bence şu an fiyat/performans olarak en iyisi.

• quote:

Öncelikle yanıtınınız için teşekkür ederim.

bulunduğumuz bölge edirneye bağlı saros mevkii,

ek olarak bina yalıtımı yok, tadilat yarım kaldı, mayısa kadar yapılamayacak. Bu nedenle çatıya çıkan kapı altında boşluk var ve çatıdaki banyoda kapı olsa bile 20 cm karelik pencere boşluğu var.(geçici naylonla kapatılmış)

Bu bilgileri de hesaba katarsanız klima btu tekrar değerlendirir misiniz?

ayrıca 3. Maddede bahsettiğim fotoğraftaki merdiven boşluğundaki duvar değil, merdiven boşluğuna bakan ve kadrajda olmayan karşı duvarı kastetmiştim. Yani sizinde bahsettiğiniz elektrik lamba anahtarının 4 metre karşısındaki bir duvar. (Fotoyu çekerken durduğum noktaya göre sırtımda kalıyor)

Bu duvara montaj yapılırsa, flaplar 90 derecenin de üstüne çıkarak yukarı meyilli üfleme yapabilir mi? Bu sayede üst kata da üflemesini amaçlıyorum. Bahsettiğiniz elekrik anahtarındaki duvara montaj yapılırsa alan darlığından merdiven iniş çıkışına engel olabilir diye düşünüyorum

sizin de yorumunuzu alabilir miyim?

Rica ederim.

Söz konusu ısıl kayıplar bir anlamda geçici olduğu için kapasite tercihini aynı bırakabiliriz. Ancak risk almak istemiyorum derseniz,Mitsubishi Electric'in 35'lik yerine direkt 42'lik olan 14000 Btu olanı için fiyat almanızı tavsiye ederim.

Daikin için 14000 Btu,Shira Plus serisinde mevcuttur. Shira Eco serisinde bulunmamaktadır. Bu bağlamda Shira Plus serisine bakmanızı tavsiye ederim. Ben bu dizeleri yazarken Daikin Shira Plus serisinin indirime girdiğini kısa bir süre önce gördüm. Bayiden de bir fiyat almanızı tavsiye ederim. Normalde 11630TL iken 9300TL'ye inmiş. Kampanya bitmeden bir görüşmenizi tavsiye ederim,14000 Btu'luk Shira Plus için. Hoşunuza giderse ve bu fiyata tercih edebilirseniz gerçekten kârlı bir seçenek elde etmiş olursunuz.

Anahtarın üstüne doğru montaj yapılması halinde iniş-çıkışınızı etkilemesi ev sakinlerini rahatsız edecektir. Bu bağlamda bahsetmiş olduğunuz şekilde merdivenin karşısındaki duvara montajı mümkündür.

Ancak,cihazın mümkün mertebe hiç kapatılmadan çalışması gerekir. Bu tasarruf da etmenizi sağlar. Klima sürekli olarak içeriye ısı aktardıkça iç ortamdaki hava ısınarak genleşecek ve bunun ardından üst kata çıkmaya başlayacaktır. Isınan hava genleşir ve hafifler. Hafifleyen sıcak hava üst kotta (tavan hizasında) birikmeye başlar. Bu sayede açık bulduğu yerden (merdiven boşluğundan) üst kata doğru çıkacaktır.

Bu işlemlerin zaman almasından dolayı,tek klima ile iklimlendirme yapılacağında cihazın mümkün mertebe açık tutulması gerekir.

Flaplar,en fazla 90 derece olacak şekilde konumlandırılabilir. Daha dar bir açı,üfleme kısmını daraltacağı için cihazın tabiri caizse sıkışmasına sebep olur. Yani cihaz,dış ortamdan emdiği ısıyı ortama rahat bir şekilde bırakamaz. Ancak 90 derecelik bir açıyla tam karşıya üfleme yapıldığında,havanın üst kata çıkarılması için yeterli bir açı olacağını söyleyebilirim.

Saygılarımla...

• quote:

Orijinalden alıntı: _Discovery_

Uzun yıllardır Toshiba daiseikai 8 alma isteğim vardı. Alarko Türkiyeye oldukça geç getirdi, yurtdışında 9un satılmaya başladığını ve Türkiyede 8in RAS-13G2KVP-TR modelinin liste fiyatı 17.363₺ olduğunu görünce, ikisi arasında kararsız kaldığım Mitsubishi HI SRK35ZSX-W modelini tereddütsüz satın aldım. Bence şu an fiyat/performans olarak en iyisi.

Merhaba hocam.

Hayırlı olsun. Diamond serisi de gayet iyi bir üründür. Memnun kalacağınızı düşünmekteyim. Vakti zamanı gelince izlenimlerinizi paylaşırsanız memnun olurum.

Saygılarımla...

• quote:

Merhaba;

Bugün daikin servisinden keşif için geldiklerinde 18000 btu önerdiler. Daha önce beko servisi de 18000 önermişti.

Her kat 23-24 metrekare toplamda 50 metrekareye yakın bir alan mevcut.

sizin 12000 veya 15000 btu önermeniz sebebi neydi?

teşekkürler

Merhaba.

Bu tarz,birden fazla alanın iklimlendirilmesi hedeflendiğinde iklimlendirilmesi planlanan tüm alanların m^2 cinsinden alanı toplanıp bu m^2 verisine göre kapasite seçmek yanlıştır.

Şöyle örneklendirelim ;

3 odamız var. Basit hesap gidelim, 3'ü de 15 metrekare. Klimayı koridora takacağız. Koridor da 10m^2 olsa toplamda 55^2 alan eder.

55m^2 ortalama izolasyon şartına sahip bir alan için 24000 Btu kapasitede bir klima gerekir. 24000 Btu klimayı koridora konumlandırdığınızda,odaların kapısı açık da olsa cihaz bu ortama çok çok büyük gelir.

Çünkü toplamda 55m^2 alana sahip olsak bile klimanın bulunduğu alanın haricindeki alanlara,klimanın üflediği hava (ortalama bir oda kapısının 200x90cm olduğunu düşünürsek) 1,8m^2'lik bir alandan geçmiş olacak. Yuvarlarsak 2m^2 edecektir.

Yani 10m^2 koridora bir klima konumlandırıyoruz. Kapasite seçimini tüm alanların m^2'sini toplayıp ona göre tayin ediyoruz. Ancak klima 10m^2'lik bir alanda çalışıyor ve diğer alanlara sadece 2m^2'lik bir alandan hava akışı doğal yolla(bir fan vb. cihaz ile cebri olarak değil) ulaşıyor.

Bu durumda klima 10m^2 alanı,24000 Btu olarak seçilmiş gücüyle bir çırpıda ısıtıp soğutacaktır ve kendini kısacaktır. Ortam çok küçük olduğu için,koridordaki sıcak/soğuk hava diğer alanlara ulaşamadan cihaz dur-kalk yapmaya başlayacaktır.

Bu da faturaya yüksek sarfiyat olarak yansıyacaktır ve kapasiteyi büyük seçmeniz,büyük kapasiteli cihaza yüksek ücretler ödemeniz faydadan çok zarar getirecektir.

Tek başına 55m^2 bir alan olduğunda meydana gelecek fark ise,klimanın transfer ettiği ısının direkt olarak yekpare 55m^2 alana açılacak olmasıdır. 2m^2'lik dar bir alandan ulaşmak yerine direkt olarak tek parça halde olan alana havanın ulaşması,tek kalemde ortamdaki tüm havanın iklimlendirilmesi demek olduğu için kapasite seçimi bu durumda ortam kaç m^2 ise ona göre yapılmalıdır.

Tek noktadan birden fazla alanın iklimlendirilmesi istendiğinde ise kapasiteyi büyütmek yerine çalışma süresini uzatmak gerekir ki,klimanın bulunduğu ortamda biriken hava doğal yolla diğer alanlara ulaşsın ve hava,diğer alanlara ulaşırken mevcut ortam soğumasın,klima sürekli çalışarak bu eksiği kapatabilsin.

Bu niyetle sürekli olarak çalıştıracağınız için 15000 Btu kapasite kesintisiz veya neredeyse kesintisiz çalışma sonucu yeterli olacaktır.

Saygılarımla...

• Merhabalar 20m² salonumuza bu Kara Cuma indirimlerinde 18.000 BTU klima alacağız. Uzun yıllar kullanacağımız için Mitsubishi, Daikin, Toshiba gibi kaliteli markalar da olabilir. Bütçe en fazla 5-6 bin TL

Edit : Ev 70m² ama biz 20m²'lik salona takacağız ve bütün evi soğutmayı amaçlıyoruz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kwanon -- 22 Kasım 2020; 23:17:22 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Arkadaşlar acil. Lütfen cevap verir misiniz ?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Detaylı açıklamanız için teşekkür ederim. 24 bin btu gibi Yüksek kapasiteye ihtiyaç olmadığını zararlı olacağını anladım.

Fotoğraftaki merdiven boşluğuna bakan ve kadrajda olmayan karşı duvarı da değerlendirir misiniz?

Yani elektrik lamba anahtarının 4,75 metre tam karşısındaki bir duvar. (Fotoyu çekerken durduğum noktaya göre sırtımda kalıyor)

Bu duvara montaj yapılırsa, flaplar 90 derecenin de üstüne çıkarak yukarı meyilli üfleme yapabilir mi? Bu sayede üst kata da üflemesini amaçlıyorum. Bahsettiğiniz elekrik anahtarındaki duvara montaj yapılırsa alan darlığından merdiven iniş çıkışına engel olabilir diye düşünüyorum (merdiven sahanlıkları 80 cm)

Önerdiğiniz Daikin Shira Eco modelinin 15000 btu’su bulunmuyor, 12000 ve 18000 btu bulunuyor. Bu durumda ne yapmalıyım? (Bütçe 6000- 9000 tl)

Keşan bölgesinde Mitsubishi Electric yok ama Mitsubishi Heavy Industry var. Sigma var. Arçelik ve Beko da var

• Benim de bu günlerde indirim kovalayıp bir klima almam gerekiyor.

Ev sahibi kedilerden nefret ediyor diye yeni taşındığım doğalgazlı evden birkaç ayın sonunda çıktım, hayvanlara da bana da eziyetti resmen o güzel havalarda. Şimdi evimizde doğalgaz yok, bir klima almam gerekiyor çünkü kediler dahil hep beraber donuyoruz artık güneş battıktan sonra.

Aydın merkezdeyiz. Isıtmak istediğim alan yaklaşık 35-40m², yalıtım yok ve üstümüz de çatı var yani daire yok. Bana da beni çok üzmeyecek, uzun yıllar kullanabileceğim 6 bin civarı bir klima önerebilir misiniz lütfen?

• 15 m2 bi odam var tadilat işi yeni bitti şimdi yalıtım için stropiyer döşemeyi düşünüyorum ardından klima taktırcam.

12 BTU var kafamda hangi marka ve model önerirsiniz?? Fujitsu var kafamda lakin pahalı.

• klima5505 kullanıcısına yanıt

Üstadım merhabalar tekrar,

Sizden şu tavsiyeyi aldıktan sonra ilgili klimalar stokta olmadığı için bir bayi tarafından bekletildim. Daha sonra bildiğiniz gibi dolar bir sıçrama yaptı. Şimdi de 12.000 BTU olan cihaz 10 bin TL, 9.000 BTU olan da 5500 TL'ye çıkmış durumda. Bu fiyatlarla bu cihazlar hala uygun durumda mı performanslarına göre yoksa başka bir cihaz mı bakmalıyım?

Forumu okurken Arçelik 660'ı çok tavsiye ettiğinizi gördüm. Bütçeyi biraz daha uyguna çekmek açısından sharp yerine tercih edebilir miyim, yoksa Sharp'ın avantajlarına göre Arçelik çok zayıf mı kalır? Ya da başka bir cihaz mı tavsiye edersiniz?

Kusura bakmayın çok fazla soru sordum ve ikinci kez uğraştırıyorum sizi ama şimdiden çok çok teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erendgr -- 23 Kasım 2020; 15:32:59 >
  • 
Sayfa: önceki 23712372237323742375
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.